PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wiercenie studni jest oplacalne?



tchrzano
22-05-2004, 08:20
Drodzy Forumowicze,
Czy wiercenie studni jest oplacalne jezeli mamy dostep do wodociągu?

Przy glebokosci ok. 20m jest to koszt ok. 2000zł + ok. 1500zł hydrofor, a slyszalem, ze woda jest bardzo tania i że jezeli mamy dostep do wodociagu, to jest to inwestycja, ktora jezeli wogole sie zwroci, to po kilkunastu (-dziesieciu) latach.

Wypowiedzcie sie prosze, co o tym sadzicie?

Pozdrawiam wszystkich

Jacekde
22-05-2004, 09:45
No nie wiem czy woda jesdt taka tania. jesli chcesz zaoszcędzić na myciu to może sie i nie opłaca, ale jest jeszcze ogród.

aishan
22-05-2004, 09:47
to zależy: jak daleko masz do wodociągu i ile kosztowałoby podłączenie do niego; jak duży masz ogród do podlewania i jak liczna rodzina [chodzi o zużycie wody]; i wreszcie jaka będzie jakość wody ze studni i do czego będzie się nadawała i jaka będzie wydajność takiej studni. Jak masz odpowiedzi na te pytania to zadecyduj. Pozdrawiam Aishan

dryblasy
22-05-2004, 10:05
Co do ceny wody to nie mam pojęcia o opłacalności inwestycji, ale moi rodzice po wyprowadzce za Poznań do dośc dużej gminy mają latem problemy z wodą w domu 1 piętrowym.
Gminny wodociąg latem obniża ciśnienie to i woda nie dochodzi, poza tym ludziska podlewają intensywnie ogródki co dodatkowo zmniejsza ciśnienie.
A w okresach suszy wójtowie i prezydenci wprowadzają zakazy podlewania ogródków, a jak masz studnie to jestes niezależny i niezawisły :D .
wode sobie wtedy lejesz bez ograniczeń na ogródek i na myju myju autka.
Z żona planujemy studnie kopaną jako element wystroju ogrodu i dodatkowe niezależne żródło, poza tym jak podlewasz ogród z wodociągu i masz kanalize to placiśz za wode którą wylejesz na trawe tak samo jak byś wlał do kanalizy chyba że zakładasz licznik ogrodowy.
pozdrawiamy.
Ania i Dawid

Marek30022
22-05-2004, 10:51
Ja nie mam tego problemu bo nie mam blisko wodociągu (będzie w 2007R.), zatem będzie studnia (pierwsza woda na 6m druga na 12 - tak ma moja sąsiadka -MALUSZEK). Z doświadczeń znajomych wynika jednak, że jeśli masz ogród powyżej 1000 m to na pewno się opłaca mieć wodociąg i studnię.

bobo30
22-05-2004, 10:59
U nas będzie bardzo duży ogród, więc i studnia też będzie. Może abisynka. Na pewno nie będziemy instalowali hydroforu.

rufio
22-05-2004, 11:08
Jako laik budowlany chciałem zapytać tych bardziej doświadczonych jakie są procedury papierkowe (jeżeli takowe są) niezbędne do wykopania studni wodnej

aleksik
22-05-2004, 13:36
Na czym polega studnia abisynka i czy da się ją użytkować jako niezależne źródło do obsługi domu?

tchrzano
22-05-2004, 14:26
Rzeczywiście, może nie wszystko napisalem uruchamiajac temat.
Do wodociagu gminnego juz sie podlaczylem. Kosztowalo mnie to 600z w gminie za pozwolenie i 4500zl realizacja (125m), czyli w sumie wydalem już 5100zl.
Gmina poinformowala mnie, ze kanalizacji u mnie jeszcze dlugo nie bedzie (jezeli wogole sie doczekam).

Do wprowadzenia wody ze studni tez na wszelki wypadek sie przygotowalem, wprowadzając rure 1,25" do garazu, a instalacje wodna zrobilem tak, abym mogl przelaczac zasilanie calej instalacji z wodociagu lub ze studni.

I w tym momencie, po rozmowach z sasiadami i znajomymi, ktorzy wykorzystuja wode z wodociagu do podlewania i mycia samochodu rowniez, pojawily sie watpliwosci. Powiedzieli oni, ze za 1m3 wody z wodociagu placa 1.5zl. Moja rodzina (4 osoby) miesiecznie potrzebuje ok 20m3 wody (w sumie cieplej i zimnej, w tym pralka 1/dzien lub 1/2dni). Daje to 30zl miesiecznie. Nie wiem ile wody miesiecznie trzeba wylac do ogrodka (ok. 650m2) zeby utrzymac go w nalezytym stanie, ale chyba nie wiecej niz 40m3, czyli 60zl.

W sumie daje to 90zl przez 3 miesiace (przez taki okres sasiedzi i znajomi obficie podlewaja ogrodki i trawniki). Pozostale miesiace pozostaja na poziomie 30zl/mies, czyli rocznie placa 3x90+9x30=540zl.

Zatem jezeli mam poniesc kolejny wydatek rzedu 3500zl, to czy warto.
Przy zalozeniu, ze woda na 18-20m bedzie dobrej jakosci (a juz od tego pana co wierci wiem, ze bedzie duzo zelaza), zwrot inwestycji nastapilby po 6.5 roku, przy czym nie doliczylem tu ceny filtra, ktory pozbawilby wode nadmiaru zelaza.

Przyznam szczerze, ze wolalbym miec ta studnie, ale czy ktos potrafi rozwiac moje watpliwosci?

Pozdrawiam wszystkich

izat
22-05-2004, 16:07
napiszę krótko:
jeśli studnia będzie wiercona do rozsądnej głębokości, a nigdy nie wiadomo za bardzo na jakiej głębokości jest żyła wodna :D , to jest to opłacalne, w przeciwnym przypadku nie za bardzo. Wiem cos o tym :-?
pozdrawiam wszystkich kopiących i wiercących :lol:

tchrzano
22-05-2004, 16:25
ok 18 - 20m, czyli 2000zl

Barti4
24-05-2004, 07:49
Oczywiscie, ze tak....
Za wiercenie zaplacisz ok 50zl z rurami filtrem itp...tylko musisz dokupic hydrofor. ale masz wode z a free....
Ja musze teraz becelowac 3,5zl za m3 i poprostu jestem w szoku. Na dodatek w lecie jest tak gowniane cisnienie ze ledwo sika z kranu...
O nie w czerwcu mam urlop i wierce se studnie to juz postanowione....
Zwroci mi sie w okolo rok....potem juz jedziesz na czysto...

inwestor
24-05-2004, 09:13
Tchrzano
Cena 1,5zł/m3 to jakaś strasznie niska. Z moich informacji wynika że poniżej 3 zł to już jest żadkość. Jeśli masz wodociąg i chcesz z niego pobierać wodę pitną to studnia raczej tylko do podlewania ogrodu. Może płytka kopana by wystarczyła do tego pompa za 200zł. Żelazem i innymi sprawami możesz się wtedy nie przejmować.
Pozdrawiam

tchrzano
24-05-2004, 09:46
Od 1.05.2004r. gmina Leszno (pod Warszawą) ustalila cene 1m3 na 1.74zł. Myslalem o studni plytkiej, ale moi sąsiedzi w odleglosci ok 20m maja drenaze rozsaczajace i ja rowniez zamierzam wybudowac oczyszczalnie, wiec odleglosc od mojego rozsaczenia bylaby podobna. W przypadku studni wierconej na 18m czlowiek, ktory sie tym zajmuje mowi, ze po drodze jest 7-metrowa warstwa gliny, ktora nie przepuszcza tego co pochodzi z dranow rozsaczajacych oczyszczalni i z wody takiej mozna spokojnie korzystac. Tylko ta cena inwestycji: kiedys 5100 za wodociag, teraz 3500zl za studnie i hydrofor. W sumie 8600zl.

inwestor
24-05-2004, 10:36
Tchrzano
Czy studnia jest płytka(6...7m) czy nieco głębsza (18...20m) to i tak przy bliskiej lokalizacji oczyszczalni ścieków nie możesz pić z niej wody bez udatnienia - zbyt duże ryzyko skażenia,. To że jest gruba warstwa gliny owszem może poprawić sytuację ale jak cała okolica rozsącza ścieki to możliwośc przedostania się głębiej może być duża. Warstwa gliny może być niejednorodna lub gdzieś przerwana. Tego nikt nie zagwarantuje że jest szczelna w całej okolicy. Więc glebokośc studni nie ma znaczenia bo pić wody ze studni nie będziesz. Roślinkom które będziesz podlewać jest to obojętne. Więc jeśli tylko do podlewania to szkoda wchodzić w koszty i głęboko wiercić. Przy studni kopanej masz zbiornik buforowy z kręgów betonowych. Jest to dobra sprawa jeśli studnia ma niewielką wydajność. Poza tym gdybyś w przyszłości chciał przejść wyłącznie na wodę ze studni to uzdatnianie wody ze studni płytszej może okazać się tańsze niż z głębszej. Jedyną przewagą studni głębszej jest większa pewność że wody może nie zabraknać nawet w czasie suszy ale to zależy wyłącznie od okolicy. Ja mam studnię kopaną ok. 6...7m od kilkudziesięciu lat i jeszcze wody nigdy nie zabrakło. Jeśli chodzi o cenę wody to faktycznie tanio płacisz oby cena jak najdłużej się utrzymała. Ja wybrałem nieco inną opcję niż ty nie podlaczałem się do wodociągu. Mam wylacznie studnię i do tego stację uzdatniania. Koszt inwestycyjny podobny do twojego ale jakośc wody bez porownania lepsza niż z wodociągu.
Pozdrawiam

Karol N.
24-05-2004, 11:08
ok 18 - 20m, czyli 2000zl

A gdzie wierca tak tanio? U mnie 150zl/m samo wiercenie.
Karol N.

tchrzano
24-05-2004, 12:46
8km od W-wy w kierunku na Zelazowa Wole i jest to jedna z drozszych ofert o jakich slyszalem w moim rejonie. Standardem bylo 65-80zl/m

Karol N.
24-05-2004, 13:05
8km od W-wy w kierunku na Zelazowa Wole i jest to jedna z drozszych ofert o jakich slyszalem w moim rejonie. Standardem bylo 65-80zl/m
A mowia, ze warszawskie najdrozsze. :-?

Leszek T.
24-05-2004, 20:37
Wszystko zależy od tego za ile ci wybijąstudnię, a ile musisz zapłacić za podłączenie do wodociągu (jeżeli jest w pobliżu działki?).Ja wybiłem (Szczecin) w cenie 50 zł/metr i jak narazie wszystko gra.Musisz wszystko rozważyć.

bodekku
25-05-2004, 14:40
Leszek T. - a kto ci to robił,
masz może namiary ? :)

zapraszam do grupy szczecińskiej

bodekku

Pawelk
28-05-2004, 09:10
Czy ktoś wiercił studnię w okolicach Brodnicy w Kuj-Pom. Bo ja trafiałem wykonawców od 100 zł/m w górę. Może ktoś znalazł tańszego.

bodekku
28-05-2004, 13:10
Leszek T - dzięki :D

bodekku

sono
28-05-2004, 13:35
Jeżeli masz ogród do podlewania, to własna studnia jest rozsądnym rozwiązaniem i napewno będziesz miał niskie rachunki za wodę. My płaciliśmy ok. 1700 zł co dwa mies za wodę, przy jednoczesnym podlewaniu ogrodu . Gdy założyłem studnię, to rachunki są ok. 50 zł. co 2 mies.

Arko
28-05-2004, 13:50
Czy wiercenie studni jes opłacalne. Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytń: dzo czego potrzebujesz wodę? Do picia powinna odpowiadać parametrom określonym w rozp MZ z 19 listopada 2002 r tj fizykochemia i bakteriologia( bakterie wszelkiego typu i parametry Fe, Mn NHo3,No2, NO3; Do podlewania ile chceszi jaką chcesz. M3 wody kosztuje w zależności od rejonu kraju ok 1,70 zł - 2,50 zł za 1m3. Oblisz sobie kopanie i eksploatację studni (prąd). ponadto jeśli jesteś podłączony do kanalizacji płacisz za nią słono w kosztach wody. Sprawdź i policz wszystko dokładnie