PDA

Zobacz pełną wersję : folia pod wylewką



wakiw
28-03-2012, 04:57
witam wszystkich Temat był już niejednokrotnie wałkowany ale mam takie pytanie. Zrobiłem wylewkę na stropie (wylewka tradycyjna z betoniarki). Dałem na strop folię styropian 2 i 2 cm i wylewka. Dopytując się różnych fachowców czy folię daje się na czy pod styropian nikt tak do końca nie potrafił mi odpowiedzieć, nawet goście od posadzek twierdzili że to nie ma znaczenia i dlatego dałem folie po styropian a podobno powinno być na styropianie. Gość od posadzki twierdzi że beton przyczepi się do styropianu i jest bardziej wytrzymały. Pytanie moje jest takie czy jak dałem folię pod styropian i na styropian wylewałem beton (z betoniarki) woda zarobowa która dostała się pod styropian wyparuje czy nie będzie się "kisić"" między folią a styropianem. Proszę o rzetelną odpowiedź

Parkiet
28-03-2012, 07:56
witam wszystkich Temat był już niejednokrotnie wałkowany ale mam takie pytanie. Zrobiłem wylewkę na stropie (wylewka tradycyjna z betoniarki). Dałem na strop folię styropian 2 i 2 cm i wylewka. Dopytując się różnych fachowców czy folię daje się na czy pod styropian nikt tak do końca nie potrafił mi odpowiedzieć, nawet goście od posadzek twierdzili że to nie ma znaczenia i dlatego dałem folie po styropian a podobno powinno być na styropianie. Gość od posadzki twierdzi że beton przyczepi się do styropianu i jest bardziej wytrzymały. Pytanie moje jest takie czy jak dałem folię pod styropian i na styropian wylewałem beton (z betoniarki) woda zarobowa która dostała się pod styropian wyparuje czy nie będzie się "kisić"" między folią a styropianem. Proszę o rzetelną odpowiedź
Izolacja paroszczelna między izolacją termiczną a wylewką jest potrzebna w przypadku różnic temperatur nad i pod podłogą, ponieważ powstała różnica ciśnień pary wodnej, w przypadku braku takiej izolacji, powoduje przemieszczanie wilgoci w kierunku miejsc o niższej temperaturze czyli pod styropian. Migracja powyższa uaktywnia się bardziej podczas osuszania wylewki poprzez intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Tu działania mają skutek odwrotny do zamierzonych.
Ponadto stosownie do ilości pary wodnej w izolacji zmiejsza się jej opór cieplny.
W przypadku izolacji między kondygnacjami o porównywalnej temperaturze folia zabezpiecza przed wchłanianiem wody zarobowej przez styropian, który ma kilkuprocentową chłonność. Folia nie dopuszczając wody do styropianu ułatwia osuszenie wylewki, natomiast w niczym nie przeszkadza.
Czy woda będzie się kisić? To zależy od jej ilości i wilgotności powietrza w otoczeniu wylewki. Z czasem na pewno wyjdzie, ponieważ para wodna zawsze znajdzie sobie miejsce do wyjścia, łatwiej niż woda. Tu problem leży nie w zainstalowaniu folii a w staranności wykonania wylewki, w Twoim przypadku, mającej za zadanie wykonać wylewkę a nie uszkodzić zastosowanej izolacji. Pozdrawiam.

stefan30
25-04-2012, 19:39
prawda jest taka że nie ma sensu dawać foli pod styropian i każdy na zachodzie wam to powie folie dajemy na styropian a na nią wylewkę,jeżeli położycie folię pod styropian na beton niech ktoś zajrzy na nia ponownie po kilku krokach po styropianie pod światło same dziurki-jaki to sens,co innego na styropianie styropian amortyzuje naciski między szczeliny nie dostaje się piasek i woda zarobowa i jeszcze jedna ważna informacja zawsze zasypujemy pomieszczenie od drzwi warstwą wylewki a nie od środka czy ściany aby nie uszkodzić foli co ważne folia powinna być typowo pod wylewki o dużej wytrzymałości na rozciąganie pamiętajmy beton pracuje a nie jak większość dają zwykłą folię budowlaną czarną przez którą wiać sąsiada jeszcze przed zastosowaniem,ale każdy robi jak mu pasuje-pozdrawiam.

Xerses
25-04-2012, 20:53
Tak folie powinno się dać na styropian. Tak bynajmniej robili moi spece od posadzek. Swoją drogą może znajdzie się jakiś wprawny specjalista który wyjaśniłby dogłębnie sens soatoswania styropianu na stropie, gdzie jest poddasze użytkowe. Czy jest sens stosowania takowego - poza wygłuszeniem oczywiście.

wakiw
28-04-2012, 16:57
Tak wszyscy mają niby rację folia na styropian ale po rozmowie z majstrem który w zawodzie pracuje już 25lat twierdzi że przy wylewce 5cm beton przyklei i nawet jeżeli wejdzie trochę betonu między styropian wylewka będzie mocniejsza a na folii szybko popęka a poco obciążać strop. Druga kwestia to podobno posadzka na foli jest posadzką pływającą to znaczy że po kilku latach z foli nie zostaję i tak wiele. czyli co czy folia jest czy jej nie ma to wychodzi na to samo po latach?

Parkiet
28-04-2012, 23:11
Tak wszyscy mają niby rację folia na styropian ale po rozmowie z majstrem który w zawodzie pracuje już 25lat twierdzi że przy wylewce 5cm beton przyklei i nawet jeżeli wejdzie trochę betonu między styropian wylewka będzie mocniejsza a na folii szybko popęka a poco obciążać strop. Druga kwestia to podobno posadzka na foli jest posadzką pływającą to znaczy że po kilku latach z foli nie zostaję i tak wiele. czyli co czy folia jest czy jej nie ma to wychodzi na to samo po latach?
Twój majster naopowiadał Ci głupot i to na tyle. Pozdrawiam.

ekmir
01-07-2012, 19:14
Izolacja paroszczelna między izolacją termiczną a wylewką jest potrzebna w przypadku różnic temperatur nad i pod podłogą, ponieważ powstała różnica ciśnień pary wodnej, w przypadku braku takiej izolacji, powoduje przemieszczanie wilgoci w kierunku miejsc o niższej temperaturze czyli pod styropian. Migracja powyższa uaktywnia się bardziej podczas osuszania wylewki poprzez intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Tu działania mają skutek odwrotny do zamierzonych.
Ponadto stosownie do ilości pary wodnej w izolacji zmiejsza się jej opór cieplny.
W przypadku izolacji między kondygnacjami o porównywalnej temperaturze folia zabezpiecza przed wchłanianiem wody zarobowej przez styropian, który ma kilkuprocentową chłonność. Folia nie dopuszczając wody do styropianu ułatwia osuszenie wylewki, natomiast w niczym nie przeszkadza.
Czy woda będzie się kisić? To zależy od jej ilości i wilgotności powietrza w otoczeniu wylewki. Z czasem na pewno wyjdzie, ponieważ para wodna zawsze znajdzie sobie miejsce do wyjścia, łatwiej niż woda.
Ale czy ta folia (jeśli jest paroszczelna) nie "blokuje" wyjście wilgoci (wody/pary wodnej)?

Parkiet
01-07-2012, 21:41
Ale czy ta folia (jeśli jest paroszczelna) nie "blokuje" wyjście wilgoci (wody/pary wodnej)?
Jeśli folia jest paroszczelna to na pewno nie przepuści pary wodnej, która będzie powoli "umykać" miejscami gdzie nie ma izolacji paroszczelnej. I tak jest najczęściej ponieważ tej, uwięzionej w izolacji termicznej wilgoci jest niewiele. Jeżeli izolacja termiczna jest zawilgocona to należy ją osuszyć i dodatkowo, dla pewności zainstalować folię paroprzepuszczalną, która nie wpuści wody z wylewki a pozwoli wyjść parze wodnej na zewnątrz. W tym przypadku osuszanie wylewki należy przeprowadzać przy niskiej RH i niezawysokiej temperaturze pomieszczeń, zachowując odpowiedni dla sytuacji układ ciśnień pary wodnej. Pozdrawiam.

ekmir
01-07-2012, 22:02
Czyli tak na wszelki wypadek lepiej byłoby na styropian ułożyć folię paroprzepuszczalną, która nie "wpuści" do termoizolacji wilgoci z wylewki (np. anhydrytowej), a ponadto umożliwi "wyjście" ewentualnej wilgoci która znalazła się w styropianie (lub pomiędzy płytami).

Parkiet
01-07-2012, 22:38
Czyli tak na wszelki wypadek lepiej byłoby na styropian ułożyć folię paroprzepuszczalną, która nie "wpuści" do termoizolacji wilgoci z wylewki (np. anhydrytowej), a ponadto umożliwi "wyjście" ewentualnej wilgoci która znalazła się w styropianie (lub pomiędzy płytami).
tak, o ile ta wilgoć tam się znajdzie. Pozdrawiam.

ekmir
01-07-2012, 23:32
która z poniższych foli/membran będzie się do tego celu najlepiej nadawała?
http://allegro.pl/show_item.php?item=2451918084
http://allegro.pl/show_item.php?item=2445473005
http://allegro.pl/folia-wiatroizolacja-eurovent-wall-protect-3-i2451918106.html
http://allegro.pl/folia-wiatroizolacja-tyvek-housewrap-24h-fvat-i2435608910.html
http://allegro.pl/folia-membrana-dachowa-parotec-alfa-1-5x50mb-i2435608560.html
http://folnet.pl/towar/folia-dachowa-strotex-140

Parkiet
02-07-2012, 10:12
Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją i trudno mi się jednoznacznie odnieść do wyboru materiału izolacyjnego. Moim zdaniem najlepiej dać suchą izolację termiczną i na nią izolacje paroszczelną. Inne rozwiązania w sytuacjach koniecznych po rozpoznaniu i akceptacji na miejscu. Pozdrawiam.

ekmir
02-07-2012, 14:51
Wydaje się, że izolacja termiczna jest sucha. Na "chudziaku" najpierw została ułożona papa łączona ze sobą i z papą ułożoną na fundamentach lepikiem na goraco. Na to wysypano od 3-5 cm zasypki perlitogipsowej, a następnie ułożono 10 cm styropianu. Później rozłozono rury wodne do wody i podłogówki. Na to kolejną warstwę styropianu 15 cm.
Martwię się jednak ewentualną wilgocią , którą styropian zaciągnął/zaciaga z powietrza oraz tą która może się do niego dostać z wylewki np. poprzez otwory wykonane w skutek mocowania elementów ogrzewania podłogowego. W przypadku folii paroszczelnej, uszkodzenie jej (otwory zrobione przez elementy mocujące listwy pod podłogówkę) może spowodować wniknięcie wilgoci pod folię i kłopot z wydostaniem się na zewnątrz.

jarekkur
02-07-2012, 23:55
witam wszystkich Temat był już niejednokrotnie wałkowany ale mam takie pytanie. Zrobiłem wylewkę na stropie (wylewka tradycyjna z betoniarki). Dałem na strop folię styropian 2 i 2 cm i wylewka. Dopytując się różnych fachowców czy folię daje się na czy pod styropian nikt tak do końca nie potrafił mi odpowiedzieć, nawet goście od posadzek twierdzili że to nie ma znaczenia i dlatego dałem folie po styropian a podobno powinno być na styropianie. Gość od posadzki twierdzi że beton przyczepi się do styropianu i jest bardziej wytrzymały. Pytanie moje jest takie czy jak dałem folię pod styropian i na styropian wylewałem beton (z betoniarki) woda zarobowa która dostała się pod styropian wyparuje czy nie będzie się "kisić"" między folią a styropianem. Proszę o rzetelną odpowiedź

Strop 20cm grubości dla uzyskania wilgotności <3% potrzebuje schnięcia przez okres około trzech lat w warunkach wręcz idealnych 23C i %0%rH, panujących od spodu i od góry.
Na strop dajesz np. folię PP o grubosci minimum 0,5mm, jako izolację poziomą i pionową. Układasz na zakładkę 20cm i sklejasz ze sobą bardzo dokładnie bez fałd. Wywijasz na sciany 25-30cm. Układasz bardzo ściśle i dokładnie styropian. Na styropian ponownie folia PP 0,4mm także na zakładkę i posklejana. Na to kładziesz wylewkę o wytrzymałości na ściskanie, która uzależniona jest od materiału jaki użyjesz na posadzkę podłogową. Powierzchnię wylewki zacierasz na ostro!!! Przykrywasz na 7-10 dni folią. Grubośc wylewki 5cm w warunkach 23C i 50%rH otoczenia wysuszą wylewkę w ciagu 2-3 miesięcy dla drewna. Dla kafelek jeszcze szybciej ponieważ nie wymaga wylewka takiej wilgotności jak drewno. Ten sposób wystarczy na piętrach. Na gruncie rodzimym zistniej możliwośc podtapiania woda z deszczy lub gruntową. Wtedy nalezy wykonac izolację tzw.ciężką, czyli grubszą i zinnych materiałó. Możesz wtedy połozyć specjalną folię aluminiową. Daje 100% gwarancję.
Dla bezpieczeństwa Twojej podłogi i domu, te zabiegi muszą zostać wykonane bardzo dokładnie. O tym przyczepianiu się betonu do styropianu to przesada. Beton przez to nie zyskuje ani 1/10MPa wiecej na żadną wytrzymałośc. Strop przed ułozeniem wylewki ma temperaturę otoczenia tak z dołu jak z góry (pietro). Wody z wylewki nie ma. Jest tylko wilgoć czyli para wodna przedostaje się lub nie. Strop jest cieplejszy od wylewki i para uzyskuje nad stropem podwyzszone cisnienie i podąża ku górze. Najlepiej gdy jest również folia na styropianie.

jarekkur
03-07-2012, 00:02
Wydaje się, że izolacja termiczna jest sucha. Na "chudziaku" najpierw została ułożona papa łączona ze sobą i z papą ułożoną na fundamentach lepikiem na goraco. Na to wysypano od 3-5 cm zasypki perlitogipsowej, a następnie ułożono 10 cm styropianu. Później rozłozono rury wodne do wody i podłogówki. Na to kolejną warstwę styropianu 15 cm.
Martwię się jednak ewentualną wilgocią , którą styropian zaciągnął/zaciaga z powietrza oraz tą która może się do niego dostać z wylewki np. poprzez otwory wykonane w skutek mocowania elementów ogrzewania podłogowego. W przypadku folii paroszczelnej, uszkodzenie jej (otwory zrobione przez elementy mocujące listwy pod podłogówkę) może spowodować wniknięcie wilgoci pod folię i kłopot z wydostaniem się na zewnątrz.

Czy ja dobrze zrozumiałem, że na ogrzewanie podłogowe (Później rozłozono rury wodne do wody i podłogówki. Na to kolejną warstwę styropianu 15 cm.)?
Proszę o odpowiedź!
Jeżeli chodzi o wilgoć w podłożu to ona tam będzie zawsze, czy ci się to podoba czy nie. Problem polega na tym aby nie było jej za dużo, bo wtedy zaczynają się kłopoty. Poziom wilgoci resztkowej wylewki, zalezy od temperatury i wilgotności otoczenia.

ekmir
03-07-2012, 06:57
Czy ja dobrze zrozumiałem, że na ogrzewanie podłogowe (Później rozłozono rury wodne do wody i podłogówki. Na to kolejną warstwę styropianu 15 cm.)?.

Na chudziaku jest papa klejona lepikiem na gorąco, następnie zasypka perlitogipsowa i 10 cm styropianu. Na tej warstwie ułozone są rury do wody oraz do poszczególnych obwodów podłogówki (zasilanie/powrót). Następnie kolejna warstwa styropianu (15 cm).
Sama "podłogówka" będzie dopiero na tej warstwie. Tutaj jednak mam problem już wcześniej sygnalizowany czy dawać folię paroszczelną czy też paroprzepuszczalna?
Montaż listew/szyn ogrzewania podłogowego będzie wymagał przytwierdzenia ich przez tą folię do styropianu i powstaną miejsca (dziurki), które mogą wchłaniać wilgoć :(

Parkiet
03-07-2012, 07:24
Na chudziaku jest papa klejona lepikiem na gorąco, następnie zasypka perlitogipsowa i 10 cm styropianu. Na tej warstwie ułozone są rury do wody oraz do poszczególnych obwodów podłogówki (zasilanie/powrót). Następnie kolejna warstwa styropianu (15 cm).
Sama "podłogówka" będzie dopiero na tej warstwie. Tutaj jednak mam problem już wcześniej sygnalizowany czy dawać folię paroszczelną czy też paroprzepuszczalna?
Montaż listew/szyn ogrzewania podłogowego będzie wymagał przytwierdzenia ich przez tą folię do styropianu i powstaną miejsca (dziurki), które mogą wchłaniać wilgoć :(
Zainstaluj normalnie izolację paroszczelną i to będzie znane, proste i skuteczne rozwiązanie. Każde inne niewiele wniesie, a może wiele zepsuć. Rozsądku życzę i pozdrawiam.

ekmir
03-07-2012, 07:46
Zainstaluj normalnie izolację paroszczelną i to będzie znane, proste i skuteczne rozwiązanie. Każde inne niewiele wniesie, a może wiele zepsuć. Rozsądku życzę i pozdrawiam.

A co z wilgocią, która być może jest w styropianie lub się ewentualnie dostanie pod folię?

Parkiet
03-07-2012, 11:35
A co z wilgocią, która być może jest w styropianie lub się ewentualnie dostanie pod folię?

Zainstaluj suchy styropian, a jeśli wilgoć wejdzie do izolacji (mało prawdopodobne a jeśli już to w niewielkiej ilości - co jest nieistotne) to i z niej wyjdzie, najpewniej tą samą drogą. Pozdrawiam.
.

ekmir
03-07-2012, 12:20
A może tak dla pewności uszczelnić wszystkie styki płyt::
- większe szczeliny - klej do styropianu Tytan EOS,
- mniejsze szczeliny - Klej do styropianu Soudal 28A

Parkiet
03-07-2012, 12:47
A może tak dla pewności uszcelnić wszystkie styki płyt::
- większe szczeliny - klej do styropianu Tytan EOS,
- mniejsze szczeliny - Klej do styropianu Soudal 28A
Można. Pozdrawiam

fredi07
03-07-2012, 22:30
Od wilgoci izolujemy wylewki na gruncie. Folia Pod i na styropian. Piętro. Folia na styropian. Nie tylko drewno pracuje, tafla betonu też i na folii może pełzać.

WiesiuS
04-07-2012, 00:38
ekmir, nie kombinuj już, koledzy ci już wszystko dobrze podpowiedzieli.
Bo przekombinujesz.

ekmir
04-07-2012, 06:20
Zastanawiam się bo na forum można znaleźć również takie wpisy: Najlepsze ocieplenie podłogi na gruncie

Myślę, że powinieneś rozważyć procesy fizyczne jakie będą zachodziły w styropianie zamkniętym w kotle.

jarekkur
04-07-2012, 20:42
Od wilgoci izolujemy wylewki na gruncie. Folia Pod i na styropian. Piętro. Folia na styropian. Nie tylko drewno pracuje, tafla betonu też i na folii może pełzać.

i chronić przed ewentualną parą wodną z wylewki lub ze stropu.

ekmir
04-07-2012, 21:06
A co z tym "zamkniętym kotłem" ??

Parkiet
04-07-2012, 21:24
A co z tym "zamkniętym kotłem" ??
Fora internetowe dają wiele ciekawych i często bardzo oryginalnych uwag, spostrzeżeń, opinii. Warto nad każdą odpowiedzią, opinią się zastanowić, jednak nie każdą należy brać "do serca". Warto zaangażować swój umysł i wybrać te informacje, które są spójne z innymi w tym lub podobnym temacie i tworzą logiczną całość. Inaczej znajdziemy się w "zamkniętym kotle" śmieciowych informacji. Pozdrawiam.

kwiatollo
26-07-2012, 20:32
Witam, nie wiem czy pisze w odpowiednim miejscu, ale może ktoś mi doradzi. W nowo budowanym domu po wylaniu posadzki zaczęła wychodzić mi wilgoć w kliku pomieszczeniach. Dokładnie chodzi tu o pomieszczenia, które znajdują się na niższym poziomie niż reszta domu ok 40 cm. Wilgoć wychodzi na ścianie na wysokości 25-30 cm od posadzki. Izolacja w posadzce to folia na chudziaku, 20cm styropianu i wylewka. Przed wylaniem posadzek nic takiego się nie działo, myślałem że to wody gruntowe, ale te są na ok 2m. Po intensywnych ulewach wilgoć wyszła, po kilku dniach już jej nie było, pomyślałem, że woda przedostaje się gdzieś o od zew. W tej chwili po kilku bardzo ciepłych dniach wilgoć wyszła na nowo, pokazuje się nawet na płytkach w kotłowni są mokre. (instalacja szczelna). Co może być przyczyną takiej sytuacji??? Dodam jeszcze, że w pomieszczenia tych tem jest wyczuwalnie niższa niż w pozostałych miejscach, wentylacja grawitacyjnej nie ma, będzie WM za to na razie otwieramy okna.