PDA

Zobacz pełną wersję : Terriva czy Monolit będzie tańszy , który lepszy w praktyce??



megapol_mg
20-04-2012, 21:07
Witam. W maju ruszam z budową PRAKTYCZNY4 z DOMYZWIZJĄ. Mam w projekcie strop żelbetonowy- monolityczny. Cały czas myślę czy strop Terriva będzię nie lepsza i do tego tańszy i adoptować zmiany w projekcie ( mniej betonu wejdzie , cichszy itp i tańszy tak mi mówią ale nie mam pewności ) .
Tylko w projekcie mam schody do wylania i to się nie zgra ze stropem kombinacja , na górze o 10cm będzie niżej przez terrive.
Czy terriva będzie bardziej opłacalna i warta zachodu???
CZEKAM NA SUGESTIE I POZDRAWIAM

Aedifico
21-04-2012, 04:39
Teriva na pewno nie będzie lepsza od monolitu ani z racji akustyki*, ani funkcjonalności ani użytkowalności.
* przecież pustaki tworzą swoiste pudła rezonansowe

megapol_mg
22-04-2012, 12:05
Orientujecie się ile kosztuje m2 samego stropu terriva , bez betonu???

pan Żubr
22-04-2012, 21:13
za zmianę terrivy na strop monolityczny zapłaciłem architektowi 1 000zł (KB kazał to zaprojektować, przeliczyć)
chyba taki typ kosztu też musisz uwzględnić w wyliczeniach

lilly20
24-04-2012, 10:00
Witam :) my dokonaliśmy zmiany w projekcie stropu ''lanego'' na terivę II. Konstruktor wszystko przeliczył, ocenił i dokanał zmian. Schody zostały troszkę zmienione ale wylane betonem z gruchy wraz z zalaniem tego oto stropu. Nie wiem czy teriva jest lepsza czy gorsza, dowiem się jak już zamieszkamy :) napewno wychodzi taniej - jeden pustak terivy II kosztował nas zaledwie 2,86 brutto ( kupowany w zeszłym roku na jesień ), betonu i tak weszło dużo bo 25m3. Budujemy dom piętrowy i strop nad piętrem musi być ''lany'' ( opiera się na nim konstrukcja dachowa, strych po części tylko użytkowy ) więc, dużo więcej stali potrzeba niż na strop numer jeden.

uzytkownik_01
24-04-2012, 15:47
Myślę, że Teriva może okazać się tańsza, bo zużywa się do niej o wiele mniej drewna szalunkowego.

lilly20
25-04-2012, 08:35
Drewna zużywa się w znikomych ilościach, tylko na wieńce, podciągi... jak się ma terivęI to nawet betonu wychodzi mniej. Na naszym stropie jest teriva II więc betonu wychodzi więcej bo ten pustak jest wyższy od terivy I. Wszystko zależy co poradzi konstruktor, w naszym przypadku nie było mowy o terivie I.

aksamitka
26-04-2012, 09:09
za zmianę terrivy na strop monolityczny zapłaciłem architektowi 1 000zł (KB kazał to zaprojektować, przeliczyć)
chyba taki typ kosztu też musisz uwzględnić w wyliczeniach

nas to kosztowalo 400zl

lesz
26-04-2012, 22:04
my od poczatku planowalismy monolit, drewno na szalunki zuzyje sie pozniej na stryszek/inne prace, stemple czesciowo zje koza przez zime, czesciowo ogrod. problemem jest koniecznosc rozplanowania przepustow przed wylaniem, zaletami akustyka, grubosc stropu, swoboda w dalszym zmienianiu scianek dzialowych na pietrze, wylanie od razu schodow ze stropem i posiadanie malego bunkra ;)

mrxaoo
28-04-2012, 18:47
A jeśli mam już wydane pozwolenie na budowę - i tam jest TERIVA, to w jakim trybie mogę zmienić na monolit? Kto musi wykonać taką zmianę? Architekt adaptujący projekt? konstruktor? Kierownik budowy? Przecież ktoś musi określić grubość, ilość stali itp... Jaki jest tryb takich zmian?

Aedifico
28-04-2012, 19:39
A jeśli mam już wydane pozwolenie na budowę - i tam jest TERIVA, to w jakim trybie mogę zmienić na monolit? Kto musi wykonać taką zmianę? Architekt adaptujący projekt? konstruktor? Kierownik budowy? Przecież ktoś musi określić grubość, ilość stali itp... Jaki jest tryb takich zmian?
Uprawniony konstruktor, jeśli będzie zmiana kubatury (np. teriva jest o 4 cm średnio wyższa od monolitu) to konieczny architekt. Trzeba docztać w projekcie na jaki zakres zmian zezwala projektant.

AMF
28-04-2012, 21:27
Monolit jest zdecydowanie lepszy, np. nie trzeba pilnować wzmocnień pod ścianki działowe, jak kiedyś -po latach- będzie się chciało na piętrze pozmieniać układ ścian działowych, przy monolicie nie będzie z tym problemu. Wykonawcy często próbują nakłonić inwestorów do zmiany (dla nich łatwiej wykonać strop z terrivy).

mariwa
05-05-2012, 15:31
zgadzam się z AMF, zdecydowanie strop monolityczny jest lepszy, może wyjdzie troszkę drożej ale warto

SKUT13
05-05-2012, 22:00
A jeśli mam już wydane pozwolenie na budowę - i tam jest TERIVA, to w jakim trybie mogę zmienić na monolit? Kto musi wykonać taką zmianę? Architekt adaptujący projekt? konstruktor? Kierownik budowy? Przecież ktoś musi określić grubość, ilość stali itp... Jaki jest tryb takich zmian?

Wystarczy zastosować filigran-w cenie masz projekt stropu, spód stropu nie wymaga tynkowania- wystarczy porządne szpachlowanie. Wada -wymaga dźwigu, zalety monolitu+szybkość i jakość wykonania spodu stropu o wiele wyższa

AMF
08-05-2012, 13:35
Wystarczy zastosować filigran-w cenie masz projekt stropu, spód stropu nie wymaga tynkowania- wystarczy porządne szpachlowanie. Wada -wymaga dźwigu, zalety monolitu+szybkość i jakość wykonania spodu stropu o wiele wyższa

Koszt wykonania i montażu też znacznie wyższy.

SKUT13
09-05-2012, 14:23
Koszt wykonania i montażu też znacznie wyższy.

Za to jakość i szybkość wykonania o niebo wyższa i nie potrzeba szalunków -wystarczą podpory montażowe.

AMF
09-05-2012, 19:11
Tylko projekt budynku ewentualnie jego adaptacja oraz wymurowanie ścian muszą być wykonane bardzo dokładnie. Jeden z potencjalnych wykonawców sugerował nam filigran więc zrobiliśmy rozeznanie i poinformowano nas, że projekt stropu wykonują na podstawie projektu budynku i jeśli podczas wykonania okaże się, że jakieś wymiary nie będą się zgadzać - będziemy mieli problem.

SKUT13
09-05-2012, 19:43
Tylko projekt budynku ewentualnie jego adaptacja oraz wymurowanie ścian muszą być wykonane bardzo dokładnie. Jeden z potencjalnych wykonawców sugerował nam filigran więc zrobiliśmy rozeznanie i poinformowano nas, że projekt stropu wykonują na podstawie projektu budynku i jeśli podczas wykonania okaże się, że jakieś wymiary nie będą się zgadzać - będziemy mieli problem.

Chyba nie do końca wiedział co mówi, bo podobnych bzdur by nie opowiadał. Zaprojektowałem z w swojej karierze jakieś 300tys m2 filigranów, na różne obiekty począwszy od domków skończywszy na dużych galeriach handlowych. W przypadku prawie wszystkich obiektów(w tym domków) jest tak, że najpierw powstaje geometria stropu, którą sprawdza z natury i zatwierdza kierownik budowy, a w wypadku domków często wykonawca. Na tym etapie nanosi się zmiany w stosunku do projektu w zakresie geometrii stropu, otworowania itp. Filigran zawsze jest projektowany na konkretny obiekt i to jest jego przewaga nad wszelkiej maści innymi stropami prefabrykowanymi. To tyle w kwestii filigrana i wymaganej dokładności. Poza tym część wytwórni oferuje filigran kompleksowo z montażem, wykonaniem podciągów itp, a to oznacza, że po wymurowaniu ścian w ciągu kilku dni mamy cały strop na gotowo. Koszt jest trochę wyższy niż monolitu, natomiast problemów znacznie mniej, a jakość wyższa. Od razu napiszę, że nie jestem przedstawicielem żadnej konkretnej firmy produkujące, ani w żadnej nie pracuję, natomiast z wieloma współpracuję, lub współpracowałem.

byry007
16-05-2012, 21:57
Jutro spróbuję zdobyć wycenię mojego strop ile wyjście TERIVA i ile wyjście lany leczyć trzeba jakoś samemu policzyć to chata 100m 2

byry007
17-05-2012, 17:29
Niby jutro mam wiedziec