PDA

Zobacz pełną wersję : Gipsowa imitacja kamienia (ściana wewnętrzna) - produkcja



matrax
24-04-2012, 12:28
Witam.
Piszę na tym forum gdyż mam nadzieję, że są tutaj fachowcy którzy pomogą znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytania. No więc może od początku. Robię sobie w domu mały remoncik kilku pomieszczeń i bardzo, ale to bardzo podoba mi się efekt jaki daje kamień położony na ścianie. Wiadomo jednak, że kamień to droższa sprawa, a ja doszukałem się informacji, że jego gipsowa imitacja prezentuje się równie okazale i to mnie właśnie zainteresowało. Wyczytałem również, że wyprodukowanie takiego kamienia nie jest rzeczą nieosiągalną dla zwykłego śmiertelnika szczególnie jeśli mowa o ścianach wewnątrz budynku. Jako, że pracuję głównie w domu stąd mam sporo wolnego czasu, a że ambitna ze mnie chłopina to pomyślałem ze sam bym mógł sobie taką gipsową imitacje kamienia zrobić. I teraz pojawia się pytanie czy ktoś z forumowiczów orientuje się jakich składników i w jakich mniej więcej proporcjach trzeba użyć do produkcji takiej imitacji kamienia? Jako, że jak sama nazwa wskazuje głównym składnikiem rozumiem, że będzie gips, ale ile tego gipsu i co jeszcze wchodzi w skład takiego cacka? Ustalmy, że wszystkie proporcje będą podawane na 10m2, czyli ile gipsu i pozostałych, potrzebnych składników muszę zakupić i wymieszać żeby otrzymać 10m2 "kamyczków"?
Mam nadzieję, że opisałem w miarę jasno w czym rzecz i że są tu osoby znające odpowiedź na dręczące mnie pytania.
Pozdrawiam.

Krzysztof Dobosz
24-04-2012, 17:07
Przez dodanie piasku do tynku gipsowego, można tworzyć realistycznie wyglądające kamienie. Aby je zrobić należy wykonać następujące czynności:

1. Wymieszaj w misce jedną część gipsu z trzema częściami piasku.

2. Dodaj tyle wody ile trzeba, tzn. na tyle aby uzyskać plastyczną konsystencję łatwą do formowania. Dobrze wymieszaj.

3. Uformuj kształt kamienia w dłoniach. Użyj noża lub jakiegoś innego narzędzia do tworzenia tekstur. Powtarzaj tę czynność dla wszystkich pozostałych skał, które chcesz utworzyć.

4. Pozostaw do wyschnięcia co najmniej do następnego dnia.

Co do ilości całkowitej potrzebnych materiałów trudno jest mi się odnieść ponieważ zależy to przede wszystkim od grubości tworzonych kamieni.

matrax
25-04-2012, 10:28
Przez dodanie piasku do tynku gipsowego, można tworzyć realistycznie wyglądające kamienie. Aby je zrobić należy wykonać następujące czynności:

1. Wymieszaj w misce jedną część gipsu z trzema częściami piasku.

2. Dodaj tyle wody ile trzeba, tzn. na tyle aby uzyskać plastyczną konsystencję łatwą do formowania. Dobrze wymieszaj.

3. Uformuj kształt kamienia w dłoniach. Użyj noża lub jakiegoś innego narzędzia do tworzenia tekstur. Powtarzaj tę czynność dla wszystkich pozostałych skał, które chcesz utworzyć.

4. Pozostaw do wyschnięcia co najmniej do następnego dnia.

Co do ilości całkowitej potrzebnych materiałów trudno jest mi się odnieść ponieważ zależy to przede wszystkim od grubości tworzonych kamieni.


Dzięki za odpowiedź.
Hmm nie wiedziałem, że do tego idzie piasek:eek: Myślałem, że gips plus jakieś utwardzacze czy pigmenty i to wszystko... Apropos utwardzaczy, trzeba je też dodawać? Czy sam gips plus piasek nie okaże się zbyt kruchy?

matrax
25-04-2012, 10:39
Myślałem o czymś takim:

http://images03.olx.pl/ui/11/91/52/1307168880_212528952_8-sztukateria-gipsowa-imitacja-piaskowca-PRODUCENT-.jpg
http://images46.fotosik.pl/304/d82d32040e3a28d2med.jpg

Mam już nawet odpowiednie formy zakupione. Czy za Twoimi radami otrzymam coś takiego właśnie?

Krzysztof Dobosz
25-04-2012, 16:30
Najprostszym sposobem, żeby się przekonać jest spróbować:)
Zrób jeden, dwa kamienie i zobacz jak Ci to wyjdzie.
Wygląd kamienia zależy już od Twojej inwencji twórczej i umiejętności.