PDA

Zobacz pełną wersję : Ackerman - pilne pytanie do specjalisty



wg
16-05-2004, 17:40
Mam strop Ackermana.
Można go zbroić na kilka sposobów.
Można odginać co drugi pręt do góry w 1/5 od podpory.
Można dawać zamiast tego pręt górą w co drugim żebrze.
Mój kierownik twierdzi, że można dawać pręt górą w co TRZECIM żebrze.

Bardzo proszę o komentarz osoby, które znają się na tym.

Druga sprawa: czy pręty zbrojące żebra MUSZĄ być zagięte w wieńcu?

Sprawa jest dosyć pilna bo w poniedziałek mają zalewać i jest ułożone w co trzecim. Mogę jeszcze w ostatniej chwili zawetować i kazać przełożyć.

Z góry dziękuję.

mdzalewscy
16-05-2004, 19:34
Prawidłowość taka:

Zbrojenie żeberek wykonuje sie przy użyciu jednego pręta o średnicy 18 -20mm ze stali 34GS (dwuskośne zbrojenie). Pręty zbrojeniowe umieszcza się w dolnej części belki zapewniając otulenie zbrojenia minimum 2cm. Pręt zawiesza się na strzemionach wygiętych jak to pokazano na rysunku. Wykonuje się je ze stali gładkiej St0S lub St3S o średnicy 4,5-6mm. Rozstaw strzemion około 30-33cm. Zbrojenie główne układa się w każdym żeberku. Należy jednak pamiętać, że co drugi pręt odginamy pod kątem 45 w odległości 1/5 rozpiętości od podpory. Wszystkie pręty należy zakotwić w wieńcach. Wieńce należy wykonać na wszystkich ścianach nośnych. Wysokość wieńca nie może być mniejsza niż wysokość stropu. Minimalna szerokość wieńca wynosi 15cm. Zbrojenie wieńca powinno się składć z 4 prętów o średnicy 10 -12mm zestali 34GS, a strzemiona z prętów o średnicy Ø6mm (ze stali St3S) i rozstawie co 20cm. Żebro rozdzielcze wykonuje się prostopadle do belek na całej szerokości stropu i w środku jego rozpiętości najczęściej w formie koszy z 4 prętów o średnicy Ø10 - 12mm (ze stali 34GS). Ilość żeber rozdzielczych jest zależna od rozpiętości stropu i obciążenia.


Z publikacji które posiadam a mam ich pare nic nie pisze o precie górą,
ja rozumiem że będzie on nad tym prętem co leży dołem i ma strzemiona, czy sam tylko górą ?, bo sam jest niedopuszczalny, a dodatkowy górą podraża koszt bo stal droga, ale przy szerokich stropach może go nie co wzmocnić.

" czy pręty zbrojące żebra MUSZĄ być zagięte w wieńcu? "

można albo zaginac, albo przywiązać drutem wiązałkowym

aha, ackerman nie powinien leżeć na ścianie nośnej i trzeba pamiętać o deklowaniu pustaków końcowych

Pozatym to dobry strop

wg
16-05-2004, 20:08
Dzięki za odpowiedź. Czy jesteś z wykształcenia budowlańcem?
Literatury się już naczytałem, chciałem się czegoś dowiedzieć od specjalisty.
Pręt górą jest prętem dodatkowym w stosunku do pręta na dole i wkłada się go zamiast odginania dolnego.
Na razie zdążyłem się dowiedzieć, że ten górny musi być zagięty na końcu do dołu gdyż bez tego zagięcia nie spełniałby swojej roli. Dolny nie musi być zagięty. Dodam, że obydwa są ze stali żebrowanej.
Szukam potwierdzenia tych informacji.

nowicjusz
16-05-2004, 21:14
Jeżeli stosujesz tzw. 4 wariant zbrojenia, tzn. 1 pręt prosty dołem zbrojący pierwsze żeberko, 1 pręt zbrojący drugie obustronnie odgięty na 1/5 rozpiętości, i dodatkowo, na moment ujemny, dodaje się trzeci typ pręta - prosty, dług. 1/5 rozpiętości i z kotwiącym odcinkiem w dół.

nowicjusz
16-05-2004, 21:23
Jeżeli podpowiesz, jak zamieścić odręczny rysunek na forum, wyślę szkic 4 wariantów zbrojenia. :-?

aru
16-05-2004, 22:46
można nie odginać tylko dłożyć górą, ale po co? a na pewno w co drugim żebrze, ale zę 18-20 i 34GS to chyba przesada? :-?

wg
16-05-2004, 22:57
Szkice wariantów mam, są w poradniku majstra budowlanego. Jednak nijak się mają do tego co mówi mój kierownik budowy.

Mam w tej chwili ułożone fi12 lub fi18 w zależności od rozpiętości w każdym żebrze na dole.
Dodatkowo w co 3 żebrze mam ułożony pręt fi12 górą.
Wszystkie pręty wchodzą w wieniec ale nie są zagięte.

Skomentujcie proszę, czy to można zalewać i co ewentualnie można poprawić.

nowicjusz
17-05-2004, 07:00
Wg mnie krótkie pręty górne powinny mieć ramię zagięte w dół (przenoszą moment ujemny, największy przy podporze i malejący ze zbliżaniem się ku środkowi belki i odgięcie zapewnia zakotwienie).
Natomiast ilość wkładek na monent ujemny powinna wynikać z obliczeń, ale jeżeli Twój kierownik rozstawił je co 93 cm to właściwie po co? Uważam, że powinny być w co 2 żeberku, jeżeli pozostałe pręty są płaskie. :P

nowicjusz
17-05-2004, 07:03
Czy ty budujesz bez projektu?

wg
17-05-2004, 07:36
W projekcie nie ma dokładnego opisu zbrojenia stropu gdyż Ackermana można zbroić na różny sposób i w biurze projektowym powiedzieli, że nie chcą narzucać. Podana jest średnica prętów, które idą na dole. Zbrojenie na moment ujemny zostawiono do wyboru inwestorowi.

Pręty górne nie są krótkie, idą przez całą długośc.

Górne pręty kazałem zagiąć do dołu.

aru
17-05-2004, 08:04
no to biuro projektów sie nie popisało, co to znaczy nie chcą narzucać? są leniwi, nie znają technologii? może to instytucja charytatywna?
z tego co napisaleś wynka, że do idącego pręta dołem dogiąłeś pręt który szedł górą pierwotnie na całej długości, tak?

wg
17-05-2004, 08:10
Nie.
Dołem idą pręty w każdym żebrze.
Górą idą pręty w co trzecim żebrze.
Wszystkie pręty są proste i idą przez całą długość żebra.