PDA

Zobacz pełną wersję : Dolot powietrza do kominka.



akone
27-03-2012, 13:17
Mam dość duży problem, który za bardzo nie wiem jak rozwiązać. Mianowicie, wiadomo jak to bywa przy budowie 1 domu część decyzji na początku okazuje się nieprzemyślana i w późniejszych etapach trzeba je korygować tak by spełniały swoje role. U nas sytuacja ma miejsce przy dolocie powietrza do kominka.
Dolot został przewidziany, umieszczony w piasku pod chudziakiem, niestety wychodzi teraz w fundamencie gdzie praktycznie będzie pod właściwym poziomem budynku(pod kostką). Pytanie więc jest takie jak wyprowadzić ten dolot żeby, choć częściowo spełniał swoją role. Ponieważ wylot jest okrągły fi 180, myślałem o poprowadzeniu przejściówki na kanał wentylacyjny płaski i poprowadzeniu go w ociepleniu. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź. Pozdrawiam.

Dawidowski_ok
01-04-2012, 12:25
U mnie jest bardzo podobnie tylko że nie idzie w piwnicy tylko na stropie a potem przez ścianę i wchodzi w ocieplenie mam kanał plaski 50x150 i kominek 15 kw pali aż miło. Także daj kolano może jakąś przejściówkę (tak aby rura zmieściła ci się w styropianie). Wlot koniecznie z jakąś kratką żeby nie wleciały Ci jakieś śmieci itp. Pamiętaj umieścić go na rozsądnej wysokości tak aby nawiewający w zimę śnieg Ci go nie zakrył.

U mnie wygląda to tak:
https://lh6.googleusercontent.com/-T3IqPnaptLU/TybmYGJfYVI/AAAAAAAABNY/xOLaZ9zge-E/s868/dop%25C5%2582yw%2520do%2520kominka.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-Gbhbl6MXoX0/T2Xo_YUF0WI/AAAAAAAABPU/moOebHs33UU/s576/20120303385.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-HIXbASdkJxM/T2XpGSrD9_I/AAAAAAAABQs/IzxUJQk8zQg/s1024/20120318412.jpg

KrzysztofLis2
01-04-2012, 14:43
Gdybym miał to puścić tak, to pionowy odcinek dałbym po zewnętrznej powierzchni warstwy ocieplenia, a nie po murze...

trammel
02-04-2012, 21:06
I bardzo dobrze,że wychodzi w ziemi - powietrze się trochę ogrzeje przed wpadnięciem do chałupy/kominka. Koniec wyprowadź pionowo za tą kostką/tarasem i zakończ daszkiem.

netcom
03-04-2012, 01:32
I bardzo dobrze,że wychodzi w ziemi - powietrze się trochę ogrzeje przed wpadnięciem do chałupy/kominka..

To wcale nie jest dobrze ze powietrze sie ogrzeje, bo to oznacza ze w zimie wilgoc sie wykropli na sciankach rury.
Czy cos z tego wyniknie, nie wiadomo.
U mnie nie zaizolowana rura przechodzi przez kotlownie, spadek jest w kierunku na zewnatrz budynku i skropliny splywaja po elewacji tworzac brzydkie zacieki.

trammel
03-04-2012, 21:22
A ja myślę że dobrze, w ziemi jest max.7 stopni i raczej wilgoć nie grozi. Zwłaszcza że przepływ powietrza będzie to suszył.Można sobie rury z powłoką antybakteryjną sprawić - podobnie jak w gruntowych wymiennikach ciepła do rekuperacji. Może dla spalania w kominku nie ma to większego znaczenia, ale kiedy nie będzie użytkowany - nie będzie się tak wychładzać podłoga. Zwłaszcza w zimie. W lecie trochę chłodu pod podłogą nie zaszkodzi.

Bunek
06-04-2012, 21:54
Witam,

Od dłuższego czasu zastanawiam się właśnie nad izolacją termiczną dolotu powietrza umieszczonego w warstwie ubitego piasku (po świętach ekipa będzie mi ubijać ten piasek i na dniach zamknie fundament wylewką - więc wszelkie decyzje muszą być szybko podjęte). Rzecz która mnie zastanawia to mostek termiczny jaki stworzy taka dziura w dobrze ocieplonym fundamencie, w sytuacji w której podczas siarczystych mrozów będzie odpalany kominek i pod podłogę będzie się dostawać powietrze -20 trochę mnie martwi i zastanawiam się nad zaizolowaniem rury od wejścia w ścianę fundamentową (odizolowanie od samej ściany) a następnie przez całą długość w piasku, i odcinku dochodzącym bezpośrednio do kominka. Czy ktoś słyszał o izolowaniu takiego dolotu ? (np. rura pcv 160 a w niej druga rura 125 z powietrzem, a pomiędzy nimi wciśnięta wełna lub pianka ?)

Kominki Piotr Batura
07-04-2012, 06:24
Mostków termicznych należy unikać. ale nie dajmy się "zwariować". Zakop
tą rurę w piachu i zapomnij o niej. Załóż szczelną przepustnicę w okolicach
wyjścia z podłogi, bo te -20 przez szybę więcej Ci wyziębi niż to co przeniknie
przez ścianki kanału doprowadzającego.

stefmat
08-04-2012, 11:23
Ja nie zmniejszałbym za bardzo średnicy rury dolotu swieżego powietrza. Jeżeli już tak się boisz mostków cieplnych, to daj na zewnątrz rurę kanalizacyjną PCW 200, a do srodka 160. To wystarczy. Jak dasz połączenia szczelna, to ta izolacja powietrzna pomiędzy obydwoma rurami całkowicie wystarczy. A jednocześnie zlikwiduje Twoje obawy. Niestety rury tej średnicy są dość drogie ok. 70 zł 2 metry. Na tym co przykryjesz na stałe - raczej nie rób oszczędności. Póżniej będziesz się bił z myslami, ze mozna zrobić było lepiej. Ciepło pozdrawiam

akone
12-04-2012, 14:08
Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Trochę mnie nie było. myślałem podobnie jak wy. Mianowicie, rura będzie zakopana i wychodziła do czerpni w formie małego kominka z daszkiem, to prosta, tania i chyba najlepsza na tą sytuację metoda :). jak już zrobię dam zdjęcia. Pozdrawiam.