PDA

Zobacz pełną wersję : Umowy



niezły
16-05-2004, 13:12
Z przerażeniem czytam wzory waszych umów Myślałem ze umowa powinna zabezpieczać interes obu stron inwestora by miał gwarancje ze ekipa która podejmie się wykonania prac zrobi to a wykonawcy ze otrzyma za swoją prace zapłatę Co jest lepsze dobra ekipa i marna (czasami brak) umowa czy marna ekipa i super umowa z ogromna ilością paragrafów
Co dała Wam taka super umowa przy złej ekipie która wypięła się na świstek papieru czy dochodziliście swego w sądzie i z jakim skutkiem

_ZBYCH_
17-05-2004, 16:17
Widzisz niezły, brak chętnych do dyskusji na ten temat :wink: :lol:
Przeczytaj umowę Fugasa z hydraulikami i napisz, czy byś ją podpisał :lol:

Tomasz M.
17-05-2004, 16:55
Jako prawnik uważam, że dobra umowa nie zaszkodzi i zdecydowanie trzeba spisać przynajmniej podstawowe rzeczy, choćby dlatego, że pamięć ludzka jest zawodna, dotyczy to także różnych płaconych pieniędzy - zawsze pokwitowanie! Przypomina się historia kolegi, co umówił się ze specem od regipsów na określoną kwotę, robota szła nie za szybko i z przerwami, a facet błagał o rozliczenia częściowe, a nawet zaliczki, żeby mieć za co żyć (i nie tylko żyć) i dostawał kasę po trochu, aż się uzbierała cała umówiona suma. Kiedy wreszcie skończył robotę, przyszedł i chciał dostać tyle na ile się umówili :lol: . Kolega człowiek łagodny i dobrze zbudowany, więc mu spokojnie wytłumaczył dlaczego nic się już nie należy, ale mogło być gorąco. To powiedziawszy, nie polegam przesadnie na mocy papieru (tu przypomina się tekst kierownika szatni w jednym z filmów Bareji:"nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz !?!". Staram się umawiać tylko z wykonawcami sprawdzonymi pod względem jakości i uczciwości.

KrzysiekS
18-05-2004, 12:56
W kazdym przypadku tylko sprawdzona i solidna ekipa. Umowa nie zaszkodzi, stanowi ona zabezpieczenie "na wszelki wypadek".

W sądzie nie jest łatwo sprawe wygrac, a pieniądze odzyskac jeszcze trudniej. Umowa moze pomoc wygrac sprawe.

inwestor
18-05-2004, 14:17
Umowa jak najbardziej powinna być. Nie musi być wcale służyć do dochodzenia swoich praw w sądzie. Dzięki umowie wiele spraw można rozstrzygnąć na budowie.
Niezły jeśli jesteś dobrym fachowcem to nie musisz się obawiać o zapisy w umowie bo i tak się wywiążesz. Umowa oczywiście powinna być spisana korzystniej dla inwestora. Dla tego że siły są nie równe. wykonawca to fachowiec a inwestor laik. Dzięki korzystniejszej dla inwestora umowie szanse się wyrównują a rywalizacja jest bardziej "sportowa". :wink: :D
Pozdrawiam

Anam
18-05-2004, 19:03
Umowa jak najbardziej powinna być. Nie musi być wcale służyć do dochodzenia swoich praw w sądzie. Dzięki umowie wiele spraw można rozstrzygnąć na budowie.
Niezły jeśli jesteś dobrym fachowcem to nie musisz się obawiać o zapisy w umowie bo i tak się wywiążesz. Umowa oczywiście powinna być spisana kożystniej dla inwestora. Dla tego że siły są nie równe. wykonawca to fachowiec a inwestor laik. Dzięki kożystniejszej dla inwestora umowie szanse się wyrównują a rywalizacja jest bardziej "sportowa". :wink: :D
Pozdrawiam

Inwestor, tylko żeby ta umowa nie miała ortografów, bo będzie niekorzystnie pokazać w sądzie
:lol: :lol:

inwestor
19-05-2004, 06:57
O jejku jejku :oops: już poprawiam.

niezły
23-05-2004, 16:54
Umowy podpisuje się z różnych powodów czasami by nie stracić roboty
Wyobraź sobie ze żeby nie gęste sito Fugasa to kto wie czy nie stał bym przed taka koniecznością Nie zgadzam się również ze umowa powinna być bardziej korzystna dla inwestora (sama nazwa mówi umowa a nie wyrok) Podpisując taka umowę człowiek czuje pewien niepokój Zdarzało mi się podpisywać różne umowy czasami na naprawdę duże roboty takie jak blok czy siedziba firmy strony zamawiające miały swoich prawników ale umowa była jasna i rzeczowa
A może wystarczy taka


UMOWA O ROBOTY BUDOWLANE
zawarta w................................... w dniu .............................................. pomiędzy:
wpisanym do KRS pod nr ....................................... zwanym dalej Zamawiającym,
reprezentowanym przez:
1. .................................................. ................................
2. .................................................. ................................
a
.................................................. ................................... prowadzącym działalność gospodarczą
na podstawie wpisu do ewidencji pod nr ................................ jako Firma
.................................................. .................................................. . zwanym dalej Wykonawcą.
§1 Zamawiający zleca, a Wykonawca przyjmuje do realizacji ..............................................
§2 Strony ustalają termin rozpoczęcia robót na dzień ...................................... zaś termin
zakończenia na dzień.......................................
§3
1. Za wykonanie przedmiotu umowy strony ustalają wynagrodzenie w kwocie ............................... netto
2. Do rachunku Wykonawca będzie doliczał podatek VAT w wysokości obowiązującej w okresie trwania niniejszej umowy.
3. Zamawiający upoważnia Wykonawcę do wystawiania faktur VAT baz podpisu osoby upoważnionej do jej odbioru.
4. Wykonawca oświadcza, że posiada NIP .........................................
5. Zamawiająca oświadcza, że posiada NIP ........................................
§4
Zamawiający oświadcza, że posiada dostateczne środki na pokrycie należności, wynikającej z wykonania przedmiotu umowy.

§5
Wykonawca zobowiązuje się dostarczyć całość materiałów niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy.
§6
Przedstawicielem Zamawiającego w odniesieniu do robót objętych niniejszą umową jest P................................................. ...... bezpośredni wykonawca robót.
§7
1. Strony postanawiają, że rozliczenie Wykonawcy za przedmiot umowy nastąpi:
1) fakturami częściowymi za przedmiot umowy wykonany w danym miesiącu. Podstawą do wystawienia faktury częściowej będą: protokół odbioru wykonania elementów robót sporządzony na ostatni dzień roboczy danego miesiąca kalendarzowego (tj. na roboty wykonane w danym miesiącu),
2) fakturą końcową za wykonanie przedmiotu umowy, stanowiącą różnicę wynagrodzenia za przedmiot umowy według § 3 ust. l a sumą wystawionych faktur częściowych. Podstawą do wystawienia faktury końcowej będzie protokół odbioru końcowego przedmiotu umowy.
2. Faktury częściowe i końcowa zostaną zapłacone w terminach:
1) faktury częściowe - w ciągu .............. dni od daty dostarczenia jej do
Zamawiającego,
2) faktura końcowa - w ciągu .............. dni od daty dostarczenia jej do
Zamawiającego,
3. Faktury wystawione przez Wykonawcę będą realizowane przelewem na jego konto w banku: .................................................. ...................................... nr konta
.................................................. ........... przy czym za datę zapłaty uważa się datę
uznania rachunku Wykonawcy.
§8 W przypadku nieterminowej zapłaty Wykonawca będzie naliczał ustawowe odsetki.
§9
Strony postanawiają, że obowiązującą je formą odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie postanowień umowy będzie odszkodowanie na ogólnych zasadach odpowiedzialności kontraktowej określonej w Kodeksie cywilnym. Odszkodowanie będzie obejmować straty, które poszkodowany poniósł oraz utracone korzyści.
§10
l. Oprócz przypadków przewidzianych w Kodeksie cywilnym strony ustalają następujące okoliczności odstąpienia od umowy:
1) Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy, gdy Wykonawca mimo wezwania go do zmiany wadliwego sposobu wykonywania przedmiotu umowy, w dalszym ciągu realizuje go wadliwie.
2) Wykonawcy przysługuje prawo odstąpienia od umowy w przypadku, gdy Zamawiający nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty faktur przez okres 2 miesięcy.

2. Odstąpienie od umowy winno nastąpić w formie pisemnej pod rygorem nieważności i zawierać uzasadnienie.
3. Wykonawca sporządzi inwentaryzację robót a Zamawiający dokona odbioru robót przerwanych.
4. Zamawiający dokona zapłaty za wykonane roboty.
§11 Zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§12
W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie właściwe przepisy Kodeksu cywilnego.
§13
Sprawy wynikłe ze stosowania niniejszej umowy rozstrzygać będą sądy powszechne właściwe dla siedziby Wykonawcy.
§14 Umowę sporządzono w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po l dla każdej ze stron.
WYKONAWCA ZAMAWIAJĄCY

_ZBYCH_
17-06-2004, 23:46
Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że umowa powinna być bardziej na korzyść inwestora. Umowa powinna w równym stopniu zabezpieczać interesy obu stron.

Ja przyznam, że niezbyt często podpisuję umowy. Staram się ufać inwestorom. Jeśli inwestor prosi o umowę, to oczywiście ją podpisujemy.
Czasem kosztuje mnie to sporo czasu, bo inwestor długo negocjuje zapisy w umowie. Tak było w przypadku Fugasa. Dłużej trwała wymiana kolejnych wersji umowy niż montaż systemu alarmowego :lol: .

Zdarzają się jednak inwestorzy cwaniacy, którzy proponują podpisanie swojej umowy. Umowę formułują w taki sposób, że w momencie podpisywania już się cieszą, że nie świadomy podstępu wykonawca dostanie w tyłek, bo nie zrozumiał do końca zapisów zawiłej umowy i będzie płacił za byle co kary. Ostatnio mi się trafił taki młody prawnik. Chciał zamówić bardzo rozbudowany, drogi system alarmowy i właśnie tak sformułował umowę, że terminowe wykonanie przedmiotu umowy było wręcz niemożliwe, a kary były takie, że gdybym podpisał tą umowę, to pewnie on by dostał ten system gratis. Nie znoszę takich cwaniaków :evil:

Inny klient mocno nadużył mojego zaufania :evil: . Nie zrozumiał tego, co przeczytał w ofercie i stwarzał problemy przy płatności. Zastanawiam się, czy nie powinienem zawsze podpisywać umów. Z drugiej strony co mi da taka umowa :roll: . Kolejny ciągnący się latami proces w sądzie?

To jest tak, jak pisze Tomasz M. - nie można przesadnie polegać na mocy papieru tylko starać się umawiać z wykonawcami sprawdzonymi pod względem jakości i uczciwości.
Pozostaje jednak jeden problem -
jak sprawdzić uczciwość inwestora...

Tomasz M.
18-06-2004, 14:06
Chyba tylko tak jak solidność wykonawcy - rozmawiać z innymi wykonawcami na budowie - jeśli się da - i oczywiście nie daje to żadnej gwarancji :cry: , a jak klient obraźliwy i się dowie, można go stracić. Tak naprawdę pozostaje zabawa w psychologa.

remx
12-11-2004, 09:05
- solidny wykonawca
- kontaktowy i chętny do wypracowania porozumienia wykonawca
- raty w wysokości mniejszej niż odpowiadający im zakres prac.

m_ch_konto usunięte
18-01-2005, 12:52
Ja jestem na etapie przeglądania wzorów umów z wykonawcami i na pewno będę takowe podpisywał. Choćby na sysyem alarmowy.Dlaczego? Bo będę wydawał swoje pieniądze i na wypadek sporu będę miał jakiś punkt zaczepienia. Poza tym rzetelny wykonawca na przykład instalator systemu alarmowego sam zaproponuje podpisanie umowy i to niekoniecznie zabezpieczającej tylko jego interes. Jeżeli chce być poważnie traktowany przez inwestora musi przedstawić poważną umowę. Dodatkowo, to rzetelna umowa, moim doświadczeniem, skraca drogę negocjacji choćby terminów, czy nawet ceny. Oczywiście zgadzam się z wszystkimi, którzy twierdzą, że umowa powinna zabiezpieczać jedankowo interes obu stron. Podpisując taką umowę, każda ze stron ma poczucie poważnego traktowania. Myślę, że o to właśnie chodzi. Cwaniaków można znaleźć wsród tych, którzy nic nie podpisują i tych którzy podpisują umowy, wśród wykonawców i inwestorów. Jeżeli obie strony wzbudzą do siebie zaufanie to chętnie uzgodnią i podpiszą taką umowę. A jeżeli dodatkowo negocjacje będą łatwe i przejrzyste, bez wątpliwości stron to tylko się budować.
Szkoda, że są to wyjątki, a cwaniaków tak wielu.

Tommy123
16-02-2005, 11:43
Skopiowalem umowe, która przedstawil "niezły", ale jezeli ktos mogłby mi podeslac cos to bede dźwieczny. Chodzi mi glownie o umowy budowy u domu ujednorodzinnego od podstaw do stanu zamknietego. Dzieki

Dominik!
03-11-2005, 20:27
Jestem zdania, że umowę spisać należy.
Niektorzy z fachowców mówią -panie - ja panu ufam, po co nam umowa?
Na co ja odpowiadam: panie - ja sam sobie nie ufam :wink: , a poza tym mam sklerozę i to taką wybiórczą - jak przychodzi do płacenia to zazwyczaj przypominam sobie niższe stawki!
Jak to mówią - papier przyjmie wszystko. Poza tym wiele rzeczy jest oczywiste - nie ma głupich rozmów: ja to myślałem tak, a ja tak! Sprawa jest jasna i prosta - jest tak jak napisaliśmy w umowie z wykonawcą! Poza tym inaczej podchodzi się do sprawy jak wszystko jest z góry wyjaśnione i sprecyzowane - ja też nie spóźniam się np. z dostawą materiałów!