PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można położyć panele podłogowe bezpośrednio na styrobetonie ?



voyager00
07-05-2012, 09:34
Remontuję stary dom. Muszę zrobić nowe wylewki, dom ma stropy ceglane. Dowiedziałem się, że najlepszym rozwiązaniem jest styrobeton. Tak też zrobię. Przeczytałem , że mogę bezpośrednio na niego położyć terakotę. Moje pytanie brzmi czy mogę położyć na styrobeton cienką gąbkę i panele bez dodatkowego jastrychu ? Chciałbym uniknąć dodatkowego obciążania stropów. Jeżeli nie to czy można zastosować jakąś jak najcieńszą warstwę wylewki samopoziomującej ? Jeżeli jest taka konieczność to jaka musi być minimalna grubość warstwy wylewki ?

bladyy78
07-05-2012, 09:49
Kafelki czy panlele możesz kłaść ale jeszcze musisz być pewny jak mocny masz ten styrobeton. Bo w większości wypadków producent zaleca na takie wylewki zrobienie warstwy dociskowej. Wiec radzę dobrze się dopytać żeby nie było później rozczarowania. Wszystko zależy od proporcji granulatu i cementu. Jak zrobisz to w proporcjach 3-1 (granulat- cement) lub 3-1-1 ( granulat-piasek-cement) wylewki dociskowej pod kafle nie będziesz potrzebował.

voyager00
07-05-2012, 14:07
Styrobeton to Polytech 20/80 wylewki 10cm i 15cm grubości. Jeżeli miałbym położyć na to np 2-3cm jastrychu jako docisk, byłoby to bez sensu.
Różnica między takim rozwiązaniem a styropianem i 4cm wylewki na tyle niewielka w wadze i cenie. Polytech chcę zastosować ze względu na słabość stropów Klaina.
Czy jest ktoś na forum kto w praktyce stosował Polytech lub inny styrbeton i może odpowiedzieć na zadane pytania w pierwszym poście ? Producent twierdzi że płytki można kłaść ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi jeśli chodzi o panele lub cienką warstewkę samopoziomującą.

bladyy78
07-05-2012, 16:05
Kolego na twoje pytanie odpowiedziałem chyba wyczerpująco jak zrobisz to według tych proporcji co ci podałem to panele możesz na tym kłaść bez żadnych warstw dociskowych. Polytechu nie polecam, taniej będzie jak zastosujesz zwykły granulat styropianowy, a efekty będzie identyczny.

voyager00
08-05-2012, 15:51
Dziękuję za rady. Może moje pytanie jest śmieszne ale kto pyta nie błądzi. Proporcje 3-1 styropian-cement, wagowo czy objętościowo.
Ile należy dodać wody ?

bladyy78
08-05-2012, 19:22
Proporcje objętościowo, ja to robiłem tak do betoniarki wlewałem wiadro wody wsypywałem 3 wiadra granulatu po chwili wiadro cementu i później wody dodawałem na wyczucie żeby masa była gęsta ale nie sucha. W sumie nic trudnego szybko do tego dojdziesz ile dodawać wody.

nataliska
08-05-2014, 19:28
Polytechu nie polecam, taniej będzie jak zastosujesz zwykły granulat styropianowy, a efekty będzie identyczny.

Po pierwsze, żaden właściwy styrobeton nie zawiera w sobie piasku.
Granulat Polytechu posiada związki chemiczne potrzebne do wytworzenia styrobetonu, dlatego właśnie z niego robi się wylewkę styrobetonową. Do wytworzenia prawdziwego styrobetonu ze zwykłego regranulatu potrzebna jest specjalna chemia budowlana. Nie płacisz 40zł po prostu za kuleczki styropianu.
Wylewkę styrobetonową zaleca się wykańczać warstwą dociskową jastrychu 2-3cm, ewentualnie dla użytku "domowego" zazbroić klejem i siatką do elewacji.
Inna sprawa, że żaden materiał wytworzony w betoniarce nie dorównuje profesjonalnemu.