PDA

Zobacz pełną wersję : Przeponowy gruntowy wymiennik ciep?a



olekstar
23-05-2004, 18:10
Witam zastanawiam się nad wykonaniem Gruntowego Wymiennika Ciepła zaskoczył mnie jednak nieco ten artykuł ( uwaga: po angielsku :) ) :
http://www.ncsc.ncsu.edu/information_resources/factsheets/13coolng.pdf
Chodzi mi konkretnie o przedostatnią stronę zaczyna się:
WHAT ABOUT...? EARTH TUBES ...
Czy ktoś też ma takie problemy? Czy podobne obawy co do wilgotnego powietrza można mieć też w Polsce?
Pozdrawiam
[/b]

awt
25-05-2004, 15:47
Wilgotne powietrze mnie nie martwi (w zimie jest wręcz przeciwnie jest za suche, w lato też jest suche, a na wiosnę i jesień i tak się z korzysta z czerpni na ścianie) martwi mnie ten radon - czy może on wniknąć jakoś do instalacji?

Stefano
26-05-2004, 22:46
Z tych powodów mój GWC będzie rurowy

olekstar
31-05-2004, 15:35
Fajno, tylko jak poradzić sobie ze skroplonąparą wodną z powietrza? Jak rozsączyć ją w grunt?

kroyena
22-06-2004, 17:03
Ja planuję pod podłogą w salonie rurowy, a do niego na zewnątrz skąd będzie czerpał powietrze żwirowy, a na tym drewniany taras.
Żwir mi oczyści z pyłków i brudu.
Rury ze spadkiem na zewnątrz wyrzucą skropliny w żwir jakieć 0,5 m od ściany.

witek_myslowice
23-06-2004, 10:36
Nie trzeba dublowac GWC. Jeżeli zwirowy GWC jest szeroki na np na 2m to najwazniejsze procesy odbywają się w pierwszy metrze tzn: 1.grzanie/chlodzenie,
2.czyszczenie powietrza
3.latem jego osuszanie-skropliny
W drugim metrze jego parametry są poprawiane - glównie grzanie/chlodzenie . Powyzej 2m równiez ale w mniejszym stopniu. Wzrastaja za to opory powietrza. Robienie za zwirowym GWC rurowego nie zmienia parametrów powietrza i szkoda wydawac pieniędze na dwa GWC.
Pozdrawiam
Witek

kroyena
28-06-2004, 15:24
Witku
A co z pojemnością cieplną złoża?
Przyznaję się bez bicia, taras będzie szeroki, gdzieś na 4 metry (chcę mieć poprzecznie ustawioną huśtawkę ogrodową). Więc objętość jednego złoża będzie około 4x4x1,5 m = 24 m3, a następnie przejście na drugie złoże. Złoża zaizolowane styropianem i oddzielone od siebie także styropianem.
Ponieważ kominek jest w odległości około 4 m od ściany chciałem dać drabinkę z PE lub PCV, ale jeżeli takie złoże wystarczy to ograniczyłbym się tylko do 1 góra dwóch rur doprowadzających na złoże, żeby ograniczyć właśnie opory powietrza.
Czerpnie chciałem zrobić pod podłogą tarasu, który byłby pomostem nad GWC żwirowym.

witek_myslowice
28-06-2004, 15:50
Z 24m3 zwiru mozna zrobic wiele, wiele GWC jezeli Twoj taras jest tak pojemny to o pojenosc cieplna zloza sie nie martw.
Witek

kroyena
28-06-2004, 18:25
Wielkie dzięki :lol: :lol: :lol:

Pagin
28-06-2004, 20:31
Witam,
Pamietam jak na poczatku swojego forumowego zycia sledzilem watek o Gruntowym Wymienniku Ciepla zalozonym przez taniaklima. Widze ze Witek powrocil, lecz pod innym nickiem. Witaj ponownie
Pozdrowienia

witek_myslowice
29-06-2004, 08:47
Miło mi, witam. Dziekuje za życzliwe słowo. Widze że będę mógł sie tu przydać bo chętnych do budowy GWC nie brakuje.
Pozdrawiam
Witek

kroyena
29-06-2004, 09:02
Czy otoczaki zbierane na polach zamiast żwiru przy tak dużej objętości 24 m mogą być?
Oczywiście nie przy czerpni.

witek_myslowice
29-06-2004, 09:25
W żwirowniach mają taki asortyment granulacja 40-100mm i nie bardzo wiedzą co z tym robić.
Witek