PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa rolet na etapie murowania ?cian



Marcin Czyczerski
23-05-2004, 21:16
Jw.

mój wykonawca, gdy dowiedział się, że planuje rolety, zalecił mi ich zakup już na etapie murowania ścian...

Wystarczą mu same obudowy tak, aby mógłe je zamurować /wtedy ma automatycznie dokładny obmiar i nic nie trzeba będzie później "kuć".../

Czy Ktoś z Was tak robił?

Czy nie uważacie, że wystarczyć powinien tylko dokładny obmiar...

Ile standardowo powinno się zostawić miejsca na takie pudło, tzn. jakiej jest ono długości /ile cm szerzej niż okno?/ i jakiej wysokości /ile cm zostawić miejsca między nadprożem a oknem?/

Czy może skorzystać z rady wykonawcy i zakupić już te "pudełka"?

Doradźcie! pewnie spotkaliście się już z takim "problemem"...

Pozdrawiam

magmi
23-05-2004, 21:25
Niedawno wmurowywaliśmy RKS-y. System jest bardzo dobry, jesli sie wie już na etapie budowy że sie chce mieć rolety - skrzynek po prostu nie widać. U nas są one bezpośrednio nad pod wieńcem (nie ma nad nimi osobnych nadproży), ale to zależy od wysokości pomieszczenia - sprawdź w projekcie ile masz ściany między górną krawędzią okna a stropem. Skrzynki powinny mieć zapas długości z każdej strony 10-15 cm.

KONIECZNIE sprawdź przy kupowaniu, jakie powinny być skrzynki - jest kilka rozmiarów, problem jest gdy kupisz za małe.
Rozmiar zależy od wielkości okna i od rodzaju planowanego płaszcza rolety (grubości i wysokości listew w rolecie, co wpływa na wielkość wałka rolety po zwinięciu). Najlepiej sprawdź to u jakiegoś lokalnego producenta/firmy montażowej od rolet, bo w składzie budowlanym mogą nie mieć w tym rozeznania.

Marcin Czyczerski
24-05-2004, 07:08
Dzięki Magmi!

Powinienem zakupic cały mechanizm rolet na tym etapie, czy tylko pudła?

Może dla bezpieczeństwa pobrać pudła "z zapasem" do każdego okna?

I ostatnie pytanie: Czy jeżeli nad pudłem rolety /pod wieńcem/ zostałaby mi 5 cm przerwa, to czy można ją docieplić/uzupełnić wełną?

Pozdrawiam

magi
24-05-2004, 08:36
Ja co prawda miałam zamówione rolety ale nie kupione. Pojechałam do sprzedawcy z pytaniem ile zostawić miejsca na rolety i to było wszystko. U mnie 15 cm na 15 cm. Rolety będą nad oknem


I ostatnie pytanie: Czy jeżeli nad pudłem rolety /pod wieńcem/ zostałaby mi 5 cm przerwa, to czy można ją docieplić/uzupełnić wełną?

Wydaje mi się, że tak.

Wojtek62
24-05-2004, 08:55
ważne jest jaki napęd będą miały Twoje rolety, jęśli elektryczne to mechanizm jest położony z innej strony niż w przypadku ręcznego podnoszenia.
na etapie budowania ścian możesz spokojnie schować skrzynkę nad oknem a pod wieńcem

Alis
24-05-2004, 09:30
Witaj
Jeśli jesteś zdecydowany na rolety na etapie wznoszenia budynku to masz do wyboru RKS-y, o których już pisano, bądź też rolety nasadkowe-nakładane na okno. W przypadku systemu RKS inwestycje możesz podzielić na kilka etapów. Pierwszy to zakup skrzynek zwanych rolokasetami które należy zamontować w nadprożu jeszcze przed wylaniem stropów. W drugim etapie należy zakupić i zamontować wraz z oknem prowadnice. Ostatnim etapem jest zakup i montaż pancerzy rolet wraz z wyposażeniem. Z tego co się orientuję to sumarycznie wychodzi to trochę drożej od drugiego rozwiązania, czyli rolet nasadkowych. My zdecydowaliśmy się na rolety nakładane na okno. Na etapie wznoszenia budynku zostawiasz tylko miejsce na skrzynkę czyli powiększasz otwór okienny na wysokości o wys. skrzynki, która w większości przypadków wynosi 220mm. Najlepiej jeśli się zorientujesz odnośnie poszczególnych wymiarów u przedstawicieli w swoim rejonie.
Jest jeszcze jedna rzecz o której należy pomyśleć przed montowaniem rolet-prowadnice boczne. To dotyczy właściwie tylko tych, którzy chcą mieć drewniane okna. Boczne prowadnice dobrze jest wówczas zamaskować, aby nie zasłaniały nam części wymarzonego drewnianego okna. Jeśli będziesz zainteresowany to podpowiem ci jak to zrobić w przypadku rolet nasadkowych.
Pozdrawiam,
Alis

kgadzina
24-05-2004, 09:41
Ja mam tak samo jak Alis. Zostawiłem otwory okienne wyższe o 20 cm więc nie trzeba było robić osobnych nadproży bo wieniec stropu był akurat na takiej wysokości jak potrzeba.

No a później okna były zamówione od razu z roletami (to się nazywa typ SKS) i wiadomo że od jednego producenta więc wszystko ze sobą pasuje bo jest fabrycznie zestawione.

Znam osobę która niestety zrobiła sobie RKS-y i teraz zimno jej dmucha górą przez nieszczelność między kasetą a ramą okna. U mnie nic takiego nie ma miejsca.

Marcin Czyczerski
24-05-2004, 11:13
Alis i kgadzina ;-)

a jeżeli wg mojego projektu /tak mi się wydaje/ między roletą, a wieńcem zostanie ok 5 cm?

Już zadawałem takie pytanie... W tę szczelinę mają dać wtedy np. 5 cm wełny?

Czy Wy tak mieliście, czy zgrało Wam się to na styk...?

I jeszcze jedno pytanie, co z długością rolet? Zostawić tak, jak piszecie ok 10 cm z każdej strony /mechanizm ręczny/?

Chyba i tak warto spytać dostawcy rolet i /okien/ o te wymiary , no nie?
Gorzej jak się rozmyślimy po zrobieniu otworu na styk, bo ktoś da nam lepszy rabat... W takim wypadku lepiej zostawić chyba otwór z każdej strony z zapasem i później go pouzupełniać... / na razie nie jesteśmy zdecydowani, z jakiej firmy weźmiemy okna... więc chyba lepiej się nie wiązać/

Wojtek62
24-05-2004, 11:31
Marcin,
ja tez jeszcze nie wiem skąd będę miał okna a wnęke pod rolety zrobiłem, warto to zrobic bo na etapie budowania możesz je ukryć w ścianie i nie sterczy Ci później puszka na elewcji. a jęśli się zdecydujesz na okna bez rolet to zawsze będziesz mógł w przyszłości dołożyć rolete a miejsce na skrzynkę obudujesz rigipsem, w środek włożysz styropian lub wełnę

Marcin Czyczerski
24-05-2004, 12:03
Marcin,
ja tez jeszcze nie wiem skąd będę miał okna a wnęke pod rolety zrobiłem, warto to zrobic bo na etapie budowania możesz je ukryć w ścianie i nie sterczy Ci później puszka na elewcji. a jęśli się zdecydujesz na okna bez rolet to zawsze będziesz mógł w przyszłości dołożyć rolete a miejsce na skrzynkę obudujesz rigipsem, w środek włożysz styropian lub wełnę

Jestem za...

... ale te wymiary...

Nie chcę za bardzo związać się już teraz z jakąś firmą... Wysokość puszki na rolety już sobie wyjaśniłem w tym wątku, pozostaje mi jeszcze do wyjaśnienia kwestia długości otworu, o ile powinien on być szerszy niż okno? Ma wyjść taka litera "T"?

Alis
24-05-2004, 12:44
Dla systemu RKS ( tak jak napisałeś -litera T)-kupujesz skrzynkę dłuższą niż szerokość otworu okiennego ok. 20-30 cm.
Dla systemu SKS-szerokość otworu okiennego się nie zmienia.

Wojtek62
24-05-2004, 13:24
no to zostaw miejsce jak pod RKS bo zawsze mniejsza SKS włożysz w otwór bez zbednego kucia

kgadzina
24-05-2004, 14:52
Alis i kgadzina ;-)

a jeżeli wg mojego projektu /tak mi się wydaje/ między roletą, a wieńcem zostanie ok 5 cm?
Już zadawałem takie pytanie... W tę szczelinę mają dać wtedy np. 5 cm wełny?
Czy Wy tak mieliście, czy zgrało Wam się to na styk...?
w jednych oknach było na styk (no prawie bo jakiś luz zawsze jest wskazany) a w innych zostawało troche miejsca, to sie zrobiło lokalne obniżenie wieńca i już pasowało.

A z tych 5 cm dramatu bym nie robił - jakby co to wstrzykniesz piankę i będzie w porządku.

Marcin Czyczerski
25-05-2004, 11:00
No i pięknie!!! Dzięki!

Zamawiam! Zdecydował się na dostawće, który sprzeda mi teraz skrzynki szerszo 24 cm od okien, o wymiarze wys. 25 cm, głębokości 24 cm.

Wszystkie będą miały standardowo te same dwa ostatnie wymiary

Będzie chyba dobrze ... ;-)

Wojtek62
25-05-2004, 16:36
Marcin,
i gdzie zamówiłeś ?

Charlie
25-05-2004, 20:21
Witaj
Jeśli jesteś zdecydowany na rolety na etapie wznoszenia budynku to masz do wyboru RKS-y, o których już pisano, bądź też rolety nasadkowe-nakładane na okno. W przypadku systemu RKS inwestycje możesz podzielić na kilka etapów. Pierwszy to zakup skrzynek zwanych rolokasetami które należy zamontować w nadprożu jeszcze przed wylaniem stropów. W drugim etapie należy zakupić i zamontować wraz z oknem prowadnice. Ostatnim etapem jest zakup i montaż pancerzy rolet wraz z wyposażeniem. Z tego co się orientuję to sumarycznie wychodzi to trochę drożej od drugiego rozwiązania, czyli rolet nasadkowych. My zdecydowaliśmy się na rolety nakładane na okno. Na etapie wznoszenia budynku zostawiasz tylko miejsce na skrzynkę czyli powiększasz otwór okienny na wysokości o wys. skrzynki, która w większości przypadków wynosi 220mm. Najlepiej jeśli się zorientujesz odnośnie poszczególnych wymiarów u przedstawicieli w swoim rejonie.

...
Jest jeszcze jedna rzecz o której należy pomyśleć przed montowaniem rolet-prowadnice boczne. To dotyczy właściwie tylko tych, którzy chcą mieć drewniane okna. Boczne prowadnice dobrze jest wówczas zamaskować, aby nie zasłaniały nam części wymarzonego drewnianego okna. Jeśli będziesz zainteresowany to podpowiem ci jak to zrobić w przypadku rolet nasadkowych.
Pozdrawiam,
Alis
bardzo kompetentne info - osobiście sugeruję wszyskim wpuszczanie prowadnic rolet w mur. Jest to bardzo estetyczne a przede wszystkim bezpieczne (zapobiega wyrwaniu prowadnic przez złodzieja)!!!

Boo
25-05-2004, 23:39
A ja zostawiłam 30 cm nad oknem na RKS-y, bo jak masz długą roletę np. nad wyjściem na taras lub drzwiami balkonowymi, to podobno może się nie zmieścić :o !

Marcin Czyczerski
26-05-2004, 08:05
Witaj
Jeśli jesteś zdecydowany na rolety na etapie wznoszenia budynku to masz do wyboru RKS-y, o których już pisano, bądź też rolety nasadkowe-nakładane na okno. W przypadku systemu RKS inwestycje możesz podzielić na kilka etapów. Pierwszy to zakup skrzynek zwanych rolokasetami które należy zamontować w nadprożu jeszcze przed wylaniem stropów. W drugim etapie należy zakupić i zamontować wraz z oknem prowadnice. Ostatnim etapem jest zakup i montaż pancerzy rolet wraz z wyposażeniem. Z tego co się orientuję to sumarycznie wychodzi to trochę drożej od drugiego rozwiązania, czyli rolet nasadkowych. My zdecydowaliśmy się na rolety nakładane na okno. Na etapie wznoszenia budynku zostawiasz tylko miejsce na skrzynkę czyli powiększasz otwór okienny na wysokości o wys. skrzynki, która w większości przypadków wynosi 220mm. Najlepiej jeśli się zorientujesz odnośnie poszczególnych wymiarów u przedstawicieli w swoim rejonie.
Jest jeszcze jedna rzecz o której należy pomyśleć przed montowaniem rolet-prowadnice boczne. To dotyczy właściwie tylko tych, którzy chcą mieć drewniane okna. Boczne prowadnice dobrze jest wówczas zamaskować, aby nie zasłaniały nam części wymarzonego drewnianego okna. Jeśli będziesz zainteresowany to podpowiem ci jak to zrobić w przypadku rolet nasadkowych.
Pozdrawiam,
Alis

Hej Alis,

właśnie to samo zaproponował mi Pan z Orlity...

Powiedział, że robocizna przy RKS będzie prawie 3 x droższa niż przy systemie nasadkowo-... ?GPKU?

A dodatkowo przy RKS rewizja jest od wewnątrz budynku bądź nad oknem i jakby nie patrzeć to od wewnątrz widać będzie prostokątny kawał plastiku...

Co Ty na to? Tak rzeczywiście jest? Jak dam teraz pudło RKS to będę miał później widoczny plasti ok środka domu, które nie powinienem tynkować?

A tak na marginesie, to gdzie kupowałeś rolety? Mógłbyś mi uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, jakie ceny miałeś?

Szaruś
26-05-2004, 20:28
Boczne prowadnice dobrze jest wówczas zamaskować, aby nie zasłaniały nam części wymarzonego drewnianego okna. Jeśli będziesz zainteresowany to podpowiem ci jak to zrobić w przypadku rolet nasadkowych.


Ja jestem zainiteresewany tymi bocznymi prowadnicami.

tomeczek
26-05-2004, 20:41
System RKS jest od kiedy pamiętam mniej znanym system od systemu roled nasadkowych. System SKS to uniwersalny system pasujący do wszystkich typów okien. Każdy z nich ma wady i zalety.
RKS:
- bardziej estetyczny wygląd;
- rozłożenie kosztów w czasie;
- większe możliwości rozbudowy.
- po całkowitym zamontowaniu widoczne tylko klapy rewizyjne, konieczne do ewentualnych napraw wewnątrz skrzyni.

Rolety Nasadowe:
- tańsze, jednak wydatek jednorazowy sporej kwoty;
- plastykowe pudła bez możliwości zabudowy

Jeśli chodzi o szczelność rolet to każdy system posiada odpowiednie profile aby maksymalnie zniwelować nieszczelności.

Chętnie służe pomocą w przypadku innych problemów z roletami i stolarką.

WITEK P.
26-05-2004, 21:01
a nie lepiej zadzwonić do producenta..
na śląsku jest firma Mirola z Orzesza
WP

Alis
26-05-2004, 23:18
Marcin

Odnośnie rolet w systemie RKS nie jestem w stanie udzielić ci szczegółowych informacji ponieważ nie zagłębiałam się w temat. Zdecydowaliśmy się na rolety nasadkowe po uwzględnieniu takich czynników jak:
-koszty
-opinie użytkowników
- estetyka
Rolety nasadkowe wychodzą taniej niż RKS-y. Nie słyszałam niepochlebnych opinii od użytkowników, a wręcz przeciwnie, tu chcę nadmienić, że znam ich osobiście. Estetyce nie mam nic do zarzucenia, decydując się na system skrzynek EXPERT - z klapą rewizyjną znajdującą się od dołu skrzynki mamy możliwość zabudowy owej skrzynki- z obu stron , czyli z przodu ( ocieplenie) i z tyłu (np. płyta GK).
Odnośnie cen- Negocjowaliśmy z kilkoma firmami:Wimont, Mirola, Krajewski, Droma
Ostatnia była bezkonkurencyjna, a i obsługa bardzo miła :lol: .


Szaruś

Odnośnie maskowania bocznych prowadnic
Zamawiamy rolety o szerokości = szerokość okna + szerokość bocznych prowadnic. Boczne prowadnice „wpuszczamy w mur” czyli montujemy na murze i zakrywamy ociepleniem. Jeśli są przygotowane już otwory na tego typu rolety to należy je powiększyć o szerokość prowadnicy z każdej strony.

Pozdrawiam,
Alis-Alicja

Szaruś
27-05-2004, 00:19
Odnośnie maskowania bocznych prowadnic
Zamawiamy rolety o szerokości = szerokość okna + szerokość bocznych prowadnic. Boczne prowadnice „wpuszczamy w mur” czyli montujemy na murze i zakrywamy ociepleniem. Jeśli są przygotowane już otwory na tego typu rolety to należy je powiększyć o szerokość prowadnicy z każdej strony.

Jak otwierasz zewnętrzną klapę rewizyjną, jeżeli jest ona podparta od dołu ociepleniem na obu końcach? Klapa rewizyjna kończy się tam, gdzie kończą się prowadnice boczne. Jeżeli prowadnice bocze są wpuszczone w ocieplenie, to i kawałek klapy po obu końcach jest też wpuszczona w ocieplenie.

Zbigniew Rudnicki
27-05-2004, 08:17
Mam RKS-y i drewniane okna.
Moje doświadczenia są następujące :

1. Prowadnice boczne najlepiej montować wraz z oknami. Stosuje się specjalną odmianę profilu prowadnic, przykręcaną nie z czoła futryn okien, lecz z boków. Taką prowadnicę bardzo trudno wyrwać.

2. Wewnętrzne klapy rewizyjne mają zbyt małą izolacyjność termiczną. Można temu zaradzić, nakłądając na nie od spodu płytę ze styroduru grubości 2 lub 3 cm.
Mocowanie płyty do futryny (wkręcamy do futryny wystające wkręty do drewna z uciętymi łbami, w płycie styrodurowej wywiercamy otworki dopasowane do tych wystających wkrętów).
Od strony wnętrza domu płytę przykręcamy wkrętami i obrabiamy siatką do gipskartonów.
Przyklejenie płyty utrudniło by dostęp do wnętrza RKS-u.

Marcin Czyczerski
27-05-2004, 08:45
I trochę inny wątek

Czy macie jakąś wycenę RKS'ów?

Czy cena 6782 netto za 35 m2 rolet to dużo? Do tego robocizna 974 zł...

rolety zewnętrzne aluminiowe standardowe 37x8mm w skrzyniach RKS 240x250
(razem 16 otworów okiennych)

W tym są skrzynki, które wychodzą po 100 zł za mb /netto/... Skrzynki są ... ze styropianu...

Proszę o informacje, jakie Wy mieliście ceny, bo mi się wydaje, że to jest drogo...

U mnie razem wyszłoby ok. 9,4 tys zł /brutto, bez rozmów o rabatch/

magmi
27-05-2004, 11:01
Marcin, twoja cena jest dość wysoka, ale pewnie utargujesz jakiś rabat - producenci z góry zakładają pewien zapas cenowy, żeby mieć z czego spuszczać i poprawić komfort psychiczny klienta... :-?

Etapy - tak jak pisano wcześniej - skrzynki teraz, prowadnice razem z okna, a reszta później - kiedy chcesz właściwie, tyle że z niewykończonych RKS-ów dmucha zimne powietrze, wieć lepiej to zrobić przed zamieszkaniem, zwłaszcza w ziemie. :wink:

Sprawdź koniecznie, czy ten płaszcz rolety, który Ci zaproponowano, nadaje siędo wyszystkich Twoich okien!
Z tego co wiem, profil 37 mm ma ograniczenia w stosowaniu co do powierzchni otworu okiennego (6m2 czy coś takiego) oraz wysokości. Jeśli masz jakieś duże okna tarasowe (np. potrójne), na 99% ten profil będzie nieodpowiedni, musi być 42mm, a wtedy skrzynka 240x250 będzie
za mała, musi być większa 300x300!!!

Co do tych 5cm, które zostają Ci miedzy wieńcem a skrzynką - albo weź wyższe skrzynki (patrz akapit wyżej) - cena różni się minimalnie. Albo w tym miejscu wieniec będzie wyższy o te 5 cm betonu - niektórzy dokładają w tym miejcu dodatkowe zbrojenie, niech Ci doradzi Twój kieropwnik budwowy.

I jeszcze jedno, dopilnuj KONIECZNIE, żeby te skrzynki bardzo porządnie podstemplowano przed zalewaniem wieńca!

Marcin Czyczerski
27-05-2004, 11:13
Marcin, twoja cena jest dość wysoka, ale pewnie utargujesz jakiś rabat - producenci z góry zakładają pewien zapas cenowy, żeby mieć z czego spuszczać i poprawić komfort psychiczny klienta... :-?

Etapy - tak jak pisano wcześniej - skrzynki teraz, prowadnice razem z okna, a reszta później - kiedy chcesz właściwie, tyle że z niewykończonych RKS-ów dmucha zimne powietrze, wieć lepiej to zrobić przed zamieszkaniem, zwłaszcza w ziemie. :wink:

Sprawdź koniecznie, czy ten płaszcz rolety, który Ci zaproponowano, nadaje siędo wyszystkich Twoich okien!
Z tego co wiem, profil 37 mm ma ograniczenia w stosowaniu co do powierzchni otworu okiennego (6m2 czy coś takiego) oraz wysokości. Jeśli masz jakieś duże okna tarasowe (np. potrójne), na 99% ten profil będzie nieodpowiedni, musi być 42mm, a wtedy skrzynka 240x250 będzie
za mała, musi być większa 300x300!!!

Co do tych 5cm, które zostają Ci miedzy wieńcem a skrzynką - albo weź wyższe skrzynki (patrz akapit wyżej) - cena różni się minimalnie. Albo w tym miejscu wieniec będzie wyższy o te 5 cm betonu - niektórzy dokładają w tym miejcu dodatkowe zbrojenie, niech Ci doradzi Twój kieropwnik budwowy.

I jeszcze jedno, dopilnuj KONIECZNIE, żeby te skrzynki bardzo porządnie podstemplowano przed zalewaniem wieńca!

Magmi, ale żeby rozmawiać o rabatach trzeba mieć jakieś odniesienie do innych cen, a ja jestem zielony w tym zakresie....

Mógłbyś mi podać orientacyjnie, jak jest uczciwa za 1 m2, czy coś takiego?

Pozdrawiam

Marcin

magmi
27-05-2004, 11:27
Wejdź sobie na stronę www.mirola.pl - jest tam kalkulator umożliwiający wycenę orientacyjną rolet w systemie RKS i w innych systemach też.
Podajesz rozmiar okna, wybierasz rodzaj płaszcza i sposób obsługi rolety i kalkulator wylicz cenę. Możesz sobie tak cały komplet okien "wycenić" i będziesz z grubsza wiedział, czy Twoja cena jest OK. Przy czym weź pod uwagę, że Mirola jest dość droga.

Alis
27-05-2004, 13:21
Szaruś

Chyba się nie rozumiemy :wink:
U nas będą rolety SKS-EXPERT- z klapą rewizyjna z dołu od strony mieszkania.
Zerknij
http://www.wimont.com.pl/oferta_rolety4.html
tam jest to dokładnie opisane

Pozdrawiam

Szaruś
27-05-2004, 16:20
A, jak klapa rewizyjna od środka, to wszystko jasne. Sorry. Ja myślałem o jakimś "złotym" środku przy klapie rewizyjnej od zewnątrz.

Lasu...
07-08-2015, 15:10
Ze względu na głupoty które są wcześniej.
Ja polecam Rolety podtynkowe INTERMO, sam osobiście cofnąłem nadproże o 6cm żeby się każda roleta zmieściła (15cm styro) i żeby nie trzeba było decydować o tym zbyt wcześnie.
Później tylko trzeba tylko kupić okna razem z roletami żeby je odpowiednio cofnąć, mi okno wyszło 3cm w głąb muru.

rks ma sporo wad tak że nawet nie chce mi się o nich pisać.