PDA

Zobacz pełną wersję : W??cznik schodowy



Leszko
16-05-2004, 10:10
Witam!
Mam prośbę, czy ktoś mógłby poradzić jak podłączyć trzy włączniki schodowe (klatkowe-nie znam fachowej nazwy włączników)
do jednej lampy. Jakie przewody -ile żyłowe.
Jeżeli to możliwe-schemat podłączenia na priv

Pozdrawiam

_ZBYCH_
16-05-2004, 10:17
Witam!
Mam prośbę, czy ktoś mógłby poradzić jak podłączyć trzy włączniki schodowe (klatkowe-nie znam fachowej nazwy włączników)
do jednej lampy. Jakie przewody -ile żyłowe.
Jeżeli to możliwe-schemat podłączenia na priv

Pozdrawiam

W tradycyjnej instalacji potrzebujesz dwa włączniki schodowe i jeden krzyżowy.

Schemacik znajdziesz
TU (http://www.zsr.dzierzoniow.pl/wbe/images/krz_li_d.jpg)

Leszko
16-05-2004, 10:22
Witam!
Mam prośbę, czy ktoś mógłby poradzić jak podłączyć trzy włączniki schodowe (klatkowe-nie znam fachowej nazwy włączników)
do jednej lampy. Jakie przewody -ile żyłowe.
Jeżeli to możliwe-schemat podłączenia na priv

Pozdrawiam

W tradycyjnej instalacji potrzebujesz dwa włączniki schodowe i jeden krzyżowy.

Schemacik znajdziesz
TU (http://www.zsr.dzierzoniow.pl/wbe/images/krz_li_d.jpg)
Dzięki Zbychu jesteś superszybki
Pozdrowienia

pokerzysta
18-08-2005, 12:27
super schemat tylko jeszcze dla zupełnie zielonego w kolorkach
co oznaczaja posczególne kolorki?

niciacia
18-08-2005, 13:25
Kolorki są po to, ażeby łatwiej było kabelki zobaczyć :)

A poważnie, i najprościej: wpuszczasz fazę na wyłącznik schodowy, następnie dwoma przewodami doprowadzasz do krzyżowego, z krzyżowego dwoma na schodowy i ze schodowego jednym do odbionika, przy którym już jest "0"

Mam nadzieje,że dobrze pamiętam (bo nie jestem elektrykiem :))

FREDY
18-08-2005, 14:43
Schemat jest jak najbardziej prawidłowy tylko są bardzo słabo widzialne połączenia ( fazowe )na dole schematu w kolorze chyba fioletowym.
Nie widzę też połączenia z ostatniego schodowego do lampy ( może wyblakł). :wink:

_ZBYCH_
18-08-2005, 17:32
Schemat jest jak najbardziej prawidłowy tylko są bardzo słabo widzialne połączenia ( fazowe )na dole schematu w kolorze chyba fioletowym.
Nie widzę też połączenia z ostatniego schodowego do lampy ( może wyblakł). :wink:
Nie bardzo wiem, czego nie widzisz, bo tam jest wszystko jak na dłoni.

Mariusz1
19-08-2005, 05:44
O kurcze, ZBYCH z nieba mi spadłeś
Bo widzę, że conieco się orientujesz w tych drucikach :D
Mam w instalacji kilka punktów na wyłączniki schodowe - np. włączam oświetlenie na zewnątrz doku a wyłączam w wiatrołapie i odwrotnie. Nie mam podłączonych wyłączników a chciałem kupić z BERKERA. Okazuje się, że BERKER nie ma w ofercie schodowych tylko krzyżowe. Czy da się jakoś zastąpić schodowy - krzyżowym ?
A jak byś miał do tego jakiś schemacik, to już w ogóle byłoby super.

krzysztofh
19-08-2005, 05:49
O kurcze, ZBYCH z nieba mi spadłeś
Bo widzę, że conieco się orientujesz w tych drucikach :D
Mam w instalacji kilka punktów na wyłączniki schodowe - np. włączam oświetlenie na zewnątrz doku a wyłączam w wiatrołapie i odwrotnie. Nie mam podłączonych wyłączników a chciałem kupić z BERKERA. Okazuje się, że BERKER nie ma w ofercie schodowych tylko krzyżowe. Czy da się jakoś zastąpić schodowy - krzyżowym ?
A jak byś miał do tego jakiś schemacik, to już w ogóle byłoby super.

Typowy wyłącznik Berkera jest właśnie schodowy. Berker nie zawraca sobie głowy zwykłymi wyłącznikami (jeden styk). Ma też oczywiście krzyżowe.

Mariusz1
19-08-2005, 05:55
Dzięki, nie zwróciłem uwagi. Faktycznie według schematu Zbycha schodowy można zastosować jako zwykły wyłącznik a w tych zwykłych z BERKERA są trzy styki. Popróbuję, mam nadzieję, że mi się uda

pokerzysta
19-08-2005, 06:29
dzieki za info
przy dłuzszym przesledzeniu schematu i waszych uwagach doszedłem co do czego i też tak podłączyłem ale zrobił się kłopot i prosze wyjasnic mi gdzie może tkwic błąd:
1 wył. sch. : 1 kab - faza, dwa na krzyzowy, w krzyzowym łącze te dwa z kolejnymi dwoma wchodzącymi z 2 schodowego, a 3 przewód w 2-im schodowym to chyba wychodzi na swiatło, a traktowany powinien byc jak fazowy
i tez tak połączyłem
no i 1-y schodowy z krzyzowym działaja super tak jak powinno byc (ale tylko na zasadzie zmiennego) bo jak sie dobieram do 2-go schodowego to ten fiksuje tzn raz działa a raz wyłancza układ - w teorii kabelki w tym właczniku nie w te miejsce ale na 100% wszystko (chyba) jest ok
co moze byc nie tak i jak to sprawdzic

inwestor
19-08-2005, 12:09
Schemat jest czysto teoretyczny i prawie dobry :wink: . Dla celów pogladowych powinien się nadawć. Pierwsza sprawa to raczej nie wykonasz tego w 3 szt. puszek tylko w 1 lub góra 2 szt. Po drugie obecnie produkuje się juz osprzet (wyłaczniki) metalowe wymagajace podlaczania do przewodu PE. Więc ten przewód na schemacie zaznaczony na zielono (błędnie opisanyna rysunku PEN) powinien być wprowadziny do puszek wszystkich łaczników oświetleniowych a nie tylko do oprawy oswietleniowej. Obecnie prawdopodobnie będzie w wiekszosci stosowany osprzet w II klasie izolacji (nie wymagajacy podłaczenia do PE) i będzie OK ale za jakiś czas jak spodoba się modny metalowy chromowany bajerancki bez przewodu PE może być kłopot.
Pozdrawiam

miol
19-08-2005, 15:41
Witam

co moze byc nie tak i jak to sprawdzic
Upewnij się, że w 1 schodowym podłączyłeś fazę na zacisk któy jest połączony na stałe ze stykiem ruchomym i tak samo w 2 schodowym przewód odchodzący do żarówki musi być połączony ze stykiem ruchomym. W niektórych wyłącznikach zacisk ten jest oznaczony strzałką skierowaną w kierunku wyłącznika.

sjmlo
08-05-2007, 19:23
Witam, zbuchu moglbys odswiezyc zdjecie schematu bo link juz nie dziala??

Wosto
08-05-2007, 19:40
w/z
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66413&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=