PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż drzwi balkonowych - czy prawidłowo?



danynx
27-04-2012, 09:37
Zakupiłem okna i drzwi balkonowe firmy WITRAŻ (Veka Perfectline + Roto NT).
Mam pytanie odnośnie prawidłowego montażu. Posiadam m.in. drzwi balkonowe
dwuskrzydłowe (wymiar otworu wys. 2400mm i szer. 1500mm).
Nie mam jeszcze posadzek. Docelowo będzie 10cm styropianu, 4 cm wylewki i 3
cm parkietu. W związku z tym, że drzwi balkonowe będą montowane ok. 18 cm nad
posadzką, monterzy chcą zamontować drzwi poprzez podstawienie pod nie cegieł
lub jakiś klinów. Później docelowo mam sobie uzupełnić tą dziurę
np. styropianem. Pytanie, czy zapewni to prawidłowe podparcie na całej
szerokości konstrukcji? W ilu miejscach po obu stronach należy kotwić? Czy góra ramy również powinna być kotwiona (w ilu miejscach?) Czy Waszym zdaniem jest to prawidłowe rozwiązanie?
Czy nie powinno się stosować jakiś profili bazowych usztywniających dół konstrukcji drzwi? (czy Witraż posiada coś takiego?)

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

blokno
27-04-2012, 10:20
Zakupiłem okna i drzwi balkonowe firmy WITRAŻ (Veka Perfectline + Roto NT).
Mam pytanie odnośnie prawidłowego montażu. Posiadam m.in. drzwi balkonowe
dwuskrzydłowe (wymiar otworu wys. 2400mm i szer. 1500mm).
Nie mam jeszcze posadzek. Docelowo będzie 10cm styropianu, 4 cm wylewki i 3
cm parkietu. W związku z tym, że drzwi balkonowe będą montowane ok. 18 cm nad
posadzką, monterzy chcą zamontować drzwi poprzez podstawienie pod nie cegieł
lub jakiś klinów. Później docelowo mam sobie uzupełnić tą dziurę
np. styropianem. Pytanie, czy zapewni to prawidłowe podparcie na całej
szerokości konstrukcji? W ilu miejscach po obu stronach należy kotwić? Czy góra ramy również powinna być kotwiona (w ilu miejscach?) Czy Waszym zdaniem jest to prawidłowe rozwiązanie?
Czy nie powinno się stosować jakiś profili bazowych usztywniających dół konstrukcji drzwi? (czy Witraż posiada coś takiego?)

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

Zdecydowanie profil bazowy jest najbardziej właściwym rozwiązaniem, które jest dostępne w systemie Veka, więc zapewne także w ofercie firmy Witraż. Kotwy na całym obwodzie co 70 cm (też góra i dół). Szczegóły znaleźć można w Poradniku Montazysty (http://montaze.info.pl/wp-content/uploads/2011/07/Warunki_techniczne_montazu_okien.pdf) na stronie Zrzeszenia. Odpowiedni rysunek na str. 20 . pzdr

danynx
27-04-2012, 12:17
Zdecydowanie profil bazowy jest najbardziej właściwym rozwiązaniem, które jest dostępne w systemie Veka, więc zapewne także w ofercie firmy Witraż. Kotwy na całym obwodzie co 70 cm (też góra i dół). Szczegóły znaleźć można w Poradniku Montazysty (http://montaze.info.pl/wp-content/uploads/2011/07/Warunki_techniczne_montazu_okien.pdf) na stronie Zrzeszenia. Odpowiedni rysunek na str. 20 . pzdr

Profil bazowy - jak najbardziej jestem za. Ale czy dopuszcza się rozwiązanie jak na załączonym obrazku? Wynika to tylko i wyłącznie z oszczędności. Myślę że podparcia byłyby zamontowane w najbardziej potrzebnych miejscach natomiast resztę uzupełniłbym styropianem i pianką. Profil bazowy uciąłbym na dł. 10cm i brzegi z obu stron uzupełniłbym pianką. Dodam, że mam takich balkonów 5 szt, więc jakbym montował na całej długości wyniosłoby mnie to ok. 1000 zł. Dodatkowo na elewacji i tak dokładam 15cm styropianu zachodząc ok. 3 cm na profil drzwi balkonowych tak więc mostki termiczne będą wyeliminowane :)
http://images40.fotosik.pl/1524/d8631cf41d1eb886.jpg

blokno
28-04-2012, 07:26
Profil bazowy - jak najbardziej jestem za. Ale czy dopuszcza się rozwiązanie jak na załączonym obrazku? http://images40.fotosik.pl/1524/d8631cf41d1eb886.jpg

Rozwiązanie bardzo wątpliwe pod względem konstrukcyjnym - tam też będą potrzebne jakieś kliny do wypoziomowania. Poza tym nie sposób w tym przypadku rozwiązać rozsądnie kwestii zakotwienia dolnego ramiaka. Patrząc na ekonomię: najbardziej rozsądnym wydaje się podmurowanie, szczególnie jeśli z zewnątrz ma jeszcze przyjść warstwa ocieplająca. Ważne tu będzie również właściwe zaizolowanie przed wodą opadową i właściwe ukształtowanie parapetu i odprowadzenia wody. pzdr

danynx
01-05-2012, 07:09
Rozwiązanie bardzo wątpliwe pod względem konstrukcyjnym - tam też będą potrzebne jakieś kliny do wypoziomowania. Poza tym nie sposób w tym przypadku rozwiązać rozsądnie kwestii zakotwienia dolnego ramiaka. \
A może takie rozwiązanie byłoby najrozsądniejsze? http://img17.allegroimg.pl/photos/oryginal/21/56/83/79/2156837916

andrzejzms
07-05-2012, 14:25
Jest to jeden z wariantów podparcia okna,ale sam piszesz,że zależy tobie na cenie. jeżeli w tej wersji balkony właściwie ocieplisz i zabezpieczysz przed wilgocią to na pewno nie wyjdzie taniej niz profil bazowy ( poszerzenie profilu , które może być z profilu 5- cio komorowego tańszego ), automatycznie łatwiej tak zamontowany balkon zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci i powietrza niwelując nieszczelności .

danynx
08-05-2012, 06:37
Jest to jeden z wariantów podparcia okna,ale sam piszesz,że zależy tobie na cenie. jeżeli w tej wersji balkony właściwie ocieplisz i zabezpieczysz przed wilgocią to na pewno nie wyjdzie taniej niz profil bazowy ( poszerzenie profilu , które może być z profilu 5- cio komorowego tańszego ), automatycznie łatwiej tak zamontowany balkon zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci i powietrza niwelując nieszczelności .
podparcia Heicko kosztowały by mnie ok. 200 zł, profile bazowe ok. 700 zł. Docieple sobie sam.

andrzejzms
08-05-2012, 07:50
Do tych 200 zł dodaj droższe taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne ( bo szersze ) to juz bedzie ok. 300 zł. A podwalinę ( profile bazowe ) nie musza być w tej samej grubości co profil okna ( proponowana 5-cio komorówka ma 7 cm grubości i jest tańsza , więc zapłacisz ok 400 zł. Natomiast obie wersje są ok.. Ja mam wieksze przekonanie do " profili bazowych "

danynx
08-05-2012, 08:47
Do tych 200 zł dodaj droższe taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne ( bo szersze ) to juz bedzie ok. 300 zł. A podwalinę ( profile bazowe ) nie musza być w tej samej grubości co profil okna ( proponowana 5-cio komorówka ma 7 cm grubości i jest tańsza , więc zapłacisz ok 400 zł. Natomiast obie wersje są ok.. Ja mam wieksze przekonanie do " profili bazowych "
Chyba przekonałem się. Masz rację, profil w zasadzie jest bezobsługowy a podpory trzeba dobrze zaizolować itp itd.

andrzejzms
10-05-2012, 15:22
Słusznie zrobiłeś . Pamientaj o właściwym zabezpieczeniu przeciwwilgoci i o spadku na zewnatrz. Powodzenia.

danynx
14-05-2012, 11:37
A podwalinę ( profile bazowe ) nie musza być w tej samej grubości co profil okna ( proponowana 5-cio komorówka ma 7 cm grubości i jest tańsza , więc zapłacisz ok 400 zł. Natomiast obie wersje są ok.. Ja mam wieksze przekonanie do " profili bazowych "

Dzwoniłem do przedstawiciela "Witrażu" (bo tam kupuję okna). Problem polega na tym że nie mają profili bazowych z przewężeniem na izolację tylko poszerzenia tej samej szerokości co profil okna. Proponują mi bym zastosował (gratisową) listwę podparapetową sześciokomorową. Od zewnątrz i od wewnątrz wylewka a pomiędzy (pod listwą) styropian.
Poniżej moje wypociny w jpg
http://images41.fotosik.pl/1516/b1939e7c553b9f3c.jpg

blokno
14-05-2012, 13:39
Dzwoniłem do przedstawiciela "Witrażu" (bo tam kupuję okna). Problem polega na tym że nie mają profili bazowych z przewężeniem na izolację tylko poszerzenia tej samej szerokości co profil okna. Proponują mi bym zastosował (gratisową) listwę podparapetową sześciokomorową. Od zewnątrz i od wewnątrz wylewka a pomiędzy (pod listwą) styropian. [/url]

Wobec braku profila bazowego możesz zastosowac listwę podparapetową, ale musisz położyć ją na czyms bardziej trwałym niż styropian - proponuję podmurować próg na odpowiednią wysokość i dopiero na tej podmurówce połozyć próg podościeznicowy. Będzie stabilnie, trwale i wygodnie do wykonania wlaściwej izolacji p-wodnej. pzdr