PDA

Zobacz pełną wersję : sterowanie radiowe obwodami ogrodowymi 230V



witu102
22-03-2012, 17:10
Witam, przymierzam się do robót ogrodowych, brukowania, przebudowy tarasu i przy okazji chciałbym wpuścić w ziemię trochę kabli.
Wydzieliłem następujące obwody zewnętrzne:
-gniazda prądowe (w sumie 3 sztuki taras, altana i front domu)
-oświetlenie ogrodu/ścieżki (6 lamp 60W max każda)
-oświetlenie schodów tarasowych (4 oprawy LED, 1,5W każda 230V)
-lampy najazdowe na podjeździe (4 sztuki LED 1,5-2W każda 230V)
-podświetlenie elewacji (6 sztuk LED-takie jak w podjeździe 1,5-2W/230V)
-oświetlenie altany

Problemem jest, że zarówno salon z którego jest wyjście na taras jak i elewacja domu nie będą ruszane, a zatem ustawienie rzędu 5 hermetycznych włączników odpada w przedbiegach pomijając już estetykę. W środku salonu (ramka 5x mogła by się zmieścić, ale nie zamierzam pruć ścian pod kable, bo świeżo malowane było. Jedyne miejsce, gdzie takie gniazda by nie wadziły to piwnica..tutaj funkcjonalność się kłania.
obwód gniazdkowy chciałem od razu wrzucić sterowany na "S" w rozdzielni w piwnicy, iluminację elewacji chciałem sprzęgnąć z czujnikiem zmierzchowym, z możliwością odcięcia "S"ką całkowitego, oprawy najazdowe włączane będą czujnikiem ruchu na podjeździe oraz czujnikiem zmierzchowym, ale także chciałbym móc na stałe wyłączyć je "S" ką.
Pozostaje sterowanie oświetleniem ścieżek, altany oraz schodów. Wymyśliłem, żeby całość w rozdzielni dać na 1 "S"kę a poszczególnymi elementami sterować za pomocą pilota/radiolinii. Zależy mi na drodze radiowej nie RC5 bo mechanizm chcę mieć schowany gdzieś w skrzynce instalacyjnej, najlepiej w piwnicy (jest okno, a z tarasu to niespełna 4m). Znalazłem kilka modeli, ale większość na 12V, są takie moduły wtykane do kontaktu dość poręczne i tanie (2 kanały-60zł) ale czy jest sens to przerabiać do takich zastosowań?
Czy ktoś zna rozwiązanie sterowania radiowego dla 4 kanałów 230V najlepiej w rozsądnej cenie?

dejna
22-03-2012, 18:54
Pomyśl o tym http://tanieogrzewanie.istore.pl/ - właśnie toczy się rozmowa na ten temat w sąsiednim wątku.
Tam byś wszystko miał. Sterowanie ogrodem, czujniki wilgotności gleby, zamiast zmierzchowego jest rzecz lepsza, bo zegar astronomiczy i wszystko sterowane z internetu.

dendrytus
22-03-2012, 18:57
Pomyśl o tym http://tanieogrzewanie.istore.pl/ - właśnie toczy się rozmowa na ten temat w sąsiednim wątku.
Tam byś wszystko miał. Sterowanie ogrodem, czujniki wilgotności gleby, zamiast zmierzchowego jest rzecz lepsza, bo zegar astronomiczy i wszystko sterowane z internetu.
:wave:

dejna
22-03-2012, 19:11
Możesz do wejścia analogowego podłączyć fotorezystor. Ustawić histerezę i skomponować funkcję logiczną między fotorezystorem za 2 PLN i mieć jedno korygowane drugim. Tylko jak poużywasz zegara astronomicznego to stwierdzisz, że bardzo precyzyjnie wie kiedy robi się ciemno a kiedy wschodzi słońce.
Jak słyszysz w radiu Zet że dzisiaj wschód o tej a zachód o tamtej to tak właśnie wylicza zegar astronomiczny. Mam kilka tych urządzeń i w każdym jest zegar astronomiczny. Nigdy bym nie kupił żadnego KNX.

dendrytus
22-03-2012, 19:17
Możesz do wejścia analogowego podłączyć fotorezystor. Ustawić histerezę i skomponować funkcję logiczną między fotorezystorem za 2 PLN i mieć jedno korygowane drugim. Tylko jak poużywasz zegara astronomicznego to stwierdzisz, że bardzo precyzyjnie wie kiedy robi się ciemno a kiedy wschodzi słońce.
Jak słyszysz w radiu Zet że dzisiaj wschód o tej a zachód o tamtej to tak właśnie wylicza zegar astronomiczny.

A jak to sie ma do sterowania pilotem?


Mam kilka tych urządzeń i w każdym jest zegar astronomiczny. Nigdy bym nie kupił żadnego KNX.
To już wiemy, tylko ze wątek jest o
sterowanie radiowe obwodami ogrodowymi 230V , tylko wy nadal macie problemy ze zrozumieniem przeczytanego tekstu. Zastanawiam się czy to przypadkiem nie jest efekt uboczny zakupu tych chińskich sterowników. Może to jakaś toksyna z obudowy?

PS2
Zegar astronomiczny można mieć za 150 zł
http://allegro.pl/legrand-04767-zegar-astronomiczny-caloroczny-16a-i2228026634.html

dejna
22-03-2012, 20:09
Wystarczy mieć doprowadzony prąd gdzieć w ogrodzie.
Zrobić tam rozdzielnię hermetyczną czy to na słupku ogrodzenia czy na paliku.
Wewnątrz dać jeden PLC2011 i dowolny router z Allegro za około 100zł. Router ustawić tak żeby przekazywał nasz domowy internet jako AP + WDS czyli żeby brał internet po wifi z naszej sieci wifi, rozsiewał go w ogrodzie oczywiście z zabezpieczeniami WPA2 i po ethernecie podał do PLC. Mamy przy okazji lepszy zasięg sieci przed domem i sterowanie. Ja mam 3 routery na jednym SSID-zie bo brakowało mi zasięgu.

dendrytus
22-03-2012, 20:53
Wystarczy mieć doprowadzony prąd gdzieć w ogrodzie.
Zrobić tam rozdzielnię hermetyczną czy to na słupku ogrodzenia czy na paliku.
Wewnątrz dać jeden PLC2011 i dowolny router z Allegro za około 100zł. Router ustawić tak żeby przekazywał nasz domowy internet jako AP + WDS czyli żeby brał internet po wifi z naszej sieci wifi, rozsiewał go w ogrodzie oczywiście z zabezpieczeniami WPA2 i po ethernecie podał do PLC. Mamy przy okazji lepszy zasięg sieci przed domem i sterowanie. Ja mam 3 routery na jednym SSID-zie bo brakowało mi zasięgu.
Prawie genialne, gdyby nie

Znalazłem kilka modeli, ale większość na 12V, są takie moduły wtykane do kontaktu dość poręczne i tanie (2 kanały-60zł) ale czy jest sens to przerabiać do takich zastosowań?
Czy ktoś zna rozwiązanie sterowania radiowego dla 4 kanałów 230V najlepiej w rozsądnej cenie?

PS.
To muszą być jakieś toksyny z obudowy
PS2
Przemyślałem propozycję dejna i jak włożymy sterbox'a za 500 zł, może mieć to większy sens.

Osobiście przerobiłbym te gniazdka.

dendrytus
24-03-2012, 06:46
sterownik http://www.fif.com.pl/produkt/1260/1249
pilot http://www.fif.com.pl/produkt/1261/1262

http://allegro.pl/zdalne-sterowanie-12-kanalowe-1000m-radiolinia-i2219310325.html

Zamiast sterbox-a internetowy sterownik internetowy za 270 zł
http://allegro.pl/sterownik-internetowy-inteligentny-dom-zobacz-i2205118789.html
Wymaga niestety trochę własnej pracy.

witu102
24-03-2012, 14:01
no dobra..nie zależy mi na sterowaniu przez internet kilkoma lampami wzdłuż ścieżki...sterowanie zmierzchowe wystarczy mi w 100% do moich potrzeb...wciąż się zastanawiam nad przeróbką gniazdek lub też zakupem czegoś takiego:
http://www.elmes.pl/?p=produkty&act=prodpok&prod=14
3 kanały by mi wystarczyły..oświetlenie ścieżki, schody oraz altana
w razie potrzeb zawsze mógłbym dokupić drugi moduł i mieć wtedy więcej obwodów, ale na dzień dzisiejszy mi to nie potrzebne...czy ktoś się umie wypowiedzieć czy to spełni MOJE wymagania, bo jak już mówiłem nie chcę inteligentnego ogrodu ale tylko chcę uniknąć szpecenia elewacji przełącznikami...

dendrytus
24-03-2012, 19:58
Powinno wszystko być OK. Elmes to porządna firma z wieloletnią praktyką, jeśli chodzi o sterowniki radiowe.

Upewnij się, że ma trzy kanały na przekaźnikach. Opis i oznaczenie sugerują, że tak jest w istocie, jednak na zdjęciu jest wersja z dwoma przekaźnikami, pewnie dwukanałowa i jest to błąd na stronie.

Dowiedz się też jakiej mocy można podłączać żarówki energooszczędne, chyba że będziesz miał zwykłe lub LED

Wakmen
24-03-2012, 20:00
no dobra.....sterowanie zmierzchowe wystarczy mi w 100% do moich potrzeb...

...wciąż się zastanawiam nad ... ale na dzień dzisiejszy mi to nie potrzebne...

...czy ktoś się umie wypowiedzieć czy to spełni MOJE wymagania...

Przeczytaj swoją wypowiedź jeszcze raz, drugi, trzeci i ... dziesiąty. Może sam siebie zrozumiesz.

homiq
26-03-2012, 21:40
Firma zamel ma sporo roznych modulow RF. System exta free, do kilku swiatelek w sam raz i do tego pilot w miare estetyczny.

Na pewno lepsze to niz rozdzielnia na paliku :) :) , kurde dawno mnie nic tak nie rozbawilo (ostatnio byl to YDYP 5x4mm2 zakopany na 30cm jako kabel pomiedzy budynkiem i licznikiem :) :) ) fantazja :)

witu102
27-03-2012, 11:41
czyli do obslużenia 4 kanalow kupic pilot 4 kanalowy np P-257/4 oraz dwa moduly dwukanalowe ROP-02 EXTA FREE?

homiq
27-03-2012, 12:15
Taki zestaw będzie okej.

Pamiętać należy, że niestety ale oświetlenie ledowe jest śliskie pod kątem klejenia styków i przekaźniki w urządzeniu mogą nie wytrzymać - warto się zastanowić*nad dodatkowym przekaźnikiem 16A, którego cewka załączająca będzie sterowana z przekaźnika exty.

pozdrawiam!

witu102
27-03-2012, 14:25
możesz pokazać to na jakimś schemacie?