PDA

Zobacz pełną wersję : jednostka centralna na elewacji?



QBELEK
09-04-2012, 14:24
Posiadamy szkielecik drewniany o niedużej powierzchni użytkowej. Instalacja odkurzacza jest już zakryta, planowo 2 gniazda ( po jednym na parterze i poddaszu), 2 szufelki ( kuchnia i wiatrołap). Dom jest niepodpiwniczony, bez garażu i jakiegokolwiek pomieszczenia gospodarczego. Od początku w planach było umieszczenie odkurzacza w malutkim wiatrołapie kosztem komandora i tam jest też wyprowadzenie instalacji rur, kabelków i elektryki zasilania. Teraz kiedy juz mieszkamy wiatrołap mocno się zmniejszył m.in. po zamontowaniu drzwi wewnętrznych. Przeraża nas hałas agregatu odkurzacza znajdującego się w domu mimo odgrodzenia wiarołapu drzwiami które jednak z racji wentylacji mechanicznej są podziurawione. Co prawda hałas występuje i to nie mały przy tradycyjnych odkurzaczach ciągnionych nie mniej chcemy go uniknąć mając jeszcze czas na wybór jednostki centralnej.
Szukałem rozwiązania moich obaw i znalazłem dwie oferty (borysowski model QB i system-air model wolly2 ) odkurzaczy umieszczonych w specjalnych kasetach z możliwością wbudowania w ścianę bądź zawieszeniu na elewacji.
Nie są to odkurzacze typu vacuflo, imponujące bezobsługowością separacji cyklonicznej, ale wizja oszczędności miejsca, wyprowadzenie hałasu na zewnątrz mimo dwustopniowej filtracji są kuszące. Dodatkowo producenci zachwalają wyciszenie tychże jednostek jak i możliwość pracy bez wyrzutnika zużytego powietrza.
Dodam że w/w są to oferty skierowane pierwotnie do mieszkań, apartamentów gdzie brak jest pomieszczeń gospodarczych a więc pasuje do profilu naszej posiadłości.
W naszym przypadku kasetę z jednostką można by zamocować na budynku po usunięciu warstwy styropianu z tynkiem.

O wskazanie wad i zalet tych modeli, wypowiadać się zachęcam, którym znany jest temat lub zainteresowanym, gdyż nie znalazłem w internecie podobnej dyskusji.

Klostt
12-03-2013, 13:51
słyszałem o tym QB od borysowskiego. z tego co patrzyłem to ma filtrację cykloniczną. zaletą tego jest to, że odkurzacz może być zamontowany w elewacji i nie zabiera miejsca w garażu.
ktoś ma takie rozwiązanie? niech się wypowie na temat odkurzaczy w elewacji.