PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania odnośnie tarasu z płyt gr. 3-4 cm



spejsi
20-03-2012, 11:38
Witam,

będziemy w ogródku kładli taras z płyt http://www.libet.pl/upload/userfiles/katalog/VENETIA.pdf o grubości 3-4cm. I mam w związku z tym kilka pytań:

1. Podłoże jest stosunkowo gliniaste (choć człowiek się nie zapada w deszczu). Jaki sugerowalibyście zrobić podkład pod te płyty, tak by było to stabilne i nie było ryzyka połamania jakiejś płyty?

2. Z czego zrobić ograniczniki pionowe zapobiegające przesuwaniu się płyt? Czy trzeba stosować krawężniki czy można zrobić jakieś wylewki betonowe?

3. Czy wypełnić otwory między płytkowe? Specjalna fuga do płyt tarasowych czy zwykły piasek? Chciałbym uniknąć porastania chwastami tego obszaru.

Po tym tarasie będą tylko chodzić ludzie i będą stały meble ogrodowe - nie przewiduję sprzętu ciężkiego.

Pozdrawiam
Spejsi

Elfir
20-03-2012, 12:23
układa się jak zwykła kostke brukową - na podbudowie z pospółki otoczonej krawężnikiem.

m.trybulec
30-03-2012, 17:33
Odpowiadałem na to pytanie już na innym forum, ale mogę powtórzyć.
Ad 1/ Podłoże musi być stabilne i utwardzone. Wrzuć w wyszukiwarkę "taras na gruncie" – znajdziesz gotowe artykuły jak przygotować podbudowę. Ostatnia warstwa pod płytami to 2-3 cm ostrego piasku. Na nim osadza się płyty. Piasek niweluje różnice w grubości płyt i pozwala ułożyć wszystko równo.

Ad 2/ Metody są różne. Na przykład krawężnik i stopnie schodowe z kostki. Polecam artykuł „sposób na piękne schody”. Jest w necie w kilku miejscach. Na zdjęciach widać jak to powstaje i jak wygląda.

Ad 3/ Jeśli fugi są wąskie można piaskiem. Piasek ostry jest płukany, bez nasion i zarodników. Jeśli fugi będą szerokie – można grys. Przerastaniu roślin z gruntu zapobiegnie geowłóknina (jeden z elementów podbudowy). Są też oczywiście specjalne fugi do bruku. Kwestia gustu.

spejsi
30-03-2012, 17:53
Dzięki za podpowiedzi. Dodatkowe pytanie: Czy trzeba impregnować te płyty? Na 70m2 płyt wyliczono mi koszt impregnatu za 700zł (!) - czy jest to konieczne?

Elfir
30-03-2012, 20:47
impregnacja podobno ma zapobiegać trwałemu poplamieniu przez sok roślin, smary czy tłuszcz (np. z grila)

la***is
03-04-2012, 21:35
Dzięki za podpowiedzi. Dodatkowe pytanie: Czy trzeba impregnować te płyty? Na 70m2 płyt wyliczono mi koszt impregnatu za 700zł (!) - czy jest to konieczne?

Płyty lepiej zaimpregnować, chociaż to nie zawsze jest konieczne, na zdjęciu nie widać jak ten beton wygląda....czym mniej porowaty, dążący do gładzi tym mniej chłonny ale nie chroni to przed różnego rodzaju plamami. Jeśli chodzi o cenę, to ktoś chce sporo na Tobie zarobić, na taką powierzchnię można kupić przyzwoity impregnat za sporo mniejszą kwotę.

m.trybulec
25-04-2012, 20:30
Impregnuj koniecznie. Venetia jest biała. Zostaw sobie możliwość zmycia, starcia ewentualnych plam. Romantyczny wieczór z czerwonym winem i będzie potem żałował, że można było impregnować