PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłączenie prądu - dodatkowe koszta



ChłopZmazur
25-04-2012, 12:04
Podpisałem umowę z Energa na przyłączenie prądu zapłaciłem ok 2600 zł. Termin upływa w maju. Elektryk, który wygrał przetarg na przyłącze czeka na wytyczenie geodety i zabiera się za przyłączenie.

Poinformował mnie, że:
na mojej działce postawi skrzynkę energetyki w ramach mojej opłaty, a dalej płacę ze:

- kabel i kolejna skrzynka, którą muszę kupić, zabezpieczenia itp koszt około 500 zł.
- robocizna za założenie tej drugiej skrzynki i opłata za papiery ok 500 zł

Chciałem, aby na skrzynce od Energi zlokalizowanej na granicy posesji podłączył gniazdo I i III fazowe - i stąd budowlańcy będą łączyć się przedłużaczami, na to odrzekł że do czegoś takiego nie może mi podłączyć gniazd - potrzebna jest moja oddzielna skrzynka z zabezpieczeniami itp.

Czy to standardowa procedura? Czy wyłudzanie tych kilkuset złotych?

m.k.k
25-04-2012, 12:52
Skrzynka Energi a w niej ich zabawki (czyli licznik i zabezpieczenie). Do tej skrzynki nie masz dostępu, tylko możliwość odczytu licznika i wyłączenia/włączenia eski (bezpiecznika). W Twojej skrzynce Twoje zabawki (kolejne zabezpieczenia, gniazda itp). Tak to wygląda. Energetyka dostarcza Ci prąd do granicy działki i do Twojej instalacji.

ChłopZmazur
25-04-2012, 15:35
Energetyka dostarcza mi prąd do swojej skrzynki do której nie mam wglądu i za to płacę 2600 PLN?

Ile u Was elektrycy wzięli za podłączenie budowlanej skrzynki + robocizna za tzw. papiery do odbioru?
Jaki jest koszt 1m kabla żyła 10mm?

Powiedzcie mi jaką moc zamówić by wystarczyło na budowlane maszyny /ekipa budowlana używa tylko 1 fazy, ewentualnie w przyszłości agregat będzie 3 fazowy/ i nie przepłacać w kosztach stałych za przesył.
Czy te koszty w czasie umowy/budowy można zmieniać, jeśli tak jakie są koszta.

kosadob
25-04-2012, 18:31
Witam.

Przerabiam to w tym momencie i:
musisz znaleść elektryka, który wykona schemat jednokreskowy, następnie uzgodnienie schematu w Energetyce, podpisanie umowy.
W międzyczasie zakup skrzynki budowlanej, ja kupiłem na Alledrogo za 400 zł (taką do wkopania) oczywiście wyposażoną zgodnie z życzeniem elektryka, zakup kabla do połączenia zakupionej skrzynki budowlanej ze skrzynką, którą postawiła ci Energrtyka. U mnie potrzbny jest kabel 5x4 mm2 i takiż to zakupiłem także na Alledrogo, chciałem kupić w Casto, ale...cena mnie powaliła, wcześniej zapoznałem się z cenami w serisie aukcyjnym, różnica ok. 10 zł na metrze!!!!

U ,mie elektryk za swoją robotę, czyli schemat oraz podłączenie i uruchomienie mojej skrzynki zażyczył sobie .....100 pln., czyli skrzynka 400,00, kabel u mnie 16 mb 135,00, elektryk 100,00 zł razem - 635,00 zł. A zapomniałem, muszę sam zrobić wykop pomiędzy skrzynkami, ale dla mnie to nie problem.

ChłopZmazur
25-04-2012, 19:49
100 zł to ja rozumiem, a mi sobie życzy ok 500 zł !!!! Przez tel szybko sypnął 200 za robotę plus 300 za papiery, bez których mi w energetyku nie odbiorą całości.
O co chodzi z tym odbiorem i czemu żąda aż 500 za całość. Czy może to zrobić inny elektryk?

LukaszDTR
25-04-2012, 22:43
Może wykonać taką usługę, każdy elektryk z uprawnieniami. Szukaj tańszego i niech robi. Do zasilenia placu budowy wystarczy kabel 5x4, natomiast 5x10 będzie ci potrzebny do zasilenia budynku. Cena za 1m kabla YKY 5x10 wacha się do 17 do 25 PLN-ów. Poszukaj w hurtowni lub allegro. U nas za takie usługi płaci się ok 600 z odbiorem i materiałem.
Powodzenia

ChłopZmazur
27-04-2012, 10:13
Jaki jest podział tych 600zł na koszt materiału i robocizny z odbiorem?

ChłopZmazur
08-06-2012, 17:21
Podłączenie skrzynki zrobił mi elektryk za 100 zł /dodatkowo od siebie dałem lepsza flaszke i 4pak/. Na co dzień nie zajmuje się takimi pierdołami więc grzebał się z 3 godz. uzbrajając skrzynkę plus 1 godz podłączenie 2 skrzynek na miejscu. Umowa z Energą podpisana czekam na zamontowanie licznika!
Lokalny elektryk chciał wyłudzić ode mnie 500 zł za :
- papiery /no fakt sporo papierów 1 strona, na której wpisuje sie nr uprawnień pesel i imie nazwisko elektryka/ :-D studia na polibudzie trzeba kończyć aby to wypełnić
- znajomości aby to szybko poszło /gdyby nie moje wczasy prąd by już był, a tak zaraz po powrocie skrzynka zamontowana i w tym samym dniu podpisana umowa z operatorem w efekcie do 5 dni roboczych na zamontowanie licznika!

Hieny chcą oskubać inwestora ile się da.