PDA

Zobacz pełną wersję : Wylekwa pod deski podlogowe



Mariusz Cegla
30-04-2012, 17:44
Witam, zastanawia mnie kwestia dokladnosci wykonania posadzki z miksokreta. Czy jest ona na tyle dokladna i wytrzymala zeby kleic do niej deski podlogowe? Chce uniknac stosowania wylewek samopoziomujacych. Te stosowane pod klejenie desek musza byc dosc grube, ok 2 cm, a to jest drogie. Drugi pomysl to kupic zaprawe posadzkowa lub zamowic beton z gruszki i wylac samemu. Lafarge oferuje mocno plynacy beton (w tym momncie nie wiem czy jest on samopoziomujacy czy tylko mocno plynacy).

Czy mozna takimi sposobami zrobic wylewke pod klejenie desek bez dodatkowej wylewki samopoziomujacej?

Parkiet
30-04-2012, 19:11
Witam, zastanawia mnie kwestia dokladnosci wykonania posadzki z miksokreta. Czy jest ona na tyle dokladna i wytrzymala zeby kleic do niej deski podlogowe? Chce uniknac stosowania wylewek samopoziomujacych. Te stosowane pod klejenie desek musza byc dosc grube, ok 2 cm, a to jest drogie. Drugi pomysl to kupic zaprawe posadzkowa lub zamowic beton z gruszki i wylac samemu. Lafarge oferuje mocno plynacy beton (w tym momncie nie wiem czy jest on samopoziomujacy czy tylko mocno plynacy).

Czy mozna takimi sposobami zrobic wylewke pod klejenie desek bez dodatkowej wylewki samopoziomujacej?
Miksokret to taka maszyna, która wymiesza i poda na miejsce, to co się do niej wsypie. To co się wsypie i jak się to ułoży, zagęści i zapielęgnuje daje odpowiedni efekt. Z doświadczenia wiem, że dobrze wykonana wylewka z miksokreta w zupełności wystarcza do zamontowania każdej okładziny z litego drewna. Beton z gruszki to do konstrukcji itp ale nie na wylewkę pod deski, natomiast masy wyrównawcze poza tym, że są bardzo drogie to wymagają staranności w wykonaniu.
Na www.parkietkomplex.eu w poradach znajdziesz przepis na dobrą wylewkę pod każde deski. Pozdrawiam

teka
30-04-2012, 20:28
Miksokret to taka maszyna, która wymiesza i poda na miejsce, to co się do niej wsypie. To co się wsypie i jak się to ułoży, zagęści i zapielęgnuje daje odpowiedni efekt. Z doświadczenia wiem, że dobrze wykonana wylewka z miksokreta w zupełności wystarcza do zamontowania każdej okładziny z litego drewna. Beton z gruszki to do konstrukcji itp ale nie na wylewkę pod deski, natomiast masy wyrównawcze poza tym, że są bardzo drogie to wymagają staranności w wykonaniu.
Na www.parkietkomplex.eu w poradach znajdziesz przepis na dobrą wylewkę pod każde deski. Pozdrawiam

dokladnie sie zgadzam-odpowiedni przepis
90% posadzkarzy to tacy dla ktorych piasek na tynki 0,5mm moze byc pod deski:bash: bo nie slyszeli o kamieniu łamanym 2-8mm

www.posadzkiplock-teka.pl

piter30
30-04-2012, 20:38
a nie taniej i o wiele szybciej wyjdzie legar ???

jarekkur
30-04-2012, 22:07
a nie taniej i o wiele szybciej wyjdzie legar ???

taniej nie! Ale szybciej! Nie ma czekania pół roku aż podkład podłogowy wyschnie. Poza tym podkłady lane z gruszki nadają się wyśmienicie pod posadzki podłogowe drewniane.

Mariusz Cegla
01-05-2012, 00:41
Podloga na legarach to jest dobry pomysl. Tym bardziej ze nie przepadam za styropianem. Podloga to chyba nawet w pol roku nie wyschnie po wylaniu. W projekcie mam 20 cm styropianu i 6 cm wylewke. Jak to teraz zrobic? Dac legary na podporach? Gdzies widzialem takie zdjecie w internecie.

piter30
01-05-2012, 06:32
no czyli masz 26 cm nie wiem jaka deske bedziesz klad ale zastanów sie czy bedziesz ja klad bezposrednio na legary czy na osb pod legary zalatw sobie zwykla plyte chodnikowa dobrze sie na niej kladzie i poziomuje klej miedzy nie i jedziemy

Parkiet
01-05-2012, 07:48
Podloga na legarach to jest dobry pomysl. Tym bardziej ze nie przepadam za styropianem. Podloga to chyba nawet w pol roku nie wyschnie po wylaniu. W projekcie mam 20 cm styropianu i 6 cm wylewke. Jak to teraz zrobic? Dac legary na podporach? Gdzies widzialem takie zdjecie w internecie.
Podłoga na legarach, jak każda inna ma swoje dobre i złe strony.
Zalety:
- niezależność od wilgotności i jakości wylewki, liczy się ogólny stan wysuszenia budynku.
- szybki czas montażu
- niskie koszty wykonania podłogi
- wystarczy fachowość z zakresu stolarstwa.
Wady:
- sprężysta konstrukcja podłogi przekłada się na jej skrzypienie po czasie lub przy zmienionych warunkach klimatycznych
- możliwość większych odkształceń płaszczyzny ze względu ja jednostronne mocowanie do podkładu.
- możliwość większego szczelinowania podłogi ze względu jak wyżej (w przypadku podłóg klejonych do podkładu spoina klejowa równomiernie ogranicza "pracę"
drewna, przez co odkształcenia są mniejsze lub zachodzą póżniej w zależności od elastyczności spoiny).
- sprężysta konstrukcja podłogi może być przyczyną wydnuchywania drobinek wełny mineralnej, (zastosowanej jako ocieplenie lub wygłuszenie), którą wdychamy a której nasz organizm nie przetrawi.
- znacznie gorsza akustyka w porównaniu do podłóg przyklejanych do podkładu
- konstrukcja na legarach nie zawsze pozwala zmieściścić się w poziomach innych podłóg, stąd decyzja o ich wyborze powinna być podjęta na początku wykończenia lub remontu.
Podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę powyższe zależności, by póżniej nie dziwić się takim lub innym sytuacjom. Drewno od lat jest takie jakim jest teraz i nie są przewidywane zmiany w jego zachowaniach. Pozdrawiam.

piter30
01-05-2012, 13:54
napewno zdrowiej jest na legarach zapomnial jesli bedzie plyta osb to moze byc deska i klejowa i jeszcze montowana od boku i nie ma mozliwosci wydostawania sie odrobinek welny bo niby jak jak jest plyta a po bokach wykonczenie czy to listwy czy cokoly pozdrawiam

Mariusz Cegla
01-05-2012, 16:28
Zyby welna nie byla wydmuchiwana do pomieszczenia chcailem dac membrane paroprzepuszczalna nad welna, taka sama jak na dachy sie daje. Welna mineralna chyba nie jest szkodliwa. Kiedys uzywano waty szklanej a to byla pomylka.

Mariusz Cegla
01-05-2012, 17:21
Wolal bym nie dawc plyty OSB, bo jest dosc droga. Ale najbadziej boje sie stukania i dudnienia podlogi.

piter30
01-05-2012, 21:12
mysle ze jak nie beda sie uginac legary a na gore legarów mozna dac np wykladziny kawalek albo cos takiego pod deski to nie bedzie chyba stukac

Parkiet
01-05-2012, 21:17
taniej nie! Ale szybciej! Nie ma czekania pół roku aż podkład podłogowy wyschnie. Poza tym podkłady lane z gruszki nadają się wyśmienicie pod posadzki podłogowe drewniane.
Nieważne w czym się wymiesza, ważne co i jak będzie wymieszane. Miksokret daje mieszankę półsuchą bardziej przydatną do wykonania wylewek pod zatarcie. Beton z gruszki przy tej samej recepturze nie dałby się przepompować. Beton z gruszki o konsystencji przynajmniej plastycznej ( dodatek superplastyfikatora) ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, jednak po zatarciu wylewki powstaje słabsza warstwa powierzchniowa wymagająca usunięcia. Po jej usunięciu zostaje mocny beton nadający się pod większość okładzin z litego drewna. Ze względu na porowatość szlifowanej wylewki, trzeba się liczyć z większym zużyciem kleju. Pozdrawiam..

Parkiet
01-05-2012, 21:34
napewno zdrowiej jest na legarach zapomnial jesli bedzie plyta osb to moze byc deska i klejowa i jeszcze montowana od boku i nie ma mozliwosci wydostawania sie odrobinek welny bo niby jak jak jest plyta a po bokach wykonczenie czy to listwy czy cokoly pozdrawiam
W temacie klejenia desek do płyty OSB to masz rację co do jakości zamocowania, przy czym wzrastają koszty. Natomiast zastanów się nad przenikaniem drobinek wełny mineralnej. Nie ma możliwości szczelnego zamkniecia wnętrza podłogi, a zgodnie z prawami fizyki i mniejszy otwór tym większe ciśnienie a tym samym możliwość "wydmuchnięcia drobinek wełny - w obrzeżach podłogi. Pozdrawiam.

jarekkur
01-05-2012, 22:55
Nieważne w czym się wymiesza, ważne co i jak będzie wymieszane. Miksokret daje mieszankę półsuchą bardziej przydatną do wykonania wylewek pod zatarcie. Beton z gruszki przy tej samej recepturze nie dałby się przepompować. Beton z gruszki o konsystencji przynajmniej plastycznej ( dodatek superplastyfikatora) ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, jednak po zatarciu wylewki powstaje słabsza warstwa powierzchniowa wymagająca usunięcia. Po jej usunięciu zostaje mocny beton nadający się pod większość okładzin z litego drewna. Ze względu na porowatość szlifowanej wylewki, trzeba się liczyć z większym zużyciem kleju. Pozdrawiam..

Betony z gruszki są płynne. Jest to inna receptura np. woda 157kg, cement 313kg, piasek 480kg i kruszywo 1487kg. Jet to mieszanka ręcznie sztychowana. Taki ecoś zamawia się w fabryce betonu z certyfikatem wytrzymałości.

Mariusz Cegla
03-05-2012, 07:13
Nieważne w czym się wymiesza, ważne co i jak będzie wymieszane. Miksokret daje mieszankę półsuchą bardziej przydatną do wykonania wylewek pod zatarcie. Beton z gruszki przy tej samej recepturze nie dałby się przepompować. Beton z gruszki o konsystencji przynajmniej plastycznej ( dodatek superplastyfikatora) ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, jednak po zatarciu wylewki powstaje słabsza warstwa powierzchniowa wymagająca usunięcia. Po jej usunięciu zostaje mocny beton nadający się pod większość okładzin z litego drewna. Ze względu na porowatość szlifowanej wylewki, trzeba się liczyć z większym zużyciem kleju. Pozdrawiam..

O to mi najbardziej chodzilo bo nie widzialem zalet stosowania miksokreta.

Pozdrawiam