PDA

Zobacz pełną wersję : Isokorb domowym sposobem?



HAL9000
21-04-2012, 11:56
Witam!
Jak w temacie, zastanawiam się czy da się zrobić coś co pełniłoby funkcję łącznika termoizolacyjnego na styku balkonu i stropu monolitycznego, coś w stylu tego: http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_aktualnosci/id,9701/Itemid,38/
Pytam z kilku powodów. Raz, że trochę tego balkonu jest (tak wyszło), a dwa że oryginalny taki łącznik sporo kosztuje. Dostałem wycenę na 140 Euro za metr. I tak sobie myślę czy nie dałoby się jakiegoś twardego styro, albo pianki PIR przetkanej idącym na przestrzał zbrojeniem ułożyć na styku płyty balkonu i stropu, co sądzicie o takim pomyśle? Zbrojenie idzie górą więc może dałoby radę? Oglądałem specyfikacje techniczną tego oryginalnego łącznika - jest tam włożony jakiś styropian UGL 035. To chyba jakieś niemieckie oznaczenie styropianu, które w Polsce nie występuje. W każdym razie Google pokazywało mi najczęściej styro eps 200 - 035 parking. Nie wiem tylko czy ma odpowiednią twardość bo mój budowlaniec budował kiedyś z wykorzystaniem łącznika Isokorb i mówi, że ten styropian w nim jest baaardzo twardy.
A może ma ktoś inny pomysł na ograniczenie tego sporego mostka termicznego w tym miejscu??

perm
21-04-2012, 12:28
Szukaj innego dostawcy. Wiem że np Scanbet ze Szczecina robi płyty balkonowe z izolacją. Może będzie taniej. Myślę tez że bez problemu znajdziesz podobna firmę gdzies bliżej.

HAL9000
21-04-2012, 13:35
Szukałem i znalazłem, ale taniej nie wychodzi :( Wszystkie takie gotowe płyty balkonowe są albo oparte właśnie o ten Isokorb lub inne równie kosztowne rozwiązanie. Stąd moje pytanie czy nie można by czegoś podobnego własnym sumptem na budowie stworzyć.

surgi22
21-04-2012, 14:24
Oczywiście że można, ale jest jedno ale - kto poniesie odpowiedzilność za ewentualny wypadek (i czy twój kierwonik budowy klepnie to i nie będziesz miał problemó z odbiorem domu ).

HAL9000
21-04-2012, 14:48
Też się nad tym zastanawiałem. Balkon jest zbrojony górą i chociaż jako taki nie wymaga podparcia to w projekcie są 2 kolumny pod którymi są ułożone ławy fundamentowe. Dlatego drążę temat, jak wyeliminować ten mostek cieplny i zarazem nie zostać z pustym portfelem. Nie jestem zwolennikiem "tanio za wszelką cenę", ale trochę mi szkoda dawać taką kasę za kawałek jakiegoś styropianu z prętami w środku.

surgi22
21-04-2012, 14:59
A ile np dałeś za taki mały kawwłęk metalu, plastiku dzięki któremu rozmawiamy teraz ?

HAL9000
21-04-2012, 15:15
Nic - służbowy :) Ale wracając do tematu to cena niestety jest za duża. Ten balkon ma ok. 10 metrów bo ciągnie się na całej ścianie i jest wspólny dla 2 pomieszczeń. 10 x 140 Euro to ładna sumka po przeliczeniu na PLN.

surgi22
21-04-2012, 15:18
To może podążaj tym tropem :lol2: ( powiedz szefowi że potrzebujesz pod biurko bo Ci zmnem blat wieje ).

HAL9000
21-04-2012, 15:36
Ok, pomyślę. Ale wolałbym jakieś poważniejsze odpowiedzi. Szkoda mi wydawać prawie 6 tyś na jakieś szwabskie wynalazki.

surgi22
21-04-2012, 15:53
To nie wydawaj, jak Ci szkoda -jak by było to dostępne za 500 PLN to byś się nie zastanawiał , a tak trzeba coś wybrać.
Ja wybrałem i nie żałuję ( dom jeszcze w budowie - czas zweryfikuje ) - pamiętaj tylko że to nie tylko cieplej w zimie ale i chłodniej w lecie ( a jak masz balkon od południa - ja tak mam - to może być to większy problem niż strata ciepła w zimie ).

HAL9000
21-04-2012, 17:40
Jak dla mnie relacja cena/zysk jest poza akceptowalnym poziomem. Balkon latem i tak będzie w dużym stopniu zacieniony dachem więc problem przegrzewania pomieszczeń jest w moim przypadku do pominięcia. Dalej nie wiem jak zrobić taką izolację domowym sposobem na budowie...

perm
21-04-2012, 17:49
10 metrowy balkon to raczej zbędny luksus. Po cholerę ci takie coś jak masz ogród? Trochę to przypomina problemy ludzi którzy wybierają projekt malego domu ale z wielkim dachem a potem zastanawiają sie jak na tym dachu zaoszczędzić. Najprostszy sposób to zmienić projekt o ile nie jest za późno. Wiem że nie takiej porady oczekujesz ale tu się chyba nie da tanio i skutecznie. Chcesz miec wielki balkon to albo mostek i to gigantyczny albo te zdaje się 6 tyś. To chyba nie za dużo na taki balkon?

surgi22
21-04-2012, 22:33
Wogóle dom jest luksusem, można przecież w namiocie ( taniej i bliżej natury ).
PS. obawiam się że Hal9000, że nie da się zrobić sposobem domowym isokorb-u i spać spokojnie ( pod balkonem ).

HAL9000
22-04-2012, 06:38
10 metrowy balkon to raczej zbędny luksus. Po cholerę ci takie coś jak masz ogród? Trochę to przypomina problemy ludzi którzy wybierają projekt malego domu ale z wielkim dachem a potem zastanawiają sie jak na tym dachu zaoszczędzić. Najprostszy sposób to zmienić projekt o ile nie jest za późno. Wiem że nie takiej porady oczekujesz ale tu się chyba nie da tanio i skutecznie. Chcesz miec wielki balkon to albo mostek i to gigantyczny albo te zdaje się 6 tyś. To chyba nie za dużo na taki balkon?
Nie jest za późno, ale akurat balkon to coś, co mi się w moim domu podoba. Wiem, że mając ogród to jest dodatkowy luksus, ale przypominam sobie jak byłem kiedyś u znajomych co postawili dom, w którym mi tego balkonu brakowało. No nic, spróbuję przedyskutować ten problem z kierbudem - może on coś wymyśli.

surgi22
22-04-2012, 06:50
Jak KB coś wymyśli ( i się pod tym podpisze w dzienniku budowy ) to daj znać bo myślę że będzie miał duże wzięcie i zarobi dużo kasy.

HAL9000
22-04-2012, 19:24
Grunt żebym ja dużo kasy nie wydał, a w domku ciepło miał :) A może zrobić coś takiego: jedna warstwa twardego styropianu lub pianki PIR powiedzmy 5 cm następnie 5 cm warstwa betonu i znowu 5 cm styro. To wszystko przebite prętami zbrojeniowymi - czy takie coś spełniłoby rolę izolatora termicznego, a zarazem zachowało parametry wytrzymałościowe? Może jest tu jakiś spec od budowy domów i się wypowie?

surgi22
22-04-2012, 21:27
Szczęścia życzę :bye:

Aedifico
23-04-2012, 06:35
Docieplenie balkonu z każdej strony po 8 cm i Isokorby nie potrzebne.

Zbrojenie w Isokorbach ani nie ma zwykłego przekroju ani zwykłej stali.

HAL9000
23-04-2012, 10:52
Ale mnie nie o to chodziło. Poza tym takie ocieplenie i tak nie da takiej izolacji jak Isokorb lub wykonane podobnie.

uczu
08-05-2012, 06:41
Isokorb składa się ze zbrojenia górą i elementów ściskanych dołem (kostki z jakiegoś kompozytu), kiedyś rozmawiałem z doradca schocka i powiedział że wytrzymałość na ściskanie tych kostek odpowiada klasie betonu B100. W konkurencyjnym łączniku firmy Halfen widziałem dosłownie kostki betonowe. Tak więc nawet najtwardszy styrodur, pir nie zalatwi sprawy. Co do tego styropianu w isokorbach to nie jest on jakos nadzwyczaj twardy.
Dodatkowo pręty przechodzące przez styropian są z nierdzewki. Nierdzewka jest "cieplejsza" ;)

Geno
08-05-2012, 17:17
Ale mnie nie o to chodziło. Poza tym takie ocieplenie i tak nie da takiej izolacji jak Isokorb lub wykonane podobnie.

8 cm w każdej płaszczyżnie wystarczy aby zlikwidować mostek. Metod chałupniczych nie ma.

surgi22
08-05-2012, 19:01
Zależy o jaki domu mówimy 8 cm zwykłego styro na pewno nie zlikwiduje mostka cieplnego w domu niskoenergetycznym ( co najwyżej go ograniczy ).

Aedifico
08-05-2012, 20:08
Faktycznie w budynku energooszczędnym może być to rozwiązanie niewystarczające ale zazwyczaj się i tak popełnia steki innych błędów. Już nie raz widziałem poszukiwanie oszczędności a potem kołkowanie szpilkami ze zwykłęj stali...

HAL9000
30-05-2012, 16:05
Isokorb składa się ze zbrojenia górą i elementów ściskanych dołem (kostki z jakiegoś kompozytu), kiedyś rozmawiałem z doradca schocka i powiedział że wytrzymałość na ściskanie tych kostek odpowiada klasie betonu B100. W konkurencyjnym łączniku firmy Halfen widziałem dosłownie kostki betonowe. Tak więc nawet najtwardszy styrodur, pir nie zalatwi sprawy. Co do tego styropianu w isokorbach to nie jest on jakos nadzwyczaj twardy.
Dodatkowo pręty przechodzące przez styropian są z nierdzewki. Nierdzewka jest "cieplejsza" ;)
Witam po przerwie. Przeglądnąłem sobie rysunki techniczne łączników Halfen - bardzo podobne do Isokorba (chyba trudno coś innego wymyślić) i tak przyszło mi do głowy, czy zamiast styropianu dać beton komórkowy (zostało mi trochę bloczków - można by je pociąć w takie 8-10 cm kawałki) jako izolację? Przez niego przechodziłyby pręty zbrojenia ułożone jak w Isokorbie. Mój balkon podparty jest na 2 słupach do tego płyta tarasowa jest zazbrojona i połączona ze zbrojeniem fundamentu. Co o tym myślicie?

Aedifico
30-05-2012, 16:19
Witam po przerwie. Przeglądnąłem sobie rysunki techniczne łączników Halfen - bardzo podobne do Isokorba (chyba trudno coś innego wymyślić) i tak przyszło mi do głowy, czy zamiast styropianu dać beton komórkowy (zostało mi trochę bloczków - można by je pociąć w takie 8-10 cm kawałki) jako izolację? Przez niego przechodziłyby pręty zbrojenia ułożone jak w Isokorbie. Mój balkon podparty jest na 2 słupach do tego płyta tarasowa jest zazbrojona i połączona ze zbrojeniem fundamentu. Co o tym myślicie?

Na rany Chrystusa w Isokorbie zbrojenie jest przyspawane do trzpieni! Tam nie ma zwykłych prętów przechodzących przez styropian.

HAL9000
30-05-2012, 16:24
Znaczy się nici z takiej koncepcji?

Aedifico
30-05-2012, 16:35
Znaczy się nici z takiej koncepcji?

W halfenach jest trzpień o dużej średnicy przyspawany do prętów, trzpień jest ze stali nierdzewnej zakończony okrągłą stopką, schock ma chyba ramy ze stali nierdzewnej. Zwykły pręt po prostu się wygnie i tyle.

HAL9000
30-05-2012, 16:44
W halfenach jest trzpień o dużej średnicy przyspawany do prętów, trzpień jest ze stali nierdzewnej zakończony okrągłą stopką, schock ma chyba ramy ze stali nierdzewnej. Zwykły pręt po prostu się wygnie i tyle.
Nawet jeśli balkon jest podparty? Rozumiem, że to połączenie trzpienia z prętami zbrojenia jest po to aby płyta balkonowa miała odpowiednią nośność i nie spadła na głowę siedzącemu poniżej? Jestem laikiem budowlanym, któremu chodzi tylko o wyeliminowanie mostka cieplnego niekoniecznie izolując cały balkon od zewnątrz, ale zarazem nie wydając koszmarnych pieniędzy za łącznik. Proszę o wyrozumiałość :)

Aedifico
30-05-2012, 16:53
Nawet jeśli balkon jest podparty? Rozumiem, że to połączenie trzpienia z prętami zbrojenia jest po to aby płyta balkonowa miała odpowiednią nośność i nie spadła na głowę siedzącemu poniżej? Jestem laikiem budowlanym, któremu chodzi tylko o wyeliminowanie mostka cieplnego niekoniecznie izolując cały balkon od zewnątrz, ale zarazem nie wydając koszmarnych pieniędzy za łącznik. Proszę o wyrozumiałość :)

Jak są słupy to sprawa prosztsza oprzeć balkon na kątowniku ze stali nierdzewnej z przyspawanymi "wąsami".

HAL9000
30-05-2012, 16:58
A po ludzku i bardziej opisowo? Oglądam teraz przekrój łącznika HIT-BX - tam trzpień wydaje się być połączony ale tylko ze zbrojeniem płyty balkonowej a nie płyty stropu. U mnie zbrojenie pójdzie podobnie jak na tym schemacie czyli górą.

bustarhymes
11-01-2014, 01:17
A po ludzku i bardziej opisowo? Oglądam teraz przekrój łącznika HIT-BX - tam trzpień wydaje się być połączony ale tylko ze zbrojeniem płyty balkonowej a nie płyty stropu. U mnie zbrojenie pójdzie podobnie jak na tym schemacie czyli górą.
Jeżeli dobrze zrozumiałem, masz balkon podparty dodatkowo dwoma słupami. Po co Ci isokorby? Wystarczy półka z ajzola wklejona do wieńca z przekładką. Zmień konstruktora, jak masz zbrojenie górą w takim przypadku.