PDA

Zobacz pełną wersję : Średnica komina/czopucha - problem



michaił
06-04-2012, 17:48
Witam,

mam prośbę o poradę w następującej sprawie: jestem w trakcie budowy domu (aktualnie w stanie surowym zamkniętym).

Dom został postawiony zgodnie z planami, które przewidywały zastosowanie systemu kominowego Schiedel 160 mm co też zostało uczynione. I teraz pojawił się problem gdyż chciałem zamontować kominek z PW. Jak łatwo się domyślić chodzi o średnicę czopucha która dla kominków o mocy ok 18 KW (z obliczeń wychodzi, że taka realnie jest potrzebna na "moje" 165 m2) wynosi co najmniej 180 mm. Niestety wyszło, że buduję pierwszy do i pewnych rzeczy nie przewidziałem (ani nikt inny za mnie tego nie zrobił)

Z innych ważnych parametrów - komin jest dość wysoki (9 m) zatem ciąg powinien być nie najgorszy, dom usytuowany na terenie płaskim z rzadką zabudową (w zasadzie od 1 strony mam sąsiada w tej samej linii zabudowy, z pozostałych pustka)

No i teraz zastanawiam się jak wybrnąć z całej sytuacji. Do głowy przychodzą mi 3 rozwiązania:
1) zastosować reduktor średnicy - rozwiązanie najbardziej preferowane tyle, że pytanie jest takie: Czy ciąg będzie wsytarczający?
2) zakupić kominek: EdilKamin IRDO 30 czyli jedyny jaki znalazłem z PW i czopuchem o średnicy 160 mm. Problemem jest jednak jego nie wielka moc i generalnie brak opinii użytkowników o nim
3) Zrezygnować z PW (rozwiązanie najmniej preferowane)

Zasięgałęm opinii fachowców i zdania są podzielone
Prosiłbym zatem o jakieś porady które ułątwiłby podjęcie decyzji...
Pozdrawiam

bohusz
06-04-2012, 18:14
Musisz sprawę dokładnie przemyśleć, no i skonsultować z osobami mającymi realne doświadczenie.
Aby wejść w ceramiczny komin (trójnik) trzeba zredukować do fi 150 mm (140 mm?) rurę przyłączeniową z wkładu kominkowego. To najprostrze i najczęściej stosowane rozwiązanie.

Są takie sytuacje realnie i bezproblemowo działające. Piszę na podstawie własnych doświadczeń wykonawczych.
Wkłady z płaszczem wodnym o mocach 18 i 22 kw z średnicami czopucha 180 mm z mojej oferty (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.owo.pl %2F16-moc-ponad-12-kw), instalowaliśmy do takich kominów i jest OK.
UKŁADY DZIAŁAJĄ PRAWIDŁOWO, cokolwiek, ktokolwiek by tu napisał.

Oczywiście dodam, że mam w ofercie wkłady z płaszczem wodnym z czopuchem 150 mm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki.owo.pl %2F21-kominki-wodne-10kw), są to wkłady z szybą prostą, lub pryzmatyczną o mocy nominalnej 10 KW.

Pozdrawiam Świątecznie

Dodam jeszcze, że wkładu o którym piszesz nie znam, nie widziałem na oczy. Gdyż nie mam takiej potrzeby.

Bader
06-04-2012, 23:58
Witam,

mam prośbę o poradę w następującej sprawie: jestem w trakcie budowy domu (aktualnie w stanie surowym zamkniętym).

Dom został postawiony zgodnie z planami, które przewidywały zastosowanie systemu kominowego Schiedel 160 mm co też zostało uczynione. I teraz pojawił się problem gdyż chciałem zamontować kominek z PW. Jak łatwo się domyślić chodzi o średnicę czopucha która dla kominków o mocy ok 18 KW (z obliczeń wychodzi, że taka realnie jest potrzebna na "moje" 165 m2) wynosi co najmniej 180 mm. Niestety wyszło, że buduję pierwszy do i pewnych rzeczy nie przewidziałem (ani nikt inny za mnie tego nie zrobił)

Z innych ważnych parametrów - komin jest dość wysoki (9 m) zatem ciąg powinien być nie najgorszy, dom usytuowany na terenie płaskim z rzadką zabudową (w zasadzie od 1 strony mam sąsiada w tej samej linii zabudowy, z pozostałych pustka)

No i teraz zastanawiam się jak wybrnąć z całej sytuacji. Do głowy przychodzą mi 3 rozwiązania:
1) zastosować reduktor średnicy - rozwiązanie najbardziej preferowane tyle, że pytanie jest takie: Czy ciąg będzie wsytarczający?
2) zakupić kominek: EdilKamin IRDO 30 czyli jedyny jaki znalazłem z PW i czopuchem o średnicy 160 mm. Problemem jest jednak jego nie wielka moc i generalnie brak opinii użytkowników o nim
3) Zrezygnować z PW (rozwiązanie najmniej preferowane)

Zasięgałęm opinii fachowców i zdania są podzielone
Prosiłbym zatem o jakieś porady które ułątwiłby podjęcie decyzji...
Pozdrawiam

ad1 Nie stosuj reduktora! Po cholerę . Schiedel ma w swojej ofercie adaptery zakładane na zewnątrz krućca i obędzie się bez redukcji.

Przy podanych przez Ciebię parametrach komina nie widzę żadnych problemów, ale zawsze możesz skonsultować to z producentem, np. pytając o wymagane do tego wkładu podciśnienie ( o ile będzie wiedział co to takiego ;) ) , a to łatwo zmierzyć.
pzdr.

ps. wypociny mundrego , który zna dwóch producentów na krzyż pozostawię bez komentarza.

bohusz
07-04-2012, 05:48
ps. wypociny mundrego , który zna dwóch producentów na krzyż pozostawię bez komentarza.

Bader totalnie pomyliłeś się.
MUNDRY zna aktualnie jednego producenta wkładów.
Powtarzam: jednego producenta.

Nie ma, potrzeby, ani czasu, poznawać innych producentów, mimo że różni producenci chcą poznać mnie abym wprowadził ich produkty do swojej oferty.

Kominki Piotr Batura
07-04-2012, 06:48
Adapter o którym pisze Bader, to krok milowy w kwestii ochrony
kominów systemowych. Wszelkie wpychane do środka ceramicznych
trójników przyłączeniowych redukcje stalowe, prędzej czy później
skutkują pękaniem ceramiki. Przyczyna tkwi w utwardzaniu się sznura
pod wpływem temperatury. Sznurem owija się redukcję i ma on amortyzować
styk stali z ceramiką. Z biegiem czasu jego właściwości elastyczne zanikają.
Jest to z reguły jeden sezon grzewczy. Stal pod wpływem temperatury
rozszerza się bardziej i szybciej, więc umieszczona na zewnątrz, nie jest w
stanie zaszkodzić kominowi.

bohusz
07-04-2012, 07:06
Ponoć takim jednym z wielu krokiem milowym jest oferta (produkcja) kominów systemowych ceramicznych.

Ktoś gdzieś opisywał swoje doświadczenia i spostrzeżenia w tym temacie, ale może te spostrzeżenia się zmieniły.
Chodziło głównie o ich zastosowanie do wkładów kominkowych.

To samo zapewne będzie dotyczyło rewelacyjnych "adapterów" systemowych do podłączeń rur dolotowych z wkładu na zewnątrz rur ceramicznych kominów systemowych. Rózne są podejścia podłączeń, potem wynikają różne działania sił spowodowanych rozszerzalnością metalu. Rozszerzalnością po obwodzie, ale również wzdłuż.

No i tak w nawiasie nawiązania, praktycznie każdą rurę stalową doprowadzającą można zamontoważ na, bez jakowyś systemowych adapterów, wykorzystując szeroką ofertę redukcji metalowych dostępnych za niewielkie pieniądze.

Warto tu dodać sprawę sznurów, ich jakości i właściwego doporu. Biorąc po uwagę temperaturę pracy, elastyczność i jakość. Doskonale to można sprawdzić i zweryfikować dobór obsrwując przykładowo sznury do uszczelnień drzwi dostępowych do kotłów CO ogrzewania. Panują tam dużo większe temperatury, a więc weryfikacja będzie solidna i właściwa.
Ponoć gdzieś tam są sznury "tanie" ale według mnie przykładowo nawet oszczędność 10-20 zł na metrze jest kompletnie niezasadna. Zresztą sznur jest jednym z wielu materiałów możliwych do zastosowania w tej sytuacji.

michaił
07-04-2012, 10:52
Witam Ponownie,

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zainteresował mnie adapter, o którym pisze Bader.

Wpisałem frazę do wyszukiwarki i przyznam się, że mam problem z przesianiem informacji czyt. dobraniem konkretnego rozwiązania.

Czy mógłbym prosić o małą pomoc najlepiej nazwa produktu lub link?
Gwoli sprecyzowania dodam, że mam system Rondo Plus...

Poza tym pomiar podciśnienia w kominie też wydaje się być dobrym pomysłem

Pozdrawiam

Bader
07-04-2012, 19:06
Witam Ponownie,

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zainteresował mnie adapter, o którym pisze Bader.

Wpisałem frazę do wyszukiwarki i przyznam się, że mam problem z przesianiem informacji czyt. dobraniem konkretnego rozwiązania.

Czy mógłbym prosić o małą pomoc najlepiej nazwa produktu lub link?
Gwoli sprecyzowania dodam, że mam system Rondo Plus...

Poza tym pomiar podciśnienia w kominie też wydaje się być dobrym pomysłem

Pozdrawiam

Masz rację. Produkt jest wyjątkowo źle opisany. Znajdziesz go w instrukcji montażu http://www.schiedel.pl/uploads/media/IM_Schiedel_RONDO_PLUS.pdf ( małe zdjęcie po prawej stronie). Możesz zamówić ten element np. u sprzedawcy , który dostarczył Ci komin . Innym , ciekawym rozwiązaniem jest adapter do kominów ceramicznych firmy Poujoulat, montowany wewnątrz króćca lecz nieprzenoszący naprężeń na ceramikę :) Znawca jednego producenta , jak sądzę i tak go nie widział ( gdyż nie miał takiej potrzeby :D )
pzdr.

ps. nie lubię kominów systemowych , gdyż po rozgrzaniu wielokrotnie wzrasta w nich podciśnienie i zawszę mam dodatkową zabawę z "szybrem" aby wkład miał dobrą regulacje procesu spalania. W zw. z tym Twoje obawy są raczej przesadzone.

bohusz
07-04-2012, 19:09
Masz racje BADER nie widziałem, nie słyszałem, ani nie czułem.

Bader
07-04-2012, 19:20
Masz racje BADER nie widziałem, nie słyszałem, ani nie czułem.

Współczuję :(