PDA

Zobacz pełną wersję : oczko wodne - pomóżcie poradami przy tworzeniu tego konkretnego oczka



gianti
24-03-2012, 06:46
tematów na temat tworzenia oczka wodnego było sporo - ale ja chcę podejść do tego od innej strony, mianowicie chcę aby oczko, które zacząłem tworzyć, było "pracą zbiorową" - zabawą w tworzenie czegoś z niczego.

Mam kształt, wiem, że głębokość będzie pozwalała na trzymanie ryb w oczku wodnym - a jak będzie to oczko ostatecznie wyglądać - czas pokaże - i zależy również od Waszych uwag oraz inspiracji, które znalazłem na innych postach

oczko około 20mb obwodu; 4 poziomy głębokości, z boku miejsce na wodospad


1) na początek - potrzebuję podpowiedz - jak tanio a dobrze wzmocnić wszystkie brzegi wewnętrzne, wszystkie stopnie oczka - myślałem o zastosowaniu eko-kostki (plaster miodu) , ale to wyjdzie za drogo, jakie macie inne ciekawe sposoby

2) jakiej szerokości zrobić półki na rośliny

3) czy dla tej wielkości oczka zrobić 2 punkty poboru wody do filtracji z oczka czy starczy jeden, oraz czy powinno to być miejsce blisko dna (aby zbierało zanieczyszczenia, czy właśnie odwrotnie - aby nie zatkało filtra wszystkimi zanieczyszczeniami?

kondoria
24-03-2012, 08:18
Nie piszesz nic o tym z czego będzie to oczko. Czy zastosujesz folię EPDM ? Jeżeli tak to nie ma potrzeby dodatkowego wzmacniania wszystkich wewnętrznych stopni (rozumiem, że chodzi Ci o półki wewnątrz ?)
Musisz po prostu dobrze je wyprofilować. Na pewno nie mogą być strome.
Proponuję, żebyś poczytał o budowaniu oczek. Znajdziesz w necie masę informacji. Polecam szczególnie wszelkie porady Pawła Woynowskiego (google)
Lepiej dokształcić się przed, bo można się ustrzec od wielu błędów, które potem ciężko będzie naprawić.

Jeżeli chodzi o półki, to powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 50 cm, abyś mógł wygodnie porozkładać rośliny.

Elfir
24-03-2012, 21:39
Nie rozumiem po co wzmacaniać brzegi? Przy odpowiednim wyprofilowaniu ziemia trzyma sie sama.

Jachmiu
28-10-2013, 21:53
okkk a jak myślicie co jest lepsze oczko wodne z fontanną z przodu domu czy większy staw za domem?

Elfir
28-10-2013, 23:12
okkk a jak myślicie co jest lepsze oczko wodne z fontanną z przodu domu czy większy staw za domem?

Lepsze jest to, które się częściej widzi i przy którym częsciej się wypoczywa.

Elfir
28-10-2013, 23:12
brzegi można byłoby poprawić, widac folię.

Mariusz2014
02-03-2014, 12:16
Ja wybrałbym staw. Większa objętość to większe pole manewru przy wyborze fauny i flory.

gordi
11-02-2015, 15:24
Warto też pamiętać o właściwie dobranym substracie mineralnym w strefie gdzie będą rosły rośliny. Zazwyczaj wszyscy dają tam zwykły żwir (koszty) co jest dużym błędem - żwir nie posiada żadnych właściwości jono wymiennych i sorpcyjnych, tworzy się na nim stosunkowo mała błona bakteryjna i nie dostarcza roślinom żadnych minerałów. Najlepiej strefy te wysypać złożem mineralnym do stawu kąpielowego (jest ich kilka rodzajów) - zalety będą szybko widoczne: rośliny będą lepiej rosły, w wodzie nie będzie fosforanów a tym samym glonów nitkowatych. Powierzchnia filtracyjna takich złóż jest minimum 100 razy większa niż zwykłego żwiru, przez co powstanie sprawniejszy i większy biofilm.