PDA

Zobacz pełną wersję : Deski na tarasie betonowym- czy to dobry pomysl



Emil
19-05-2004, 08:36
Witam,
Chce polozyc deski na tarasie. Taras jest czesciowo zadaszony. Problem polega na tym, ze dopiero bedzie budowany i zastanawiam sie jakie wybrac rozwiazanie
1. Taras betonowy i deski na legarach
2. Taras o konstrukcji drewnianej, z punktowymi fundamentami.

ZA pierwszym rozwiazaniem przemawia wieksza elastycznosc ( jak drewno sie nie sprawdzi, to poloze cos innego. Zagadka pozostaje dla mnie funkcjonalnosc takiego rozwiazania wzgledem:
- odprowadzania wody (moze jakies wyzlobienia w betonie)
- szczelin, jakie nalezy pewnie zostawic miedzy deskami ( wpadnie tam cos malego i jest problem)

Drugie rozwiazanie wydaje sie byc lepsze jesli chodzi o odprowadzanie wody, ale zniecheca mnie problem sprzatania pustki pod tarasem.

Bardzo prosze uzytkownikow jednego lub drugiego rozwiazania o uwagi jak sie taki taras uzytkuje w praktyce
Emil

Anika
19-05-2004, 08:50
Emil, uprzedziłeś mnie tym wątkiem, bo dokładnie mam te same dylematy.
Uparłam się na drewniany taras i zdecydowałam, że zrobię go na fundamencie punktowym. To już wiem. Natomiast mam dylemat odnośnie pustki pod tym tarasem. Wprawdzie już nawiozłam ziemi, ale mam ochotę jednak zostawić tę pustkę i wykorzystać ją np. na przechowywanie drzewa do kominka. Boje się właśnie zbierającej się wody na płycie betonowej :-?
I kolejny dylemat: początkowo chciałam go zrobić z teku, ale odstraszyła mnie cena :o bo ten taras składa się z dwóch płaszczyzn i ma w sumie 35 m2. W zaprzyjaźnionym tartaku przekonali mnie, że porządnie zaimpregnowany sosnowy też będzie dobry. No i cena rewelacyjna :wink:
Jakie deski masz zamiar położyć u siebie?

Czekam również z niecierpliwością na wypowiedzi użytkowników drewnianych tarasów,, :)

Emil
19-05-2004, 08:55
Anika,
Ciesze sie, ze ktos ma podobne problemy ;)
Co do drewna to jestem przekonany, ze sosna wystarczy, pod warunkiem, ze bedzie naprawde dobrze zabezpieczona.
Mam pytanie - Kto u Ciebie wykonuje ten taras. Czy bedzie "przymocowany do budynku jak na rysunku - patrz na link ponizej
http://www.buildeazy.com/fp_decks_anatomy.html

Emil

Anika
19-05-2004, 09:07
Emil, technika podobna, tylko nie będę mocowała deski do muru natomiast legary umocuję do ściany na takich kotwach (robiłam to już u siebie wewnątrz domu przy mocowaniu drewnianego stropu do betonowego podciągu).
Będzie mi to robił cieśla, który wykonywał u mnie więźbę i drewniany strop. Ale gdybym była facetem, zrobiłabym to sama :wink: A tak - siły brak :P

Emil
19-05-2004, 09:11
Anika, teraz mi nie pozostaje nic innego jak wziac sie do roboty.
A powaznie, to wykonawca ma i tak zaplacone za calosc, wiec zamiast betonowego moze zrobi mi drewniany, a ja zrobie cos innego.
EMil

tom soyer
19-05-2004, 09:26
polecam watek

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=25464&highlight=drewniany+taras

Anika
19-05-2004, 09:26
Jasne. Proste. Zrozumiałe. Ja buduję etapami - do każdego rodzaju robót zatrudniam ekipę (oszczędności, oszczędności... :P ). Jedyna trudnośc w tym, że zdarza mi się, że ekipy się zazębią i wtedy pogodzić to towarzystwo... :wink:
Z tym drewnem mam na tyle fioła :P że rozbijam się teraz za drewnianymi podkładami kolejoweymi, żeby utwardzić wszelkie ścieżeczki w ogrodzie. No bo co: drewniany taras i beton :-?

Anika
19-05-2004, 09:30
oooooooo, dzięki tom soyer. Wrzuciłam wprawdzie "drewniany taras" w wyszukiwarkę, ale tego linku nie znalazłam :oops: :oops: :D

tom soyer
19-05-2004, 10:49
anika
co do podkladow kolejowych to badz ostrozna.
1: podklady rozgrzewane sloncem smierdza
2: emituja przy tym cala tablice mendelejewa
3: czesc swinstw przenika do gleby i ew. wod gruntowych. oczywiscie mozna polozyc je na grubej folii itd ale to wymaga dodatkowej pracy i kosztow
4: transport, "montaz" - to kosztuje i nie podolasz raczej sama

proponuje zamiast podkladow wykorzystac te same dechy co na tarasie (ja za m2 place okolo 30PLN). wystarczy wysypac pod sciezkami otoczakow i na nich ulozyc deski na legarach. Bedzie to rownie trwale i zdrowsze. Cena moze jest wyzsza niz za "zlom" z kolei ale mozesz to zrobic sama i sukcesywnie obnizajac koszty ew ekipy.

Anika
19-05-2004, 11:04
No, nie :lol:
tom soyer - jeden Twój post zmienił moje nastawienie do podkładów (a kilka osób próbowało mi je rozgadać, tylko argumentem było: brzydkie :-? ). Nawet blondynce rozsądne argumenty trafiają do głowy :wink: . Nie brałam pod uwage tablicy Mendelejewa, masz rację. Ale to dlatego, że nie umiałam znaleźć alternatywy. Bruk drewniany jest podobnie konserwowany jak podkłady, o cenie nie wspomnę. A tu deseczki...
Masz u mnie dużą wódkę :D

Filo
19-05-2004, 19:02
Witam,

Ciekawostka dla chętnych na taras drewniany:

http://www.deckplans.com/index.html