PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysł na rozplanowanie parteru domu.



nurek
15-04-2012, 22:44
Witam, jestem na etapie wyboru architekta, planuje dom z poddaszem użytkowym do 100m2 pow. całkowitej, na górze łazienka i 2 pokoje, więc bez cudów, na dole... trochę więcej tego planuje, wiec prośba o sensowna krytykę tego co sam sobie naszkicowałem:
http://i44.tinypic.com/mmzk9.jpg

ok omawiany projekt jest już do wywalenia, kusi nas modyfikacja rozplanowania pomieszczeń z projektu Z216
modyfikacje:
-w części salon-kuchnia-schody-PG zrobienie lustra wzdłuż lini oddzielającej salon od kuchni,schodów, PG tak, że na północnej ścianie (z której wywalimy okna) będą od lewej (w miejscu TV) schody potem PG potem kuchnia tuż przy ścianie wschodnej, naturalnie trochę trzeba będzie okna poprzemieszczać (i wywalić z północnej ściany)
- skoro doł zmieniamy, to górę też... robimy lustro, tak że na północnej ścianie jest łazienka, schody i lustro
powstaje problem- łazienki nie są dokładnie nad sobą - ale współdzielą jedną ścianę (w której można zrobić pion) - straszne to, czy da się z tym przeżyć?
http://s1.img.pl/v/1204/135100mcos.jpg

Elfir
15-04-2012, 22:55
uprość te kąty, teraz to jest ergonomiczny koszmarek.
Jak zamierzasz oglądać telewizję z kanapy?
Jak zamierzasz korzystać z płyty grzejnej w takim kącie?
w łazience nie otworzysz szeroko drzwi z powodu prysznica.
w sieni nie ustawisz szafy na kurtki i buty.

rania
16-04-2012, 07:30
To może najpierw wybierz architekta, a potem niech on się produkuje, bo ten plan niestety jest fatalny.

Kwitko
16-04-2012, 08:33
A dlaczego nie kupisz gotowca? Jest mnóstwo projektów małych domków z taką ilością pomieszczeń jak planujesz.

nurek
16-04-2012, 14:48
kąty wlasnie mi sprzyjają, do zabudowana pare 'niecek'- co do łazienki i sieni nie upieram się, ale kotłownia dzieki tym kątom ma wejscie i kominek na drugiej scianie na zewn.
TV - nie mam, nigdy nie miałem, nie ogladam, nie bede ogladac
Plyta grzejna racja, ale to szczegól pytanie bardziej o rozmieszczenie
łazienka racja
sien - zabuduje tą niecke szafka, nie chce stawiac szafek z ikei, tylko zabudowywac nimi wneki

PS co jest fatalnego w tym planie?
PS 2 tych masa gotowych projektów to nie zauważyłem, mam wąska działke, budynek do 100 m2 pow. całkowitej na której 1 dłuższy bok budynku bedzie od północnej strony, 99% tych projektow jest zrobionych z myślą o ocieplaniu gazem, nie ma kotłowni, nie ma łazienki na górze, itp. itd.

beton44
16-04-2012, 15:18
początkującemu planiście

coś z podstaw:

kuchnia - okna od wschodu
salon - okna od południa
sypialnia - okna od północy/zachodu....:popcorn:

Elfir
16-04-2012, 15:54
gdzie w sypialni miejsce na ubrania?

nurek
16-04-2012, 16:06
to jest pokoj gośc.
kuchnie latwo mozna zamienic z kanapa

Kwitko
16-04-2012, 17:12
A czym byś chciał ogrzewać? Ile ma Twoja zaplanowana kotłownia?

Elfir
16-04-2012, 17:26
robisz sobie program minimum i planujesz pokój gościnny, który będzie wykorzystywany tylko klika razy w roku? Nie taniej będzie (przeliczając koszty budowy takiego pokoju) gościa ulokować w najbliższym hotelu?

Kalisa
16-04-2012, 17:30
Jesli zamienisz kuchnię z kanapą to siedząc na kanapie będziesz miał widok na WC. Strasznie przekombinowany ten projekt, nie wierze że nie ma fajnego gotowca, który pasowałby na twoją działkę. Przeciez gotowca nie musisz w całości zaakceptować, można wprowadzić wiele zmian tak żeby dopasować projekt do swoich potrzeb. Ile projektów przejrzałeś? Może podasz swoje wymagania i razem coś wymyslimy?

nurek
16-04-2012, 17:43
ogrzewanie kotłem na paliwo stałe, a ile ta kotłownia ma miec? z tego co sie orientuje to 1m odleglosci kotła od ściany, swobodny dostęp do urządzenia itd. czy jest podana konkretna liczba m2? pokoj gość. bedzie wykorzystywany regularnie (co tydz, przez pol roku co roku)
widok na WC - racja masakra, przejrzałem mase projektrów do 100m2, nawet 1 mnie interesował (Z30 od z500.pl) ale jak przyszedłem do nich na rozmowe to wiedziałem więcej od Pani Architekt z która rozmawiałem (chciałem wywalić lukarny i zadałem proste pytania o ile to zmniejszy pow. i kubature), potem sam podliczyłem, że chciałbym wywalić podcien, komin, zewn, lukarny, całkowicie zmienic rozklad pomieszczen, zrobic lustro i wychodzi, ze adaptacja gotowego projektu nie ma sensu, tyle samo zaplace za nowy projekt domy do 100m2 są projektowane z myślą o gazie albo jako letniskowe, ja chce kotłownie i całoroczny
PS ten dom ma byc z poddaszem, po prostu na gorze chce miec 2 sypialnie i lazienke, a to bedzie latwo rozplanowac (raczej)

Kalisa
16-04-2012, 17:51
Tak, góra to nie problem skoro tylko 2 pokoje tam mają być. Jesteś na 100 % zdecydowany że piec będzie na paliwo stałe? Gdzieś musisz trzymać opał...
Napisz jeszcze jakie są wymiary poszczególnych pomieszczeń, bo wydaje się że np. pokój gościnny jest za duży w stosunku do salonu.

Kalisa
16-04-2012, 17:55
Możesz podać wymiary działki? Nie wiem czy wiesz ,ale w z500 powstaje kolekcja projektów na wąską działkę.

nurek
16-04-2012, 17:58
na nic nie jestem 100% zdecydowany (poza budową domu)- dlatego tu pisze, zeby nabrac jeszcze wiekszych watpliwości lub je rozwiac
gazu nie ma, butli na podwórku trzymać nie chce i nie zamierzam
zdarza nam sie wyjeżdzac na ponad tydzien, wiec potrzebuje systemu grzewczego z odrobiną automatyki na zime, zeby mi szlag nie trafil chalupy jak wyjade, wymiarów konkretnych na razie brak, tak sobie na kolanie to rozrysowałem pokoj gośc wychodzi 7,6 m2, salon+kuchnia 27,7 (trzeba odjac schody)wiec chyba tragedii nie ma, kotłownia 4,4 :/ to chiba za mało prawda? :)

Elfir
16-04-2012, 18:02
wymiary pomieszczenia na paliwo stałe za muratorem:
"odległość kotła od przegród pomieszczenia kotłowni powinna umożliwić swobodny dostęp do kotła w czasie czyszczenia i konserwacji. Odległość tyłu kotła od ściany nie może być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła od ściany nie mniejsza niż 1 m, natomiast przodu kotła od ściany przeciwległej nie mniejsza niż 2 m;"
Moim zdaniem daje to min 7-8 m2, bo gdzieś musisz przecież trzymać także paliwo.

Może lepiej bardzo dobrze ocieplić dom i ogrzewac kominkiem i pradem? Przecież to będzie maleństwo.

Nefer
16-04-2012, 18:02
kotłownia : Minimalne wymagania w.g. normy PN-87/B-02411, wymiary kotłowni to:
- 2m + szerokość kotła - po 1m od każdego z boków kotła
- 2,7m + "głębokość" (długość) kotła - 2m z przodu kotła, 0,7m z tyłu
Gdzieś trzeba paliwo trzymać.

Zochna
16-04-2012, 18:18
ogrzewanie paliwem stałym i wejście do kotłowni (prawie) przez salon to tez nie jest szczęśliwe rozwiązanie.

Elfir
16-04-2012, 18:24
dlatego uważam, że powinen grzać prądem. Na forum sa osoby, ktore tak grzeją swoje dobrze ocieplone domy i sa zadowolone z rachunków. Jest praktycznie bezobsługowe a w czasie, kiedy rodzina jest w domu, dogrzewa się kozą (koza lepsza, bo zajmuje mniej miejsca).

Sama rozważałam prąd, ale mam gaz w granicy działki, więc opcja grzania sama sie nasuwała.

nurek
16-04-2012, 18:25
i weź tu bądź mądry albo kotłownia rozwala parter, albo ... problem z grzaniem wody i domu a jak mnie nie ma to co wtedy? co z tego, że maleństwo jak wyjade na 2 tygodnie to kto za mnie zapobiegnie zamarzaniu rur? rozważałem płaszcz wodny z buforem + prąd ale problem powstaje gdy wyjade...

ogladałem kolekcje z500 na waskie działki... niet, wszystkie nowoczesne i duże (ja chce czegoś ponizej 100m2 pow. cał.) wyglad tradycyjny, nie nowoczesny

nurek
16-04-2012, 18:28
co rozumiesz przez grzanie prądem(podłogowe, piece akumulacyjne)? co rozumiecie przez dobrze docieplone domy? gdzie się kończy sens pogrubiania izolacji?(np 40 cm wełny na poddaszu w takim domku?)

Jagna
16-04-2012, 18:40
Ten za duży?
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Iza/a,s_pd,idp,13331.html
Wyglądem zewnętrznym na obrazkach to się nie sugeruj. Jak coś ma dwuspadowy dach i wygląda nowocześnie, to możesz to sobie przerobić na tradycyjnie. Poza tym powinieneś popatrzeć sobie na rozwiązania jakie proponują architekci, na zasadzie inspiracji a niekoniecznie od razu projekt kupować. Napisz jakie są wymiary działki.

Elfir
16-04-2012, 18:50
ale przeciez prąd działa jak ciebie nie ma.
ludzie mają ocieplone ok 25-30 cm styro.

Ogrzewanie podłogówka, bo tanie i wygodne.

nurek
16-04-2012, 18:57
jamnik 20mx400cośtam m,
nie chce od razu kupować, ale i tak bede musiał coś kupić - za 2 tys. mozna kupic gotowca, dochodzi adaptacja - tu już bywa różnie, ale za 3 z kawałkiem bede mieć indywidualny, zrobiony przez architekta z okolicy, w której planuje sie wybudowac, straszny błąd czynię tak postępując?

każdy projekt jaki widziałem wymagałby zmian (ten z tooba np. wywalenia balkonu z 1 strony i umieszczenia go nad werandą z drugiej, zmiane technologi z murowanej na szkieletowa, i powiekszenie/pomniejszenie kotłowni w zależności od tego co z ogrzewaniem), natomiast jest idealnie zorientowany - długa północna ściana, salon i weranda na ogrod, wejscie/sień od ulicy - może posłużyć jako żródło inspiracji dla architekta

PS podłogówka na prąd tak? bo pierwsze zamysły miałem na płaszcz wodny + bufor + prąd (nie zapominajmy o CWU) potem ewoluowałem w kierunku kotła na stałe paliwo, a teraz....ehhh

Prąd kosztuje...a na sląsku wegie tani jest i raczej bedzie

Elfir
16-04-2012, 19:08
ale gdzie chcesz trzymać kilka ton węgla?

może jednak pomyśl o piwnicy?

nurek
16-04-2012, 19:13
nie stać mnie na piwnice, kila ton? czy tona nie wystarczy? w pomieszczeniu obok, w kotłowni wystarcz ze bede miec 1-2 worki i tyle, brat ma chate 120 m i raz góra 2 na tydzien dorzuca, watpie zebym wiecej grzał

fotohobby
16-04-2012, 19:17
Chcesz palić węglem w kotłowni mającej bezpośrednie wejście na salon ?? Chcesz wynosić wiadra z popiołem tą drogą ?
To jest absurd. Kotłownia powinna mieć śluzę, czy przynajmniej wyjście na wiatrołap (sień).

Zamiast węgla (piec + komin + miejscena przechowywanie tej tony węgla) pomyśl może o powietrznej pompie ciepła, albo choć o gazie.
Może o kotle na pellet, który nie wydziela tyle dymu i nie daje tyle popiołu.

Domy na z500.pl wyglądają nowocześnie, bo tak chcieli projektanci. Spójrz na to:
http://img37.imageshack.us/img37/687/30c9d98194ec4170893b560.png
http://img855.imageshack.us/img855/7044/dabf9650c0a446d4a010b62.png

to ten sam dom w innej aranżacji. A ta zależy TYLKO od Twoich zachcianek (i możliwości finansowych)

Ja tez zrezygnowałem z projektu typowego na rzecz indywidualnego. Bo był ...tańszy (po spełnieniu wszystkich moich "zachcianek".
Z "projektami" ,jakie zaproponowałeś wstrzymałbym sie właśnie do czasu rozmowy z architektem - na pewno zaproponuje coś bardziej logicznego na tej powierzchni...

nurek
16-04-2012, 19:48
gaz odpada ze względu na zbiornik na podwórku,
pociągnijmy temat ogrzewania/ elektryki, załóżmy że odejdzie mi kotłownia czyli - ok 5m2 domu (jakieś 10 tys. do stanu pod klucz) do tego kocioł 5 tys. - 10 tys. pln co w zamian? kominek i tak chciałem miec, ale dochodzi teraz płaszcz wodny (+1000/2000 zł),bufor też planowałem mieć, co dalej z kosztami instalacji?

Zochna
16-04-2012, 19:55
tu jest całkiem zgrabny, tradycyjny + szkielet drewniany - jako inspiracja ?

http://galeriaprojektow.pl/dp_zawoja_dw.htm

co do paliwa - srednio spalamy około 2 mt w sezonie - co oznacza 80-100 worków ..
gdzieś to trzeba składować - chyba, że co tydzień będziesz kupował 2 worki ...:cool:

nurek
16-04-2012, 20:15
powtarzam: składowac wiekszosc moge gdzies indziej, w poblizu, w samej kotłowni moze lezej kilka worków, projekt ma fajne proporcje i miły salon, reszta niestety odpada

Kwitko
16-04-2012, 20:49
Skoro masz kogoś kto tanio zrobi Ci projekt indywidualny to spoko, korzystaj :D Tylko proszę, zostaw projektowanie architektowi!

nurek
16-04-2012, 21:58
ok pozostaje rozterka: pchać się w kotłownie czy płaszcz wodny z buforem + jakaś elektryka do tego,

Elfir
16-04-2012, 22:22
jakie chcesz minimalne wymiary zabudowy? Dlaczego nie chcesz parterówki? Odpada ci kilka metrów na klatkę schodową, oszczędzasz też na stropie.

nurek
17-04-2012, 00:03
nie chciałbym szerszego budynku niż 8m, parterówka... well wyjdzie drożej? czy taniej? ogrzewanie tego zimą nie bedzie droższe?
no i kwestia bariery dla gości, a planuje ich mieć dużo w sezonie... jesli zbiłas poprzednie argumenty to ten jest raczej nie do zbicia

Ahya
17-04-2012, 06:30
Nurek, chcesz obiektywnej krytyki czy czekasz, aby w końcu ktoś napisał, że to co sobie rozplanowałeś jest super? Bo z tego co widzę, to na każdy obiektywny argument znajdujesz jakiś swój kontrargument, a na każdą propozycją inną od tego co masz w głowie, reagujesz wybrzydzaniem.
Jeśli Tobie ten zamysł odpowiada, to napiszę - tak jest super. Ale jeśli faktycznie szukasz porady co inni o tym sądzą, to napiszę tak:
- te kąty bardzo ograniczają i tak małą juz przestrzeń, bo pomieszczenia robią się nie ustawne - nie metraż, ale ustawnośc decyduje o komforcie użytkowania pomieszczeń
- paliwo stałe w tak małym domku? - tańsze i lepsze kable grzejne, wystarczy dobrze ocieplić domek i masz automatyczne, bezobsługowe, tanie ogrzewanie. Możesz dodać do tego kominek. Jak boisz się kabli i wolisz wydać więcej -podłogówka wodna i pompa ciepła. Paliwo stałe w tak małym domku uważam za chybiony pomysł
- piszesz że będziesz miał gości, a chcesz ich trzymać tylko w tym pokoiku czy na tej kanapie?? A może od stołu nie będą odchodzić? Ten salon dla mnie nie spełnia roli, jaka ma spełniać salon - gromadzić ludzi.

To na szybko.

- nie jest tak łatwo wybrać parter czy parter+poddasze a tym bardziej wyliczyć co będzie droższe do grzania, kwestia potrzeb
-

nurek
17-04-2012, 09:05
ok, przyjmuje, wątek już raczej się zmienił z 'co sądzicie o tym rozplanowaniu' na 'jak to ogrzewać? i parter czy poddasze' obecnie zaczynam się przekonywać do połaczenia kominka z PW z podłogowym elektrycznym (kuchnia łazienka), podłogówka w tych wybranych pomieszczeniach powinna zapobiec problemom w zimie, jesli wyjade?

rania
17-04-2012, 13:31
Daj sobie spokój z tym płaszczem wodnym. Jeśli chcesz ogrzewać kominkiem pomyśl o DGP. Do tego gaz albo prąd. Masz wtedu do dyspozycji:
- podłogówkę wodną + piec gazowy
- tradycyjne grzejniki + piec gazowy
- podłogówkę z kabli grzejnych
- piece elektryczne
Parterówka wyjdzie taniej niż poddasze przy tym metrażu, szczególnie gdy zrezygnujesz ze stropu.
Nie musisz komentować moich rad, bo i tak wiem, że wiesz lepiej ;-)

Crazy
17-04-2012, 13:44
Na ten projekt (http://www.z500.pl/projekt/Z34,Projekt-domu-na-mala-dzialke-tani-w-budowie-ekonomiczny-w-uzytkowaniu.html) looknij.

nurek
17-04-2012, 14:36
powtarzam: NIE mam gazu, gaz odpada
tak wiem swoje, ale do podłogówki mnie chyba przekonaliście (wy i pare innych wątków na ten tam na forum)i kotłownie mi chyba wybiliscie z glowy
pytanie co z CWU i jak sensownie wykorzystać kominek, a kominek musi byc, bo po co ja dom buduje? na innym watku padło hasło wymiennik ciepła + akumulacja w ceramice

PS @Crazy ten projekt odpada, dom chce stawiać wzdłuż działki, czyli 1 dłuższa ściana będzie północna a tu za dużo łokien jest, w ogole ciezko znaleźć projekt w którym na 1 dłuższej ścianie bedzie mało okien albo w ogole

Kalisa
17-04-2012, 15:37
Nurek tak w ogóle to 20 m szerokości to wcale nie jest jamnik :P
Projektów które się na taką działkę zmieszczą jest sporo, układ okien można zmienić. Skoro jednak możesz tanio kupić projekt indywidualny to nie upieram się przy gotowcu, tylko wymyśl coś bardziej sensowego. Skoro działka ma 20 m to dlaczego dom jest taki wąski?
Pomyśl nad parterówką i ogrzewaniu prądem :)

nurek
17-04-2012, 15:53
nad prądem już bardzo intensywnie myślę (masz podłogówke? ile m2 i jaki koszt eksploatacji?)
czy ta parterówka wyjdzie aż tak strasznie taniej?
odrzuca mnie idea braku naturalnej bariery dla gości (sporo luda u mnie się bedzie przewalało przez dom - taki tryb życia :)
ponadto zajmuje więcej miejsca a na dzieńdobry moge sie tylko przy drodze budować, nie tylko dom bede budowac jeszcze pare innych bzdet, wiec zalezy mi na powierzchni zabudowy

Kalisa
17-04-2012, 16:13
Ja jestem jeszcze przed budową ,ale wiele osób na tym forum ogrzewa dom prądem i sobie chwalą- ja się przekonałam do takiego rozwiązania właśnie dzięki forum :)

Chyba na początku powinieneś napisać to co napisałeś w ostatnim poście. Jesli nie tylko dom będziesz budował na tej działce to może faktycznie ciężko będzie wcisnąć parterówkę. Co do odizolowania strefy dziennej od prywatnej to dużo zależy od projektu.

Elfir
17-04-2012, 17:17
nurek mój dom ma północną ścianę bez okien a południową otwartą na słońce.

nurek
17-04-2012, 18:18
hej i co z argumentami finansowymi za parterówką? bo, że wygodne i bezpieczniejsze itd. to wiem, ale miałem nadzieje, ze jakies argumenty finansowe padną

fotohobby
17-04-2012, 18:46
Nie ma argumentów za parterówką, bo panuje (całkiem słuszna) opinia, że do ok 110 parterówka jest tańsza w realizacji, powyżej tańszy będzie dom z użytkowym poddaszem.
Przy Twojej powierzchni parterówka może wyjść nieco taniej, ale nie na tyle, by różnica ta odgrywała jakąć decydująca rolę.

Elfir
17-04-2012, 18:53
opcja za parterówką to raczej ograniczenie niepotrzebnej powierzchni komunikacji (a tym samym wieksza powierzchnia pozostałych pomieszczeń przy tej samej powierzchni.

Kalisa
17-04-2012, 19:14
Zgadzam się z Elfir, przy 100 m szkoda miejsca na schody. Zauważ że fajnych, funkcjonalnych parterówek do 100 m jest naprawdę sporo, a domy z poddaszem o takim samym metrażu często mają malutkie pokoje. Oczywiście mówię o 100 m powierzchni całkowitej !

nurek
17-04-2012, 19:46
własnie mam trudności ze znalezieniem czegokolwiek, co miałoby 1 sciane domu bez okien i drzwi ,tylko Z16 odpowiada w miare, ale musiałbym podcień usunac i powiekszyc projekt...zobaczymy. Samica napiera na poddasze, ja rozważam życie i jego przejawy w obydwu przypadkach, ale prędzej poddasze wybudujemy.

Różnice finansowe małe przy takiej pow., naturalna bariera dla gości, schody? własnie chcemy je wykorzystac, zeby pod nimi coś ciekawego wstawic (mamy troche ksiazek...)

zastanawiam sie tylko czym wesprzeć podłogówke (DGP czy akumulacyjny) i czym grzać CWU, planowałem PW ale na innym poście ktoś podał ceny całej instalacji rzędu 30-40 tys... o losie ile ja prądem bede grzać za 40 tys.

Staszk
17-04-2012, 21:16
Spróbuj poszukać wśród projektów innych pracowni- wiele ma małe i zgrabne domki.Co do pracowni Z.... proponuję przeczytać dziennik Iwony i Mariusza http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149329-Nasza-BUKOWA-CHATKA&highligh .Wiele ciekawych informacji i grzany prądem.Pozdrawiam i życzę powodzenia.

nurek
17-04-2012, 23:03
PW= płaszcz wodny, Z... to tylko inspiracje dla indywidualnego projektu, byłem u nich, nie porwali mnie...

ilka_ka
18-04-2012, 09:30
kotłownia, gdzie jest piec na paliwo stałe nie musi być tak duża jak sie wydaje, zobacz dom Omega
http://pprojekt.pl/projekt628-omega__112_5_m,rzuty.html

ja w tej kotłowni mam piec SAS UWT, wielki hydrofor (woda z głębinówki), zbiornik na wode i miejsce pod zbiornik od solarów. kluczem jest to, że węgiel jest gdzie indziej.
z doświadczenia - drzwi od kotłowni nie mogą wychodzić na salon, raz że się zadymia czasem, poza tym piec jest głośny - jakby cichy nie był - przez ściane go słychać. tym bardziej ściane z drzwiami!.
kominek z tylu ma wyczystke, musi być dojście.
nie wiem czy masz dostęp do wody - bo jak nie to potrzebne miejsce na hydrofor, filtry do wody.

łazienka nie musi mieć okna, wystarczą luksfery do doświetlenia i dobra wentylacja. przy -20 tej zimy nie zauważyłam żadnych minusów posiadania luksferów w lazience.
większa kotłownia pzryda się jako mała spiżarka bo nie zaplanowałes takiej, na słoiczki, worek ziemniakow, można szafke zaplanować na deske do prasowania, żelazko, pudło z sokowirówką wyjmowaną w sezonie..

kominek fajnie jak widać z kanapy

znalazło się miejsce na biblioteczke, regał..

ilka_ka
18-04-2012, 09:32
i oczywiście umywalka w kotłowni

Staszk
18-04-2012, 11:02
Skoro uparłeś się przy poddaszu....
- nie wiem skąd jesteś,ale u nas na Pomorzu jest znakomity architekt regionalista Jan Sabiniarz -specjalizuje się w małych regionalnych domkach z poddaszem - może dla inspiracji lub wyboru: http://www.archideo.pl/strona/oferta/kategoria-projektow/id/1
Pozdrawiam.

ilka_ka
18-04-2012, 13:33
i posuń kochnie maksymalnie do schodów, zrób taras potrójny bo będzie ciemno.
zaplanowałes mało miesjca na schody a chcesz pod nimi coś ustawiać, na rzucie wygląda to na schody "kręcone" - bardzo niewygodne. schody ze spocznikiem są wygodniejsze, ale zajmą dużo więcej miejsca..

ciotkapaszczaka
22-04-2012, 15:19
Zmarnowane masę miejsca na "sień" a to i tak będzie tylko wiatrołap.w takim małym domu każdy metr jest cenny.A taka kombinacja z kątami najczęściej jest fajna
tylko na rysunkach.A jeżeli tradycyjny dom to i środek musi pasować
Jeżeli zamierzasz budować z firmą watro zacząć od znalezienia wykonawcy.Często mają różne projekty już sprawdzone. Z własnego doświadczenia- kupiliśmy gotowy projekt ,a i tak trzeba było usiąść z architektem z firmy i go przerabiać , a i sam architekt siedział i na nowo wszystko musiał wszystko przeliczać bo nic się nie zgadzało.
A właściwie jaki najszerszy może stanąć dom?A może lepije zrobić 2 kominy ? teki do pieca gazowego nie jest wielki i na dole go niema tylko pnie się w górę.

Elfir
22-04-2012, 18:53
ciotkapaszczaka - tam nie ma być gazu

nurek
28-04-2012, 15:37
ok omawiany projekt jest już do wywalenia, kusi nas modyfikacja rozplanowania pomieszczeń z projektu Z216
modyfikacje:
-w części salon-kuchnia-schody-PG zrobienie lustra wzdłuż lini oddzielającej salon od kuchni,schodów, PG tak, że na północnej ścianie (z której wywalimy okna) będą od lewej (w miejscu TV) schody potem PG potem kuchnia tuż przy ścianie wschodnej, naturalnie trochę trzeba będzie okna poprzemieszczać (i wywalić z północnej ściany)
- skoro doł zmieniamy, to górę też... robimy lustro, tak że na północnej ścianie jest łazienka, schody i lustro
powstaje problem- łazienki nie są dokładnie nad sobą - ale współdzielą jedną ścianę (w której można zrobić pion) - straszne to, czy da się z tym przeżyć?
PS nie zwracać uwagi na kolorowe 'dywany' itp.
http://s1.img.pl/v/1204/135100mcos.jpg

ciotkapaszczaka
04-05-2012, 19:55
No to z gazem się zgapiłam.
Projektów z jedną ślepą ścianą najlepiej szukać wśrod tych, które mają garaż .Często nie mają okien od jego strony. Właśnie taki znaleźliśmy