PDA

Zobacz pełną wersję : Na jaka maksymalna moc kabel 5x10 mm2 ??



owad
26-03-2012, 18:31
Witam,
Nie wiem jakiego uzyc kabla, domek letniskowy znajduje sie okolo 50m od skrzynki. Lacze jest na 5kW, ale teraz wyszlo ze chyba beda w domku dwa podgrzewacze przeplywowe.
Wiec bede musial zwiekszyc moc lacza. Nie wiem jeszcze do ilu bo nigdy nie mialem takich podgrzewaczy i nie wiem z jaka moca beda pracowaly.

Wiec pytanie, jesli zaloze kabel 5x10 to do ilu kW bede mogl na tym kablu podlaczyc ( w przyblizeniu).
Czy za uzytkowanie wiekszego lacza placi sie wiecej (nie chodzi o zwiekszenie mocy, tylko uzytkowanie pozniejsze)
Czy jesli np bede mial lacze 12kW i podgrzewacz 12kw to beda jakies problemy jesli troche przekrocze ten limit (wiadomo, plus oswietlenie itd). Nie mowie o zadzialaniu bezpiecznika, Czy ZE moze miec o to pretensje?

Dziekuje bardzo

robertsz
27-03-2012, 06:59
1) 4x10 w zupełności wystarczy
2) Te podgrzewacze przepływowe do czego mają służyć? Do umycia rąk? Do napełniania wanny? Do prysznica?
Kolejno: 5-10-15kW mocy sobie załóż na wstępie.
3) Płaci się za moc zużytą, zaczniesz więcej pobierać to więcej zapłacisz. Moc zamówioną opłacasz raz.
4) Jeśli przekroczysz to wywali zabezpieczenie, energetyka nic ci nie zrobi z tego powodu.

owad
27-03-2012, 13:23
1) 4x10 w zupełności wystarczy
2) Te podgrzewacze przepływowe do czego mają służyć? Do umycia rąk? Do napełniania wanny? Do prysznica?
Kolejno: 5-10-15kW mocy sobie załóż na wstępie.
3) Płaci się za moc zużytą, zaczniesz więcej pobierać to więcej zapłacisz. Moc zamówioną opłacasz raz.
4) Jeśli przekroczysz to wywali zabezpieczenie, energetyka nic ci nie zrobi z tego powodu.



W ZE powiedzieli ze musi byc 5x a nie 4x.

No ale na ile kw starczy te 10mm2? Tez patrze co moze byc w przyszlosci, np jesli bede chcial cos pospawac albo podlaczyc betoniarke bo plot zachce mi sie zmienic. Chodzi o to czy 10mm2 czy na wszelki wypadek 16mm2. Nie planuje zadnego warsztatu.

Podgrzewacz jeden ma byc na prysznic i umywalke (myslalem o takim regulowanym od 9 do 15 kW) a drugi na zlew (5kW). Do tego pompa w studni, pewnie okolo 1,5 kw, no a reszta to normalnie to co w malutkim domu.

No i teraz nie wiem ile zamowic tej mocy, 1kW kosztuje 180zl.

Pozdrawiam

xmsg
27-03-2012, 15:19
Odpowiadając pokrętnie na pytanie z tematu; 10mm2 wystarczy na moc pomiędzy 22-30kW (wytrzyma prąd ciągły ok. 40A)

http://www.wni.pl/rwi/budowa/skany/Prawo/wniosek-prad.doc

Przynajmniej w moim zakładzie energetycznym, mają standardy mocy przyłączeniowych (zgodnie z powyższym dokumentem)

Dla Ciebie "Plan Plus" 22kW to jest na styk, raczej za mało. Tu jeszcze 10mm2 wystarczy.
Kolejny "Plan Uniwersalny" 30kW jest wystarczający z dużym marginesem, ale trzeba dać kabel 16mm2.

Masz domeczek oparty na prądzie, więc przyłącze trzeba dać spore, albo zmniejszyć moce podgrzewaczy.

Pozdrawiam
GREGOR

owad
27-03-2012, 15:45
Odpowiadając pokrętnie na pytanie z tematu; 10mm2 wystarczy na moc pomiędzy 22-30kW (wytrzyma prąd ciągły ok. 40A)

http://www.wni.pl/rwi/budowa/skany/Prawo/wniosek-prad.doc

Przynajmniej w moim zakładzie energetycznym, mają standardy mocy przyłączeniowych (zgodnie z powyższym dokumentem)

Dla Ciebie "Plan Plus" 22kW to jest na styk, raczej za mało. Tu jeszcze 10mm2 wystarczy.
Kolejny "Plan Uniwersalny" 30kW jest wystarczający z dużym marginesem, ale trzeba dać kabel 16mm2.

Masz domeczek oparty na prądzie, więc przyłącze trzeba dać spore, albo zmniejszyć moce podgrzewaczy.

Pozdrawiam
GREGOR

Wielkie dzieki za ten dokument i podpowiedzi. Teraz to juz w ogole lipa sie zrobila :). To bedzie domek letniskowy, dlatego nie chcialem tam niewiadomo czego zakladac. Jak zamawialem elektryke to wzialem najmniejsza moc, chyba 6 czy 7 kW bo myslalem ze to starczy - najwiekszym konsumentem bylby bojler 2-3kW i pompa w studni 1,5kW.
Teraz jak pomyslalem o tych podgrzewaczach i widze ze np bym musial zwiekszyn moc min o 15 kW co daje w przyblizeniu 3000zl to nie wiem czy jest sens je montowac.

To teraz prosze o podpowiedz czy jest cos lepszego od podgrzewaczy wody w moim przypadku? Bedzie to domek letniskowy odwiedzany dosc czesto latem, ale raczej na pobyty jednodniowe.
No i czy mozna zmniejszyc moce tych podgrzewaczy, nigdy nie uzywalem i nie wiem czy to wystarczy czy nie - bedzie prysznic+umywalka w lazience i zlew w kuchni.

A jesli chodzi o obciazenie pradowe kabla to gdzies czytalem ze w ziemi jest to 45-49A. Ale moze sie myle.

Pozdr

xmsg
27-03-2012, 16:07
Prąd ciągły kabla zależy od sposobu jego ułożenia; ziemia, rurka, ściana, w powietrzu.
Nie wiej jak to u Ciebie leci, więc przyjąłem bezpieczne 40A.

Nadal nie wiemy dlaczego chcesz montować ogrzewacze przepływowe, skoro był bojler.

Może wystarczy podnieść temperaturę w baniaku, aby po zmieszaniu na dłużej starczała.
Może wymienić grzałkę na większą, aby szybciej grzało.
Może wymienić cały bojler na większy.
Na pewno będzie taniej niż większe przyłącze.

Pozdrawiam
GREGOR

owad
27-03-2012, 16:45
Moze zle napisalem :), ale domku jeszcze nie ma, bojlera tez nie ma :). Domek bedzie stal w tym roku.

Bojler byl w planie, ale zaczalem sie zastanawiac czy czasem nie bedzie uciazliwe czekanie na ciepla wode i czy nie bedzie to drozszy sposob ogrzewania niz ogrzewacze przeplywowe.

Nie mam doswiadczenia z bojlerem, jakbym mial kupowac to chyba taki okolo 80 litrow. Taniej bedzie na poczatek na pewno, ale co pozniej? Nie dosc ze trzeba bedzie czekac na wode 1-1,5h to jeszcze rachunki beda wysokie.

robertsz
27-03-2012, 22:27
Aż się prosi o:
- duży bojler
- bojler z wężownicą do solarów
- bojler z wężownicą do kominka
- bojler ze sterownikiem GSM (planuje wyjazd, uruchamiam grzanie z wyprzedzeniem)
- itd....
Słowem, kieruj swoje myśli w kierunku bojlera.

owad
28-03-2012, 13:25
Aż się prosi o:
- duży bojler
- bojler z wężownicą do solarów
- bojler z wężownicą do kominka
- bojler ze sterownikiem GSM (planuje wyjazd, uruchamiam grzanie z wyprzedzeniem)
- itd....
Słowem, kieruj swoje myśli w kierunku bojlera.


Juz o czyms takim myslalem.

Solary to pewnie troche kosztowne i wtedy nie wiem czy sie oplaci, no chyba ze taki panel powiesze za 1500zl, takie widzialem na allegro, nie wiem czy to w ogole dziala np zima :) nie znam sie...

Kominek bedzie wolnostojacy (tak zwana koza) z kominem murowanym, czy da sie tym (jakos zmodyfikowac) podgrzac jakos wode w bojlerze?

No i ostatnia rzecz, czy sa gdzies bojlery 3 fazowe? Teraz moge znalezc tylko jedno o mocy max 2kW. Dlugo to nagrzewa wode.

A moze podgrzewacz gazowy? Dalo by sie zasilic taki podgrzewacz z butli takich co maja na stacjach benzynowych>

robertsz
28-03-2012, 20:50
Juz o czyms takim myslalem.

Solary to pewnie troche kosztowne i wtedy nie wiem czy sie oplaci, no chyba ze taki panel powiesze za 1500zl, takie widzialem na allegro, nie wiem czy to w ogole dziala np zima :) nie znam sie...

Kominek bedzie wolnostojacy (tak zwana koza) z kominem murowanym, czy da sie tym (jakos zmodyfikowac) podgrzac jakos wode w bojlerze?

No i ostatnia rzecz, czy sa gdzies bojlery 3 fazowe? Teraz moge znalezc tylko jedno o mocy max 2kW. Dlugo to nagrzewa wode.

A moze podgrzewacz gazowy? Dalo by sie zasilic taki podgrzewacz z butli takich co maja na stacjach benzynowych>
Najtańszy solar nagrzeje Ci wodę... bardzo dużo wody.
W lecie przy braku odbioru może być problem.

Koza z wężownicą, w zimie jak znalazł.
Grzanie przy okazji.

Nie znajdziesz 3-fazowych.
Bojler 100litrów zagrzejesz w ciągu 3-4 godzin, trzymać będzie 18-24 godziny.
Jeśli masz miejsce inwestuj w 200-400litrów.

Szukaj bojlera z grzałką i dodatkową wężownicą (solar i/lub kominek).

owad
28-03-2012, 21:09
Najtańszy solar nagrzeje Ci wodę... bardzo dużo wody.
W lecie przy braku odbioru może być problem.

Koza z wężownicą, w zimie jak znalazł.
Grzanie przy okazji.

Nie znajdziesz 3-fazowych.
Bojler 100litrów zagrzejesz w ciągu 3-4 godzin, trzymać będzie 18-24 godziny.
Jeśli masz miejsce inwestuj w 200-400litrów.

Szukaj bojlera z grzałką i dodatkową wężownicą (solar i/lub kominek).



No wlasnie co sie stanie jesli nie bedzie odbioru z panela? Jakos mozna to zalatwic? Np oprozniac panel?

Nie widzialem kozy z wezownica ale teraz bede musial sie porozgladac

fenix2
06-08-2012, 12:36
Solary w domu letniskowym to nie najlepszy pomysł.
Inwestycja droga i się się zwróci. A co jeśli akurat będzie zła pogoda do tego musiał byś zakrywać panal przed wyjazdem bo inaczej nieszczęście gotowe.