PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż wolnostojący ocieplany czy nie?



Rafal111
26-04-2012, 11:45
Musimy postawić drugi garaż i zastanawiam się nad wyborem jakiegoś gotowca.
Napewno będzie nieogrzewany bo Co tam nie dociągne.
Czy jest sens w takim razie ocieplać go ( betonowy czy blaszany) ?
Będzie to miało jakiś wpływ na temperature wewnątrz?

Liwko
26-04-2012, 12:01
Musimy postawić drugi garaż i zastanawiam się nad wyborem jakiegoś gotowca.
Napewno będzie nieogrzewany bo Co tam nie dociągne.
Czy jest sens w takim razie ocieplać go ( betonowy czy blaszany) ?
Będzie to miało jakiś wpływ na temperature wewnątrz?

Jeżeli go dobrze ocieplisz ale nie dasz ocieplenia pod nim, to temperatura zimą nie powinna spaść poniżej 0. Będzie go delikatnie ogrzewało ciepło ziemi.

Rafal111
26-04-2012, 12:14
a ja chciałem tez z dołu ocieplac :)
ale zastanawiam sie czy np jak otworze i wpuszcze np -15 stopni to czy sie nie będzie to utrzymywać bez ogrzewania

Liwko
26-04-2012, 15:06
a ja chciałem tez z dołu ocieplac :)
ale zastanawiam sie czy np jak otworze i wpuszcze np -15 stopni to czy sie nie będzie to utrzymywać bez ogrzewania

To jeszcze nie tak.
Jeżeli będzie blaszak to nie ocieplaj.
Jeżeli murowany to możesz a nie musisz. Jeżeli go nie ocieplisz to będzie w nim tylko trochę mniej niż na zewnątrz. A jeżeli ocieplisz i nie dasz ocieplenia pod nim to temperatura nie powinna w nim spaść poniżej zera.
Ściany będą akumulowały ciepło (przy murowanym) i chwilowe otwarcie nie będzie w stanie go wyziębić.

Rafal111
26-04-2012, 18:41
a czemu jak blaszak to nie ocieplaj?

Liwko
26-04-2012, 19:06
a czemu jak blaszak to nie ocieplaj?

Bo blacha nie akumuluje ciepła.

Rafal111
27-04-2012, 07:05
no iwłasnie dlatego trzeba ocieplić a by akumulował :)

Liwko
27-04-2012, 07:57
no iwłasnie dlatego trzeba ocieplić a by akumulował :)

A co ci będzie akumulowało to ciepło, styropian, blacha? Rozgrzej do tej samej temperatury cegłę i blachę. Która szybciej ostygnie? Rozumiesz już? Ściana murowana ma większą pojemność cieplną niż ściana z blachy. Nic ci nie da ocieplanie nieogrzewanego garażu z blachy.

Rafal111
27-04-2012, 08:20
dlatego blache chce ocieplic
przeciez styropian bedzie trzymał ciepło

Liwko
27-04-2012, 08:24
dlatego blache chce ocieplic
przeciez styropian bedzie trzymał ciepło

Tak, będzie trzymał, do puki nie otworzysz bramy. Zrozum, trzyma ciepło mur a nie styropian. Styropian jest tylko po to by te ciepło jak najdłużej zatrzymać!!! Otwórz zimą okna w swoim domu nawet na pół godziny i zamknij. Temperaturę będziesz miał taką jak na zewnątrz? Nie! Lekko się tylko wychłodzi bo w ścianach nadal będzie nagromadzone sporo ciepła!

Rafal111
27-04-2012, 08:56
czyli lepiej postawić betonowy niż blaszany :)

Liwko
27-04-2012, 10:38
czyli lepiej postawić betonowy niż blaszany :)

Wszystko zależy ile to będzie kosztowało, ale murowany to murowany. Ładniejszy, trwalszy itd. No i łatwiej oczywiście będzie w nim utrzymać temperaturę powyżej 0 bez grzania.

Luving
28-04-2012, 07:51
Ja ogrzewam garaż, ale tylko dlatego,że przechowuje w nim opał i nie chce żeby zapleśniał, inaczej to nie ma zbyt sensu wg mnie

Liwko
28-04-2012, 08:49
Ja ogrzewam garaż, ale tylko dlatego,że przechowuje w nim opał i nie chce żeby zapleśniał, inaczej to nie ma zbyt sensu wg mnie

Ogrzewanie opału. Dobre:D. Czym palisz i ile cię to kosztuje?

lotnik
29-04-2012, 07:45
dlatego blache chce ocieplic
przeciez styropian bedzie trzymał ciepło


hahahah srytopian będzie trzymał ciepło eheheh.

A tak na poważnie to ciepło będzie trzymał materiał ciężki, np pustaki, cegły itp.
Styropian z raqcji tego że jest lekki nie będzie trzymał trzymał akumulował ciepła i potem długo go oddawał. Bardzo szybko się wyziębi.

william.bonawentura
29-04-2012, 09:19
Ogrzewanie opału. Dobre:D. Czym palisz i ile cię to kosztuje?

Skoro opał może spleśnieć to zapewne kolega pali owsem albo pestkami. Węgiel czy drewno nie potrzebuje takich warunków.

klaudiusz_x
29-04-2012, 17:37
Skoro opał może spleśnieć to zapewne kolega pali owsem albo pestkami. Węgiel czy drewno nie potrzebuje takich warunków.

Skoro zboże czy ziarna pleśnią, nie zostały wysuszone. Na wsiach jest masa ludzi którzy mają nawet do metra grubości i nic nie pleśnieje. Oczywiście podłoże musi być zabezpieczone przed podciąganiem wody z posadzki inaczej będzie wilgotno.

Przy murowanym garażu wskazane docieplić także fundamenty.

Zdun Darek B
28-05-2015, 21:35
Ja ogrzewam garaż, ale tylko dlatego,że przechowuje w nim opał i nie chce żeby zapleśniał, inaczej to nie ma zbyt sensu wg mnie


Gdyby opał był SUCHY , tak jak powinien być , toby nie pleśniał ...

iwan89
04-10-2018, 14:42
Odkopię temat. Garaż wolnostojący nieogrzewany z poddaszem nieużytkowym na którym będą jedynie stare graty. Architekt proponuje brak izolacji termicznej od gruntu, ściany 10 cm styropianu i 18 cm izolacji termicznej dachu. Ja zastanawiam się czy zmienić to na izolację stropu czy faktycznie lepiej dach, oraz czy 18 cm to nie przesada. Dochodzą mnie głosy, że termoizolacja nieogrzewanego garażu nie ma sensu?

d7d
04-10-2018, 17:08
Termoizolacja nieogrzewanego garażu ma sens.

Kemotxb
04-10-2018, 18:27
Ocieplasz strop i ściany, jeśli ściany 10 cm to strop 15 cm (raczej nie dach), nie ocieplasz od gruntu - garaż nie zamarznie w środku.

iwan89
04-10-2018, 19:59
Ocieplasz strop i ściany, jeśli ściany 10 cm to strop 15 cm (raczej nie dach), nie ocieplasz od gruntu - garaż nie zamarznie w środku.

Właśnie są różne głosy z tym stropem. Niby faktem jest, że jak izoluje dach a nie strop to nie ma przerwy w ciągu izolacji i ew. ciepło nie ucieka przez ściany szczytowe. Tylko czy ja będę miał od gruntu tyle ciepła, że aż dotrze w ogóle do tego dachu?

PS. jak rozwiązać kwestię wentylacji?

d7d
04-10-2018, 21:18
Ciepło z gruntu idzie w górę i dotrze do dachu.

iwan89
04-10-2018, 22:23
Ciepło z gruntu idzie w górę i dotrze do dachu.

Tak, im wyżej tym tego ciepła będzie mniej ze względu na.. straty ciepła. 10 cm izolacji bocznej nie daje bezstratności. Wydaje mi się, że takie powietrze dawno zdąży się wychłodzić nim do tego dachu dotrze. Co innego przy ogrzewaniu gdzie tego ciepła mamy dużo, tutaj jest go dosłownie odrobina. Wydaje mi się, że zyskam dużo większą akumulacyjność jak zaizoluje jednak strop i murłatę.

d7d
04-10-2018, 23:38
Te straty ciepła na wysokości ~2,20m-2,50m będą znikome.
Będę, bo są przegrody - ściany zewnętrzne, ale bez przesady.
20cm izolacji tez nie daję bezstratności.
Jeżeli nie zależy Tobie na komforcie cieplnym na poddaszu to daj ocieplenie na stropie.

iwan89
05-10-2018, 09:01
Te straty ciepła na wysokości ~2,20m-2,50m będą znikome.
Będę, bo są przegrody - ściany zewnętrzne, ale bez przesady.
20cm izolacji tez nie daję bezstratności.
Jeżeli nie zależy Tobie na komforcie cieplnym na poddaszu to daj ocieplenie na stropie.


Zgadzam się, ale 2,5 m to jest wysokość garażu, ale wysokość do jętki na strychu to już 4,41 m od gruntu i tutaj mam wątpliwości czy tak wysoko nadal jeszcze będzie co akumulować?

Kaizen
05-10-2018, 09:31
Wydaje mi się, że takie powietrze dawno zdąży się wychłodzić nim do tego dachu dotrze.

Pamiętaj, że działa też zjawisko odwrotne - zmrożone dachem do -10* powietrze opada. Więc trzeba izolować całość, włącznie z fundamentami - tylko za wyjątkiem podłogi na gruncie, która działa jak podłogówka. Wtedy masz prawie pewność, że temperatura nie spadnie poniżej zera. A jak codziennie dorzucisz mu ogrzewanie w postaci rozgrzanych do 90* ze dwustu kilogramów płynów i żelastwa, to masz pewność.

iwan89
05-10-2018, 23:21
Pamiętaj, że działa też zjawisko odwrotne - zmrożone dachem do -10* powietrze opada. Więc trzeba izolować całość, włącznie z fundamentami - tylko za wyjątkiem podłogi na gruncie, która działa jak podłogówka. Wtedy masz prawie pewność, że temperatura nie spadnie poniżej zera. A jak codziennie dorzucisz mu ogrzewanie w postaci rozgrzanych do 90* ze dwustu kilogramów płynów i żelastwa, to masz pewność.

Dzięki za odpowiedzi w takim razie ocieplę ściany boczne fundamentu, ściany boczne, oraz dach. Pytanie jak rozwiązać kwestię wentylacji?