PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba :)



agnieszkaaa3
28-03-2012, 18:19
Czym obsadzić pas ziemi przy siatce, mający ok. 45 metrów (bez bramy wjazdowej i furtki). Ogrodzenie znajduje się w odległości 11 metrów od domu. Dodam, że cała działka to ok.27 arów i część za domem obsadzona jest drzewami iglastymi i liściastymi (mam nadzieję,że z czasem powstanie z tego las :)). Bardzo proszę o pomoc, bo im więcej czytam, tym mniej wiem :(

lord_black
28-03-2012, 18:57
To ma być coś zimozielone?

agnieszkaaa3
28-03-2012, 19:45
Raczej różnorodne krzewy liściaste.

lord_black
28-03-2012, 20:28
Dereń kousa
Rokitnik
Dereń jadalny
Morwa biała, czarna, czerwona
Świdośliwa
Suchodrzew Maacka
Głóg jednoszyjkowy
Oliwnik
Hebanowiec wirginijski

agnieszkaaa3
28-03-2012, 20:40
Wielkie dzięki lordzie :) Zaraz obejrzę te krzaczki. A jeśli chodzi o samo sadzenie - czy tworzyć grupy tych samych roślin, czy lepiej będą wyglądały pojedynczo? Czy pośród nich dobrze będą wyglądały np. jarzębiny?

lord_black
28-03-2012, 20:52
Z jarząbów ciekawy jest jarząb brekinia, ale to duże drzewo rośnie. Poza tym jarząb arnolda jest ciekawy, bo ma żółte owoce ;) Moim zdaniem pojedynczo i do tego duza roznorodnosc ;) No chyba,ze lubisz bardzo porzadek

agnieszkaaa3
28-03-2012, 21:13
Porządek może i lubię, ale jeśli chodzi o ogród, zależy mi na miłym, kolorowym i naturalistycznym widoku :) Pewnie zamęczam pytaniami, ale możesz napisać, jakie odległości między poszczególnymi roślinkami? Sadzić w jednym rzędzie, czy może pozwolić sobie na dwa, lub trzy? Do Twojej listy dodałabym chętnie pęcherznice i tawuły, ale czy będą pasowały?

Elfir
28-03-2012, 21:17
a jaką masz glebę?
Ile miejsca?

Jeśli gleba dobrej jakości nie za sucha a obsadzenie ma być wąskie (do 4 m) to polecam dzikie krzewy owocowe a na drzewkach w ogrodzie budki dla ptaków. Będą ci ćwierkać całe lato :)
Te dzikie krzewy owocowe to poza wymienionymi (głóg, świdośliwa):
bez czarny, kalina hordowina, ałycza, antypka, tarnina, aronia, berberys, leszczyna, mahonia, "rajskie" jabłonki, czeremcha, dzikie róże, porzeczka złota

Morwa to duże drzewo, oliwnik na starość lubi się wywracać, więc nie może rosnąć za blisko drogi.

lord_black
28-03-2012, 21:21
Mozna morwe prowadzic w formie krzaka :) Tarnina i dzika róża bardzo fajne zwlaszcza, ze mozna z nich bardzo dobre wina robic ;) Tylko problemem wg mnie jest to, że z czasem tworza zasieki nie do przejscia :D

Elfir
28-03-2012, 21:37
przy ogrodzeniu to całkiem dobra metoda na niechcianych gości.

Morwę można prowadzić jako krzew jak najbardziej (jak wiele innych drzew nadaje się na żywopłoty). Można też kupić płacząca odmianę. Tylko chyba na takim obszarze wymagałoby sporo pracy cięcie morwy.

agnieszkaaa3
28-03-2012, 21:38
Gleba V klasa, miejsce słoneczne, 11 metrów od domu, długość do nasadzenia to ok. 45 metrów. Po obu stronach domu rosną gdzieniegdzie brzozy, jarząby i sosny, ale to temat na później. Ponieważ graniczymy tuż za drogą ze stawem i ogólnie miejsce jest spokojne i przyjazne dla zwierząt bardzo zależy nam na podobnym efekcie. Nie bez powodu szukaliśmy takiej działki :)

agnieszkaaa3
28-03-2012, 21:40
Lordzie, tarnina i dzika róża z pewnością przypadnie do gustu mężowi. Jest fanem wszelakich naleweczek ;) Bardzo dziękuję za pomysły :)

lord_black
28-03-2012, 21:53
Jak jest fanem nalewek. to obowiazkowo deren jadalny do tego! :D
Moze warto dobrac rosliny pod katem mozliwosci zrobienia z nich wina lub nalewki ;) Wszystkie wymienione sie nadaja poza: kalina, mahonia. Nie wiem jak jest z jadalnoscia owocow suchodrzewu Maacka. I nie wiem, czy kazdy gatunek oliwnika i berberysu jest jadalny. Te watpliwosci pewnie Elfir pomoze rozwiac :)

Elfir
28-03-2012, 21:53
Glebę masz jednak kiepską więc trzeba skorygować nasadzenia :(
Zastosuj: kalina hordowina, świdośliwa, aronia, ałycza, tarnina, głóg, jarzębina, morwa, dzikie róże (Rosa canina, R. rugosa, R. pimpinellifolia, R. x rugotida), suchodrzew tatarski i Maacka, śnieguliczki, rokitnik, berberys.

Niestety, derenie, leszczyna, bez czarny, mahonia wymagają gleb żyznych i świeżych.

Owoce mahoni nadają się na wina. Berberys jest jadalny, ale mało atrakcyjny.
Na glebach ciut lepszych można byłoby dać też "jagodę kamczacką" (poprawnie suchodrzew siny Lonicera coerulea var. kamtschatica)

lord_black
28-03-2012, 22:00
Nie wiedzialem,ze owoce mahoni sa jadalne i na wino sie nadaja:D Trzeba bedzie sprawdzic walory smakowe tego wina ;) Mysle, ze jagoda kamczacka dalaby rade, widzialem jak u kogos prawie, ze na pisaku rosla :)

agnieszkaaa3
28-03-2012, 22:02
:( żal roślin, które na mojej glebie nie dadzą rady.. Wydaje mi się jednak, że i tak mam w czym wybierać dzięki Wam :) A czy znajdzie się miejsce na pęcherznice?

lord_black
28-03-2012, 22:21
Pominelismy,tu pigwowca, a warto posadzic ze wzgledu na wyjatkowy smak win i nalewek z niego, ponadto konfitury sa bardzo smaczne;) Przypuszczam,ze w pierwszych latach po posadzeniu wymagalby nawozenia...

Elfir
28-03-2012, 22:36
pigwowiec łatwo zarośnie chwastami, bo jest mały. Ja zrozumiałam, że jest to tylko dojazd i potrzeba minimum pielęgnacji.
Natomiast nie ma problemu by pigwowiec posadzić sobie bliżej domu, na dekoracyjnych rabatach lub jako mały żywopłocik oddzielający warzywnik od ogrodu.

Pęcherznica da radę, ale ona nie ma owoców dla ptaków. Natomiast jej niepodważalną zaletą jest "bezobslugowość" i bardzo wczesne wypuszczanie listków na wiosnę.

Elfir
28-03-2012, 22:39
Wino z mahonii:
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?action=printable&fid=3&tid=19915

lord_black
28-03-2012, 23:01
Ciekawy opis tego wina :) A co do pigwowca to chyba sa jakies ukrainskie odmiany,ktore rosna na 2m,ale nie jestem tego pewien

agnieszkaaa3
29-03-2012, 05:49
Elfir, to front domu. Niezbyt czytelny opis :) W zasadzie to cały przód jest do obsadzenia, ale chcę zacząć od płotu żeby mieć punkt zaczepienia. Nie ukrywam, że zależy mi na częściowym osłonięciu od drogi, ale nie na wys. 5 metrów. Tak, żeby widok na dziki staw częściowo pozostał, no i żeby był ładny widok z okien :). Na pozostałą część przed domem nie mam koncepcji, ale wydaje mi się że obsadzając rośliny wzdłuż płotu daję dobry początek na resztę.

agnieszkaaa3
01-04-2012, 08:56
Postaram się wkleić mapkę :) (jak się nauczę)

Elfir
01-04-2012, 11:05
Niemal kazdy krzew można ciąc utrzymując pożądaną wysokość.
I każdy krzew powyżej 2 m będzie ci zasłaniał widok, bo znajdzie się powyżej poziomu oczu.