PDA

Zobacz pełną wersję : Rozdeskowanie ściany, słupa, tarczy żelbetowej/betonowej



RDKKP3
06-05-2012, 09:31
Witam.

Gryzie mnie następująca sprawa. Po jakim czasie można rozdeskować/rozszalować ścianę, słup, tarczę (ogólnie element pionowy) żelbetową od momentu zakończenia betonowania? Przypuśćmy, że ściana ma wymiary L = 5m, H = 3m, d = 0,20m, a słup 0,50x0,50 i H = 3m. Beton na cemencie portlandzki załóżmy 32,5R. Dodam, że na dane elementy pionowe służą jako podpory dla stropów kondygnacji powtarzalnej (załóżmy że jest ich 10) Macie może jakieś sprawdzone sposoby "na oko"? Wiem, że trzeba dzwonić do laboratorium po zniszczenie próbki, ale nie zawsze jest na to czas. Moim sposobem jest np. następnego dnia wejście na szalunek i sprawdzenie twardości ściany poprzez wbijanie do niej gwoździa. Jeśli wchodzi dosyć gładko, element powinien zostać w szalunku jeszcze parę godzin, jeśli jest bardzo duży opór lub w ogóle nie wchodzi gwóźdź tzn że szalunek można zdjąć. Jakie są Wasze spostrzeżenia/doświadczenia??

Pozdrawiam, Radek.

adam_mk
06-05-2012, 19:31
Ale....
Tu nikt nie stawia 10 kondygnacji...
Nie naraz i nie w jednej budzie, którą kleci...
Obawiam się, że tu specjalisty od TEGO problemu łatwo nie znajdziesz...

Adam M.

Aedifico
07-05-2012, 16:26
Kolega musi się udac do takiego artefaktu zwanego biblioteką. Tam są pozycję np. zwane "Technologia robót" i tam sa takie magiczne tablice gdzie można w sposób orientacyjny czy przybliżony odczytać tudzież ocenić wytrzymałość betonu po określonym czasie w określonych warunkach.

SKUT13
07-05-2012, 19:03
Kolega musi się udac do takiego artefaktu zwanego biblioteką. Tam są pozycję np. zwane "Technologia robót" i tam sa takie magiczne tablice gdzie można w sposób orientacyjny czy przybliżony odczytać tudzież ocenić wytrzymałość betonu po określonym czasie w określonych warunkach.

To ktoś jeszcze korzysta z książek? Pocieszające, już myślałem, że jestem ostatnim dinozaurem w dobie wujka googla.

Aedifico
07-05-2012, 19:31
Niestety masz rację co widać po zatrudnianych absolwentach i tzw. 3 szybkich pytaniach.

SKUT13
09-05-2012, 14:27
Ostatnio był nawet problem z ql2/8. Po co to komu-przecież komputer policzy