PDA

Zobacz pełną wersję : projekt SALAMANDRA pracownia ARCHTIM



Adamus
17-05-2003, 18:32
Witam !
Mam zamiar zakupić projekt Salamandra MAX z pracowni Arch Tim http://www.archtim.pl/rzuty/salamandra_max.html może ktoś z tu obecnych buduje bądz ma juz za soba ten projekt ? Chetnie porozmawiam na ten temat i wymienię się uwagami.
Pozdrawiam ! :smile:

Mr Q
27-02-2004, 09:04
Witam @ll
Początkowo wybrałem D-26 - nadal uważam, że jest to jeden z lepszych projektów ( oczywiście po małych zmianach ).
Jednakże biorąc pod uwagę rachunek sił i zamiarów zwyciężył rozsądek - nie stać mnie na ten dom.
Ostatnio znalazłem Salamandrę i po powiększeniu kuchni będzie idealny.
Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tym domem i się nimi podzieli - będę dźwięczny :)
Może w Kujawsko pomorskim lub wielkopolskim stoi taki domek.
Czy możliwe jest przy pracy własnej zejść z kosztorysu o 30 % ?

Powodzenia budującym - gratulacje szczęśliwym wybudowanym :)

magi
27-02-2004, 16:35
Wiem, że Adamus będzie budował Salamandrę max Tutaj link (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=10646&highlight=salamandra)
Swego czasu też się interesowałam tym projektem ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Ewunia
27-02-2004, 16:46
znalazłem SalamandręKtóra?

magi
27-02-2004, 17:05
ja znalazłam dwie

Salamndrę (http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=154&what=0)

i

Salamandrę max (http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=156&what=0)

obie różnią się garażem

Ewunia
27-02-2004, 17:15
ja znalazłam dwie Salamndrę (http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=154&what=0) i Salamandrę max (http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=156&what=0) Jest jeszcze mini, a wszystkie po 2 wersje. Chyba :D

magi
27-02-2004, 18:19
Salamandra mini max i zwykła nie różnni się niczym tylko garażem
wnętrza są te same :)

Mr Q
01-03-2004, 07:12
Witam Adamus
Też zastanawiam się nad tym projektem.
Wydaje się tani i szybki w budowie.
W najbliższych dniach skontaktuję się ze znajomum projektantem i będę wiedział czy możliwe są następujące zmiany :
kuchnia - chcę ją powiekszyć o ok 1 m ( konieczne będzie przesunięcie ściany nośnej - rozmawiałem z ArchTim i mówoli że jest to możliwe ale może być kosztowne jeżeli nie ma się znajomego projektanta )
Sypialnia i łazienka - zmniejszę poprzez wyrównanie ściany równo z pokojem nr 8
schowek - poprzez wysunięcie ściany kuchni zwiększy się schowek, zrobię tam pralnię i WC
tym samym powiększy mi się przedsionek
Garaż dobuduję obok przy ścianie sypialni łazienki i pokoju nr 8 z wejściem z zewnątrz przez całą długość domu
podzielę go na garaż i pomieszczenie gospodarcze które jest niezbędne w domku jednorodzinnym
Acha i jeszcze jedno skrócę sypialnię o ok. 1 m - bo ta jest za duża.
---------------------------------
Wszystko zależy od opinii znajomego projektanta - nie wiem co powie. Jutro tj. we wtorek wieczorem będę wiedział więcej to Ci odpowiem
-------------------------------------
Powiedz mi na jakim jesteś etapie i czy znasz koszty budowy - czy ten orientacyjny kjosztorys jest w miarę prawdziwy - ja zejdę z kosztów własną pracą i znajomego murarza

Pozdrawiam

Mr Q
01-03-2004, 07:14
Powiedz mi jeszcze w jakiej technologii chcesz budować i jakie fundamenty - czy tradycyjne czy wylewasz płytę fundamentową

arrton
20-05-2004, 08:17
Witam,

Po długich tygodniach poszukiwań wreszcie znaleźliśmy i wydaje się że to ten jedyny. Spełnia kryteria, co do wielkości, a także układu, a przede wszystkim uwzględnia nasze wejście na działkę od południa.
http://www.archtim.pl/index.php?pid=2&prid=154
Wymaga tylko kilku modyfikacji, w tym powiększenia garażu i bedzie GIT.

Co myslicie ?

tOMEK

ozzie
20-05-2004, 08:22
Dom mi sie podoba, prosta ladna bryla, nie jest pretensjonalny, dach tez prosty, bez zbednych udziwnien. Zastanawiam sie tylko nad kuchnia.... Dosc waska, a dluga. Czy chcecie, aby byla otwarta na salon? Jakie zmiany chcecie wprowadzic (oprocz powiekszenia garazu). Zycze powodzenia w realizacji marzen. :D

krab
20-05-2004, 10:28
Drogi Tomku bez urazy,
Ja jestem z tych co się nic nie podoba.
1. Bryła nie jest prosta literka L plus występ na gorze ?
2. Stytaj się ile jest netto powierzchni po podłodze 94 + 16 = 110 - 131 zabudowy to jest 21 m2 brak
3. pokoiki są małe i mogą być mało ustawne później , kuchnia kicha zgoda
4. rzut pomieszczeń jest nerwowy jakieś wc , spizarnia, hall z narożnikiem
5. dużo komunikacji nie wykorzystanej , a ścian grubych konstrukcujnych nie przestawisz prosto.
6. powiększenie garażu to ruszenie konstrukcji dachu spore pieniądze u architekta lub konstruktora
7.rozumiem ze kotłowni Ci nie trzeba opalasz gazem
8. TV przy kominku miłych odlotów

Ja mam Kraba z Archetonu oni mają może mało ale kilka projektów parterowych www.archeton.pl

krab
20-05-2004, 10:48
zapomniałem kominów duzo za dużo
hej

magi
20-05-2004, 20:08
Swego czasu interesowałam się projektem Sonata bardzo podobną do Salamandry z tegoż biura jednak w końcu zrezygnowałam na rzecz Wb 3495 (http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=display&item=241&usid=1) Z tego co pamiętam to buduje ją Adamos

magi
20-05-2004, 20:09
Swego czasu interesowałam się projektem Sonata bardzo podobną do Salamandry z tegoż biura jednak w końcu zrezygnowałam na rzecz Wb 3495 (http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=display&item=241&usid=1) Z tego co pamiętam to buduje ją Adamus tylko projekt max czyli dwa garaże.

arrton
20-05-2004, 20:30
1. Bryła nie jest prosta literka L plus występ na gorze ?
Z tych wystepow można łatwo zrezygnować,a pozatym niema pod nimi jakiejś specjalnej konstrukcji. Ja chce ja zamienić na okna połaciowe.

2. Stytaj się ile jest netto powierzchni po podłodze 94 + 16 = 110 - 131 zabudowy to jest 21 m2 brak
131 to powierzchnia zabudowy czyli "powierzchnia rzutu budynku mierzona po obrysie ścian przyziemia"
93,8 powierzchni uytkowej + 15,6 garaż = 109,4 netto
a brakujące 21,6 to pewnie powierzchnia ścian zewnętrznych

3. pokoiki są małe i mogą być mało ustawne później , kuchnia kicha zgoda
Małe czy duże to zależy do czego porównujesz, ale jeżeli dom ma mieć poniżej 120m to trudno żeby pokoje były po 20m kazdy. Mi tam 10m na łóżko w sypialni wystarczy. A kuchnia, oczywiście będzie otwarta, najwyżej jakiś murek pod barek wybydujemy.

4. rzut pomieszczeń jest nerwowy jakieś wc , spizarnia, hall z narożnikiem
hmmm to juz w ogóle jest subuektywne. Jakieś WC zamienię na kotłownie, gdzie powiesze piec dwufunkcyjny na gaz, oczywiście po powiększeniu do wymaganych 8m3. Spiżarnia jest i to jest bardzo dobrze i wcale nie częste w tak niewielkich domach. Narożnik w hallu ? Niewidze

5. dużo komunikacji nie wykorzystanej , a ścian grubych konstrukcujnych nie przestawisz prosto.
hmmmm niwiem o które ściany Ci chodzi, ale przy stropie drewnianym nie aż tak jak przy betonowym trudno jest przestawić ściany ... tak myslę

6. powiększenie garażu to ruszenie konstrukcji dachu spore pieniądze u architekta lub konstruktora
Niekoniecznie, poszerzenie dachu to dołożenie tylko troche materiału, konstrukcja się nie zmienia, a przedłużyć go chce tylko o podcienie, które sa przed nim.

7.rozumiem ze kotłowni Ci nie trzeba opalasz gazem
Będzie w WC

8. TV przy kominku miłych odlotów
Salon można zupełnie inaczej urządzić, uwzględniając położenie kominka.


Ja mam Kraba z Archetonu oni mają może mało ale kilka projektów parterowych www.archeton.pl
Owszem przeglądałem ich projekty. Spróbuj znaleźc parterowy z garażem do 120m z wejściem od południa - tzn. żeby salon był po tej stronie co wejście.

Aaaa kominy, to fakt, gdyby jakoś łazeinka była przy kotłowni czy kuchni dało by się jednego uniknąć ale cóż, ideały sa po to by do nich dążyć.


Urazy nie czuje, zawsze warto wysłuchać wszystkich.

Pozdrawiam,
tOMEK

arrton
20-05-2004, 20:38
magi Wb3495 jest rzeczywiście ładny i podobny nawet, może nawet lepiej rozwiązany (bliżej z łazienki do kuchni i kotłowni), mniej kominów, tylko że:
-jest o 10metrów większy, a o ile łatwo teraz sobie powiedzieć " a co tam 10m", o tyle trudno będzie znaleźć pieniądze na wybudowanie, a przede wszystkim wykończenie tych metrów, a ja wolę wykończyć, a jako potencjał zostawie sobie poddasze.

- ja mam dojście do działki od południa, więc salon powinien być od tej strony co wejście ewentualnie z boku. W Wb3495 miałbym zawsze mrocznie w salonie i zero słońca na tarasie

Dziękuję za odpowiedź :)

tOMEK

arrton
20-05-2004, 20:47
ozzie nasze zmiany to: okno w kuchni pałnowymiarowe (to od frontu), w sypialni "10" zwykłe okno zamiast szklanych drzwi ( u mnie to wypadnie na północ), WC powiększyć tak by powiesić tam piec gazowy, otworzyć kuchnie na salon i to chyba wszystko.

Acha i znalazłem, że jest troche inny projekt:
http://www.archtim.pl/index.php?pid=2&prid=155
z innym nachyleniem dachu co jeszcze bardziej mi odpowiada.

Pozdrawiam,
tOMEK

Gregor 456
20-05-2004, 21:19
jak ci sie podoba to buduj, chyba bedzie tani w budowie :wink:
pozdrowionka

Alis
20-05-2004, 22:10
Witaj!
Domek zgrabny. Wiadomo, że im mniejszy metraż tym trudniej z idealnym rozplanowaniem pomieszczeń i ich funkcjonalnością. W przypadku tego projektu wiele rzeczy przemyślano, ale ja osobiście pokusiłabym się o pewne zmiany. Jak zrozumiałam sprawą priorytetową dla ciebie jest metraż. Wspominałeś powiększeniu garażu i tutaj się zgodzę.
Moje propozycje
Łazienkę 9. zamieniłabym z pokojem 10. W ten sposób odpada jeden komin, a i łatwiej wówczas jest wstawić piec co. Łazienka odsunięta od pokoi mieszkalnych ( w tym wypadku graniczyłaby z jednym) przez co mniej słyszalne odgłosy związane z zabiegami higienicznymi.
Salon- zastanowiłabym się nad wyjściem na taras od południa, a tam gdzie obecnie są drzwi –okno. Salon chyba byłby bardziej ustawny, albo tylko przesunąć to wyjście bardziej na południe? Musiałabym jeszcze pomyśleć no i oczywiście przeanalizować koszty związane ze zmianami, bo może nie będzie się opłacać? Takie są moje odczucia, ale ty może masz inne wymagania co do projektu niż ja. Pokoje są OK.!- ustawne, rozsądny metraż. Reszta do zaakceptowania po zmianach
Pozdrawiam,
Alis

arrton
21-05-2004, 10:13
Witam,

Poczyniłem nieco adaptacji i wg autora tego projektu nie naruszają one konstrukcji - nie wymagają zmiany osadzenia dachu tudzież ponownego obliczania wytrzymałości, podciągów itd.
Oryginalny projekt (http://republika.pl/tom_ki/images/Salamandra.jpg)
Mój pomysł na adaptacje (http://republika.pl/tom_ki/images/salamandra_adapt.jpg)
Z zewnatrz (http://republika.pl/tom_ki/images/salamandra_zew.jpg)

Moze macie jakies uwagi, chetnie odpowiem na kazda krytyke i usmiechne sie do aprobaty :-).


tOMEK

Wwiola
21-05-2004, 10:52
Nie za wąska ta kotlownio- spiżarnia? Wygląda, że jest na szerokośc drzwi, wieć ok 1m - nie zmieszczą sie pólki na bocznej ścianie tylko na tylnej. Poszerz ja trochę. Reszta ok, choć mam kilka uwag. :
1. brakuje mi miejsca na stól jadalny (w kącie obok kominka kczęść wypoczynkowa nie bardzo sie zmieści.
2. Sypialnie A i B z powodu drzwi przy samej ścianie maja zmarnowaną powierzchnie za nimi, a przy tak niewielkim metrazu to ważne, przynajmniej w aypialni A osduń drzwi od sciany na przynajmniej 65cm, zmieści sie za nimi szafa, a przy braku garderoby to bardzo istotne.
3.To okienko do łazienki trzeba umieścic bardzo wysoko, zasłonić bo może byc problem z podgladaniem :wink:
4.W holu i przedsionku nie ma miejsca na szafę :(
5. Jedna łazienka dla domowników, gości, jako pralnia i suszarnia brrrr - duzo tego
Generalnie chyba pierwotna wersja mi bardziej odpowiada

bosia
21-05-2004, 20:26
Tomku, wydaje mi sie , ze Wwiola ma sporo racji ;
1.waska kotlownia/spizarnia-mozna - poszerzyc ja kosztem sypialni C
2. drzwi do sypialni C przesunac max. w prawo, zeby na lewej scianie pokoju zmiescic szafy
3.drzwi w mniejszych sypialniach tez odsunac w miare mozliwosci (bedzie miejsce jesli nie na szafe to chociaz na regal)
4. jesli cofniesz sciane miedzy kuchnia a przedpokojem znajdzie sie tam miejsce dla szafy na ubrania wierzchnie
5. faktycznie miejsce usytuowania kominka jest nieoptymalne, ale tu trzeba pomyslec o umeblowaniu
6.dobrze, gdy wc jest osobno, zwlaszcza, gdy rodzina wieksza a lazienka spelnia jeszcze funkcje pralni,
natomiast okienko do lazienki, to moim zdaniem nie problem,w koncu szyba nie musi byc przezroczysta
Dobrym posunieciem bylo przyjecie wersji odbicia lustrzanego (ze wzgl. na strony swiata)
Ogolnie ;domek jest sympatyczny i mysle, ze sam znajdziesz rozwiazanie optymalne dla swojej rodziny, czego Ci serdecznie zycze.
Powodzenia :D

krab
22-05-2004, 12:22
Tomku,
Z wielką chęcią dzięciął pień ciął, wierszyki są super!!

Zobacz Żuczka z archetonu jak widziałeś to ok.

1. Ściana konstrukcyjna gruba nad kominkiem .
2. Sprawdz czy dostaniesz zgody na zmiany od architekta.
3. Hall mój błąd myślałem o przedsionku.
4. Powinieneś zrobić wszystkie zmiany podcień , okna połaciowe chociaż ja tego nie rozumiem gdzie je chcesz wstawić przez rozpoczęciem budowy aby nie było potem kłopotów z PINB Państwową Inspekcją Nadzoru Budowlanego bo wszelkie zmiany Elewacji i konstrukcji a zwłaszcza obrysu budynku magą zostać zakwalifikowane jak samowola budowlana a mandat słono kosztuje.

Powodzenia

Marek30022
22-05-2004, 18:39
Buduj to co Ci się podoba, bo Ty tam zamieszkasz. Dom jest mały, bo widocznie taki potrzebujesz i dlatego nie ma co mówić, że pokoje małe, kuchnia mała, itd. Przy takiej pow. jedni wolą mniej ale większych pomieszczeń a inni odwrotnie i dlatego architekci mają co robić.

arrton
31-05-2004, 08:08
Cóż jak to często chyba bywa, okazało się jednak, że wybrałem inny. Mianowicie:Dom z blaskiem (http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=99&what=0) Juz zamówiłem i niecierpliwie czekam az przyślą, żeby zacząć załatwaić reszte papierów.

tOMEK

jajmar
31-05-2004, 12:46
Cóż jak to często chyba bywa, okazało się jednak, że wybrałem inny.

Nie wiem czy tak akurat bywa czesto ze w ostatniej chwili sie zmienia projekt.....moze..
Zwroc uwage ze w tym nowym to masz drabine a nie schody (14 stopni na poddasze ) to wyjdzie po 20cm stopien :(

Wwiola
31-05-2004, 13:13
Nie ma jak to przemyślane decyzje :wink: . Parter ładny specjalnie dokładnie nie analizowałam, ale na pierwszy rzut oka nie widzę problemów, ale jeśli przyjdzie ci do głowy faktycznie adaptowac poddasze to koniecznie zmień schody !!!. Może od razu pomyśl o lepszym miejscu dla nich, albo... zrezygnuj z adaptacji niech tam zostanie stryszek - wtedy drabina zamiast schodów nie przeszkadza 8)