PDA

Zobacz pełną wersję : Powierzchnia zabudowy a dobór projektu ?



sherif
28-04-2012, 14:23
Witam !

Jestem na etapie zakupu działki, po przeszło 2 latach szukaniu udało mi się znaleźć ciekawą działkę, ma to co chciałem: media, droga asfaltowa, blisko szkoła przedszkola, dobra komunikacja :). Jednak problem się zaczął jak wczytałęm się w MPZP a właściwie w mapkę planu.
Działka ma kształt trapezu prostokątnego, gdzie od południa i od wschodu są drogi gminne. Kąt ostry jest właśnie na skrzyżowaniu dróg, ale w sumie nie w tym problem. Rozrysowałem sobie działkę, nakładając linie nieprzekraczalnej zabudowy, oraz odejmując 4m od sąsiadów i wyszło mi 11,6 x 13m ( de facto to też trapez 11,6 od pn a 20 od południa, wys=13m) :( - co przy działce przeszło 800m daje strasznie mało.

W plan był dom ok 170m2 + garaż na 2 auta, ale przy tej powierzchni jakoś tego nie widzę.

Pytanie co się da postawić na takiej działce ? Wiem, że mogę zbudować 3m od granicy, nie stosując okien, to akurat jest od Pn, więc ma to sens, ale wtedy będę miał ok 11m x 14m.(działka zwęża się w kier pn)

Czy jedyne rozwiązanie to budowa domu z garażem w poziomie -1 ?
Przejrzałem już dziesiątki projektów i wszystkie domu co mi się podobają mają znacznie większą pow zabudowy.

Dodatkowo mogę też mieć problem z uzyskaniem wjazdu od wsch ulicy, więc musiałbym miec wjazd od południa :(

Bardzo prosiłbym o porady, bo już sam nie wiem co z tym robić. W sumie podpisałem umowę przedstępną na zakup, tylę, że nawet sprzedający mówił, że jeżeli zrezygnuje to ma innego chętnego ..

beton44
28-04-2012, 15:00
no jak to co można zbudować??

przecież już napisałeś że dom o rzucie 11,6x13 metra

to nie jest znowuż taki mały dom chyba ?

podwójny garaż w bryle to naprawdę nie jest niezbędny do mieszkania członkom rodziny
no chyba że wliczają się w nią ulubione samochodziki... wersja podpiwniczenie
z garażami o ile poziom wód gruntowych na to pozwala w sposób łatwy jest
jak najbardziej poprawna...

Elfir
28-04-2012, 20:10
poza tym mozna spróbować postawić dom idealnie dopasowany do kątów działki, z indywidualnego projektu.

fotohobby
28-04-2012, 22:26
Projekt Eryk z garażem z archipelag.pl ??

Albo jakikolwiek projekt z poddaszem użytkowym, skoro ma ryć więcej metrów kwadratowych

piotr.pluzanski
21-05-2012, 13:26
Ja bym się zastanowił czy działka nie jest za mała w stosunku do projektów które ci się podobają. 4m od granicy to minimum.Sensowny ogródek się tam jednak nie zmieści - taki trochę pas ziemi bez użytku. Minimalne ogrody jakie widziałem miały głębokość ok 8m i to raczej nie przy ulicy tylko za domem. Ogród od północy raczej się nie sprawdza. Może jednak działka nie jest idealna? Albo inaczej, jest może jest niezła, ale na mniejszy dom.

Elfir
21-05-2012, 14:16
piotr - wybacz, ale ogród od północy się sprawdza, zwłaszcza w bardzo gorące lata :D
Najlepiej mieć dwa tarasy - północny/wschodni i zachodni.

piotr.pluzanski
21-05-2012, 17:12
Elfir - w sumie masz rację, to kwestia gustu, wschodni taras na poranną kawę mi też by się przydał :)

ludwik_13
23-05-2012, 21:33
Wschodni taras jest idealny zarówno na poranną kawę jak i na letni obiad. Oczywiście zadaszony - rano płasko słoneczko zagląda a w południe i wieczorkiem miły chłodek, bo i elewacja się tak nie nagrzewa. Dla miłośników kąpieli słonecznych na leżaku polecam taras od południa.
Ale do meritum - jak już ktoś pisał zabudowanie działki na maxa ( z pozostawieniem tylko wymaganych odległości od granic) to kiepski pomysł. W końcu dok buduje się nie tylko po to, by mieć większy metraż, ale i po to, by mieć choć maleńki ogródek. Projekt i działka muszą być do siebie dopasowane. Jezeli pasuje lokalizacja (a to ona będzie w przyszłości decydować o wartości nieruchomości), to trzeba poszukać projektu dopasowanego do działki lub rozmawiać z architektem. Teraz w budownictwie lekki zastój, może będzie taniej.