PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wykonać posadzkę przy zwężonych ścianach z silikatów?



bitter
24-03-2012, 06:03
Witam

Mam problem z posadzką przy silkatach 18cm. Podłoga będzie nisko nad gruntem (15cm). Chcę aby silikaty ze względu na nasiąkliwość zaczynały się nad gruntem. I tu się pojawia problem szerokość bloczków fundamentowych to 24cm a silikatów 18, na poziomie posadzki powstaje uskok. Co z tym zrobić? Zalewać posadzkę do ściany, czy zrobić dylatację styropianem. A co będzie jak fundamenty siądą kilka mm w stosunku do wylewki? Mogą popękać płytki itp..

Szczegóły na rysunku: http://www.gliffy.com/pubdoc/3427858/L.png

elka51
24-03-2012, 09:20
Z ciekawości zapytam:

A jak masz w posiadanym projekcie?

bitter
24-03-2012, 13:41
W posiadanym projekcie mam beton komórkowy 24cm więc nie ma problemu. Zmieniłem na silikat i teraz się głowię.

elka51
25-03-2012, 15:04
Z ciekawości zapytam:

Na jakiej podstawie zmieniasz sobie samowolnie projekt?

bitter
25-03-2012, 15:51
elka nie samowolnie. Zmiana materiału jest zmianą nieistotną, którą nanosi Kierownik w dzienniku budowy, podpisuje się pod tym i już.

Nefer
25-03-2012, 16:10
no to teraz niech kierownik się wypowie, skoro "wpisał i już":)
W moim domu chudziak pojawił się wylany na ostatniej warstwie bloczków fundamentowych. Od tego miejsca poszła ceramika. Nie wiem dlaczego u Ciebie po chudziaku dalej lecą bloczki fundamentowe. Być może to inna technologia ..Gdybyś podciągnął chudziak wyżej nie miałbyś problemu (tylko więcej do wrzucenia w fundamenty). Ale ja też trochę dom wyciągnęłam, bo wysoko woda i na wszelki wypadek...

bitter
25-03-2012, 18:18
Nefer no właśnie jedyna różnica jest taka, że mam dużo styropianu w podłodze i chcę aby posadzka w domu była tylko 15 cm nad gruntem. Jak dodasz sobie 2cm płytek + 10cm wylewki + 20cm styropianu a zaczynasz 15 cm nad gruntem to lądujesz pod ziemią ;-). Mógłbym skończyć fundament na poziomie chudziaka ale wtedy musiałbym zacząć murować silikatami jeszcze pod ziemią. Jak gdzieś puści izolacja wodna to ściany namokną i dupa. Dlatego daje jeszcze dwie warstwy bloczków aby wyjść z ziemi i to rodzi problem. Tak w ogóle to nie wiem dlaczego nie produkuje się bloczków fundamentowych 18cm ... masakra

Oczywiście rozwiązaniem jest postawić bloczek silikatowy przy krawędzi bloczka betonowego (tej od wewnątrz budynku) ale przy ścianach nośnych i tak będzie kłopot.

Ech może nie warto zmieniać tego na tę 18-nastkę?

Nefer
25-03-2012, 19:09
A nie możesz wyjść z bloczkiem ponad ziemię ? Na to dać chudziak i zacząć z silikatem po bożemu ? Ponad gruntem ? Fajnie mieć chudziak czyli poziom zero nad poziomem gruntu, nie pod. A styro sobie na tym kładziesz ile chcesz - tylko licz centymetry na ścianach :):):) Możesz i 40 dać - tylko pamiętaj dać o 40 cm wyżej na ścianach i efekcie strop o 40 cm wyżej, bo będzie trochę nisko :):):) Nie mów, że Ci geodeta wyznaczył zero poniżej poziomu gruntu :) Chyba, że już masz to wszystko zrobione, więc nie ma o czym gadać :):)

awo65
25-03-2012, 19:39
Bitter - coś przekombinowałeś chyba. Po pierwsze - przy takim układzie, jak rozrysowałeś, to z każdym materiałem - czy to silikat, czy beton komórkowy, czy coś innego - będziesz miał problem. I silikat i beton komórkowy chłoną wodę (b-k nawet bardziej). Po drugie - każda izolacja wodna może puścić, a wtedy problem rośnie drastycznie. Po trzecie - poziom chudziaka poniżej gruntu jest - mówiąc wprost - mocno nietypowy w domku bez podpiwniczenia. Ja mam ścianę z silikaty 18, ściany fundamentowe z bloczków 24 - i tu nie ma żadnego problemu, żeby to 'spasować'. Tylko, że ja mam '0' powyżej gruntu. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłaby płyta fundamentowa - rozwiązuje wszystkie Twoje problemy.

Pawel78
25-03-2012, 19:45
elka nie samowolnie. Zmiana materiału jest zmianą nieistotną, którą nanosi Kierownik w dzienniku budowy, podpisuje się pod tym i już.

Niestety ale zmiana grubości ściany zewnętrznej i braku przesunięcia osi ściany jest zmianą istotną - zwiększa się kubaturę budynku.
Druga sprawa to zmiany nanosi projektant a nie kierownik budowy. Jeśli kierownik wpisał to już w dziennik to szykuj się na mandat i problemy przy odbiorze!

bitter
25-03-2012, 20:47
A nie możesz wyjść z bloczkiem ponad ziemię ? Na to dać chudziak i zacząć z silikatem po bożemu ? Ponad gruntem ? Fajnie mieć chudziak czyli poziom zero nad poziomem gruntu, nie pod. A styro sobie na tym kładziesz ile chcesz - tylko licz centymetry na ścianach :):):) Możesz i 40 dać - tylko pamiętaj dać o 40 cm wyżej na ścianach i efekcie strop o 40 cm wyżej, bo będzie trochę nisko :):):) Nie mów, że Ci geodeta wyznaczył zero poniżej poziomu gruntu :) Chyba, że już masz to wszystko zrobione, więc nie ma o czym gadać :):)

Nefer, poziom zero to nie poziom chudziaka a poziom posadzki na gotowo. Warstwy od poziomu zero w dół to gres, wylewka, styropian i chudziak. Jak się chce mieć podłogę 15 cm powyżej trawy to na jakim poziomie wypadnie Wam chudy beton???


Bitter - coś przekombinowałeś chyba. Po pierwsze - przy takim układzie, jak rozrysowałeś, to z każdym materiałem - czy to silikat, czy beton komórkowy, czy coś innego - będziesz miał problem. I silikat i beton komórkowy chłoną wodę (b-k nawet bardziej). Po drugie - każda izolacja wodna może puścić, a wtedy problem rośnie drastycznie. Po trzecie - poziom chudziaka poniżej gruntu jest - mówiąc wprost - mocno nietypowy w domku bez podpiwniczenia. Ja mam ścianę z silikaty 18, ściany fundamentowe z bloczków 24 - i tu nie ma żadnego problemu, żeby to 'spasować'. Tylko, że ja mam '0' powyżej gruntu. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłaby płyta fundamentowa - rozwiązuje wszystkie Twoje problemy.

Płyty nie będzie bo fundamenty już wykopane no i płyta za droga. Ludzie ja też zero mam powyżej gruntu. Zero czyli posadzkę. Chudziak, chudzdiak czyli to co wylewasz na zagęszczony grunt będzie poniżej gruntu a nie posadzka. Rozumiecie mnie czy nie? Jeżeli dałbym jak robi się zazwyczaj ten pierwszy beton wylewany na piach powyżej poziomu gruntu potem na to dał 20cm styropianu i 10cm wylewki betonowej to mam podłogę 30cm nad trawą a tak nie chcę.

Awo inaczej się nie da. Więc żeby nie zaczynać bloczkami silikatowymi poniżej gruntu daję jeszcze dwie warstwy bloczków fundamentowych. Możesz mi napisać albo narysować jak Ty rozwiązałeś to przewężenie? Zakładam, że po prostu styropian częściowo zachodzi na bloczki fundamentowe i na tym leży wylewka?


Niestety ale zmiana grubości ściany zewnętrznej i braku przesunięcia osi ściany jest zmianą istotną - zwiększa się kubaturę budynku.
Druga sprawa to zmiany nanosi projektant a nie kierownik budowy. Jeśli kierownik wpisał to już w dziennik to szykuj się na mandat i problemy przy odbiorze!

Naprawdę dziękuję Wam wszystkim za troskę ale ja mam dopiero wykopane dziury, Kierownik nie miał co wpisać bo jeszcze nie zrobiliśmy nic. Kubatury nie muszę zmieniać bo mogę bloczki usytuować nie w osi a przy wewnętrznej krawędzi ścian. Postawienie bloczka w osi spowoduje przesunięcie ściany o 3cm a takie przesunięcia ściany to się niejednemu budowlańcowi zdarza zrobić bez wiedzy inwestora ;-) już nie przesadzajcie. W sumie dało by to zwiększenie powierzchni o 1,5m2 ... no zwiększenie jak nic.

elka51
25-03-2012, 21:32
Kubatury nie muszę zmieniać bo mogę bloczki usytuować nie w osi a przy wewnętrznej krawędzi ścian. Postawienie bloczka w osi spowoduje przesunięcie ściany o 3cm a takie przesunięcia ściany to się niejednemu budowlańcowi zdarza zrobić bez wiedzy inwestora ;-) już nie przesadzajcie. W sumie dało by to zwiększenie powierzchni o 1,5m2 ... no zwiększenie jak nic.

Przesuwająć do wewnątrz zmienisz gabaryty zewnętrzne budynku a to już jest na pewno zmiana istotna...
Co do 1.5 m2 różnicy - spróbuj tak potrywializować w Nadzorze Budowlanym i w urzędzie przy naliczeniu kary za niezapłacony podatek od nieruchomości (te 1.5 m2 w ciągu np 10-20 lat da całkiem niezłą kwotę niezapłaconego podatku + odsetki + kara etc etc) życzę powodzenia.

Rób wg projektu bo się może skończyć bardzo źle dla portfela.

Nefer
26-03-2012, 01:50
Nefer, poziom zero to nie poziom chudziaka a poziom posadzki na gotowo. Warstwy od poziomu zero w dół to gres, wylewka, styropian i chudziak. Jak się chce mieć podłogę 15 cm powyżej trawy to na jakim poziomie wypadnie Wam chudy beton???
.

Poziom zero mam tam, gdzie sobie zażyczyłam :):) Mnie dziwi, że po wylaniu chudziaka nadal idziesz w górę z bloczkiem fundamentowym zamiast z materiałem ścian. Ale skoro chcesz mieć podłogę 15 cm nad trawą to kombinuj :):)

Tą zmianą kubatury to bym się tak bardzo nie przejmowała. Wątpię, by nadzór się kiedykolwiek czegoś takiego dopatrzył.

bitter
26-03-2012, 07:47
elka masz rację ale powiedz mi czy widziałaś kiedyś żeby ktoś wpadł do chaty i metry ludziom mierzył? ;-) Tak czy inaczej chyba nie będę kombinował i buduję według projektu nie ma co wkładać ręki do wrzątku żeby się przekonać, że parzy ;-)

awo65
26-03-2012, 07:59
Płyty nie będzie bo fundamenty już wykopane no i płyta za droga. Ludzie ja też zero mam powyżej gruntu. Zero czyli posadzkę. Chudziak, chudzdiak czyli to co wylewasz na zagęszczony grunt będzie poniżej gruntu a nie posadzka. Rozumiecie mnie czy nie? Jeżeli dałbym jak robi się zazwyczaj ten pierwszy beton wylewany na piach powyżej poziomu gruntu potem na to dał 20cm styropianu i 10cm wylewki betonowej to mam podłogę 30cm nad trawą a tak nie chcę.
Awo inaczej się nie da. Więc żeby nie zaczynać bloczkami silikatowymi poniżej gruntu daję jeszcze dwie warstwy bloczków fundamentowych. Możesz mi napisać albo narysować jak Ty rozwiązałeś to przewężenie? Zakładam, że po prostu styropian częściowo zachodzi na bloczki fundamentowe i na tym leży wylewka?

Ja mam i '0', i chudziaka ponad poziomem gruntu, więc nie tej klasy problem. Dodatkowo chudziak u mnie był zazbrojony i wylany na bloczkach fundamentowych - powstał taki rodzaj wieńca/stropu spinającego cały parter. Wiem - niektórzy powiedzą przesada, ale mnie to nie przeszkadza a konstrukcyjnie jest w porządku.
Straszeniem zmianą kubatury i nadzorem się nie przejmuj, dopóki nie zmieniasz wymiarów zewnętrznych.

elka51
26-03-2012, 10:55
elka masz rację ale powiedz mi czy widziałaś kiedyś żeby ktoś wpadł do chaty i metry ludziom mierzył? ;-)

Tak wygląda porządnie robiony odbiór z nadzoru budowlanego - m.in. weryfikacja gabarytów...

awo65
26-03-2012, 11:05
Tak wygląda porządnie robiony odbiór z nadzoru budowlanego - m.in. weryfikacja gabarytów...

Sorry - ale to jest 'pitolenie o szopenie'... Deweloperki nadzór nie odbiera, a domkami sobie głowy nie zawracają, chyba, że mają doniesienie. Poza tym są różne normy odnośnie kubatur i powierzchni - i według której nadzór to niby będzie sprawdzał, jak nie ma żadnej obowiązującej.
Bitter - to co pisze elka (zresztą kolejne wcielenie zibiego) bierz przez dobre sito. To tylko właśnie pitolenie o nadzorze, kierownikach-pieczątkach itp. a nigdy żadnej, konkretnej pomocy na zadawane pytania.

jajmar
26-03-2012, 12:03
Tak w ogóle to nie wiem dlaczego nie produkuje się bloczków fundamentowych 18cm ...

Ale nic nie stoi na przeszkodzie abyś ścianki wylał z betonu. Szalunek na 18cm to żaden problem. Jak dodasz do betonu dodatki na szczelność to przy tak połozonym zerze tylko bedziesz po bezpiecznej stronie. To co pokazujesz ma wadę w postaci braku ciągłości izlolacji poziomej, fragment na bloczkach pionowy bedzie newralgicznym punktem. Twoje rozwazanie co tam dać, mają sens to płytka na 99% pęknie w tym miejscu, niezależnie czy dasz styro czy wylewkę.

bitter
26-03-2012, 20:51
Znalazłem rozwiązanie! Na ławę dwa rzędy bloczków betonowych a potem na to zamiast bloczków dwa rzędy bloczków fundamentowych silikatowych.

Pawel78
29-03-2012, 21:34
Sorry - ale to jest 'pitolenie o szopenie'... Deweloperki nadzór nie odbiera, a domkami sobie głowy nie zawracają, chyba, że mają doniesienie. Poza tym są różne normy odnośnie kubatur i powierzchni - i według której nadzór to niby będzie sprawdzał, jak nie ma żadnej obowiązującej.
Bitter - to co pisze elka (zresztą kolejne wcielenie zibiego) bierz przez dobre sito. To tylko właśnie pitolenie o nadzorze, kierownikach-pieczątkach itp. a nigdy żadnej, konkretnej pomocy na zadawane pytania.
Z całym szacunkiem ale nie jest to pitolenie. Gdyby inwestor postępował tak jak mówi prawo budowlane to na forum pisałoby się o płytkach, kolorach itd. Niestety, inwestor jako guru traktuje wykonawcę a nie kierownika budowy i projektanta, stąd później wiele pytań co się dzieje ze ścianami, ławami dachem...

fotohobby
01-04-2012, 23:24
Ale nic nie stoi na przeszkodzie abyś ścianki wylał z betonu. Szalunek na 18cm to żaden problem. Jak dodasz do betonu dodatki na szczelność to przy tak połozonym zerze tylko bedziesz po bezpiecznej stronie. To co pokazujesz ma wadę w postaci braku ciągłości izlolacji poziomej, fragment na bloczkach pionowy bedzie newralgicznym punktem. Twoje rozwazanie co tam dać, mają sens to płytka na 99% pęknie w tym miejscu, niezależnie czy dasz styro czy wylewkę.

Nie myślałeś o odizolowaniu fundamentu od silikatów ? Np rzędem bloczków Thermomur, albo (taniej) pustaków z ceramiki w wypełnieniem z perlitu (czy ew. sypkiego styro z odpadów) ?