PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplać czy nie ocieplać?



Zark
16-05-2004, 11:25
Drodzy Forumowicze. :D Kupiłem dom w stanie surowym otwartym (bez posadzek), ściany zewnętrzne trzywarstwowe (25 cm BK + styropian 2x4 + 12 cm BK). Jeśli chodzi o jakość BK i styropianu, nie mam jasności, jakiej klasy materiału użył poprzedni właściciel. W niektórych miejscach widać, że tzw. otwory technologiczne zamiast BK wypełnione są silką. Dom stoi już 5 lat w takim stanie. Dodam, iż zakupiłem już okna plastikowe sześciokomorowe i jak sądzę będą ciepłe. Wentylacja będzie grawitacyjna, bez bajerów. Po rozmowie z moim kierownikiem budowy usłyszałem, że dla „spokojności” byłoby dobrze ocieplić go dodatkową warstwą styropianu od zewnątrz. Przyznam, że nie mam przekonania do takiej decyzji. Co radzicie?
:-?

Pascall
16-05-2004, 11:37
Sciane 3W jeszcze ocieplac od zewnatrz ?? Hmm..dziwne

mdzalewscy
16-05-2004, 12:17
Moim zdaniem, nie ocieplać, dlatego że
1) sam beton komórkowy ma już dobre właściwości cieplne, w sumie masz aż go 37cm, niektórzy już przy tej grubości budują sciany z samego BK bez ocieplenia
2) przy ścianie 3W z BK to 8cm styropianu to nie jest mało
3) silka zamiast BK to jest chyba O.K, gorzej jakby były zwykłe cegły.
4) jak ocieplisz to stracisz najważniejszą zaletę ścian 3W, czyli trwałość
5) wpędzisz się w spore koszty, to nie tylko sam styropian.

Moim zdaniem masz ciepłą ścianę

Zark
16-05-2004, 13:51
4) jak ocieplisz to stracisz najważniejszą zaletę ścian 3W, czyli trwałość

Śliczne dzięki za opinie :D . Jeśli możecie to wyjaśnijcie mi tylko co rozumiecie pod pojęciem trwałości???

Czy chodzi o trwałość elewacji?

nowicjusz
16-05-2004, 14:00
"Dla spokojności" kierownik budowy proponuje Tobie niezły wydatek...
Ja proponuję stopniowanie sprawdzania:
-skontroluj ciągłość styropianu w szczelinach otworów okiennych/drzwiowych-wizualnie i wbijając sztywny drut, np. szprychę rowerową,
-nawierć w zewn. w-wie gazobetonu otworki ~15 mm i wbijając ową szprychę sprawdź losowo grub. i fakt istnienia izolacji. Celuj w styki poziome arkuszy styropianu, bo tam możesz spodziewać się nieciągłości, gdy murarzowatym spada w dół zaprawa.
- sprawdź ocieplenie wieńca.
Przy negat. wynikach zleć spr. w podczerwieni i dopiero wtedy podejmuj decyzję o ew. większych wydatkach. :)

Zark
16-05-2004, 14:31
Nowicjusz,
propozycja ze "szprychą" jest zachęcająca.
Jeśli chodzi o badanie kamerą termowizyjną - jeśli dobrze rozumiem - raczej nie wchodzi w grę, gdyż najpierw muszę osadzić okna w ścianie. W obecnej sytuacji sposób osadzenia jest prosty. Jeśli miałbym dołożyć kolejną warstwę styropianu "pojawiają się schody".

Pawel P.
16-05-2004, 14:40
Po rozmowie z moim kierownikiem budowy usłyszałem, że dla „spokojności” byłoby dobrze ocieplić go dodatkową warstwą styropianu od zewnątrz

Spokojnie, nie daj się naciągnąć na dodatkowe koszty.
Mieszkałem 6 lat w domu o podobnej konstrukcji ścian zewnętrznych i był on moim zdaniem b. ciepły.
Popieram nowicjusza:


-skontroluj ciągłość styropianu w szczelinach otworów okiennych/drzwiowych-wizualnie i wbijając sztywny drut, np. szprychę rowerową,
-nawierć w zewn. w-wie gazobetonu otworki ~15 mm i wbijając ową szprychę sprawdź losowo grub. i fakt istnienia izolacji. Celuj w styki poziome arkuszy styropianu, bo tam możesz spodziewać się nieciągłości, gdy murarzowatym spada w dół zaprawa.
- sprawdź ocieplenie wieńca.[quote]
Jak będzie OK to się ciesz i mieszkaj szczęśliwie! :)
Pozdrawiam

nowicjusz
16-05-2004, 15:37
Dodam, że szprycha musi na końcu być zagięta (kąt prosty, odc.~1-1,5 cm). Mimo zagięcia łatwo wbija się w styropian a wyciągana (po niewielkim obróceniu) wskaże nawet miejscową grubość styropianu.

mdzalewscy
16-05-2004, 16:38
4) jak ocieplisz to stracisz najważniejszą zaletę ścian 3W, czyli trwałość

Śliczne dzięki za opinie :D . Jeśli możecie to wyjaśnijcie mi tylko co rozumiecie pod pojęciem trwałości???

Czy chodzi o trwałość elewacji?

według różnych specjalistów i fachowych publikacji (sam tego nie sprawdziłem) najwiekszą wadą ścian 2W więc i twojej jakbyś ją dodatkowo docieplił (4W) jest jej trwałość.
cytuje sam tego nie wymysliłem " Cienka warstwa elewacyjna nie chroni termoizolacji wystarczająco przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, czesto skrajnych - mrozu, wiatru i promieni UV. Zatem ta teroizolacja wytrzymuje na ogół nie więcej niż 30 lat"
" trwałość ścian 3W określmy na 100-150lat" - akurat publikacja dotyczyła ścian z ceramiki, ale myśle że w przypadku BK też trwałość będzie duża. Inna sprawa to trwałość na uszkodzenia, 3W jest zdecydownie trwalsza, można nawet kosz dla dziecka powiesić, nawet powiesić satelite to pryszcz, itd...

bea3
16-05-2004, 18:28
Ocieplanie tej ściany to zbędny wydatek.

Zark
17-05-2004, 06:29
Serdecznie dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Zdecydowałem się nie ocieplać ścian, przemieszkać jeden lub dwa sezony i ewentualnie po zebraniu doświadczeń podjąć ostateczną decyzję.

Duuuuuuuuuuuzo powodzenia w budowaniu dla wszystkich.