PDA

Zobacz pełną wersję : Skarpy



Gierga
22-05-2004, 21:47
Podsuńcie mi pomysł na ładne urządzenie stromych skarp. Na początku myślałam, aby na to położyć takie betonowe płyty z dziurami, ale porzuciłam ten pomysł, bo myśle, że wyglądałoby jak w jakiejś twierdzy. Poradzcie mi co zorbić aby skarpa była efektywna i się nie obsuwała...wystaczą same kamienie??. Jaka roślinność byłaby najlepsza.

Byłabym wdzięczna za jakieś zdjęcia, aby ściągnąć pomysła ;)

HenoK
22-05-2004, 21:50
Podsuńcie mi pomysł na ładne urządzenie stromych skarp. Na początku myślałam, aby na to położyć takie betonowe płyty z dziurami, ale porzuciłam ten pomysł, bo myśle, że wyglądałoby jak w jakiejś twierdzy. Poradzcie mi co zorbić aby skarpa była efektywna i się nie obsuwała...wystaczą same kamienie??. Jaka roślinność byłaby najlepsza.

Byłabym wdzięczna za jakieś zdjęcia, aby ściągnąć pomysła ;)
A jakiej wysokości jest ta skarpa ?

Gierga
23-05-2004, 11:07
HenoK, gdzieś z 2 metry będzie. Na razie tam jest sam piach i glina, będzie trzeba nawieść ziemi i jakoś to uformować :) [/i]

jatoja
23-05-2004, 11:38
HenoK, gdzieś z 2 metry będzie. Na razie tam jest sam piach i glina, będzie trzeba nawieść ziemi i jakoś to uformować :) [/i]


Wysokość jak wysokość ...ale ważne jest nachylenie - jeżeli spadek jest większy niz 1:1 to trzeba pomysleć o jakimś sposobie zabezpieczenia skarpy - same rośliny nie zabezpieczą jej przed erozją ( jest cała grupa roślin tzw. glebochronnych) koniczne może być budowanie niskich murków oporowych i formowanie tarasów łagodzących spadki.

thalex
23-05-2004, 11:58
Ja mam "dom na górce2" więc też jest skarpa.
Z wykopu było sporo gliny i głównie z niej jest zrobiona "górka" oczywiście na wierzchu jest cienka warstwa czarnej ziemi. Już drugi rok i nie ma obsunięć.

bruner
23-05-2004, 12:30
fajnie wyglada sciana z piaskowca :D

Gierga
23-05-2004, 15:40
jatoja - własnie myślałam, o takich murkach. Ostatnio przekeżdżałam u siebie przez dzielnice domków na górce i na jednej działce skarpamiała takie murki z drewna. Fajnie to wyglądało, może też tak zrobię ;)