PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt architekta.



Nicolais
27-04-2012, 15:27
Witam.

Moj pierwszy post na forum. I od razu pytanie :)

Potrzebuje pomyslu na dom parterowy z garazem na 2 auta. I teraz niewiem czy zglosic sie z tym do prawdziwego architekta, czy moze studenta architektury? Nie potrzebuje zadnego projektu ani rysunkow technicznych. Tylko szkicu
elewacji i rzuty. Tak odrecznie na papierze w kratke lub milimetrowym.

Ile moze sobie policzyc student a ile architekt z doswiadczeniem?
Albo inaczej. Ile mozna lub powinno sie dac studentowi?

Od pomyslu czy na godziny?

Z gory dziekuje.

Elfir
27-04-2012, 19:39
Na sam pomysł możesz mnie zatrudnić. Serio. Rysowałam już ludziom z forum propozycje rozplanowania domow.

Ale jakbyś chciał wybudować, to musisz wynająć architekta - tylko architekt ma prawo wykonywac dokumentację. Nie lepiej po prostu od razu iśc do architekta, by coś wymyślił i narysował?

fotohobby
27-04-2012, 19:57
Nie potrzebuje zadnego projektu ani rysunkow technicznych. Tylko szkicu
elewacji i rzuty. Tak odrecznie na papierze w kratke lub milimetrowym.



A kto Ci zrobi obliczenia konstrukcji i rysunki, projekt zagospodarowania terenu ?

perm
27-04-2012, 20:19
Witam.

Moj pierwszy post na forum. I od razu pytanie :)

Potrzebuje pomyslu na dom parterowy z garazem na 2 auta. I teraz niewiem czy zglosic sie z tym do prawdziwego architekta, czy moze studenta architektury? Nie potrzebuje zadnego projektu ani rysunkow technicznych. Tylko szkicu
elewacji i rzuty. Tak odrecznie na papierze w kratke lub milimetrowym.

Ile moze sobie policzyc student a ile architekt z doswiadczeniem?
Albo inaczej. Ile mozna lub powinno sie dac studentowi?

Od pomyslu czy na godziny?

Z gory dziekuje.

Ty jeszcze kompletnie nie wiesz jak to wszystko od strony papierkowej wygląda? Ideę domu mozesz sobie wymyślić sam. Możesz ją zwizualizować np w programie takim jak Sketchup czy też wielu innych pozwalających na zaprojektowanie domu. Możesz też o taką wstępną koncepcję poprosić kogoś jak juz Elfir wspomniala. Z tego architekt z uprawnieniami robi projekt ktory pozwoli ci na uzyskanie pozwolenia na budowę. Inaczej jak na razie się nie da chyba że to bedzie domek letniskowy albo buda na narzedzia.

Nicolais
27-04-2012, 20:21
Ta reszta to na potem. To jest projekt dlugometrazowy. (czasowo;-)czasowo).

To jak z tymi cenami?

Elfir
27-04-2012, 20:24
Ale jaka reszta? Skoro to projekt długometrazowy to ty się teraz zastanów ile potrzebujesz metrów, ile pomieszczeń i jakich, na ile cię stać itd.
A potem idziesz z tym do architekta by ci narysował projekt wg. wytycznych które sobie określiłeś.
Nie widzę powodu do rysowania dwa razy rzutu domu i dwa razy płacenia za to.

Sam projekt indywidualny domu u architekta kosztuje od ok. 6 tyś wzwyż.

Nicolais
27-04-2012, 20:33
Ja to wszystko rozumiem i dziekuje ze sie troszczycie bym nieplacil dwa razy. Ale czy ktos moglby mi udzielic odpowiedzi na pytanie ktore zadalem?
Moze ja nie chce budowac tylko sobie pobazgrac i dac jakiemus studentowi poszkicowac?
Dziekuje. :-)

Elfir
27-04-2012, 20:38
To daj mi pobazgrać. Pobazgrać może kazdy.

Nicolais
27-04-2012, 20:40
A o czym mysle?
Ok 140-180m 2 +podwojny garaz 40-50m2 z wejsciem do domu.
Sypialnia szer 5x4m z wlasna lazienka i garderoba. Pomieszczenie ok 20m2 na maszyny treningowe. Typu Atlas itp.
Kuchnia otwarta z pokojem dziennym. Pokuj goscinno komputerowy. Lazienka goscinna. Wejscie z garazu do pralni ok 15m2. Na koncu garazu pomieszczenie gospodarcze. Mala antresola ok 20m2 z widokien na pokuj dzienny/kuchnie.
Wszystko w nowoczesnym stylu.

Takie marzenia. Ale nie potrafie sam narysowac :-)

Elfir
27-04-2012, 20:44
tylko cztery pokoje? Salon, sypialnia, siłownia i pokój komputerowy?

Sypialnia 20 m2
siłownia 20 m2
pralnia 15 m2
Salon min 50 m2
Kuchnia 15 m2
pokój komputerowy 15 m2
łazienka gościnna 4 m2
łazienka z garderobą 15 m2

daje 154 m2

Do tego komunikacja i antresola.

Jaki dach? Jaka powierzchnia zabudowy? Jaka minimalna szerokość?
Jakie ustawienie względem stron świata?

Nicolais
27-04-2012, 20:45
Aha. Ten pokoj dzienny z kuchnia to ok 50-60m2. Otwarty do gory tej antresoli i wysokosc ile sie da? 5-6 m?
Generalnie wysokosc do sufitu 2.6m.

Elfir
27-04-2012, 20:53
dlaczego do pralni chcesz wchodzić przez garaż?

Czym chcesz ogrzewać?

Nicolais
27-04-2012, 21:10
dlaczego do pralni chcesz wchodzić przez garaż?

Czym chcesz ogrzewać?

Ogrzewanie albo wcale, albo typ NIBE 750. Pompa.
Kupujac zakupy mozna je zostawiac w pralni. W zapasowej lodowce i zamrazalce. W kuchni wystarczy wtedy mala SBS lodowka.

Widze ze jestes admin forum :) To co widzisz pozostaw dla wlasnej wiadomosci prosze ;)

Elfir
27-04-2012, 21:27
Ale nie lepiej po prostu zrobić spiżarkę przy kuchni zamiast pralni?

W tej chwili piszemy publicznie, ale możesz mi wysłać na priv jakieś informacje.

Nicolais
28-04-2012, 08:05
Jak sie wysyla te prywatne wiadomosci?
Spizarnia z pralnia musi byc w jednym pomieszczeniu.I to najchetniej od garazu i jezeli bylaby mozliwosc z wejsciem na glowne wejscie i kuchnie.

Szerokosc domu dowolna, ale ponizej 30 metrow. Dlugosc rowniez. Wjazd do garazu i wejscie od strony poludniowej. Czyli jakis tam podest drewniany, czesciowo zasloniety dachem (ale tylko troszke moze na dlugosci 3 m tak aby deszcz nie padal na glowe) od strony polnocnej domu. Zadnych okien od stron wschod zachod. No moze takie na hysokosci 1,8m. Aby nikt nie mogl podgladac mojego tylka.

A takie domy mi sie podobaja.

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/ex-6/?Part=1&Type=1
Ale z takimi dachami
http://www.borohus.se/villor/1-planshus/karisma-22
http://www.thehouseplansite.com/2008/08/courtyard-plan-d61-3756/

Moje faworyty

http://www.thehouseplansite.com/2008/08/contemporary-house-plan-d61-2056/
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bob-ii-g1/?Kind=1&Part=2&SearchForm=1&Type=1

Nicolais
28-04-2012, 08:20
Aha. Dom bialutki z Ytongu z duza partia okien (odsuwanych) od strony polnocnej. Szara dachowka i szare rynny.

fotohobby
28-04-2012, 08:54
Sam projekt indywidualny domu u architekta kosztuje od ok. 6 tyś wzwyż.

Trochę nieprecyzyjna informacja. W końcu cena zależy od powierzchni.
Architekci z którymi rozmawiałem operowali raczej stawką za m2, i wynosiła ona od 30 do 70 zł netto.
W zależności od powierzchni i renomy biura.

fotohobby
28-04-2012, 09:02
Bialutko może być również z silki, ceramiki, czy keramzytobotunu :)
Dlaczego te przeszklenia od strony północnej ??

I rozumiem że kiedy Elfir zapytała o ogrzewanie to odpowiedź "wcale" tyczyła garażu ?

Nicolais
28-04-2012, 09:22
Bialutko może być również z silki, ceramiki, czy keramzytobotunu :)
Dlaczego te przeszklenia od strony północnej ??

I rozumiem że kiedy Elfir zapytała o ogrzewanie to odpowiedź "wcale" tyczyła garażu ?

Slyszales o domach pasywnych?

fotohobby
28-04-2012, 09:25
Tak i nawet sie w temacie orientuję.
Ale Ty chyba nie bardzo, skoro planujesz "duza partia okien (odsuwanych) od strony polnocnej"

"W budynkach energooszczędnych okna traktuje się właśnie jako potencjalne źródła ciepła, a nie tylko miejsca jego ucieczki, dlatego wystawia się je na jak największe zyski z promieniowania słonecznego, które w naszych szerokościach geograficznych zdarzają się na południowej fasadzie domu. Na fasadzie północnej powinno się minimalizować ich ilość. Ilość promieniowania słonecznego padająca na powierzchnie skierowane na wschód i zachód, jest ponad dwukrotnie mniejsza od ilości energii padającej na powierzchnie południowe, dlatego mają one mniejsze znaczenie dla bilansu energetycznego budynku"

To raz, a dwa: budynek pasywny z garażem w bryle?? :)

Nicolais
28-04-2012, 10:01
To raz, a dwa: budynek pasywny z garażem w bryle??

W czym to przeszkadza? Izolujac odpowiednio garaz od pow mieszkalnej nie widze problemu.
Zobaczymy. :)

fotohobby
28-04-2012, 10:10
W czym to przeszkadza? Izolujac odpowiednio garaz od pow mieszkalnej nie widze problemu.
Zobaczymy. :)

To musisz się tym podzielić w wątku o domach pasywnych, bo tam widzą :)
Już nie wspominając o oknach z północy.
Jednak rezerwuj środki na pompę :)

Nicolais
28-04-2012, 10:34
To musisz się tym podzielić w wątku o domach pasywnych, bo tam widzą :)
Już nie wspominając o oknach z północy.
Jednak rezerwuj środki na pompę :)

;)

Ja na razie chce tylko pomoc z wygladem :)

Ale milo ze inni przejmuja sie moimi jeszcze nie istniejacymi problemami :)

Elfir
28-04-2012, 13:44
główne okna chcesz mieć tylko od północy?

Nicolais
28-04-2012, 14:37
główne okna chcesz mieć tylko od północy?

Tak. Teren o ktorym mysle nie pozwala na inna architekture :(

beton44
28-04-2012, 14:50
dziwne

przy takich założeniach (250 metrów, duże odsuwane przeszklenia, pompa ciepła, grafitowa dachówka
pomieszczenie treningowe 20 metrów, pomieszczenie z lodówkami na zapasy itp

to autor wątku chyba nie musi się pytać "ile kosztuje narysowanie", tylko żąda i płaci, bo ma z czego :wiggle:

Nicolais
28-04-2012, 17:04
A jezeli autor tylko marzy i ma nadzieje ze wygra w lotka, to musi sie trzymac krotko. Bo jak nic nie wygra to straci wszystko co zainwestowal w marzenia.

fotohobby
28-04-2012, 21:58
Aaaa, to trzeba było tak od razu :)

Jak nie wygrasz - nie ma tematu.
Jak wygrasz - koszty nie grają roli....

Nie licz więc na jak jaąkś sensowną odpowiedź na postawione w pierwszym poście pytanie...

pawelkokosz
29-04-2012, 05:37
Elfir...6 tys. PLN w górę ? Coś strasznego ale z tego co wiem to cena ta dotyczy dużych miast, bo ja dałem około 5 tys. PLN za wszystko czyli indywidualny projekt plus wszystkie dokumenty branżowe. Dostałem na koniec wszystkie papiery, które potrzebne były do pozwolenia na budowę. Ale raz jeszcze powtarzam, że mieszkam w niedużym mieście :)

Nicolais
29-04-2012, 06:56
Dac 5-6 tys za kompl projekt to ok. Ale za pomysl, n.p. na kartce szkic?

pawelkokosz
29-04-2012, 07:23
Pytasz o rzecz dość dziwną bo raczej nikt na tym forum nie pytał o cenę pomysłu...

fotohobby
29-04-2012, 08:22
Ja Cię nie rozumiem :) Za szkicem to sie idzie do architekta, siada się z nim, sprawdza MPZP,przegaduje sprawę, ostatecznie zatwierdza koncepcje, architekt bierze się robotę.
Ty chcesz poprzestać na koncepcji.
Nikt Ci nie powie, ile zapłacić, bo tu nikt tak nie robi.

Z Twoich wypowiedzi wynika, że chcesz aby ktoś wyrysował Ci koncepcję donu za 600tyś zł, którą później schowasz do szuflady, czekając na wygraną w Totka :)
Jeśli już musisz, to skontaktuj sie ze studentem ostatniego roku, on poda cenę, Ty ją zaakceptujesz, albo nie.
Jak dla mnie - takie postępowanie to niepotrzebne "robienie wiatru"
Jak już będziesz miał środki i konkretną sumę do przeznaczenia na budowę, to pójdziesz do architekta i zrobicie to od A do Z.

robert skitek
02-05-2012, 20:11
wszystko na opak...

amciek80
21-06-2012, 23:20
Dac 5-6 tys za kompl projekt to ok. Ale za pomysl, n.p. na kartce szkic?
za pomysl zaplacisz najwiecej bo to najwiecej kosztuje. narysowac i policzyc to betka.
kurylowicz za szkice bral w milionach.

firewall
22-06-2012, 06:30
A tak na poważnie znacie niedrogiego architekta do zrobienia projektu wraz z zagospodarowaniem terenu(600m2) prostej stodółki(pow.zab.90m2) na płycie,bez kominów, z przylepionym garażem.Pomysł z rozrysowaniem pomieszczeń (co do cm) oraz technologią już jest.
Do pana Roberta nawet nie uderzam bo patrząc jakie piękne rzeczy rysuje to mnie na niego nie stać ( chyba że odrobiłbym w naturze, na budowie:D)

Raźny
23-06-2012, 22:47
Fire ja za projekt 132m2 użytkowej plus oddzielny budynek 55m2 zapłaciłem za komplet 7000 tys. zł. netto. Projekt indywidualny. Ale wiem, że przepłaciłem bo nie było warto. I mogłem to samo zrobić za wspomniane kwoty u architekta mniej znanego.

Mój Kierownik z uprawnieniami konstrukcyjnymi powiedział, że on takie domy robi za 3500 - 4500zł na gotowo. Ja jestem z Mazowsza miasto do 100 tys mieszkańców. I dlatego proponuję szukać poza centrami dużych miast, z dala od szklanych biur znanych architektów. Jak wiesz co chcesz to szukaj kogoś na obrzeżach. I go pilnować, żeby zrealizował Twoją wizję. Ale jednocześnie daj mu szansę na jego wizje... może Cie zaskoczy czymś ciekawym???

Swoją drogą. kable?
Pompa ciepła?
Gaz ziemny - komin przez ścianę do 21kW?

Co wybrałeś?

firewall
24-06-2012, 06:01
Raźny:
Wizje architekta mnie nie interesują. Jest konkretne, minimalistyczne podejście. Program parteru i poddasza nie jest do zmiany. Materiały również. Projekt zrobiłem sobie rozumem, a nie sercem( jedynie kąt połaci podniosłem o 1 stopień dla urody a nie potrzeby).Pomieszczenie gospodarcze,wejście i kuchnia od północy.
Śmiać mi się chce że projektowałem go prawie metodą minimalnych obrysów - a kiedyś tak nienawidziłem tej metody. Niestety nie mam wykształcenia stricte budowlanego i to co narysowałem jest tylko moją wizją, a nie projektem architektonicznym).
Po długich rozmyślaniach stawiam na prostotę rozwiązań - płyta fundamentowa,silka+25cm styro,dach dwuspadowy 30cm wełny skalnej(kominki wentylacyjne kanalizy i wyrzutnia z reku też na kominkach systemowych),strop monolityczny, okna i drzwi drewniane. Kabelki na podłodze.CWU 2bojlery- kuchnia 10l podszafkowy, łazienki - 80l. Pieśń przyszłości - może jakaś wariacja z solarem w tle.

Raźny
24-06-2012, 12:00
To brzmi jak przytulny domek :D

"...kominki wentylacyjne kanalizy i wyrzutnia z reku też na kominkach systemowych..." - a rozważałeś zawory napowietrzające do kanalizacji? Jeśli tak to może podzielisz się wiedzą dlaczego zrezygnowałeś?

Wyrzutnia z reku na kominku systemowym przez dach?

A robisz GWC?

firewall
24-06-2012, 13:29
Zawory napowietrzające to półśrodek- lepiej zrobić raz a porządnie( poza tym chyba przepisy to wymuszają). Wyrzutnia nie na jednym kominku a na dwóch - trzech spiętych razem w wolnej przestrzeni poddasza ( jakoś mam alergię do obróbek dachowych).
Co GWC to jeszcze nie potrafię się określić. Idea super ale koszty nie do przyjęcia. Tzn. myślę o glikolowym bo rurowy to już całkiem odpada.

Raźny
24-06-2012, 15:11
Do mnie najbardziej przemawia żwirowy i powietrze z niego tłoczą wentyle z rekuperatora, tak chyba ma j-j. Co wyjdzie zobaczę następnej wiosny.

Też chce uniknąć wszelkich kominów i obróbek z nimi związanych. Stąd u mnie komin idzie przez ścianę.

Ja się zastanawiam czy kominka od kanalizy nie puścić przez ścianę zewnętrzną. Na stryszku jakoś tego nie widzę.

firewall
24-06-2012, 15:24
Oj, chyba niedokładnie wyraziłem się we wcześniejszym poście. Kominek systemowy o który mi chodziło to coś takiego:

http://www.wiolutka.mojabudowa.pl/pliki/wiolutka/image/Dach/3kominki.jpg

firewall
24-06-2012, 15:29
Raźny, chyba powinniśmy zmienić wątek na dalsze rozważania, bo odbiegliśmy od głównego tematu.

Raźny
24-06-2012, 16:07
Podoba mnie się to co widzę!!! Już wiem, że to będą jedyne kominy na moim dachu :D. Że tez jakoś nie skojarzyłem tych kominków... Masz rację... powinieneś założyć swój własny wątek, dziennik budowy? Powiem szczerze, że regularnie zaglądam na Twój profil aby poczytać Twoje wypowiedzi :D Mądrego to i ładnie poczytać :D :D :D

W temacie dodam, że chyba lepiej jak autor wątku uderzy do kogoś z ASP. Skoro chce obecnie tylko wizję oglądać. W końcu marzenia trzeba zacząć od skrystalizowania swoich wizji, choćby na papierze lub w 3D :D... Aby wiedzieć do czego dążyć.