PDA

Zobacz pełną wersję : Blachodachówka spektrum Balex -długość zakładki i ...jedno pytanie:)



sailor_ro
03-05-2012, 11:39
Cześć,

mam takie pytanie szukałem na stronce Balexu,ale nie znalazłem jaka jest dł. zakładki w blachodachówce Spektrum (Pruszek podaje w Szafirze 10 cm np.)
A drugie pytanie jest takie, załóżmy,że jest taka połać jak na rysunku(750 cm), dzielimy to na 395cm i 365cm,ale teraz jest ten "język"który na dole umownie wystaje poza połać,dekarz który dokonywał pomiaru powiedział,żeby dac mu arkusze na 130 cm i on podłoży to pod tamte ,tyle,że to nie będzie równa część modułów plus zakładka(3 moduły to 105 cm plus zakładka 10 cm=115 cm),ja mam obawy w tym momencie,czy on to zgra z tymi górnymi arkuszami (tymi na 395cm).
Pomagam znajomemu w zamówieniu tej blachy(dawno już się tym nie zajmowałem) i nie chciałbym go narazić na jakieś problemy.
Narysowany fragment to tylko część wiekszego dachu.
pozdrawiam
MO

Andrzej Wilhelmi
04-05-2012, 21:54
Co znaczy zgra? W przypadku gdy wymiar 130 cm nie jest wielokrotnością modułu to nie zgra. Przy profesjonalnym wykonawstwie gasi się różnicę na pierwszym module a nie na połączeniu dachów. Należy zamówić pojedynczy moduł na pierwszy rząd oraz trzy moduły do zrównania dachów. Pozdrawiam.

bodeek
08-05-2012, 23:01
Nie licz zakładki bo ona wchodzi pod spód. Tobie potrzebne są pełne moduły, jeśli trzeba będzie to skróć lub przedłóż wystający daszek, a jak to nie wchodzi w grę, to zamów oddzielny 1 moduł na szerokość tego wystającego daszka.

sailor_ro
09-05-2012, 05:53
Cześć

dzieki za odpowiedź.Zakładka była mi potrzebna do tej dużej połaci,aby wiedziec jaka ma być długość dolnych arkuszy,w Balexie to 12 cm,czyli dolne arkusze na 397 cm.Co do daszku,dekarz uparł się,że chce tak,domyślam się,że po prostu podłozy to pod tamte płyty,najwyżej jeden moduł,będzie wyglądał tak jakby był skrócony,skoro inwestor mu to akceptuje,to ja nikogo uczyć nie będę.Blacha zamówiona:)

PiVi
15-07-2013, 20:30
Wiem, że to historyczne ale z kronikarskiego obowiązku :) - może komuś się przyda jak będzie szukał tej informacji.

Blachodachówka profilowana jest w systemie ciągłym. Jak wiemy ma oczywiście fałdy wzdłużne (sinusoida) i poprzeczne (przetłoczenia modułu).
Różne maszyny różnych producentów mają różne parametry (... za dużo słowa "różne":P) - stąd te parametry są specyficzne dla konkretnego produktu/producenta.
Temat wygląda tak, że moduł maszyny wykonujący poprzeczne przetłoczenia potrzebuje pewną długość blachy "złapać" by wykonać to przetłoczenie.
Zazwyczaj jest to 10-15 cm. Gdy długość blachy pozostała po wykonaniu ostatniego przetłoczenia jest krótsza niż potrzebna by wykonać kolejny moduł to ten poprzedni jest przedłużany - stąd np ostatnie moduły przy blachodachówce o module 35cm potrafią mieć maksymalnie 46 cm w momencie gdy zakładka wynosi 12 cm.

Odpowiadając zaś na pytanie - Spektrum Balex`u ma standardowo:
- moduł 350 mm
- zakładka 120 mm

Pozdr.

PiVi