PDA

Zobacz pełną wersję : Nasady kominowe



Lukas K
22-04-2012, 10:05
Witam,
mam do Was pytanie odnośnie nasad kominowych. Mianowicie mam dwa kominy, w których znajduje się kanał dymowy wykonany z kamionki o FI180. Potrzebuję nasady kominowej, którą mógłbym włożyć w tą kamionkę.

Nigdy nie miałem problemów z ciągiem, a oba kominy wystają ponad kalenicę dachu. Kanał od pieca (drzewo-węgiel-miał) ma około 11,5 m długości, drugi kanał jest krótszy - około 10,5 m długości. Do krótszego kanału w tej chwili podłączony jest stary piec kaflowy (przy podstawie, sporadycznie używany) a na wysokości około 8m będzie podłączony kominek (II piętro, poziom 5,5m). Od razu pytania: Czy mogę mieć podłączone dwa urzadzenia (piec kaflowy i kominek) pod jeden kanał dymowy? Czy z racji tego, że od kominka do wylotu będzie około 5m kanału powinienem zastosować jakieś dodatkowe rozwiązanie?

Jako że nigdy nie miałem problemów z ciągiem, to czy muszę stosować samonastawne nasady kominowe, czy wystarczy stała nasada? Co możecie mi polecić w odniesieniu do opisanej sytuacji?

kominiarz
22-04-2012, 20:24
Jak instalujesz nowe urządzenie musisz uwzględnić nowe warunki techniczne, czyli nie powinno być wspólnych podłączeń. Zamiast nasady spróbuj najpierw podnieść delikatnie przewód nawet samą rurą 0,5m nie zmniejszając powierzchni kanału, działa praktycznie jak nasada, niewiele kosztuje, możesz wykorzystać nawet element systemu ceramicznego.

Lukas K
22-04-2012, 21:36
Kominiarz,
dziękuję Ci za odpowiedź. Tak naprawdę oba kominy są wyższe o około 0,5m od kalenicy, a samą nasadę kominową chciałem założyć po to żeby ochronić przewody kominowe przed padającym śniegiem/deszczem.

Z tego co czytałem samonastawne nasady kominowe poprawiają ciąg, jednak u mnie w domu nigdy nie było z tym problemów - wygląda więc na to, że to niepotrzebne ponoszenie kosztów. Dlatego też zapytałem co o tym sądzą Forumowicze ;)