PDA

Zobacz pełną wersję : wieniec/ścianka kolankowa na stropie



alek_w
31-03-2012, 20:40
W projekcie wyszło 24 cm ścianki kolankowej, w związku z czym będzie ona wylana jako monolit. Czy jest to technologicznie możliwe, żeby zrobić to razem ze stropem, czy też trzeba robić to na dwa razy. Projektant sugeruje w jednym etapie, tylko zastanawiam się jak. Beton przecież będzie uciekał z wieńca stropem wg zasady naczyń połączonych.

Konto usunięte_12*
31-03-2012, 22:07
Technologicznie można to sobie wyobrazić (np. szalunek stropu w postaci szczelnej "skrzynki" z odpowietrzeniami i bardzo starannie przygotowany dość rzadki beton).
Tylko PO CO :confused:
Czy dlatego, że tańszy ma być JEDNORAZOWY transport "gruchy" z betonem
od kosztów (materiał + robocizna) wykonania tego "specjalnego" szalunku oraz odpowiedniej gęstości betonu??
Tutaj "aż się prosi" o zbrojenie wieńca zintegrowane z wylewką stropu, a jednak (w celu utrzymania jakości) wylanie obu - oddzielnie.
Skoro projektant proponuje w jednym etapie, to niech dokończy tę swoją "złotą" myśl i dopowie, jak to zrobić bez dodatkowych kosztów (w tym uzupełnienia nieuniknionych "niedolań")?
Pozdrawiam

alek_w
01-04-2012, 18:27
Technologicznie można to sobie wyobrazić (np. szalunek stropu w postaci szczelnej "skrzynki" z odpowietrzeniami i bardzo starannie przygotowany dość rzadki beton).
Tylko PO CO :confused:
Czy dlatego, że tańszy ma być JEDNORAZOWY transport "gruchy" z betonem
od kosztów (materiał + robocizna) wykonania tego "specjalnego" szalunku oraz odpowiedniej gęstości betonu??
Tutaj "aż się prosi" o zbrojenie wieńca zintegrowane z wylewką stropu, a jednak (w celu utrzymania jakości) wylanie obu - oddzielnie.
Skoro projektant proponuje w jednym etapie, to niech dokończy tę swoją "złotą" myśl i dopowie, jak to zrobić bez dodatkowych kosztów (w tym uzupełnienia nieuniknionych "niedolań")?
Pozdrawiam
Zrobię tak jak piszesz. Projektant dopuszcza 2 etapy. Zaproponował, żeby wzruszyć wierzchnią warstwę pierwszej części wieńca. Mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jak powinno wygladać zbrojenie dla wieńca 24/50cm. Wystarczą 4 pręty 14mm? O ile w pionie i w poziomie powinny być od siebie oddalone (przekrój)?

jajmar
01-04-2012, 18:35
Zrobię tak jak piszesz. Projektant dopuszcza 2 etapy. Zaproponował, żeby wzruszyć wierzchnią warstwę pierwszej części wieńca. Mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jak powinno wygladać zbrojenie dla wieńca 24/50cm. Wystarczą 4 pręty 14mm? O ile w pionie i w poziomie powinny być od siebie oddalone (przekrój)?

Masz projekt masz projektanta i tu pytasz?
Nie znamy Twojego budynku ale juz z wymiarow wyglada ze 4 prety to za mało

alek_w
01-04-2012, 18:42
Masz projekt masz projektanta i tu pytasz?
Nie znamy Twojego budynku ale juz z wymiarow wyglada ze 4 prety to za mało

Dziękuję, Twoja wypowiedź wniosła wiele do tematu. W projekcie są 4-pręty.

Konto usunięte_12*
01-04-2012, 20:21
Mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jak powinno wygladać zbrojenie dla wieńca 24/50cm. Wystarczą 4 pręty 14mm? O ile w pionie i w poziomie powinny być od siebie oddalone (przekrój)?
To są ważkie decyzje i to TWÓJ projektant MUSI wziąć za nie odpowiedzialność. Chyba, że robisz jakiś "samodział" a rzekomy projektant, to zwykła "ściema" ;)
W takim przypadku podpowiedzi tu na Forum nie oczekuj.

alek_w
01-04-2012, 20:22
Coś mi się wydaje, że alek_w usiłuje sobie radzić sam - bez projektanta ;)

Mój projektant robi dużo błędów, wykonawca wykazuje radosną twórczość, a kierownik przyjeżdża na budowę 2x rzadziej niż mam to ustalone w umowie. Siłą rzeczy muszę się zaangażować ;)

Konto usunięte_12*
01-04-2012, 20:32
Mój projektant robi dużo błędów, wykonawca wykazuje radosną twórczość, a kierownik przyjeżdża na budowę 2x rzadziej niż mam to ustalone w umowie. Siłą rzeczy muszę się zaangażować ;)
Przecież ci ludzie chyba nie pracują dla ciebie gratis? :rolleyes:
Musisz wyegzekwować ustalenia zawarte w umowach :yes:

alek_w
01-04-2012, 20:39
Przecież ci ludzie chyba nie pracują dla ciebie gratis? :rolleyes:
Musisz wyegzekwować ustalenia zawarte w umowach :yes:
Koryguję błędy, które nanosi projektant, kłócę się od czasu do czasu z wykonawcą no i ostatnio zakomunikowałem kierownikowi, że pomniejszę mu wynagrodzenie, jeśli nie będzie zgłaszał się na budowie. Co jeszcze mogę zrobić? Zmieniać nie ma sensu, w końcu na razie nie jest tragicznie. Szukam jedynie potwierdzenia czy mój wieniec jest zaprojektowany poprawnie. :)

jajmar
01-04-2012, 21:23
Dziękuję, Twoja wypowiedź wniosła wiele do tematu. W projekcie są 4-pręty.

Ale co mam napisać że potrzbujesz 6; 10, 16 ? Nie znam projektu ani ja ani pozostali forumowicze. Przy takich wymiarach jak podąłeś wg mnie powinno byc minimum 6 pretów 2 dodatkowe w połowie wieńca aby bok 50cm został podzilony na dwa po 25cm. Ale to zbrojenie konstrukcyjne czyli wynika z przepisow nie obliczeń.

alek_w
01-04-2012, 21:29
Ale co mam napisać że potrzbujesz 6; 10, 16 ? Nie znam projektu ani ja ani pozostali forumowicze. Przy takich wymiarach jak podąłeś wg mnie powinno bypoc minimum 6 pretów 2 dodatkowe w połowie wieńca aby bok 50cm został podzilony na dwa po 25cm. Ale to zbrojenie konstrukcyjne czyli wynika z przepisow nie obliczeń.
O widzisz. O to mi chodzi. Mógłbyś podać mi ten przepis? Powołam się przy rozmowie z konstruktorem :). Projekt to nic specjalnego - zwyłka koperta, 12 pustaków, na to strop teriva z wieńcem/ścianką kolankową 50cm.

jajmar
01-04-2012, 21:40
Przepis nie przepis, napisalem wg mnie to raczej wiedza ktora posiadam niż konkretny punkt normy. Oczywiście jest przepis w normie do konstrukcji żelbtowych odnośnie max rozstawu zrbojeń i max to 250 , ale dotyczy to elementów wiekszych chyba od 70cm. Praktyka i starsi wiekem konstruktorzy zalacają jednak dokladanie tego typu zbrojeń przy mniejszych elemtach np jakw spomniany wieniec. Zbrojenie to ma zadanie przeciw skurczowe i jego grubośc może być w granicach 8-10mm.