PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie dachówek - wkręty czy spinki



marcin2372
29-04-2012, 19:50
Jestem na etapie wyboru dachówki cementowej i mam pytanie czy można mocować dachówki wkrętami , czy lepiej stosować spinki. Na składzie pokryć dachowych sprzedawca ostrzegał mnie przed fachowcami starej daty ,którzy przykręcają dachówki na wkręty. Podobno dachówki pękają bo łaty pracują?! Tym czasem znalazłem kilka instrukcji producentów dachówek gdzie zalecają przykręcać dachówki- nikt nie wspomina o spinkach. Może ktoś się wypowie.
Tak na marginesie kolega pracował u miejscowego dekarza znanego w okolicy i mówi ,że ani wkrętów , ani spinek nigdy nie stosowali - i bądź tu mądry.:wiggle:

andrzej belka
30-04-2012, 08:35
do dachowki betonowej jedynie spinki ale boczne ,nie górne, wiertac i wkrecac nie radze.

DACxxxAZ
30-04-2012, 19:54
ja robie tak że na 1000 dachówek betonowych zakładam 500 spinek. Wszystkie dachówki w obrysie dachu,dodatkowo mocuje wkręt plus spinka. Kosze,okna itp. plemnik plus klej. Na połaciach gdzie przewiduje bezpośrednie natarcie silnego wiatru zapinam wszystkie dachówki .

Andrzej Wilhelmi
30-04-2012, 20:21
Nie ma żadnego znaczenia czym byle było rozsądnie. Wkręty dokręcamy a następnie luzujemy (dachówka musi swobodnie leżeć). Gwarancję daje dekarz i to on decyduje. Ilość mocowań zależy od strefy wiatrowej, usytuowania budynku, kąta nachylenia połaci i doświadczenia dekarza. Najgroźniejsze są siły ssące. Należy montować wszystkie dachówki okapowe, skrajne, wentylacyjne, kalenicowe, kominki wentylacyjne, dachówki w narożach i koszach oraz przy oknach połaciowych i kominach. Na dachach mansardowych mocujemy każdą podobnie na "wolim oczku". Na połaci mocuję co trzecią, co piątą w/g uznania. Mocowanie każdej to przesada (za wyjątkiem mansardy) no i z wymianą uszkodzonej mogą być poważne kłopoty. Pozdrawiam.

andrzej belka
01-05-2012, 09:50
ja jednak jestem zdania ze do dachówki lepsza spinka , wkret w wywierconym otworze w dachowce betonowej nie ejst w zaden sposob zabezpieczony, co innego jesli chodzi o ceramike, tam jest specjalnie przygotowane miejsce przez producenta.

Andrzej Wilhelmi
01-05-2012, 13:50
Zauważ, że dachówki skrajne mają takie otwory. Natomiast w pozostałych spinka bo kto by tyle wiercił? Mocowałem dachówki jak nie było spinek stąd moja uwaga o wkrętach. Karpiówkę przykręcam. Pozdrawiam.

andrzej belka
01-05-2012, 14:58
oczywiscie andrzeju zgadzam sie, wszystkie boczne, gasiory itd nalezy przykrecac . za starych dziejow krecilo sie wszystko ale dzisiaj mamy spinki co pozwala zaoszczedzic czas.

cysiokysio
03-07-2013, 11:14
wkręty muszą być ocynk, czy takie zwykłe (czarne) wystarczą?

Andrzej Wilhelmi
03-07-2013, 18:28
Zdecydowanie ocynk choćby dlatego, że mają grubszy rdzeń no i dłuższą żywotność.
Skrajne dachówki podkładkowe od biedy można mocować spinką ale nakładkowe już tylko wkrętem. Pozdrawiam.

lostdesper
18-03-2019, 22:34
Witam, odświeżam temat.

Zamówiłem Braas Teviva, ale w sklepie powiedziano mi, że te spinki to są o kant d... za przeproszeniem i że do betonowej to się nie używa... To w takim razie trzeba wszystkie przykręcać, czy tam mi głupot naopowiadali?

Andrzej Wilhelmi
19-03-2019, 01:16
Braas ma kompletny system i warto go stosować. O tym jak i czym mocować dachówki na Twoim dachu powinien decydować dekarz bo to on a nie handlowiec udzieli Ci gwarancji. Pozdrawiam.

kryzys
19-03-2019, 07:19
Mój fachowiec jak robił mi dach to dachówki betonowe przykręcał śrubkami co trzecią dachówkę 3 lata temu a tuż obok dwa lata temu przeszła trąba i zerwała ponad 20 dachów ,masakra ale mój obstał bez uszczerbku .