PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka



JarekKRK45
15-05-2012, 21:35
Witam , czy po zrobieniu wylewki na ogrzewaniu podłogowym jest konieczność jej wygrzewania ? Mam problem bo nie mam jeszcze podłączonego gazu a jutro robią wylewkę . Prosze o informację , pozdrawiam

Parkiet
15-05-2012, 22:02
Witam , czy po zrobieniu wylewki na ogrzewaniu podłogowym jest konieczność jej wygrzewania ? Mam problem bo nie mam jeszcze podłączonego gazu a jutro robią wylewkę . Prosze o informację , pozdrawiam
Nie koniecznie tuż po jej wylaniu i związaniu, ale na pewno przed zainstalowaniem okładziny podłogowej. Pozdrawiam.

jarekkur
15-05-2012, 23:03
Witam , czy po zrobieniu wylewki na ogrzewaniu podłogowym jest konieczność jej wygrzewania ? Mam problem bo nie mam jeszcze podłączonego gazu a jutro robią wylewkę . Prosze o informację , pozdrawiam

Zasadniczo jeżeli inwestor ma czas i może czekać aż wyschnie w sposób naturalny nie ma takiej konieczności. Jeżeli podkład ogrzewany osiągnie swoją wilgotność równoważną czyli np. 0,8% lub inną to wygrzewanie jest niekonieczne. Wygrzewanie stosuje się dla przyspieszenia układania okładziny i drugi powód to brak odpowiednich u parkieciarzy przyrządów do pomiaru wilgoci bez wykuwania próbki z podkładu. Równie ważne są badania przydatności podkładu, czy aby na nim można kleić okładzinę podłogową.

JarekKRK45
16-05-2012, 06:03
Witam , dziękuje bardzo za odpowiedz . W takim razie moge spokojnie poczekać na podłączenie gazu i wtedy zacząc wygrzewanie ... Pozdrawiam

Parkiet
16-05-2012, 18:37
Zasadniczo jeżeli inwestor ma czas i może czekać aż wyschnie w sposób naturalny nie ma takiej konieczności. Jeżeli podkład ogrzewany osiągnie swoją wilgotność równoważną czyli np. 0,8% lub inną to wygrzewanie jest niekonieczne. Wygrzewanie stosuje się dla przyspieszenia układania okładziny i drugi powód to brak odpowiednich u parkieciarzy przyrządów do pomiaru wilgoci bez wykuwania próbki z podkładu. Równie ważne są badania przydatności podkładu, czy aby na nim można kleić okładzinę podłogową.
Od strony teoretycznej trudno się z Tobą nie zgodzić, jednak praktyczna strona nakazuje wygrzewanie wylewek podłogówki przed zainstalowaniem okładzin drewnianych lub drewnopochodnych. Dlaczego?
Wylewka podłogówki jest nieco grubsza od zwyłej wylweki a więc i czas jest znacznie dłuższy i trudny do określenia. Ponadto rurki ogrzewania wypełnione wodą przyczyniają się do kondensacji wilgoci wokół nich co może być niebezpieczne dla zainstalowanej okładziny po pierwszym uruchomieniu ogrzewania.
I wreszcie sprawa najważniejsza, wygrzewanie udokumentowane protokołem co jest podstawą dla gwarancji na trwałość okładziny podłogowej. Pozdrawiam.

jarekkur
16-05-2012, 23:28
Od strony teoretycznej trudno się z Tobą nie zgodzić, jednak praktyczna strona nakazuje wygrzewanie wylewek podłogówki przed zainstalowaniem okładzin drewnianych lub drewnopochodnych. Dlaczego?
Wylewka podłogówki jest nieco grubsza od zwyłej wylweki a więc i czas jest znacznie dłuższy i trudny do określenia. Ponadto rurki ogrzewania wypełnione wodą przyczyniają się do kondensacji wilgoci wokół nich co może być niebezpieczne dla zainstalowanej okładziny po pierwszym uruchomieniu ogrzewania.
I wreszcie sprawa najważniejsza, wygrzewanie udokumentowane protokołem co jest podstawą dla gwarancji na trwałość okładziny podłogowej. Pozdrawiam.

Niczego to nie zmienia. Praktycznie jest wysuszenie naturalne. Nadchodzą ciepłe dni. Sprawdź powierzchnię podkładu i dobrze ją przeszlifuj. Przyspieszysz suszenie. A więc spokojnie. Masz czas. Grubość podkładu nie jest wcale grubsza od zwykłego, oba mają po 6cm. Im później zaczniesz wygrzewać, tym mniej za wygrzewanie zapłacisz. Poza tym podłogówki, jeżeli jest czas i są warunki klimatyczne naprawdę nie trzeba wygrzewać. Lepiej jednak niech zostanie tak jak pisze Parkietkomplex. Ktoś się uwiesi na mojej opinii i zrobi coś nie tak. Ja wiem co mówię i wiem jak to sprawdzić i przeciwdziałać.

toma1
17-05-2012, 12:53
Przylacze sie do tematu, moje wylewki stoja rok od wylania czy spokojnie moge juz na nich polozyc parkiet.

Parkiet
17-05-2012, 19:29
Przylacze sie do tematu, moje wylewki stoja rok od wylania czy spokojnie moge juz na nich polozyc parkiet.
Tak o ile je wygrzałeś i sprawdziłeś ich wilgotność. Pozdrawiam.

toma1
17-05-2012, 20:34
Wlasnie ich nie wygrzewalem i nie sprawdzalem wilgotnosci ale gdzies tutaj czytalem na forum ze po takim czsie to morzna klasc parkiet.

Parkiet
17-05-2012, 20:54
Wlasnie ich nie wygrzewalem i nie sprawdzalem wilgotnosci ale gdzies tutaj czytalem na forum ze po takim czsie to morzna klasc parkiet.
Poczytaj trochę więcej i wyciągnij wnioski. Pozdrawiam.

jarekkur
17-05-2012, 22:57
Wlasnie ich nie wygrzewalem i nie sprawdzalem wilgotnosci ale gdzies tutaj czytalem na forum ze po takim czsie to morzna klasc parkiet.

Jeżeli twoje wylewki lezałyby cały rok w temperaturze 20C i 50%RH to też należy sprawdzić ich wilgotność, mimo że wszystko wskazywałoby na to, że są suche.

pawelkokosz
18-05-2012, 05:32
Zgadzam się się z przedmówcami...u mnie wylewki odbyły się w maju 2011, instalację grzewczą uruchomiłem w połowie września 2011( i szło grzanie aby powoli wysuszyć wszystko ) a cokolwiek kładłem na podłogę dopiero w listopadzie 2011....

danielw
18-05-2012, 07:07
Czyli rozumiem z powyższego ze mimo iż wylewki mają np rok, podłogówka zimą chodziła ale powiedzmy tak na pol gwizdka, wilgotnosc podłoża musi być sprawdzona.
Szkoda że większośc wykonawcow w mojej okolicy co najwyżej jest w stanie zmierzyć wilgotnosc drewna, wilgotnosc posadzki to raczej biorą tak na czuja.

teka
18-05-2012, 20:10
Przylacze sie do tematu, moje wylewki stoja rok od wylania czy spokojnie moge juz na nich polozyc parkiet.

tylko czy Twoj podklad nadaje sie pod parkiet?z jakiego ziarna robili Ci wylewki?

danielw
22-05-2012, 16:30
tylko czy Twoj podklad nadaje sie pod parkiet?z jakiego ziarna robili Ci wylewki?

teka Jak duże znaczenie ma uziarnienie ? U mnie poprostu wszyscy wokoło biorą piasek płukany z pewnej żwirowni. Jak sie zamawia mówi się ze ma byc na posadzke z miksokreta.
Biorąc go do ręki to widze ze zdażają sie pojedyncze kamyczki do 6-8 mm ale wiekszośc tak na oko ma około 2-3 mm ale jest w nim tez troche takiego drobnego 1-2mm. Czy taki piasek pod parkiety jest OK?

jarekkur
22-05-2012, 19:00
tylko czy Twoj podklad nadaje sie pod parkiet?z jakiego ziarna robili Ci wylewki?
nie możesz spokojnie do nich ani położyć pływająco ani tym bardziej kleić parkietu. Konieczne są badania powierzchni podłoża i wilgotności podłoża i parę innych testów.

jarekkur
22-05-2012, 19:02
teka Jak duże znaczenie ma uziarnienie ? U mnie poprostu wszyscy wokoło biorą piasek płukany z pewnej żwirowni. Jak sie zamawia mówi się ze ma byc na posadzke z miksokreta.
Biorąc go do ręki to widze ze zdażają sie pojedyncze kamyczki do 6-8 mm ale wiekszośc tak na oko ma około 2-3 mm ale jest w nim tez troche takiego drobnego 1-2mm. Czy taki piasek pod parkiety jest OK?
Takie uziarnienie jest prawidłowe. Najmniej jest ziarna 8mm i 0,01mm. Po opisie może to być 0-8mm.

teka
23-05-2012, 20:29
teka Jak duże znaczenie ma uziarnienie ? U mnie poprostu wszyscy wokoło biorą piasek płukany z pewnej żwirowni. Jak sie zamawia mówi się ze ma byc na posadzke z miksokreta.
Biorąc go do ręki to widze ze zdażają sie pojedyncze kamyczki do 6-8 mm ale wiekszośc tak na oko ma około 2-3 mm ale jest w nim tez troche takiego drobnego 1-2mm. Czy taki piasek pod parkiety jest OK?

ja czesto slysze ze ludzie maja juz takie "pewne zwirownie".co sie okazuje potem?kamienie jak piesci,glina itp...przypomnij sobie tez czy Twoj piasek lezal przykryty przed deszczem na dzialce ile sypali cementu i ile lali wody lub jaka i jak rozlozyles folie badz jaka tolerancje grubosci maja Twoje posadzki.czy wiesz jaka roznice poziomow miales na kondygnacjach?co do ziarna odpowiedzieli Ci juz chlopaki

danielw
25-05-2012, 19:59
Na pewno piasek nie był przykryty, ale i nie padał w tym czasie deszcz, posadzki były robione nastepnego dnia po przywozce piasku.
Proporcji cementu i wody niestety nie pamietam, ale konsystencja była jak mokra ziemia.
Folia jak pod podłogowke alu z nadrukiem łączona taśmą.
Grubość teoretyczna 7 cm, praktycznie 6,5 do 7,5 cm (chudziak robiłem sam, nie spiesząc się wiec poziomy były ok.).

teka
03-06-2012, 21:30
Na pewno piasek nie był przykryty, ale i nie padał w tym czasie deszcz, posadzki były robione nastepnego dnia po przywozce piasku.
Proporcji cementu i wody niestety nie pamietam, ale konsystencja była jak mokra ziemia.
Folia jak pod podłogowke alu z nadrukiem łączona taśmą.
Grubość teoretyczna 7 cm, praktycznie 6,5 do 7,5 cm (chudziak robiłem sam, nie spiesząc się wiec poziomy były ok.).

6,5-7,5cm wiec pod parkiet bedzie Ci schlo a schlo.tym bardziej jesli zacierali Ci posadzki pod parkiet na lustro.jesli zwiru 2-8 nie dosypywali do maszyny na pewno wytrzymalosci pod parkiet nie bedzie,a czy wiesz chociaz jaki cement byl sypany?.czy przykrywales wylewke folia?czy dodawali plastyfikator?jakie wskazowki pozostawil Ci posadzkarz.pozdrawiam

danielw
04-06-2012, 06:47
Hmm, posadzka faktycznie zacierana mechanicznie, dodatkowo żwiru nie dodawali, cement CEM I z Ożarowa, wylewka nie była przykrywana, był dodawany plasyfikator i włókna,
wskazówki: przez pierwszy tydzień nie robić przeciągów, starać się nie otwierać okien i chronić przed bezpośrednim słońcem i utrzymywać wylewke wilgotną, zraszać ale z umiarem.
Powoli przymierzam się do układania parkietów, myślisz ze może być problem?

teka
05-06-2012, 21:03
Hmm, posadzka faktycznie zacierana mechanicznie, dodatkowo żwiru nie dodawali, cement CEM I z Ożarowa, wylewka nie była przykrywana, był dodawany plasyfikator i włókna,
wskazówki: przez pierwszy tydzień nie robić przeciągów, starać się nie otwierać okien i chronić przed bezpośrednim słońcem i utrzymywać wylewke wilgotną, zraszać ale z umiarem.
Powoli przymierzam się do układania parkietów, myślisz ze może być problem?

na pewno bedzie.3tygodnie temu wylali Ci podklad a Ty juz przymierzasz sie do parkietu?!!! 6-7cm pod parkiet i zatarte na lustro no to nie wiem czy Twoja wylewka po pol roku bedzie miala odpowiednia wilgotnosc pod parkiet.czy pytali sie co bedzie kladzione na wylewce,czy Ty im mowiles ze bedzie to parkiet?moim zdaniem wylewka do zerwania i wylania drugi raz z kruszywem,no ale to Twoja decyzja.spytaj jeszcze specow od parkietow na tym forum(jarekkur,Parkietkomplex)ja rowniez kieruje sie ich wskazowkami

jarekkur
05-06-2012, 23:53
Hmm, posadzka faktycznie zacierana mechanicznie, dodatkowo żwiru nie dodawali, cement CEM I z Ożarowa, wylewka nie była przykrywana, był dodawany plasyfikator i włókna,
wskazówki: przez pierwszy tydzień nie robić przeciągów, starać się nie otwierać okien i chronić przed bezpośrednim słońcem i utrzymywać wylewke wilgotną, zraszać ale z umiarem.
Powoli przymierzam się do układania parkietów, myślisz ze może być problem?

Do parkietu zacznij się przymierzać za pół roku! Wcześniej jednak za 4-6 tygodni sprawdź wytrzymałość podłoża. Po co dodali plastyfikator? Jaką wytrzymałość na ściskanie będzie miała Twoja wylewka po 28 dniach?

danielw
06-06-2012, 07:16
teka, jarekkur Nie przypominam sobie abym pisał że moja wylewka ma 3 tygodnie.
Robiona była w sierpniu 2011, przez zime była lekko podgrzewana (ogrzewanie podłogowe).

teka Fachowcom od wylewek mówiłem że robimy pod parkiet.
jarekkur Plastyfikator= mniej niezbędnej wody zarobowej, większa elastycznosc i mniej pęknieć (przynajmniej teoretycznie).
W moich okolicach cięzko o fachowców od parkietu z odpowiednimi przyrządami do mierzenia wytrzymałości czy wilgotnosci posadzek.
Ci lokalni raczej bazują na swoim doswiadczeniu ,często to się sprawdza.
Dlatego narazie staram sie trochę dowiedzieć na ten temat żeby wybór fachowca był pewniejszy.

PS: Czy można ocenic wytrzymałość na sciskanie bez posiadania specjalistycznych przyrządów?

Parkiet
06-06-2012, 09:00
Wykonanie pomiarów wytrzymałościowych związane jest z posiadaniem urządzeń pomiarowych, metodyki pomiarowej i wartości odniesienia określonych normą lub zaleceniami. W praktyce budowlanej pełne pomiary wytrzymałości wylewek nie są wykonywane. Teoretyzować można, tylko czemu to służy?
Praktycznie polecam prostą ocenę płaskości wylewki przy pomocy 2m łaty i wówczas prześwit 3mm kwalifikuje wylewkę jako bardzo dobrą. Im większy prześwit tym gorzej.
Test wytrzymałości powierzchniowej polega na zarysowaniu powierzchni ostrym rylcem. Metaliczny ślad pozostawiony na powierzchni wylewki bez zarysowania świadczy o bardzo dobrej jakości powierzchni - ale tylko o jakości powierzchni. Jeżeli rylec pozostawia zarysowania wgłębne to ich głębokość przekłada się na niską jakość wylewki.
Test wytrzymałości strukturalnej polega na przyklejeniu do wylewki niewielkich klocków ( ok 10cm2). Klej Poxipol pozwale na szybką ocenę, inne kleje stosownie do czasu ich wiązania.
Po związaniu kleju należy przy pomocy młotka oderwać przyklejone klocki. Trudność w oderwaniu oraz grubość warstwy betonu pozostałej na klocku świadczy o jakości strukturalnej wylewki. Im trudniej oderwać i im grubsza warstwa betonu na klocku tym wylewka mocniejsza.
Test chłonności podkładu polega na nałożeniu kilkunastu kropel wody i obserwacji jak szybko beton wchłania wodę. Im szybciej woda jest wchłaniana tym bardziej porowaty jest beton a tym samym słabszy.
To są tylko pobieżne oceny jakościowe - testy, których nie należy traktować jako pomiary.
Powyższe testy należy przeprowadzać po pełnym związaniu betonu, czyli po miesiącu od wylania. Co z rozliczeniem za wykonaną usługę????? Tu kłania się renoma firm wykonujących wylewki. Pozdrawiam.

teka
06-06-2012, 14:46
teka, jarekkur Nie przypominam sobie abym pisał że moja wylewka ma 3 tygodnie.
Robiona była w sierpniu 2011, przez zime była lekko podgrzewana (ogrzewanie podłogowe).

teka Fachowcom od wylewek mówiłem że robimy pod parkiet.
jarekkur Plastyfikator= mniej niezbędnej wody zarobowej, większa elastycznosc i mniej pęknieć (przynajmniej teoretycznie).
W moich okolicach cięzko o fachowców od parkietu z odpowiednimi przyrządami do mierzenia wytrzymałości czy wilgotnosci posadzek.
Ci lokalni raczej bazują na swoim doswiadczeniu ,często to się sprawdza.
Dlatego narazie staram sie trochę dowiedzieć na ten temat żeby wybór fachowca był pewniejszy.

PS: Czy można ocenic wytrzymałość na sciskanie bez posiadania specjalistycznych przyrządów?

spojrzalem na 1post w tym watku i pomylilem go z Toba-przepraszam