PDA

Zobacz pełną wersję : Zbyt duży spadek rury kanalizacyjnej - co radzicie ?



ferrit
22-04-2012, 20:00
Mam do studzienki odległość 28m. Różnica wyjścia rury kanalizacyjnej z domu i wejścia do studzienki jest 3,6m. Prowadząc równo prostą rurę kanalizacyjną ze stałym spadkiem będę miał 16% !!! a powinno być 2%. Co radzicie ? Jak wykonać to przyłącze ? Czy mam zachować spadek 2% ale w pewnym miejscu wykonać rewizję i pion i potem dalej spadek 2% ?

edde
23-04-2012, 08:23
jest coś takiego jak kaskada, podłączenie kaskadowe do studzienki, czyli rura prosto z prawidłowym spadkiem, przed studzienką trójnik 90st w dół, jeden koniec trójnika w studzienkę na poziomie rury, drugi w dół tak kolano 90st i wejście w studzinkę na poziomie kinety,
podajesz różnicę poziomu ale nie podajesz różnicy terenu bo to też istotne, tego co powyżej nie zrobisz przy spadku terenu na 3,6m, wtedy chyba przy domu jedna studnia z kaskadą i z niej wyście na odpowiednim poziomie do studni docelowej, tradycyjne studnie betonowe są do takich "aranżacji" dobre, nie wiem jak z PCV ale nie wiem też jakie masz/będziesz miał
a ogólnie to jeśli to podłaczenie do instalacji publicznej to chyba jakiś projekt być powinien?

ferrit
23-04-2012, 09:19
Oto przekrój terenu
113099

Okiren
29-05-2012, 07:52
Mój znajmy stwierdził, że woda i ...ta reszta musi sobie pomału spływać, bo jak jest za duży spadek, to woda spłynie szybko, a reszta może zostać.
Kaskada, o której mówi edde jest wg mnie jedynym odpowiednim wyjściem.

ferrit
29-05-2012, 11:21
Dziękuję za porady. Mam już rury i będę robił 2 studnie z kaskadami.

Bellezza_pl
05-07-2012, 13:39
gdybyś zastosował taki spadek zużycie/niszczenie rury postępowało by w zastraszajacym tempie -> drobiny, piasek itp. mocno by szorowały ścianki przewodu. Jeżeli nie planujesz wykonanie studni rewizyjnej pomiędzy przyłączem a studnią poprowadź przewód zgodnie z zalecanym spadkiem i na tej wysokości, która ci wyjdzie włącz się do studni, a w studni z trójnika i rury pionowej zakończonej kolankiem 45st wykonaj tzw. kaskadę. Trójnik zastosowany jest jako odpowietrzenie kaskady.

ferrit
06-07-2012, 05:17
Właśnie wczoraj zakopaliśmy rurę do kanalizacji. W rzeczywistości okazało się, że potrzeba było wykonać 1 kaskadę-studnię obniżającą poziom przyłącza o 1m. Znajduje się ona na 17m licząć od domu (całość ma 27m). W górę jest oczywiście 130cm. Normalnie spadek utrzymuje się na poziomie 2..4%. Przy samym wejściu do studzienki kanalizacyjnej (uff ale ciężko było się przekuć) spadek jest 1%(w sumie 4m od studzienki). Czy jak dam jak dam odpowietrzenie na tej kaskadzie-studzience, to czy w samym domu muszę też wyprowadzić odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych na górę ? Czy nie jest to już potrzebne ? Czym zakończyć tą studzienkę z rury fi-160 ? Daszek i dziurki ? Czy w samej studni głównej, do której się dołączyłem (przez nią przepływają ścieki sąsiadów w takim rowku) ja też muszę wykonać taki rowek od mojego końca rury do tego głównego rowka ? Zrobiliśmy test - korzeń z liśćmi babki wypłynął razem z wodą na końcu :wiggle:

michcio0711
07-07-2012, 18:27
Odpowietrzenie pionów w domu musi być mimo wszystko.

ferrit
07-07-2012, 21:03
Wszystkich ? Mam 1 pion do obu łazienek (jedna nad drugą) oraz osobny 2 pion do kuchni.

Jarek.P
07-07-2012, 21:37
Tak, wszystkich. W skrajnych przypadkach można próbować się ratować napowietrzakami, ale one są od skrajnych sytuacji, kiedy inaczej się nie da. W Twoim przypadku, kiedy chałupa dopiero się buduje, zrób jak należy wentylacje obu pionów, dużo problemów na przyszłość Ci to zaoszczędzi.
Pamiętaj, że jeśli jest taka potrzeba, pionem już w jego części wentylacyjnej (ponad poziomem przyborów) możesz skręcić, wyprowadzić go przez dach nie tak, jak idzie, a np. metr czy dwa metry obok.

J.

ferrit
07-07-2012, 21:50
fi-50 wystarczy ?

Jarek.P
07-07-2012, 22:36
Ten od kuchni zrób fi50, łazienki lepiej wyprowadź pełną średnicą pionu, czyli 110mm zapewne.

J.

ferrit
09-07-2012, 08:31
Mam jeszcze pytanie nie w temacie: odprowadzenie deszczówki z rynien i rur opadowych. Chcę zakopać rurę fi-110 szarą. Na jakiej głębokością ją zakopać, aby móc nad nią mieć kostkę brukową 6cm i jeżdżąc samochodem osobowym nie uszkodzić tych rur ?