PDA

Zobacz pełną wersję : Czy podciag może znajdować sie nad oknami?



slawas86
14-05-2012, 21:30
Obecnie budujemy piwnicę, ale już myślimy nad zmianami na parterze. Jedną z nich jest przesuniecie ściany nośnej na parterze o 1 m względem jej odpowiednika w piwnicy. Kierownik budowy stwierdził że możemy tak zrobić ale musimy zrobić podciąg. Niby wszystko fajnie ale ten podciąg występował by nad oknami. Czy tak można? W końcu okno to dziura w murze czyli w tym miejscu będzie słabszy...
116000115942

Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.

d***a*l
14-05-2012, 21:51
jestem ciekaw ?

SKUT13
15-05-2012, 09:40
Obecnie budujemy piwnicę, ale już myślimy nad zmianami na parterze. Jedną z nich jest przesuniecie ściany nośnej na parterze o 1 m względem jej odpowiednika w piwnicy. Kierownik budowy stwierdził że możemy tak zrobić ale musimy zrobić podciąg. Niby wszystko fajnie ale ten podciąg występował by nad oknami. Czy tak można? W końcu okno to dziura w murze czyli w tym miejscu będzie słabszy...
115942115943

Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.

Może tak być wykonane, pod warunkiem, że nadproża w oknach zostaną zaprojektowane na obciążenie reakcją z podciągu. A tak swoją drogą-zbrojenie podciągu to kierownik policzył sobie w głowie?

slawas86
15-05-2012, 09:51
W moim przypadku kierownik jest jednocześnie projektantem adaptującym projekt.
Przypuszczam, że nie sam nie był świadomy że tam wyjdą okna - pomysł podciągu zrodził się jak rozmawialiśmy na placu budowy. okna nie są jeszcze wyciągnięte i żaden z nas nie pomyślał o tym. A jak wróciłem do domu, spojrzałem na rysunek to zacząłem się zastanawiać nad w/w problemem

jajmar
15-05-2012, 10:50
Podciąg może byc nad oknem ale ja bym w tym przypadku przesunoł okna w piwnicy. Masz na tyle miejsca w pomieszczeniach aby to zrobić

slawas86
15-05-2012, 10:53
nie chciał bym przesuwać okien bo musiały by się znaleźć po drugiej stronie słupa, a w jednym z pomieszczeń wyszło by obok komina, nad planowanym piecem, przez co dostęp do niego byłby znikomy.

homecactus
15-05-2012, 11:17
Pewnie da się to przeprojektować tak, zeby nadrpoża nad oknami były odpowiednio solidne, ale z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Może podziel okna na 2, między nimi wstawiając betonowy słup, na którym oprze się nadproże. Nie wiem tylko, czy by to głupio nie wyglądało.

SKUT13
15-05-2012, 11:46
Może podziel okna na 2, między nimi wstawiając betonowy słup, na którym oprze się nadproże. Nie wiem tylko, czy by to głupio nie wyglądało.

Po co takie kombinacje-to jest domek, a nie wieżowiec, a nadproże ma niewielką rozpiętość i z całą pewnością da się je przeprojektować