PDA

Zobacz pełną wersję : 18 Grafit ma sens??



michal.bdg
15-05-2012, 13:03
Witam, jak w temacie wyliczyłem że w moim przypadku Eder+18cm styro Różnica miedzy styropianem grafitowym 0,033 a tradycyjnym 0.040 będzie wynosić tylko 0,03W Dla grafituU=0,15 a dla białego U=0,18. Wg. literatury obniżenie współczynnika o 0,01 pozwala na obniżenie zużycia energii o około 0,75 kWh rocznie na 1m2 pow. ściany. Daje to oszczędności rzędu 0,10-0,20 zł/m2 rocznie. U mnie jest 120m2 ściany do ocieplenia. Jesli przyjąć nawet 1 kWh rocznie dla prądu 0,5 zł daje to roczne oszczedności w kwocie .....60zł stosując nawet najdroższy prąd. Tradycyjny styropian to 130zł/m3 grafit min. 180-190zł/m3. Różnica na 120m2( ok.30m3 styropianu) wynosi ok.1500 zł Zwrot...., chyba nigdy? Co o tym Myślicie.
-Michał

sewerynslowi
16-05-2012, 11:20
są rózne teorie - jedna jest pewna, wszelkie źródła ogrzewania domu będą coraz droższe, czy to węgiel, czy drewno, czy pelet, czy gaz, czy olej, czy prąd.

grafitowe tez często się daje w celu ograniczenia grubości styropianu - jedni dają go po prostu mniej, ale zachowując tą samą izolacyjność jakby dali biały styropian.

decyzja należy jak zwykle do Ciebie.

asolt
16-05-2012, 13:11
Tak się mi wydaje ze literaturowe obliczenia są mało dokładne, podam na przykładzie wg dokładnych obliczeń ozc które ostatnio wykonywałem.
Budynek 2 kondygnacje 167 m2 pow. ogrzewanej, róznica miedzy 26 cm styropianu o wsp 0,031 a 0,04 to ok 580 kWh czyli licząc 1 kWh po ,61 zł (I taryfa) to
ok 350 zł, a to może się zwrócić w kilka lat uwzględniając przyszłoroczne duże podwyzki cen energii elektrycznej. Po za tym cięzko pózniej doklejac nastepną wartstwę aby jeszcze dodatkowo docieplić.

sewerynslowi
16-05-2012, 17:58
podajesz wartośc przy ogrzewaniu prądem, możesz podac przy ogrzewaniu innymi metodami?
dziękuję z góry

pinlub
17-05-2012, 11:01
Moim zdaniem warto zainwestować w lepszy styropian. Przede wszystkim chodzi o koszty ogrzewania, ale orócz tego koszt robocizny jest taki sam jak przy zwykłym styropianie, długowieczność styropianu znanej marki (dobrej jakości) jest duzo większa niz taniego lokalnego producenta, który osczedza na wszystkim.
Wiem sporo, bo nie 1 m3 juz sprzedałem styropianu i zdecydowanie odradzam tanie zamienniki, a nie daj Boze z OBI lub mu podobnych sklepów.
Pozdrawiam.

homecactus
17-05-2012, 11:58
Jak uważasz że 18cm grafitowego to za dużo na twój standard cieplny, to daj 15cm grafitowego.
Myślę, że jest to teraz taki "standard" wśród osób, które nie napalają się na domy super mega bardzo energooszczędne, ale jednak energooszczędne.
Poza tym, moim zdaniem 18cm grafitowego ma sens, jeśli inne elementy domu też są bardzo enegrooszczędne - dobrze ocieplony fundament, podłoga na gruncie, dach/poddasze, okna 3szybowe, no i moim zdaniem WM z odzyskiem ciepła. W innym przypadku to co nie pójdzie ścianą pójdzie innymi drogami.
Jeśli robić super ciepło to tylko kompleksowo.

malux20
17-05-2012, 12:22
czasami lepiej dać mniej ale patrzeć ociepleniowcom na rece
dla waszej ciekawości dałem 25 cm szarego platinium
i na około 120 m2 ścian zużyłem około 18 szt pianki do uszczelnienia frezów -fakt że pewnie połowa tej piany wypłyneła ale chodziło mi że tak powiem o jak największą penetrację wgłab frezów.

osobny temat to uszczelnienie styku ocieplenia ściany i fundamentów