PDA

Zobacz pełną wersję : Stara ceg?a



Ptak
24-05-2004, 08:22
Rozbudowuję dom który powstał w 1947 roku. Elewacja z czerwonej cegły. Kupiłem cegłę rozbiórkową na dobudowaną część bo chcę zachować elewację z cegły. Niestety po przywiezieniu cegły okazało się że ma ona inny odcień niż ta na budynku. Podobno cegła na budynku była czymś "malowana", ale nie farbą. Chciałbym uzyskać taki sam odcień na całej (starej i nowej) elewacji. Czy któś ma pomysł na to czym pokryć cegłę? Dodam że żadna farba nie wchodzi w grę z oczywistych względów.

ArtMedia
24-05-2004, 13:54
Większość impregnatów przyciemnia nieco kolor...

Mały
24-05-2004, 21:45
Rozbudowuję dom który powstał w 1947 roku. Elewacja z czerwonej cegły. Kupiłem cegłę rozbiórkową na dobudowaną część bo chcę zachować elewację z cegły. Niestety po przywiezieniu cegły okazało się że ma ona inny odcień niż ta na budynku. Podobno cegła na budynku była czymś "malowana", ale nie farbą. Chciałbym uzyskać taki sam odcień na całej (starej i nowej) elewacji. Czy któś ma pomysł na to czym pokryć cegłę? Dodam że żadna farba nie wchodzi w grę z oczywistych względów.
Uważaj na cegłę rozbiórkową ,bo może się okazać że po jakimś czasie zacznie sie rozpadać (sam mam ten problem ,pomimo że to była "stara poniemiecka"...).Mozesz to wstępnie sprawdzić stukając w nią.Jeśli odgłos jest głuchy to daj sobie spokój,a jeśli będzie "dzwonić"to może być ok.
Powodzenia.

wlod
26-05-2004, 13:05
witam. też mam podobne dylematy, tylko ze moj dom jest o jakieś 20 lat starszy. Udało mi się znależć w okolicy świetnie odremontowany poniemiecki dom, którego właścicielem jest architekt i zadbał o to, by wyglądało wszystko jak orginalne. Cegłę potraktowano pigmentem, ale rozcieńczonym 10cio krotnie. Nie miałem jeszcze okazji człowieka osobiście spotkać i wypytać, ale jak mi się uda to dam znać co to za pigment. A, coś mi świta że był rozpuszczany w wiodzie.
powodzenia

Kuna
29-04-2009, 23:09
Odświeżam temat . Problem nie polega na pigmentach i farbach do cegły . Te piekne ceglane elewacje były wykonywane przez murowanie na tzw pełną fugę (spoinę ) cegły hofmanowskiej tak zwanej wiśniówki . Nazwa cegły pochodzi od koloru jaki cegła uzyskała podczas wypalania . Kolor wiśniowy odpowiada w przybliżeniu klasie cegły 150 . Tego typu cegłę w cegielniach się sortuje - wybiera . Wmurowana z czasem nabiera tego pieknego klasycznego koloru . I nic tu nie pomogą żadne barwniki , to wszystko półśrodki .