PDA

Zobacz pełną wersję : Moc grzejników - na ile zależna od typu ogrzewania



ewemal
15-04-2012, 09:26
W naszym projekcie pierwotnie przewidziane było ogrzewanie kotłem gazowym. Zmieniliśmy to na ogrzewanie ekologicznym piecem węglowym z podajnikiem, który nie będzie wygaszany (cały rok paliło będzie się dla ciepłej wody a w okresie zimna i chłodu także dla ciepła w domu).

W projekcie podana jest określona moc kaloryferów w poszczególnych pokojach - taka, jaka została przewidziana dla ogrzewania kotłem gazowym. Nikt niczego tam nie zmieniał po zmianie typu ogrzewania. Teraz zastanawia mnie, czy założyć to samo przy ogrzewaniu naszym piecem, czy może dołożyć albo ująć trochę przy grzejnikach?

Jakie są wasze doświadczenia w kwestii zdawania się na projekt przy kupowaniu grzejników? Jaką moc na metr kwadratowy przyjęliście?

Dodam, że mój dom wybudowany jest z pustaków (grubość 30), do tego styropian na zewnątrz (grubość 12) i na stropy (prawdopodobnie 5).

yaiba83
15-04-2012, 10:06
Ja mam dom wybudowany z suporexu 24cm i ocieplenie 12cm i na szczytach 15cm.
Zamontowałem grzejniki aluminiowe Fondital Calidor S-3.

Hydraulicy przyjmowali 1 żeberko (ok 120W) na 1 metr kwadratowy na parterze i ok 0,7 żeberka na metr kwadratowy na poddaszu.
Przy temperaturach 60*C na kaloryferach nie ma problemu z dogrzaniem budynku. U mnie jest OK.

yaiba83
15-04-2012, 10:08
A i zapomniałem dodać. W dużych pomieszczeniach dobrze jest zrobić 2 grzejniki zamiast jednego dużego. Przy jednym będzie dyskomfort cieplny i przy okazji mniejsza wydajność grzejnika.

Pozdrawiam

kajmanxxl
15-04-2012, 11:08
przy wszystkich zmianach grzejników i pieca należy policzyć by dogrzać i nie przepłacić u yaiba83 dogrzane jest ale i sporo przepłacone

Grzesiek13
15-04-2012, 16:42
Ja mam dom wybudowany z suporexu 24cm i ocieplenie 12cm i na szczytach 15cm.
Zamontowałem grzejniki aluminiowe Fondital Calidor S-3.

Hydraulicy przyjmowali 1 żeberko (ok 120W) na 1 metr kwadratowy na parterze i ok 0,7 żeberka na metr kwadratowy na poddaszu.
Przy temperaturach 60*C na kaloryferach nie ma problemu z dogrzaniem budynku. U mnie jest OK.

Dlaczego Ci tak duże zapotrzebowanie ciepła kalkulowali?

KrzysztofLis2
15-04-2012, 20:53
Bo hydraulicy przyjmowali "z sufitu", kierując się zyskiem, a nie jakimikolwiek danymi?

ewemal
16-04-2012, 09:14
Dlaczego Ci tak duże zapotrzebowanie ciepła kalkulowali?

Ja mam informację, że przyjmuje się 130kW na metr kwadratowy... Jeśli 120kW uważasz za dużo, to moje 130kW na pewno ;-)

Piec nie ma zatem znaczenia?

robertsz
17-04-2012, 06:57
Piec nie ma znaczenia o ile do układu wtłaczasz nośnik o identycznej temperaturze.
Każdy grzejnik ma określoną charakterystykę grzania (moc) dla określonej temperatury zasilania/powrotu.
Różnica będzie widoczna gołym okiem jeśli projekt przewidywał grzejniki np: 70st, a Ty teraz planujesz wtłaczać 45st.

kajmanxxl
17-04-2012, 20:19
Ja mam informację, że przyjmuje się 130kW na metr kwadratowy... Jeśli 120kW uważasz za dużo, to moje 130kW na pewno ;-)

Piec nie ma zatem znaczenia?

to ile ma być mocy na metr kwadratowy zależy od tego jakie masz ściany jaką grubo izolację i może to być 130kw na metr kwadratowy dla budynków nieizolowanych a dla pasywnych np 10kw wszystko zależy od izolacji i zastosowanej wentylacji

KrzysztofLis2
17-04-2012, 20:58
Nie 130 kw, tylko 130 W/m2.
Dla pasywnych 10 W/m2.

Dla budowanych dziś raczej nie wyjdzie więcej niż 70 W/m2.

ewemal
18-04-2012, 07:34
to ile ma być mocy na metr kwadratowy zależy od tego jakie masz ściany jaką grubo izolację

Ściany pustak 30, do tego styropian 12;
dach izolowany wełną (15+5), stropy (przy wylewce) będą ocieplane styropianem 5cm

orko
18-04-2012, 10:03
przy wszystkich zmianach grzejników i pieca należy policzyć by dogrzać i nie przepłacić u yaiba83 dogrzane jest ale i sporo przepłacone
A czemuż to uważasz, że przepłacił?
Wszak napisał, że ma 60oC na grzejnikach i dopiero wtedy jest dogrzane!

kajmanxxl
18-04-2012, 20:05
A czemuż to uważasz, że przepłacił?
Wszak napisał, że ma 60oC na grzejnikach i dopiero wtedy jest dogrzane!
kto w obecnych czasach liczy 120w na m2 to już historia

timon120777
18-04-2012, 20:17
jeśli liczone dla kotła gazowego to zapewne dla zasilania w okolicy 45-50st
kociolek na eko raczej wyższe temperatury zasilania preferuje, chyba że zawór n-drogowy i kocioł z wyższą temperaturą a na układ jak przy gazowce 45-50
wtedy grzejniki będą akurat. jeśli będzie grzanie wyższymi temperaturami to będa przewymiarowane.
musisz zdecydować jek chcesz sterować temperaturą czynnika oraz temperaturą w domu- jeśli termostaty to wielkość z "górką" rzędu 10-20% nie będzie problemem, przy sterowaniu czujnikiem pokojowym będą przesterowania temperatury w pomieszczeniach na skutek większej ciut bezwładności przewymiarowanego układu. wszystko zalezy od kilku czynników i nie można wprost odpowiedzieć czy zostawić czy ujmować żeberek

orko
19-04-2012, 12:58
kto w obecnych czasach liczy 120w na m2 to już historia
Zdaje się nie zrozumiałeś - nie ważne kto i jak liczy.
Istotne jest, że aby dogrzać dom musi mieć 60oC na kaloryferach, więc gdyby kupił zgodnie z Twoją radą czy innych "myślących" mniejszej mocy to i 70oC mogłoby mu nie starczyć.

timon120777
19-04-2012, 16:37
dlaczego twierdzisz że aby dogrzać dom musi mieć 60st na kaloryferach???

kajmanxxl
19-04-2012, 17:55
Zdaje się nie zrozumiałeś - nie ważne kto i jak liczy.
Istotne jest, że aby dogrzać dom musi mieć 60oC na kaloryferach, więc gdyby kupił zgodnie z Twoją radą czy innych "myślących" mniejszej mocy to i 70oC mogłoby mu nie starczyć.

roztrząsanie tematu w którym nie bierze udziału właściciel instalacji niema sensu, jest za mało danych by jakikolwiek tok rozumowania miał sens

ewemal
19-04-2012, 18:47
roztrząsanie tematu w którym nie bierze udziału właściciel instalacji niema sensu, jest za mało danych by jakikolwiek tok rozumowania miał sens

Jestem, jestem - jakie dane jeszcze byłyby potrzebne? Jeśli znajdę w projekcie, przedstawię je tutaj.

asolt
19-04-2012, 19:08
Bez obliczeń ozc dla budynku i poszczególnych pomieszczeń to tylko takie zgadywanie. Mając projektowe obciązenie cieplne dobieramy moc kotła, przyjmując temp
zasilania i powrotu oraz mając straty dla poszczególnych pomieszczen obliczamy odpowiednią wielkosc grzejników.

Piotrek42
19-04-2012, 19:15
Bez obliczeń ozc dla budynku i poszczególnych pomieszczeń to tylko takie zgadywanie. Mając projektowe obciązenie cieplne dobieramy moc kotła, przyjmując temp
zasilania i powrotu oraz mając straty dla poszczególnych pomieszczen obliczamy odpowiednią wielkosc grzejników.

Bez jaj!! OZC dla kotła na groszek??? swędzi kogos kilka stówek w kieszeni?? przewymiaruj kol grzejniki o 30% i w razie zmiany zródła ciepła zawsze bedziesz miał ciepło.. koszt kilka stówek a spisz spokojnie, jak kiedyś będziesz chciał zamontowac sobie np PC...

timon120777
19-04-2012, 19:20
problem sprowadza się do tego czy zmieniać wielkość grzejników czy nie
autor napisał wyraźnie że projekt przewidywał ogrzewanie gazowe i do niego dopasowano wielkość grzeiników. on zmienia na kocioł na ekogroszek i nie wie czy taka ich wielkość będzie odpowiednia, za duża, czy za mała.
napisałem wcześniej że zazwyczaj gazowe jest liczone dla niższych temperatur czynnika w okolicy 50st więc węglowe które lubi wyższe temperatury spokojnie da radę a nawet będą za duże te "kalafiory"

orko
20-04-2012, 10:31
dlaczego twierdzisz że aby dogrzać dom musi mieć 60st na kaloryferach???
Popatrz się na posty yaiba83 - to on (a nie ja) napisał, że przy 60oC na kaloryferach ma ma dom dogrzany.

kajmanxxl
20-04-2012, 19:02
Piotrek42 dlaczego to miały by być jaja???? jak ktoś prosi o konkretną odpowiedź to OZC jest potrzebny, gdybać to można długo i każdy ma trochę racji, a z przewymiarowaniem to różnie bywa i też kosztuje, a jak chcesz zaoszczędzić to nie trzeba być inżynierem by policzyć

hydraulik_
20-04-2012, 19:11
zaizoluj strop

hydraulik_
20-04-2012, 19:13
Bez jaj!! OZC dla kotła na groszek??? swędzi kogos kilka stówek w kieszeni?? przewymiaruj kol grzejniki o 30% i w razie zmiany zródła ciepła zawsze bedziesz miał ciepło.. koszt kilka stówek a spisz spokojnie, jak kiedyś będziesz chciał zamontowac sobie np PC...
a kocioł bedzie miał zawsze 30-40 *C to chyba nie najlepiej

Piotrek42
20-04-2012, 20:02
a kocioł bedzie miał zawsze 30-40 *C to chyba nie najlepiej

a po co?? słyszałes o nowych sterowaniach kotłami?? masz zawory 4 drogowe.. sprzegła , wymienniki i takie tam bzdety...ustawiasz żądaną temp wewnętrzną w domu i nic cie nie interesuje..

hydraulik_
21-04-2012, 08:16
a po co?? słyszałes o nowych sterowaniach kotłami?? masz zawory 4 drogowe.. sprzegła , wymienniki i takie tam bzdety...ustawiasz żądaną temp wewnętrzną w domu i nic cie nie interesuje..

ja wiem ,wszystko można ale w jakim celu,skoro można dać mniejsze grzejniki( taniej) i nie dawać mieszaczy(taniej) ,uprości automatykę (taniej)
i mniej rzeczy do popsucia
Ale przyznaje nie znam się na kotłach na paliwo stałe.:sick:
Uważam jednak ,że trzeba policzyć i dobrać z głową

KrzysztofLis2
21-04-2012, 22:06
Nie no, przecież to bez sensu.

Po co wydawać 500 PLN na obliczenia OZC, skoro można kupić większy kocioł, większe grzejniki, dodatkową armaturę. Przecież to się nie opłaca.

Jakbym słyszał sprzedawcę kotłów, albo instalatora, który oprócz stawki za pracę, zarabia jeszcze na marży...