PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie słupy podtrzymujące dach?



Koveras
11-05-2012, 09:58
Witam,
w projekcie Anulka z garażem HB Studio mam 5 słupów na których opiera się dach. Dwa przy wejściu i 3 z tyłu na tarasie.
Zastanawiam się z czego je wykonać - betonowe (obłożone płytkami klinkierowymi lub malowane), murowane czy drewniane?
Jeśli drewniane to jakiego drewna użyć? Irytują mnie widoczne pęknięcia w takich słupach drewnianych i brak możliwości ew "naprawy" uszkodzeń (obity róg itp). Czy np dębina jest dobrym wyborem? Czy jest jakiś specjalny rodzaj drewna na takie słupy?
Nie bardzo wiem pod jakim hasłem tego wyszukiwać w googlach :confused:
Dziękuję za porady :)

Aedifico
11-05-2012, 14:30
Mnie się wydaje,że z czego słupy to nie trza w googlach szukać tylko w projekcie...

pepe2009
11-05-2012, 15:14
Tak jak napisał przedmówca - powinno być w projekcie, choć ja miałem stalowe ale za zgodą kierownika zamienione zostały na lane w tubach szalunkowych o śr.25cm i oczywiście odpowiednio zazbrojone wewnątrz (chyba 8 prętów fi 12). Docelowo będą otynkowane. Pozdrawiam.

Kwitko
12-05-2012, 14:03
Oczywiście że w projekcie jest podane z czego mają być słupy ale na szczęście inwestor na etapie adaptacji może to zmienić i zrobić słupy takie jak mu odpowiadają i/lub podobają się. Według mnie drewniane ładniejsze i takie "cieplejsze" dla oka. Ja mam drewniane z tego samego drewna co cała więźba (sosna?) i niestety, pęknięć jest sporo ale i tak są piękne ;)

SKUT13
12-05-2012, 15:16
Witam,
w projekcie Anulka z garażem HB Studio mam 5 słupów na których opiera się dach. Dwa przy wejściu i 3 z tyłu na tarasie.
Zastanawiam się z czego je wykonać - betonowe (obłożone płytkami klinkierowymi lub malowane), murowane czy drewniane?
Jeśli drewniane to jakiego drewna użyć? Irytują mnie widoczne pęknięcia w takich słupach drewnianych i brak możliwości ew "naprawy" uszkodzeń (obity róg itp). Czy np dębina jest dobrym wyborem? Czy jest jakiś specjalny rodzaj drewna na takie słupy?
Nie bardzo wiem pod jakim hasłem tego wyszukiwać w googlach :confused:
Dziękuję za porady :)

Najlepiej zapytać konstruktora, bo tak "na oko" to nikt rozsądny nie powie z jakiego materiału i o jakim przekroju ma być slup. To powinno zostać przeliczone przez projektanta konstrukcji-najlepiej adaptującego projekt.

Koveras
12-05-2012, 20:25
Oczywiście, że w projekcie jest napisane i narysowane ;) Słup drewniany 14x14. Buduję systemem gospodarczym.
Mam jeszcze chwilę czasu na zastanowienie i dlatego pytam. Mój projektant jest też przy okazji kierownikiem budowy, więc nie będzie problemu z ew. zmianą.
Jakiego więc drewna użyć, aby nie było widać spękań? Czy dębina będzie dobra?

Kwitko
12-05-2012, 21:20
Drewno na pewno musi być suche wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo pęknięć. Moje było bardzo mokre i pewnie dlatego tak bardzo popękało. Wiem że dębina jest polecana na schody, jak z słupami nie wiem. Może poczytaj o gatunkach drewna, powinno gdzieś być napisane czy dębowe się naddaje na słupy.

selius
13-05-2012, 08:40
Wedlug mnie pekniecia na takim slupie to jego walor.

Z tego co mi wiadomo duzo osob dazy do tego aby drewno tak pekalo.

Koveras
13-05-2012, 20:27
Dla mnie wręcz przeciwnie - spękania strasznie mi się nie podobają.
Także szukam dalej :)