PDA

Zobacz pełną wersję : Okna o podwyższonej izolacji akustycznej



mpiotrek
21-03-2012, 18:23
Niedawno wprowadziłem się do nowego mieszkania. Nadeszła wiosna i niektóre mamusie z dzieciakami wyszły przed bloki... Niestety w moim bloku są 3-4 rodzinki, które małe dzieci wypuszczają przed ogrodzony blok. Dzieci oczywiście jak to dzieci bawią się w najlepsze krzycząc bardzo głośno, a rodzice tylko cieszą michę i nie zwrócą uwagi, bo po co... Tragedia. W związku z powyższym planuję zakup okien o podwyższonej izolacji akustycznej, bo moje obecne przepuszczają nawet najdrobniejsze hałasy zza okna. Jaki może być koszt takich okien? Miałbym do wymiany 4 sztuki o wymiarach ok 1.30x1.70cm.
Czy w ogóle taka wymiana ma sens?

Pozdrawiam

Charlie
21-03-2012, 20:59
Dzwiękochłonność okna jest wtedy aktywna kiedy jest ono zamknięte "na cztery spusty" :)

Uchylisz okienko i po dźwiękochłonności.
Ale jeśli już to w oknie wymuszasz podwyższoną dżwiękochłonność odpowiednią budową szyby zespolonej. Myślę, że szybka o budowie odpowiadającej Rw 42 dB da dzieciarni radę :)
Idziesz w Twoim mieście do dobrego sklepu z oknami i pytasz o cenę okien z szybą Rw 42 dB podając uprzednio przynajmniej orientacyjne wymiary.

T12345T
21-03-2012, 21:06
Idziesz w Twoim mieście do dobrego sklepu z oknami i pytasz o cenę okien z szybą Rw 42 dB podając uprzednio przynajmniej orientacyjne wymiary.

Charlie chyba zdajesz sobie sprawę, że wsadzasz Pana na niezłą i dość drogą minę akustyczną:-). Rw 42 dB nie oznacza... nic. Podaj wartości wskaźników RA1 lub RA2 wtedy pytanie nabywcy będzie miało sens o ile mniej więcej wie z jakim poziomem hałasu walczy.

mpiotrek
21-03-2012, 21:31
o ile mniej więcej wie z jakim poziomem hałasu walczy.

Jest to uciążliwy hałas - dzieciarnia biega ok. 3 metrów od okna. Nie wiem jakie mam okna, ale wiem, że są tragiczne pod względem akustyki - prawie tak jakby ich w ogóle nie było...

Charlie
22-03-2012, 07:18
Charlie chyba zdajesz sobie sprawę, że wsadzasz Pana na niezłą i dość drogą minę akustyczną:-). Rw 42 dB nie oznacza... nic. Podaj wartości wskaźników RA1 lub RA2 wtedy pytanie nabywcy będzie miało sens o ile mniej więcej wie z jakim poziomem hałasu walczy.

No i co to da ? Przeanalizujesz je wiarygodnie ?P przepuścisz przez algorytmy bez badań natężenia hałasu ?
Myślisz, że ktoś wynajmie ekipę z sonometrem do zmierzenia wysokości poziomu hałasu ? To min 1500 PLN + dokumentacja obliczeniowa.

Poza tym ja mam pewne granice "gadania" za free - tak z szacunku dla wiedzy, doświadczenia i utrzymywania pewnych norm etycznych (zabierać komuś chleb to nieładne zachowanie ).

T12345T
22-03-2012, 08:52
No i co to da ? Przeanalizujesz je wiarygodnie ?P przepuścisz przez algorytmy bez badań natężenia hałasu ?
Myślisz, że ktoś wynajmie ekipę z sonometrem do zmierzenia wysokości poziomu hałasu ? To min 1500 PLN + dokumentacja obliczeniowa.

Poza tym ja mam pewne granice "gadania" za free - tak z szacunku dla wiedzy, doświadczenia i utrzymywania pewnych norm etycznych (zabierać komuś chleb to nieładne zachowanie ).

Charlie nie mój interes kto, kogo i z ile wynajmie, ale "pewne granice gadania za free" nie mogą oznaczać, że podaje się w sposób błędny wartość ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej, bo to i nieprofesjonalne i szkodliwe dla tych, którzy z tymi zagadnieniami styczności na co dzień nie mają. Jeśli Twoją intencją było wskazanie czytelnikowi, że sugerujesz poszukiwanie produktu o określonej izolacyjności akustycznej właściwej wystarczyło napisać: Niech Pan szuka okien o wskaźniku izolacyjności akustycznej właściwej RA2 na poziomie XXX dB. Okien, bo sama szyba niczego nie załatwia. Koniec kropka. Gdzie tu nadmiar wiedzy?

chrisowaty
22-03-2012, 10:05
Wymiana okien nic nie da, bo przecież latem nie będziesz się kisił we własnym sosie? Proponuję posadzenie drzew pod oknami, będzie zielono i ciszej, albo o postaranie się o własną pociechę, wtedy przestaniesz w ogóle odczuwać ich krzyki. Lepiej jak "dzieciarnia" szaleje na placu zabaw niż szuka innych wrażeń.

mpiotrek
22-03-2012, 16:49
Wymiana okien nic nie da, bo przecież latem nie będziesz się kisił we własnym sosie? Proponuję posadzenie drzew pod oknami, będzie zielono i ciszej, albo o postaranie się o własną pociechę, wtedy przestaniesz w ogóle odczuwać ich krzyki. Lepiej jak "dzieciarnia" szaleje na placu zabaw niż szuka innych wrażeń.

Spoko, nie będę się kisić - mam klimę. A ponadto gdy będzie cicho zawsze można otworzyć okno. A do własnej pociechy jeszcze trochę czasu.