PDA

Zobacz pełną wersję : działka



lukaso
21-05-2004, 11:43
Witam wszystkich, proszę o podpowiedź w następującej sprawie. Szukam działki pod budowę, którą myślę rozpocząć za kilka lat. Mam jedną na oku - ale mam problem. W drodze miejskiej idą media(prąd, gaz, woda), prostopadle od tej drogi odchodzi 8 metrowa droga wewnętrzna(na razie jest ona tylko wirtualna, bo fizycznie jej nie ma) i przy tej drodze są działki po obu stronach. Ja wybrałem 3 działkę, licząc od głównej drogi. I teraz moje pytania. Co mam zrobić ja lub właściciel drogi wew. aby bez problemu wodociągi, elektrownia i gazownia doprowadziły media do mojej działki? Dodam że gmina nie chce przejąć tej drogi. Jakie dokumenty i gdzie podpisać z gospodarzem aby kiedyś w przyszłości nie przyszło mu do głowy zabronić mi korzystać z tej drogi? Proszę o wyczerpujące odpowiedzi, słyszałem że sprawa jest poważna i przed kupnem działki trzeba sprawdzić te wszystkie rzeczy.
Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam - Lukaso.

damis
21-05-2004, 12:57
Dowiedz się czy przypadkiem kupując działkę nie kupujesz także udziału w drodze. Ten sposób sprzedaży działek jest praktykowany w moim mieści (prz drodze cztery działki, każdy kupujący działkę wraz z nią otrzymauje udział w drodze w 1/4)

ewusia
21-05-2004, 13:07
U mnie było podobnie, działka przy drodze wewnetrznej prywatnej z tym że właścicielem i działki i drogi jest ten sam człowiek. W akcie notarialnym mam zapis o bezpłatnym korzystaniu do przejazdu, przechodu dla nas i naszych następców. Prądu i wody nie było ale przed zakupem wynegocjowaliśmy doprowadzenie prądu (skrzynka na działce) i wody (rura w drodze dojazdowej i wcinka ze studzienką na działce). Koszty oczywiście dodatkowe ale nie latałam z papierami i nie było problemu z uzyskaniem zgody właściciela drogi :D . Wiem że właściciel może się na media nie zgodzić, natomiast musi udostępnić drogę dojazdową ale koniecznie musisz mieć to zapisane w akcie notarialnym.
No i nie zgodził się na sprzedaż działek z drogą.
Poszukaj na Forum, było kilka wątków na ten temat.
Powodzenia :)

rafałek
21-05-2004, 13:13
1. Czy droga ma wydzieloną działkę? czy istnieje tylko w obietnicach sprzedającego?
2. Jesli jest wydzieloną działką to można się domagać by notarialnie zapisano służebność.
3. Myślę, że do tego by w tej drodze cokolwiek zakopać - czy kabel, czy rurę potrzebna będzie zgoda właściciela/właścicieli.

Tyle by było na początek.

Służebność gwarantuje ci przejazd, zgoda na inwestycje jest wymagana przez tych którzy będą wykonywać media.

mbz
21-05-2004, 14:08
Trzeba w akcie notarialnym zawrzec zapis o sluzebnosci gruntowej na przejazd, przechod i przeprowadzenie mediow.

bobo30
21-05-2004, 14:52
Tak jak pisze poprzednik, musisz w akcie notarialnym mieć zagwarantowany przejazd drogą i bezwzględną zgodę na prowadzenie mediów, niezależnie od liczby właścicieli drogi, ich ew. zgody itd. Droga powinna też być już stworzona i zapisana w rejestrze gruntów. No i dobrze by było dostać udział w drodze.

rafałek
22-05-2004, 12:35
Wbrew pozorom udział w drodze może być kłopotliwy. Zapis o służebności jest wystarczający. Współudziałowca partycypuje w kosztach utrzymania drogi a służebność nie koniecznie. Jest to rozwiązanie wygodniejsze, no chyba, że przy zapisie o służebności będzie o ponoszeniu kosztów w utrzymaniu ale w takim wypadku faktycznie lepiej być współwłaścicielem.

KARO1
22-05-2004, 16:22
Ja miałam tak samo.
Kupując działkę kupiłam równocześnie część drogi. Zakładając że przy drodze jest 8 działek, kipiłam 1/8 drogi.

lukaso
22-05-2004, 16:53
Dziękuję za te informacje. Mam jednak jeszcze wątpliwości. Czy jeżeli na podstawie aktu notarialnego kupię działkę i 1/8 tej drogi(przy tej drodze jest 8 działek) i w akcie notarialnym będę miał zagwarantowane przejazd, i doprowadzenie wszystkich mediów do mojej działki to to wystarczy? Czy np. właściciel drogi musi osobiście, oczywiście też aktem notarialnym spisać służebność dla Gazowni, Elektowni, Wodociągi... ???

Karorka
22-05-2004, 20:33
my kupujac dzialke, kupilismy tez udzialy w drodze, ktora jest po prostu oddzielna dzialka
jesli chodzi o sluzebnosc to musi byc ona zrobiona w formie aktu notarialnego (wpisanie do ksiegi notarialnej) i musza sie na nia zgodzic wszyscy wlasciciele dzialki - sprawdz czy wsrod wlascicieli nie ma czasem nieletnich, bo wtedy jest problem, niestety im nie mozna nic wpisywac do ksiegi, mozna to zrobic tylko sadownie
jesli jestes wspolwlascicielem dzialki, ktora jest droga masz o tyle ten komfort, ze inny wspolwlascicel tez bedzie zawsze potrzebowal twojej zgody - transakcja wiazana
gazownia i wodociagi z reguly zadaja sluzebnosci, natomiast z pradem to jest tak, ze jezeli robisz przylacze to nie musisz miec sluzebnosci, potrzebna jest tylko jesli trzeba robic siec

mbz
24-05-2004, 08:17
Czy np. właściciel drogi musi osobiście, oczywiście też aktem notarialnym spisać służebność dla Gazowni, Elektowni, Wodociągi... ???

Nie, poniewaz sluzebnosc wpisana w akcie notarialnym kupna-sprzedazy dzialki, zostaje wpisana do ksiag wieczystych - dzialki-drogi i twojej.