PDA

Zobacz pełną wersję : Prawidłowy montaż patio, przesuwno-uchylne



ve**rd**
11-04-2012, 19:32
Witam,

Bardzo proszę o podpowiedź w sprawie poprawnego zamontowania patio.
Mamy kilka okien (drzwi przesuwno-uchylne, patio) wysokich na 230cm. Są już zamontowane ale nie jestem przekonany co do poprawności montażu.

Wymiary okien 300x230, 110x230, 80x230.

Przewidziana jest posadzka 18cm.
Pod oknami zrobiono podmurówki i "postawiono" na nich okna. Oparcie w 2-3 punktach na drewnianych klinach. Oprócz tych punktów pomiędzy podmurówką a ramą okienną są prześwity ok. 1-2cm

Dowiedziałem się, że najlepszym rozwiązaniem zamiast podmurówki byłyby poszerzenia z pcv, które montuje się pod spód ramy okiennej. Ale niestety okna już zamontowane.

Jedna firma poleciła aby zlikwidować tą podmurówkę i zamontować stopy. Wówczas pod ramą okienną "wjechalibyśmy" styropianem posadzkowym ograniczając mostek termiczny.

Proszę o podpowiedź jak poprawić montaż aby był optymalny.

pozdrawiam,
Tomek

witek86
12-04-2012, 10:12
podmurowanie też nie jest błędem

ve**rd**
12-04-2012, 20:30
Wygląda to tak:

http://verdone.pl/okna/1.jpg
http://verdone.pl/okna/2.jpg
http://verdone.pl/okna/3.jpg

pozdrawiam,
Tomek

sikorb
12-04-2012, 20:40
Szkoda że jak już murowali to tak mało precyzyjnie,miękkiego drewna nie powinno się używać do klinowania tym bardziej jak muszą tam zostać na wieki.
Ja bym podlał na ten porotherm pod samą ramę (luz na piankę 1.5cm )pamiętając tylko żeby na porotherm położyć siatkę do dociepleń (jak już jest porotherm to szkoda go zalewać) .Następnie wymienił kliny drewniane na kliny PCV i zabezpieczył piankę

Teraz dojrzałem na fotach ze chyba pierwotnie ta suwanka stała na tych trzech cegłach dopiero potem podmurówka

Sprawdź sobie dokąd ci policzyli te 18cm wylewki ,podłoga na gotowo powinna się kończyć z 5mm pod prowadnicą aluminiową wtedy wciskasz tam twardy korek i jest super

IVO333
12-04-2012, 21:03
Jeśli już ktoś to murował to mógł wcześniej zaopatrzyć się w poziomicę. Podparcie HKS ważącego minimum 250 kg w 3 punktach i to na drewnianych klinach a do tego brak kotew na dole to mały żarcik chyba ze strony montażystów. Wyrzucenie podmurówki i wstawienie podpór nie jest najlepszym pomysłem, przy dokładnym ociepleniu byłoby Ok jeśli chodzi o termoizolację ale na takiej wysokości Heicko nie zapewnia stabilności na boki.

sikorb
12-04-2012, 21:18
IVO333 co się czepiasz punktów podparcia przy zamkniętym oknie jest prawidłowo :D:D:D gorzej jak się skrzydło przesunie :((

Dlatego producent w tym przypadku mój (oknoplus) zaleca klinowanie co 30 cm w wypadku drzwi hks i hs

marmax
13-04-2012, 16:57
Zamontowanie suwanki ze zdjęć wnioskuję że jest to na profilu alphaline z 3 szybami z 3 punktami podparcia to nie ma prawa działać. Tak jak już było mówione, kliny plastikowe i koniecznie klinowanie co 30cm, ponieważ cały ciężar skrzydła jest przenoszony poprzez dolną szynę na ramę. Nie podklinowanie jej co 30cm będzie skutkować wygięciem się ramy w środkowych częściach między słupkami.

ve**rd**
13-04-2012, 20:14
Dziękuję za Wasze podpowiedzi.
Okna to profil Rehau Geneo z pakietem 3-szybowym.
Jestem wściekły. Trafiłem na kiepską ekipę montażową.

Reasumując:
- aktualne kliny zostawiamy
- na porotehrm zakładam siatkę, na to zaprawa na grubość tak aby do ramy zostało ok. 1-1,5cm na pianę
- pomiędzy ramę a wyschniętą zaprawę kliny pcv co 30cm
- resztę uzupełnić pianką
- od zewnątrz ocieplić styropianem

czy tak będzie ok?

Tak jak wcześniej napisałem zastanawiałem się też nad wywaleniem tej pomurówki i założeniem podpór.
Coś takiego jak tutaj: http://okucia24.com/115367/podpora-montazowa-do-okien-drzwi
lub: http://images43.fotosik.pl/201/20aa970711a1c5damed.jpg
http://images44.fotosik.pl/201/898ad1b29468428fmed.jpg

Wtedy pod ramę okienną "weszlibyśmy" styropianem posadzkowym, który połączylibyśmy ze styropianem na zewnątrz.
Mam tylko obawę czy nie naruszy się okno jak tą podmurówkę będziemy wywalać. Można by to zrobić małymi krokami, np. najpierw wywalić ten poroterm na którym okno się nie opiera, czyli zostaje dalej podparte na cegłach + kliny ale nie mamy już porotermu. Wtedy np. po obu stronach środkowego podparcia zamontować podpory i dopiero wywalić podparcie. Analogicznie reszta.
Podpory docelowo co 30cm.

Jak sądzicie, które rozwiązanie lepsze?

Chętnie zaangażowałbym firmę z doświadczeniem, która profesjonalnie poprawi montaż naszych okien.
Może ktoś chętny? Jesteśmy z Gubina, woj. lubuskie.

Pozdrawiam
Tomek

Sławek...
13-04-2012, 21:26
...jeżeli te podpory zagwarantują stabilne podparcie okna to oczywiście że możesz ich użyć - dokładnie docieplisz i wyeliminujesz mostek.
Jak będziesz okno podpierał etapami to nic złego nie powinno się wydarzyć, to pseudopodparcie, które masz usuniesz na końcu jak już okno będzie stabilnie osadzone na pozostałych kotwach.
Ja na Twoim miejscu zażądałbym poprawy montażu w ramach gwarancji - usługa jest ewidentnie źle wykonana.
Jeśli udałoby Ci się to wyegzekwować to w ramach zadośćuczynienia zażądałbym od firmy gratis dolnych poszerzeń (w tym przypadku ewidentnie powinny być użyte od razu) - wtedy będziesz pewien, że masz te okna dobrze zamontowane.

Sławek...
13-04-2012, 21:28
podmurowanie też nie jest błędem

...może i nie jest jeśli chodzi o stabilne podparcie, ale na pewno jest jeśli wemiesz pod uwagę energooszczędność (lub raczej jej brak) tego rozwiązania

malux20
13-04-2012, 21:41
te poszerzenie pod wzgledem teriki to ideał nie jest [przynajmniej szybko iłatwo dla montażystów]
przy specjalnych konsolach to styro bylby ok

a nie możesz zastosować jakiś bloczków ciepłochronnych?
wyszlo jak zwykle na wierzchu bajer a pod spodem gówno

Sławek...
13-04-2012, 22:03
poszerzenie to może i nie ideał, bo ideałem byłby styropian albo materiał o podobnej izolacyjności (gdyby oczywiście dało się na nim oprzeć okno), ale na pewno o wiele lepsze niż za przeproszeniem chamski pustak i beton albo jakaś inna cegiełka ;)

sikorb
13-04-2012, 22:14
Brugman ma np poszerzenie które jest grubości 1 centymetra węższe od profilu moim zdaniem rozwiązanie idealnie bo można pod ramę dokleić styrodur lub styropian a w razie czego jak ktoś potrzebuje parapet bo rowek jest wolny

Nie wiem jak jest w wypadku rehau

Po przemyśleniu uważam że najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie poszerzenia bo to takie kaleczenie :/ z tym porothermem

Żeby nie demontować drzwi zastosował bym poszerzenie z dwóch kawałków .
Przy otwartych drzwiach bym zamontował lewe poszerzenie potem przy zamkniętych prawe fix nie siądzie jak będzie podparty pod słupkiem.Otwór widzę ciasny a nawet za ciasny jak na 3 metry PCW

malux20
13-04-2012, 22:27
można to zrobić porządniej
można zaizolować w 100% styropianem i porządnie podeprzeć
poszerzenia to substytut

sikorb
13-04-2012, 22:42
Ta konstrukcja waży ze 150kg w dodatku jak się przesunie drzwi to cały ciężar jest na 1.5mb ramy.Wiec to nie może być byle co

malux20
13-04-2012, 23:11
ja najcięższe przes wstawiałem 700 kg 2 skrzydla
było zaizolowane i stabilnie

150 kg to pikus ale można to spierniczyć

witek86
16-04-2012, 10:16
...może i nie jest jeśli chodzi o stabilne podparcie, ale na pewno jest jeśli wemiesz pod uwagę energooszczędność (lub raczej jej brak) tego rozwiązania

chciałbym zauważyć że ja odpowiedziałem konkretnie na konkretne pytanie!
jeśli miałbym się rozpisywać co jest lepsze co jest gorsze to trochę by było.
a jeśli pytanie było by od razu z fotką tego cuda to zapewniam na pewno bym tak nie napisał!
verdone w sobotę montowaliśmy okna w ośnie lubuskim można podjechać zobaczyć różnice:)