PDA

Zobacz pełną wersję : wiata prostokątna na 3 słupach zamiast czterech - JAK????



Marin205
26-04-2012, 09:20
Witajcie,

Od dłuższego czasu nęka mnie myśl o tym by zrobić sobie wiatę. I generalnie nie jest to trudne, gdyby nie fakt że pełna jej funkcjonalność uzyskam gdy będzie ona stała na 3 słupach a nie na czterech :) . Ponadto zamierzam przykryć ja dachówką - (3x5 m to jakieś 750 kg dachówki) i nie mam koncepcji jak to konstrukcyjnie powinno być zrobione. Liczę się z tym że słupy będą z żelbetu, tylko nie wiem co z konstrukcją samego dachu?

Czy ktoś z Was spotkał się taką konstrukcją?

mateusz806
27-04-2012, 16:39
Domyślam się, że mówisz o altanie, której dach stoi na trzech słupach w narożnikach, a czwarty narożnik wisi w powietrzu.
Wg mnie powinno wyglądać to tak, że fundament ma kształt prostokąta, trzy słupy i na tym stoi żelbetowy wieniec. Wszystko musi być jednolitą żelbetową konstrukcją.
Ktoś musiałby to przeliczyć. Sama dachówka to nie problem, trzeba jeszcze doliczyć ewentualny śnieg i wiatr. Dach będzie oparty o betonowy wieniec, więc jego wykonanie będzie standardowe.
Dość ważną kwestią jest jakiego przekroju słupy, wieniec i fundament muszą być. Jeśli okaże się, że przekroje to np. 40x40 cm i do tego solidnie zbrojone, to wg mnie wyjdzie Ci z tego niezły bunkier.
Na pewno nie możesz dać więcej słupów? Bo wg mnie koszty tego, o czym teraz mówisz, będą zbyt wysokie jak na budowanie altany.

Marin205
29-05-2012, 14:30
Domyślam się, że mówisz o altanie, której dach stoi na trzech słupach w narożnikach, a czwarty narożnik wisi w powietrzu.
Wg mnie powinno wyglądać to tak, że fundament ma kształt prostokąta, trzy słupy i na tym stoi żelbetowy wieniec. Wszystko musi być jednolitą żelbetową konstrukcją.
Ktoś musiałby to przeliczyć. Sama dachówka to nie problem, trzeba jeszcze doliczyć ewentualny śnieg i wiatr. Dach będzie oparty o betonowy wieniec, więc jego wykonanie będzie standardowe.
Dość ważną kwestią jest jakiego przekroju słupy, wieniec i fundament muszą być. Jeśli okaże się, że przekroje to np. 40x40 cm i do tego solidnie zbrojone, to wg mnie wyjdzie Ci z tego niezły bunkier.
Na pewno nie możesz dać więcej słupów? Bo wg mnie koszty tego, o czym teraz mówisz, będą zbyt wysokie jak na budowanie altany.

Na dołączonym rzucie (o dzięki ci google maps :) ) widać sytuację u mnie na podjeździe.

Trzy czerwone punkty to planowane miejsca umieszczenia słupów od zadaszenia. Brak czwartego bardzo by ułatwił parkowanie pod zadaszeniem.
W tej chwili w tym miejscu parkuje mały pojazd, (3,7 m długości) którym bardzo rzadko jeżdżę ale może w przyszłości będzie tam stało coś większego więc po co sobie utrudniać w przyszłości parkowanie idąc teraz na konstrukcyjną łatwiznę.

Pomarańczowa kropka to miejsce na ewentualny czwarty słup umożliwiający zrobienie dodatkowego kotwienia, jako przeciwwagi aby uniknąć robienia bunkra.

Niebieskie kropki to planowany garaż dwustanowiskowy a zółte wyznaczają linie dwóch stanowisk przed garażem (te stanowiska + garaż będą przykryte jednym zadaszeniem.