PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamocować hamak



Tomek0
11-04-2012, 15:53
Witam serdecznie,
Stanąłem oko w oko z ciężkim ( jak dla mnie ) zadaniem. Mianowicie muszę zawiesić hamak na balkonie. Jeden uchwyt będzie zaczepiony o barierkę, drugi zaś muszę przymocować do ściany na której znajduje się również okno balkonowe ( jak się domyślam jest do ściana nośna ). Nie mam pojęcia z jakiego materiału może być tak ściana ( 4 letnie mieszkanie w bloku ), dlatego nie wiem jakiego kołka użyć. Dochodzi jeszcze problem, że najpierw na tej ścianie jest styropian. Myślałem o jakiś długich kołkach metalowych np. fi12 na 20cm długie, ale nie wiem jaką zastosować śrubę by dobrze zakotwiczyła się w ścianie zamiast styropianie. Macie może jakieś pomysły jak to zrobić by osoba bujająca się w hamaku nie spadła po chwili ?

carver
11-04-2012, 22:02
Cześć,
Jedną kotwą bym nie ryzykował. Zbyt duże obciążenie dynamiczne (hamak będzie się pewnie deczko bujał). Cztery kotwy jednorozporowe fi 8-10 głębokość kotwienia minimum 100mm + grubość styropianu, do tego tuleje dystansowe (rurka stalowa odpowiedniej średnicy tak by zmieściła się w nią śruba), które pójdą w styropian. Na koniec płyta oporowa oparta o tuleje z płaskownika grubości 5mm z czterema otworami na śruby i uchem do którego przywiążesz linkę od hamaka. Im szerszy rozstaw śrub, tym pewniejsze mocowanie. Jedna kotwa prędzej, czy później się urwie.
Pozdrawiam

Tomek0
11-04-2012, 22:40
Dziękuję za odpowiedź. Możesz mi napisać czy dostane takie rurki dystansowe w castoramie itp. ? Mają być jakoś mocowane czy tylko nasunąć na nie śruby ? ( w dalszej części śruby wejdą w kotwy oczywiście ). Nie rozumiem też zdania " Na koniec płyta oporowa oparta o tuleje z płaskownika grubości 5mm ... " - tzn. że do styropianu daje jakąś płytę ( jaką ? ), na to płaskownik ( gdzie mogę kupić taki płaskownik z uchem ) i przez to i to wkręcam śrubę ?

Co do płaskownika to przyszło mi do głowy coś takiego - Kupić jakąś blaszkę w sklepie o grubości 5mm, hak z gwintem na który można nakręcić nakrętkę od śruby. Następnie na środku blachy zrobić otwór o średnicy gwintu haka, włożyć hak, od tyłu na gwintowaną część haka nałożyć podkładkę i nakręcić nakrętkę. Co o tym sądzisz ?. Chyba, że mogę kupić gotowy element - blacha z uchem,hakiem czy czymś do zawieszenia hamaka

carver
12-04-2012, 02:08
Płyta oporowa- to prostokąt z blachy gr. ok 5mm z uchem zamocowanym w sposób jaki opisałeś, lub zwyczajnie dospawanym. W czterech rogach wykonujesz otwory średnicy o 1mm większej niż średnica śruby wkręcanej w kotwę. Otwory te muszą być jednak mniejsze niż średnica tulei (rurki z castoramy). Nazwałem ten kawałek blachy "płytą oporową" ponieważ oprze się ona o te tuleje nałożone na śruby, nie ściskając styropianu pod sobą. Nakrętki docisną blachę do tulei, a całość będzie przenosiła wszystkie obciążenia od linki hamaka na cztery rozstawione kotwy. Taki sposób zamocowania pozwoli utrzymać się konstrukcji nawet w ścianie z ceramiki poryzowanej.
Myślę, że już w miarę obrazowo wytłumaczyłem ;)

G.N.
12-04-2012, 20:04
....Jeden uchwyt będzie zaczepiony o barierkę .... I jesteś przekonany ze wytrzyma? Nie wiem jaką masz barierkę, ale co do takiej przeciętnej balkonowej to miał bym obawy że z czasem się obrusza i w końcu poleci.

Tomek0
12-04-2012, 22:55
barierka siedzi bardzo stabilnie.

Krzysztof Dobosz
25-04-2012, 17:29
Nie, no, co to słonie z żyrafami będą się bujały na tym hamaku? Bez przesady:D