PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o kosztorys do budujących bardzo proszę o poradę!



lola_lilu
11-05-2012, 07:11
Witajcie,

podbudowana komentarzami na forum od Dobrych Dusz, wsparta o wiedzę użytkowników forum, przeanalizowaliśmy z M. projekty i znaleźliśmy takie cudo:

http://www.z500.pl/projekt/Z211,Maly-dom-z-poddaszem-funkcjonalny-i-ekonomiczny-w-budowie-i-utrzymaniu.html


I teraz moje pytanie. Koszt wg Archonu na stan dewelop, został wylicznoy na 175 000 brutto.

Najbardziej interesuje mnie koszt postawienia domu do SSZ + instalacje, resztę M. robi sam.

Czy ktoś z Was może to przeanalizować? Bo np.: już usłyszałam od znajomych budujących, że 21 000 za fundamenty i ściany fund, to za dużo. Podobno ten etap wyniesie nas ok.10 000 oczywiście robocizna firmy+ nateriały.

Ze względu na duży plik podaję odnośnik to pliku:

http://www.z500.pl/res/kosztorysy/Z211_szacunkowy.pdf


Dla tych osób które nie mogą otworzyć pliku:

stan zero- 21000 podobno w moim regionie to około 10000
roboty związane z naziemną częścią budynku parter 20000
poddasze 51800 (podobno kominy po 10 000 powinnam zmienić na takie po 4000, bo np mogę wziąć te z Bolesławca)
instalacje 22 000 i z tym się nie kłócę
okna i drzwi 19 000, liczę, że u firmy lokalnej za pcv zapłacę z 10 000(drzwi tarasowe mam zamiar wziąć normalnie otwierane)
wykończenie dołu (górę zostawiamy na razie) 9000
paapierologia z 10000 ?


łącznie: 130 000 z wykończonym parterem, lecz bez elewacji i tarasów i oczywiście góry*.

Czyżby miało być aż tak pięknie???

Podobno bez problemu powinnam dom postawić w tej cenie z powyższym zaznaczeniem *

Czy możecie mi doradzić czy to jest realne???
Będę bardzo wdzięczna.

Kwitko
11-05-2012, 08:25
130 tys brutto? Mało realne :)

lola_lilu
11-05-2012, 08:32
A 100 tyś bez wykończenia??? Ale z instalacjami?

P.S. Mój znajomy postawił dom 120m za 150 tyś. Stan wykończnia tak jak ja chcę, czyli bez tynków zewn, tarasów i zrobionej góry. Systemem zleconym, to zapomniałam dodać.

bowess
11-05-2012, 09:07
Trudno mi być aż taką optymistką. Czy znajomy na pewno podał dokładną kwotę i wyszczególnił ile robocizny własnej włożył? No i jeszcze z którego roku to była budowa. :) Niektórzy potrafią bardzo ciekawe rzeczy opowiadać, jak to tanio im się udało i w ogóle, ale jak przycisnąć i zacząć dopytywać o szczegóły, to wyjdą "ukryte koszty".

Według mnie domek z tego projektu do zamieszkania na parterze to minimum 150 tysięcy przy podanych założeniach i jeżeli faktycznie w Twojej okolicy są tak atrakcyjne ceny robocizny na potrzebne Wam etapy.

Może wpiszę swoje prognozy:

stan zero- 21000 podobno w moim regionie to około 10000 - z robocizną? z dociepleniem i izolacją? U nas sam beton kosztował około 5 tys (na ławy i ściany fundamentowe), policz beton na ławy, trochę zbrojenia, bloczki do murowania albo szalunki i beton na ścianki, izolację termiczną i przeciwwilgociową, no i jeszcze ekipę. Na moje oko 15-17 tys. może być realne
roboty związane z naziemną częścią budynku parter 20000 - według tych szacunków są to ściany zewnętrzne z taniego materiału, strop i schody, ale według mnie to robocizny żadnym sposobem się w to nie wciśnie, ściana konstrukcyjna jest liczona raczej tanio, więc żeby zamieszkać, będzie wymagała docieplenia, którego już te szacunki najwyraźniej nie uwzględniają, podobnie jak ścianek działowych.
poddasze 51800 (podobno kominy po 10 000 powinnam zmienić na takie po 4000, bo np mogę wziąć te z Bolesławca) - czyli poddasze z dachem i w tym kominy. Znowu nie widzę nic na temat docieplenia. W tym punkcie mieści się tyle różnych prac i materiałów, że może być bardzo różnie, zależnie od ostatecznie wybranych rozwiązań.
instalacje 22 000 i z tym się nie kłócę - może być, ewentualne odstępstwa zależą od detali
okna i drzwi 19 000, liczę, że u firmy lokalnej za pcv zapłacę z 10 000(drzwi tarasowe mam zamiar wziąć normalnie otwierane) - owszem, ale raczej białe i bez rolet.
wykończenie dołu (górę zostawiamy na razie) 9000 - za mało liczysz :)
paapierologia z 10000 ? - może się udać

No i jeszcze przyłącza. Piszesz, że ma być tak, żeby zamieszkać, więc koszt przyłączenia mediów musisz mieć na uwadze.