PDA

Zobacz pełną wersję : Wypełnienie podbitki, docieplenie pod podbitką



krisb10
15-04-2012, 13:52
Witam
Mam dom z murem 3 warstwowym. (suporex 12, styro 2x5cm, suporex 24).
Całość przykryta dachem kopertowym, bez deskowania, z membraną isovera o dobrych parametrach. Na to blacho-dachówka.

W związku z tym iż na około domu jest 60 mb podbitki wykonanej z blachy lekko trapezowanej, czy jest możliwość wypełnienia całości przestrzeni wełną granulowaną. Z wentylacją nie ma problemu bo jest membrana.
Wełna z połaci dachowej zachodzi na styropian. Jednakże w duże mrozy kamera termowizyjna wskazuje obszary chłodniejsze na wysokości wieńca, który dolega 10 cm warstwy styropianu. Szczególnie w rogach, gdzie temperatura przy -20C wynosi około 13C.

Wypełnienie za pomocą dmuchawy całości przestrzeni, pomiędzy dachem a podbitką, szczelnie dociepliłoby wieniec, a szczególnie rogi budynku. Odkręcenie podbitki z blachy nie wchodzi w grę ponieważ, wkręty zostały zatynkowane i jest wykonana elewacja. Cała przestrzeń jest w miarę szczelna z zachowaniem szczelin wentylacyjnych.
Chcę poznać wasze zdanie na ten temat.
Mam do dyspozycji dużą dmuchawę 4kw do transportu zboża. Wełna granulowana jest tez w rozsądnej cenie.
W lato będę wypełniał wszystkie facjaty do pełną taką wełną, gdyż kamera termowizyjna ukazała rozpacz wykonawców.

Tomek W
16-04-2012, 11:29
Witam,
Jeżeli uda Ci się rozprowadzić granulat wełny równomiernie na całej powierzchni to oczywiście spełni on zadanie termoizolacji. W tym celu możesz wykorzystać produkt GRANROCK (współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,042 W/mK). Produkt ten idealnie nadaje się do izolacji miejsc trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości zastosowania standardowych rozwiązań dociepleń.

aprilka1000
16-04-2012, 20:58
mam dach dwuspadowy , dachowka ceramiczna podbitka bedzie pvc. i mam male pytanko co tam napchac (pod podbitke ) zeby bylo dobrze a nawet i lepiej.

malux20
16-04-2012, 21:12
czyli nasypać tak granulat żeby skosy dopchać zupełnie aż do samej foli paroprzepuszczalne?

Tomek W
17-04-2012, 08:16
Myslę, że nie ma problemu jeżeli chodzi o ułożenie granulatu, aż do membrany. Podejrzewam, że ocieplenie pomiędzy krokwiami również masz dołożone do membrany wiatroizolacyjnej. Ważne jest jednak, aby granulat był rozłożony równomiernie, a poprzez nadmuchiwanie go z jednego czy dwóch miejsc może okazać się niewystarczające.

aprilka1000
17-04-2012, 10:55
dziekuje , obrazek duzo pomoze ;-) przynajmniej nie musze uruchamiac wyobrazni .

czyli jezeli izolacja bedzie zrobiona prawidlowo to nie trzeba wciskac pod podbitke nic . A gdybym chciala zrobic cos tak na wyrost czyli cos tam upchac ( czy to ma sens) tak aby bylo jeszcze lepiej ...? i cieplej

malux20
17-04-2012, 19:58
ja cały strop chcę tym zasypać

aprilka1000
17-04-2012, 22:00
ja cały strop chcę tym zasypać

jak to caly strop . czym...? tym granulatem ...?

malux20
17-04-2012, 22:07
makulaturą znaczy się ekofiberem
martwię się wagą granulatu wełny

aprilka1000
18-04-2012, 14:09
makulaturą znaczy się ekofiberem
martwię się wagą granulatu wełny

przepraszam jezeli zadaje glupie pytania - czyli nie kladziesz styropianu ... tak jak wiekszosc. Ta makulatura jest lepsza niz styropian...?

malux20
18-04-2012, 20:04
rzecz gustu

krisb10
19-04-2012, 17:57
Witam
Dziękuję za odpowiedzi.
Wełną mam wypełnioną całą przestrzeń za murłata, zachodzi na styropian. Błędem jest zrobione to , że wykonawca podmurował za murłatą (od zew.) do wysokości krokwi, w dodatku cegłą. W miejscach łączenia wełny ze styropianem jest bardzo mało przestrzeni i mimo wypełnienia to przechładza się do wieńca. Jakby nie było podmurowane to wełna wystawałaby za mur i nie byłoby problemu. Ponadto krokwie koszowe są potężnych rozmiarów i na około od środka nie ma możliwości wyplenienia wełny od wewnętrznej strony (brak dostępu ze względu na przyległe krokwie). Cały wieniec byłby jeszcze do zaakceptowania ale rogi ze względu na obniżoną cyrkulację powietrza oraz brak należytego ocieplana tworzą mostek termiczny na tyle duży, że warto go załatać.
Z drugiej strony nakład pracy w stosunku do zysku jest bardzo duży.
Przykłady rozkładu temperatury od wewnątrz:
temp zewnętrzna -20c
temp wewnętrzna + 21,5c
temp ściany wew +21c
temp ściany zew +20,5C
temp na wysokości wieńca +18c
temp rogu na wysokości wieńca +13c
temp rogu poniżej wieńca +19c (rogi zawsze chłodniej)
A teraz uwaga: (okna oknoplast Kraków Avans)
temp ramy okna +11c !!!!!!!!!!!!!!!!!
temp szyby +18 ( w miejscu wew szprosu 13)
temp skrzydła +13C
Okna i drzwi generują taką stratę, że straty na balkonach i wieńcach wydają się niezauważalne, ale suma summarum